Skocz do zawartości

Xiaomi Redmi 9a - kilka pytań


Jess

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam od kilku dni Xiaomi Redmi 9a i chciałam zapytać o kilka rzeczy. Wcześniej korzystałam z telefonu z systemem Windows Phone, więc to całkiem co innego. Nie bardzo wiem po co w tym Xiaomi aż 2 systemy - Android i MIUI, no ale mniejsza o to.

1. Czy oba te systemy aktualizują się automatycznie? Jak weszłam w aktualizacje to musiałam ręcznie kliknąć żeby ten MIUI się zaktualizował

2. Czy trzeba mieć jakiś program antywirusowy do tych systemów? Staram się wchodzić tylko na strony z zabezpieczonym połączeniem, ale jednak czasem wyskakują jakieś reklamy, a zależy mi na bezpieczeństwie, dlatego jak najlepiej o to zadbać? Trzeba skanować jakimś programem telefon?

3. W ustawieniach jest "Konto Xiaomi" i pisze tam, że konto zostanie utworzone automatycznie przy pierwszym użyciu numeru. To konto jest potrzebne czy niekoniecznie?

4. Co znajduje się w pozycji "inne" w pamięci? zajmuje mi to ponad 3GB a nie umiem sprawdzić co się w tej pozycji znajduje

 

Jak przypomną mi się jeszcze jakieś pytania to dopiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. MIUI to tylko nakładka na Androida. Jakiekolwiek aktualizacje Androida to aktualizacje MIUI.
  2. MIUI ma wbudowanego antywirusa. Generalnie w dzisiejszych czasach zewnętrzne aplikacje mają dość ograniczone pole działania pod kątem skanowania samego systemu. Samo wchodzenie na zabezpieczone strony nic nie daje, trzeba weryfikować domenę ;) W normalnych sytuacjach prawdopodobnie wbudowany antywirus wystarczy.
  3. Konto jest potrzebne, jeśli chcesz synchronizować z chmurą SMS-y, historię połączeń czy zdjęcia, a w przyszłości będziesz chciała kupić jakiś inny Xiaomi. Przyda się ono tez, jeśli zgubisz telefon i będziesz chciała go zlokalizować (funkcja Znajdź urządzenie).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co znajduje się w pozycji "Inne" w pamięci? Bo zajmuje mi to coraz więcej miejsca, już ponad 5GB a nie instalowałam żadnej aplikacji.

I jeszcze chciałam zapytać jakie najlepiej zrobić ustawienia w telefonie żeby dobrze chronić prywatność? I czy lepiej założyć konto google z fikcyjnymi danymi czy prawdziwymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Netoper napisał:

Np śmiecie po przesłaniu plików do chmury, czy jakieś pozostałości po aktualizacjach

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 

Nic do chmury nie przesyłałam.

Jeszcze zauważyłam, że samoczynnie pojawiła mi się jakaś nowa aplikacja "Przyspiesz prędkość", której wcześniej nie było. Czemu ona tak sama się pojawiła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jess napisał:

Czemu ona tak sama się pojawiła?

Sama się nie pojawiła, zawsze była. To funkcja Panelu sterowania. W Panelu sterowania zaproponowało Ci zrobienie skrótu na pulpicie do przyspieszenia prędkości, kliknęłaś  i masz ikonę. W zakładce Inne w optymalizatorze pamięci jest wszystko czego ten optymalizator nie potrafi sklasyfikować. Mogą tam być również istotne dane, nie tylko śmieci. Inne nie znaczy zbędne, czy niepotrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.07.2021 o 16:25, FromWP napisał:

Sama się nie pojawiła, zawsze była. To funkcja Panelu sterowania. W Panelu sterowania zaproponowało Ci zrobienie skrótu na pulpicie do przyspieszenia prędkości, kliknęłaś  i masz ikonę. W zakładce Inne w optymalizatorze pamięci jest wszystko czego ten optymalizator nie potrafi sklasyfikować. Mogą tam być również istotne dane, nie tylko śmieci. Inne nie znaczy zbędne, czy niepotrzebne.

A czy jakieś aplikacje, które były fabrycznie zainstalowane są zbędne czy wszystkie są potrzebne do działania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Jess napisał:

czy wszystkie są potrzebne do działania?

Nie wszystkie zainstalowane fabrycznie są potrzebne do działania. Ale Panel sterowania i większość systemowych jest niezbędna. Są wątki w dziale Toturiale jak odinstalować zbędne aplikacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A chciałam jeszcze zapytać o uprawnienia aplikacji. Jak chcę uruchomić np. Menedżera plików to wyświetla się prośba o wyrażenie zgody na dostęp do plików, zdjęć itp. Nawet kalkulator czy zegar wymagają jakichś uprawnień. Czy należy wyrazić te zgody? Bo inaczej chyba nie da się korzystać z tych funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...