Skocz do zawartości

Wentylator Xiaomi Smart Mi Fan 3 - nie działające automatyzacje związane z odczytami temperatury i wilgotności


Battery_Saver

Rekomendowane odpowiedzi

Sytuacja wygląda tak:

- cztery nowe wentylatory Xiaomi Smart Mi Fan 3

- dystrybucja - Polski b. znany sklep

- rozpakowane, uruchomione - działają z pilota i z obudowy/przycisków

- dodane do Xiaomi Home - działają, można sterować itp

-automatyzacje: wszystkie i w pełni działają na trzech wentylatorach a na jednym nie

 

To znaczy, precyzując sytuację: na tej jednej sztuce niektóre automatyzacje działają a niektóre nie. Sprawdzane i testowane to było przez ponad 3 doby.

 

Działają:

- z przycisków smart

- z czujników ruchu

- z czujników wibracji

- z czujników otwarcia drzwi

Ogólnie  z takich fizycznych elementów działają

 

Nie działają:

- nie działają wszystkie automatyzacje związane z odczytami temperatur i wilgotności. I to z obojętne jakiego źródła. Czy to z wentylatora tego, czy innego, czy to z oczyszczacza takiego czy innego, czy to z czujników temperatury różnego rodzaju i po BT i po Zigbee. Nie działają żadne automatyzacje związane z temperaturą lub wilgotnością. Na pozostałych trzech wentylatorach działają

 

I od razu napiszę:

- na wszystkich wentylatorach stoi: wersja wtyczki: 41, wersja softu: najnowszy: 2.0.8.0018

- w systemie są dwie bramki i jest bramka mająca BT, więc czujniki po BT normalnie funkcjonują i z innymi urządzeniami współpracują i wykonują automatyzacje.

- wszystkie wentylatory są nowe, każdy był przez nas otwierany osobiście. Wszystko oryginalnie zapakowane, nie były to urządzenia ze zwrotów czy używane.

- tak, wentylator był już wielokrotnie usuwany i dodawany ponownie w aplikacji i brak zmian.

- tak, wentylator miał wykonywane czyszczenie ustawień sieci WiFi poprzez przytrzymanie na obudowie obu przycisków przez 5sek - bez jakichkolwiek zmian

- automatyzacje były dodawane już wszystkie możliwe, również były dokładnie kopiowane te same co są na innych wentylatorach i na nim nie działaj.

- tak, wentylator normalnie poza tym działa, jest połączony z siecią i inne automatyzacje wykonują się.

- wentylator nie raportuje żadnych błędów.

- w logu automatyzacji, pokazują się te wykonane poprawnie, brak innych wpisów (nie ma wpisów tych które powinny się wykonać ale się nie wykonują)

- na innym forum (nie PL) widziałem już wpisy co do tego modelu z problemami z automatyzacją ale nie ma żadnych odpowiedzi ani porad

 

I jeszcze pytanie:

- czy ktoś coś wie na temat tego jak wykonać HARD RESET tego wentylatora? Nie chodzi mi o przytrzymanie obu przycisków na obudowie przez 5t sek. W taki sposób się resetuje powiązanie z siecią WiFi a nie wykonuje HARD RESET

 

Oczywiście wiadomo, że mogę go zwrócić lub wymienić na nowy, lecz zanim to zrobię wolę się upewnić, że nie wystarczy jakaś pierdoła by to działało.

Edytowane przez Battery_Saver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Battery_Saver zmienił(a) tytuł na Wentylator Xiaomi Smart Mi Fan 3 - nie działające automatyzacje związane z odczytami temperatury i wilgotności
Dnia 25.06.2021 o 14:18, Battery_Saver napisał:

Nie działają:

 

- nie działają wszystkie automatyzacje związane z odczytami temperatur i wilgotności. I to z obojętne jakiego źródła. Czy to z wentylatora tego, czy innego, czy to z oczyszczacza takiego czy innego, czy to z czujników temperatury różnego rodzaju i po BT i po Zigbee. Nie działają żadne automatyzacje związane z temperaturą lub wilgotnością. Na pozostałych trzech wentylatorach działają

sceny lan, czy cloud? dziwne, ze nie ma logow z tego, bo nawet jakby sie akcja nie wykonala na fanie to powinien byc z loga z sensora np ble/zigbee.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma logów bo automatyzacja się w ogóle nie uruchamia.  Tak jakby jej nie było. 

Sceny są i lan i chmurowe. Przykłady:

 

LAN.

Urządzenia: wspomniany fan3 oraz czujnik BT kwadrat z  wyświetlaczem v2. Jest bramka ble v3.

Scena: jeśli temp na czujniku jest niższa niż 25 to wyłącz wiatrak

Rezultaty: żadne.  Temperatura na czujniku przez 5 godzin jest w okolicach 23 a wiatrak jest wyłączony.  

 

CHMURA.

urządzenia: wiatrak

Scena: jeśli temp na wiatraku jest poniżej 25 to wyłącz wiatrak

Rezultaty: żadne.  Temp na wiatraku poniżej 23 przez parę godzin i nadal się kręci. 

 

Przykłady mógłbym tu pisać godzinami.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli nie ma wpisu w logu to scena sie nie uruchamia, bo nie sa spelnione warunki. jaka masz temperature jak robisz scene? jesli ponizej 25 w trakcie tworzenia sceny to nie ma prawa sie uruchomic, bo sceny w ekosystemie xiaomi uruchamiaja sie tylko przy przejsciu warunkow ze stanu false na true, a majac ponizej 25 w trakcie tworzenia masz juz true.

dodatkowo musisz uwzglednic to, ze twoj sensor ble wysyla dane co 10m, wiec to co wyslane niekoniecznie jest tym samym co na wyswietlacziu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rezmus

czyli popraw mnie jeśli źle rozumiem.

- mam temperaturę aktualną 24

- tworzę scenę, że jeśli temp poniżej 25 to coś tam

Czyli podczas tworzenia sceny warunek jest już spełniony. Czekam... Scena się nie uruchamia. Powód: napisałeś, jest warunek już spełniony, nie ma zmiany stanu

Ale, mija 12h, temperatura się zmienia. Wzrasta do np. 27 stopni. Potem się obniża i osiąga stan poniżej 25 stopni. I tutaj warunek przejścia stanu z false na true jest już spełniony. Scena się uruchomi? Czy już nigdy się nie uruchomi z powodu o którym piszesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no więc na podstawie tego co piszesz, automatyzacje powinny działać. Test jest przeprowadzany już szóstą dobę, temperatury zmieniły się już dziesiątki razy. Warunki są biurowe, więc temperatura nie zmienia się co 5 minut. Zmienia się płynnie - wyższa w dzień, niższa w nocy jak to w domu. 

Czy lepiej i w ogóle lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie czujników po zigbee? Te na BT mają ten plus, że mają wyświetlacz, ale jeśli same automatyzacje miały by działać lepiej/sprawniej po zigbee to bez problemu nabędę takowe i przerzucę automatyzację na nie a te zostaną informacyjnie dla użytkowników do odczytu po lcd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciezko powiedziec, ale jesli nie masz w logach to problemem jest hub/sensory. zrob takie same automatyzacje z innym urzadzeniem wifi lub dodaj inne urzadzenie jako druga akcje do tych samych scen i zobacz. generalnie jak wszystko dziala to nie ma znaczenia, czy zigbee, czy ble. sensory ble niektore niezbyt czesto wysylaja dane, ale dla ciebie nie ma to znaczenia.

zrob dla pewnosci rownolegle sceny lan i cloud (cloud beda jak dodasz powiadomienie). bywalo tez, ze cos sie na mgl03 porypalo i tylko factory reset przywracal automatyzacje lan. napisz priv to moze uda sie sprawdzic historie jakie dane szly z sensorow/fana do chmury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aktualizacja: podłączyłem czujniki po zigbee te od Xiaomi, utworzone te same sceny. I wszystko działa bezbłędnie na każdym urządzeniu. Czujniki te po BT były kupowane jako nowe w pudełkach więc nie wiem czy jest szansa, że 4 nowe sztuki są fabrycznie uszkodzone? Dziwna sytuacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...