Jump to content

Jak przenieść aplikacje na kartę SD?

Recommended Posts

Witam. Postanowiłem się zarejestrować i napisać na forum, ponieważ nie chciałbym jeszcze zmieniać telefonu ale zaczyna mi na nim brakować miejsca. Mam Redmi 4X w wersji 3/32 GB. Mam zamontowaną superszybką kartę SD 128 GB, w ponad połowie pustą, która do multimediów sprawdza się wspaniale, do tego niektóre aplikacje, które potrafią korzystać z karty (np. OSMAnd do przechowywania map offline) po zmianie ze starszej karty (32 GB) na tę wyraźnie przyśpieszyły. Niestety, nie ma systemowej możliwości przeniesienia aplikacji na kartę SD, jak było w starszych wersjach Androida (np. 4.x). A mam kilka aplikacji, które odpalam dość rzadko ale jednak nie chciałbym ich odinstalowywać. Nie chciałbym rootować telefonu, to dość istotne. Znalazłem pewien sposób polegający na podzieleniu karty SD na dwie partycje i na przeniesieniu wybranych aplikacji na kartę specjalnym programem. Kilka rzeczy jednak mi tam nie pasuje i krótko mówiąc trochę się boję. Oto link do forum Mi gdzie można pobrać paczkę ze skryptem (na Linuksa oraz Windows) formatującym kartę:

https://c.mi.com/thread-1925831-1-0.html

Mam następujące wątpliwości:

Dlaczego kartę SD trzeba formatować (partycjonować) skryptem z komputera na podłączonym telefonie a nie można tego zrobić po prostu bezpośrednio na komputerze z kartą w czytniku? Używam Linuksa (Windows również), myślę, że nie miałbym problemu z partycjonowaniem karty i formatowaniem partycji na dowolny system plików.

Albo dlaczego trzeba później do przenoszenia programów używać Activity Launcher od Adama Szalkowskiego – i w zasadzie dlaczego nie można go użyć przed formatowaniem karty?

Wreszcie ta zwykła partycja (druga, na dane) na karcie – czy ona może być sformatowania później ponownie, na system plików, jaki mi pasuje (exFAT), czy wszystko się rozpieprzy (teoretycznie nie sądzę, ale…)?