Skocz do zawartości

Słowniczek dla początkujących


Numb

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!
Po pierwsze - wykonujecie tutaj na prawdę fantastyczną robotę. Przymierzam się do kupna pierwszego w swoim życiu telefonu z chińskiego rynku i ostatnie parę dni na Waszym forum zgłębiając temat. Swoim zaangażowaniem i pracą bijecie na głowę chyba każdy "punkt obsługi klienta" w tym kraju ;) .

Skoro i tak się już zdradziłem jako laik, to i pytanie laickie ;) . W większości sklepów (między innymi na Hong Kong Goldway, które głównie przeglądałem) w ofercie telefony pojawiają się ze zmodyfikowanym softem - w opcji multilanguage, z google play, bez chińskich apek itd. Czy jest to właśnie ten ROM multilanguage autorstwa Acida, czy jakieś "śmieciowe" oprogramowanie przygotowywane dla sprzedawców tylko dla powiększenia rynku zbytu? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest jakaś reguła? Tzn. że w któryś sklepach na pewno będzie ROM od Was? Nie uzależniam od tego zakupu tak czy siak (przymierzam się do RedMi Note 3 Pro z geekbuying), pytam z ciekawości ;) Rozumiem też, że jeśli ten multilang to tylko taka "nakładka", to bootloader jest dalej zablokowany? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Po tak wyczerpujących informacjach dla początkujących mam jeszcze jedno, które myślę tych początkujących w obecnym okresie nurtuje. Mianowicie jak trzeba będzie przygotować telefon pod Aktualizację systemów na Androida 6 Marshmallow (zakładam, że użytkownicy MIUI Polska będą musieli robić to ręcznie poprzez w.w. wipe'y i inne  procesy, a pytam również o przypadki posiadania wersji oprogramowania global). Nie widzi mi się czekanie, aż dany model zostanie z 6ką wydany i chcialbym wiedzieć jak organizować zakup, aby przeskoczyć na nowy system z marszu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: jeśli masz zamiar kupić telefon dla wersji androida to pomyliłeś fora. Xiaomi woli zostać na tym andku co jest i dodawać funkcje niezależnie od wersji androida. Czasem zdarzy się 1 aktualizacja bazy, ale w zasadzie wiele to nie zmienia w telefonach. O ile skok z 4.x na 4.4 dawał dużo funkcji, o tyle już na 5.0+ nie zwiększa to w zasadzie funkcjonalności (poza nowymi funkcjami w MIUI 8 typu drugi profil czy klonowanie apek). 

Po drugie: takie aktualizacje instaluje się jak każde inne, czyli wskazujesz plik zip i tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanie odnośnie instalacji romu stable miui 8. Otóż obecnie mam dev 6.8.18. Czytałem, że w takim wypadku (downgrade) trzeba zrobić full wipe. Zgodnie z tym co wyczytałem w słowniczku (znaczenie full wipe) wychodzi na to, że wystarczy w ustawieniach zrobić "przywróć ustawienia fabryczne" i już można wgrać miui 8 stable przez aplikację aktualizacje i nie będzie wywalać błędów? Czy lepiej zrobić to przez recovery? I jeszcze jedno pytanie - czy full wipe czyści tylko dane aplikacji czy całkiem usuwa aplikacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ciechuu full wipe przez system spowoduje, że telefon się zrestartuje, a następnie w trakcie restartowania znów będzie zapisywać bazy danych. Dalej mogą być FC, więc lepiej z poziomu recovery, gdzie po full wipe zaraz instalujesz i problemu na pewno nie będzie.

Full wipe usuwa wszystko, i aplikacje, i ich dane. System jest czysty jakby był dopiero kupiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czyli mogę zrobić full wipe na obecnym romie i wgrać starszą wersję romu TYLKO z poziomu recovery?

2. Ewentualnie wgrać starszy rom przez miflash i zrobić aktualizację do miui 8 stable przez aplikację aktualizacje i efekt będzie taki sam?

Po wszystkim przywracanie danych z chmury xiaomi i będzie gitara? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ciechuu 

1. Tak zminimalizujesz prawdopodobieństwo błędu. Ewentualnie wgraj starszą wersję i zrób full wipe z poziomu systemu, o ile nie przeszkodzą CI w tym wyskakujące co chwilę FC (co się zdarza).

2. Szkoda zaprzęgać do tego MiFlash, zresztą procedura będzie ta sama, bo ROM-y MiFlash to China czy Global, a nie xiaomi.eu, więc i tak trzeba full wipe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Witam

Czym się różni ROM z https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=96564 od tego stąd http://en.miui.com/thread-333403-1-1.html ?

Czy w tym drugim jest PL?

Telefon Redmi Note 2.

Ten drugi link jest na zablokowany bootloader?

Wysłane z mojego Redmi 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ciechuu napisał:

Mam pytanie - koleżanka ma Mi4 i wersję MIUI 5.12.11 by xiaomi.eu rozwojowa, dostała już telefon z taką wersją. Czy żeby przejść na stabilną 7.5.3.0 wystarczy zainstalować aktualizację z pliku zip bez żadnych full wipe'ów?

Z tego co pamiętam najpierw trzeba 5.12.17, żeby połączyć partycje, a następnie najnowszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

Nie dawno nabyłem RedMi Note 3 Pro, po odblokowaniu bootloadera i wgraniu romu xiaomi.eu 6.9.29 po wejściu w aktualizacje i wyborze pierwszej pozycji tj. "Pobierz aktualizację Xiaomi.eu" na telefonie wyskakuje na krótko komunikat "You use latest available version just tap Back to exit!" i dalej nic się nie dzieje. Czy plik powinien zacząć się ściągać na telefon? Czy mam go ściągnąć prosto ze strony i zainstalować z drugiej pozycji z aktualizacji czy może z TWRP? No i kiedy i jakie "wipe" żeby nie stracić zainstalowanych aplikacji. Pzdrawiam  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Nie dawno nabyłem RedMi Note 3 Pro, po odblokowaniu bootloadera i wgraniu romu xiaomi.eu 6.9.29 po wejściu w aktualizacje i wyborze pierwszej pozycji tj. "Pobierz aktualizację Xiaomi.eu" na telefonie wyskakuje na krótko komunikat "You use latest available version just tap Back to exit!" i dalej nic się nie dzieje. Czy plik powinien zacząć się ściągać na telefon? Czy mam go ściągnąć prosto ze strony i zainstalować z drugiej pozycji z aktualizacji czy może z TWRP? No i kiedy i jakie "wipe" żeby nie stracić zainstalowanych aplikacji. Pzdrawiam  

Musisz ściągnąć ręcznie. Potem bez różnicy czy przed twrp czy poprzez wybierz aktualizację zip. Żadnego wipe nie trzeba robić przy zwykłych aktualizacjach.

Sent from my Redmi Note 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam.Czy ktoś pomoże?  Mam RN3 mtk 3/32  telefon nie da sie zaktualizowac przez updater(błąd weryfikacji pliku zip) obecny rom to miui 8 6.7.29 global beta.Jesli podłącze tel do mi pcsuite i klikne opcje update to telefon wykrywa Rom V8.1,3,0 lhncndi !!!!!  moje pytanie czy jesli wybiorę update to zaktualizuje sie  do nowej wersji przez mi pcsiute? dam screena bo ta wersja softu w lewym górnym rogu a tym co wyswietla info o telefonie to jakieś rożne rzeczy są..Prosze o info 

IMG_20161216_215406.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, RobertS napisał:

Witam.Czy ktoś pomoże?  Mam RN3 mtk 3/32  telefon nie da sie zaktualizowac przez updater(błąd weryfikacji pliku zip) obecny rom to miui 8 6.7.29 global beta.Jesli podłącze tel do mi pcsuite i klikne opcje update to telefon wykrywa Rom V8.1,3,0 lhncndi !!!!!  moje pytanie czy jesli wybiorę update to zaktualizuje sie  do nowej wersji przez mi pcsiute? dam screena bo ta wersja softu w lewym górnym rogu a tym co wyswietla info o telefonie to jakieś rożne rzeczy są..Prosze o info 

IMG_20161216_215406.jpg

Skoro blad weryfikacji pliku to zapewne syfmiui na pokladzie. Wgrywales xiaomi.eu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, bird1003 napisał:

Mam prośbę odnośnie słownika ( dziękuję!):

czy mogę poprosić o wyjaśnienie różnic pomiędzy EDL i Fastboot? Kiedy używać jednego a kiedy drugiego?

 pozdrawiam

 

Fastboot używasz do wgrywania ROMu gdy bootloader jest odblokowany, a EDL (jest tylko w urządzeniach z Snapdragonami) używasz gdy bootloader jest zablokowany. Urzadzenia z procesorami MTK nie posiadają trybu EDL i w nich można wgrać ROM tylko poprzez fastboot nawet gdy jest zablokowany bootloader. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Czym sie rozni China ROM od China Dev ROM  od Global ROM i Global Dev ROM ?

 

np. tu jest ROM opisany tylko jako Redmi PRO China

http://en.miui.com/download-304.html

czy to oznacza ze dla Redmi PRO w tym momencie dostepny jest tylko Stable China i Dev China? (znow, jakie sa roznice) 

 

 

na xiaomi.eu dostalem takze informacje ze lepiej brac telefon z ukladami Qualcoma - lepszy support

Edytowane przez razorjack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.12.2016 o 22:03, flexeii napisał:

Fastboot używasz do wgrywania ROMu gdy bootloader jest odblokowany, a EDL (jest tylko w urządzeniach z Snapdragonami) używasz gdy bootloader jest zablokowany. Urzadzenia z procesorami MTK nie posiadają trybu EDL i w nich można wgrać ROM tylko poprzez fastboot nawet gdy jest zablokowany bootloader. 

flexeii prosze o info czy moge wgrac rom przez fastboot i miflash na zablokowany bl w RN3 mtk  jesli taak to jaki rom? ktorą wersje da rade wgrać ? wciaz nie mam zgody od chinczyków i nie mam juz cierpliwosci czekać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.01.2017 o 12:55, RobertS napisał:

flexeii prosze o info czy moge wgrac rom przez fastboot i miflash na zablokowany bl w RN3 mtk  jesli taak to jaki rom? ktorą wersje da rade wgrać ? wciaz nie mam zgody od chinczyków i nie mam juz cierpliwosci czekać

Przez MiFlasha nic nie wgrasz jak masz zablokowany bootloader, natomiast przez SP flash toola, już tak. Pozatym, na MTK Redmi Note 3 jest tylko China ROM, więc skoro nadal nie masz zgody to nie masz jak odblokować bl i wgrać miuipolska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Numb odpiął/ęła ten temat
  • 2 miesiące temu...
21 godzin temu, Impa napisał:

A ja mam taki problem w redmi  note 4. Odblokowany bootloader a jak chce zainstalować aktualizacje zip to wyskakuje mi wciąż

 

Screenshot_2017-05-02-22-11-04-517_com.android.updater.png

Na oficjalny ROM instalujesz nieoficjalną aktualizację, coś tu się nie zgadza :P

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...

Poradnik ładny. Ja bym do niego dodał informacje odnośnie wczytywania kopii. Mianowicie gdy wczytamy kopie ze starszego romu nie instalując go, system może się posypać. Prócz tego dodał bym link do zbioru archiwalnych romów Xiaomi.eu np. https://sourceforge.net/projects/xiaomi-eu-multilang-miui-roms/files/xiaomi.eu/

 

Ja przed chwilą po nieudolnie zrobionym wipe (odpaliłem to które się domyślnie w TWRP wybrało... trzeba było najpierw przeczytać tego tuta... na 3 stronie w spisie tutów) skasowałem ustawienia... w efekcie poirytowany zderzyłem się z tym przywracaniem danych i nerwowym szukaniem romu z przed dwóch miesięcy (z tego okresu mam kopie). Myślę, że me uwagi również się przydadzą, Ten poradnik powinien zostać przypięty. Są tu poruszane tematy najważniejsze i najbardziej podstawowe, uważam że początkującemu userowi bardziej przydadzą się takie informacje niżeli np. połączenie mibanda z apkami (to też się przyda ale nie w pierwszej kolejności).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Nezumi zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...