Skocz do zawartości

Xiaomi Mi 9 - MIUI 12 Polska / Xiaomi.eu stabilne - 12.5.3.0.RFACNXM - Android 11


mrosi

Rekomendowane odpowiedzi

Wątek poświęcony ostatniej (najświeższej) aktualizacji stabilnego MIUI Polska / Xiaomi.eu dla telefonu Xiaomi Mi 9 (nazwa kodowa: cepheus).

Link do pobierania ROMu:

https://sourceforge.net/projects/xiaomi-eu-multilang-miui-roms/files/xiaomi.eu/MIUI-STABLE-RELEASES/MIUIv12/xiaomi.eu_multi_MI9_V12.5.3.0.RFACNXM_v12-11.zip/download

Proszę o merytoryczną dyskusję, związaną ściśle z tematem wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecam ostrożność użytkownikom, którzy zechcą wgrywać to wydanie. U mnie skończyło się dwa razy bootloopami, później w ogóle nie chciał zainstalować się Magisk ani root.

Miło, że nie publikujcie w ogóle changeloga, bo zostały podmienione niektóre aplikacje na jakieś rzekomo nowsze wydania i część ustawień w ogóle zniknęła - takie jak zapisane zakładki w przeglądarce a przywrócić ich z chmury nie można gdyż aplikacja przeglądarki została zastąpiona jakąś nowszą która chyba nie jest kontynuacją poprzedniej...

Pomijam już fakt znany z kwadratowymi dymkami Messengera itp. O poprawie płynności możemy już starą tradycją zapomnieć, o stabilności działania jeszcze się nie wypowiem. Ilość wszędobylskich reklam jest porażająca, ale na szczęście w końcu po połowie dnia walki udało się zrobić Root i AdAway zadziałał.

Generalnie Xiaomi robi wszystko żeby moje następne urządzenie nie było Xiaomi.

Edit. Kolejna ciekawostka, to powracające jak bumerang powiadomienia, np. z YT Music, usunięcie powiadomienia (apletu odtwarzacza w tym wypadku) "w bok" to w zasadzie jego schowanie bo dalej pozostaje "luka" po powiadomieniu. Nawet gdy wymuszam zamknięcie aplikacji, to powiadomienie samoczynnie powraca i jest martwe. Nie jest to wina aplikacji, bo na tym wydaniu w poprzedniej wersji działało bez zarzutów.

Screenshot_2021-05-27-18-32-16-965_com.miui.home.jpg

Edytowane przez QBAQ
Screenshot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, QBAQ napisał:

Miło, że nie publikujcie w ogóle changeloga, bo zostały podmienione niektóre aplikacje na jakieś rzekomo nowsze wydania i część ustawień w ogóle zniknęła - takie jak zapisane zakładki w przeglądarce a przywrócić ich z chmury nie można gdyż aplikacja przeglądarki została zastąpiona jakąś nowszą która chyba nie jest kontynuacją poprzedniej...

W międzyczasie zastąpiliśmy chińską przeglądarkę globalną. Tak jest już przynajmniej z miesiąc.

Nawet jeśli bym dodał changelog dla stable, to i tak nie ma szans uwzględnić wszystkich zmian. Większość będzie i tak z bet.

Kwadratowe dymki Messengera to zmiana Androida 11. Na MIUI 12.5, w odróżnieniu od Globala MIUI 12, przynajmniej działają one poprawnie.

3 godziny temu, QBAQ napisał:

Edit. Kolejna ciekawostka, to powracające jak bumerang powiadomienia, np. z YT Music, usunięcie powiadomienia (apletu odtwarzacza w tym wypadku) "w bok" to w zasadzie jego schowanie bo dalej pozostaje "luka" po powiadomieniu. Nawet gdy wymuszam zamknięcie aplikacji, to powiadomienie samoczynnie powraca i jest martwe. Nie jest to wina aplikacji, bo na tym wydaniu w poprzedniej wersji działało bez zarzutów.

Xiaomi naprawiło to w ostatnich betach (jakoś tydzień temu). Nie mam pojęcia, kiedy to trafi na stable.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecam ostrożność użytkownikom, którzy zechcą wgrywać to wydanie. U mnie skończyło się dwa razy bootloopami, później w ogóle nie chciał zainstalować się Magisk ani root.
Miło, że nie publikujcie w ogóle changeloga, bo zostały podmienione niektóre aplikacje na jakieś rzekomo nowsze wydania i część ustawień w ogóle zniknęła - takie jak zapisane zakładki w przeglądarce a przywrócić ich z chmury nie można gdyż aplikacja przeglądarki została zastąpiona jakąś nowszą która chyba nie jest kontynuacją poprzedniej...
Pomijam już fakt znany z kwadratowymi dymkami Messengera itp. O poprawie płynności możemy już starą tradycją zapomnieć, o stabilności działania jeszcze się nie wypowiem. Ilość wszędobylskich reklam jest porażająca, ale na szczęście w końcu po połowie dnia walki udało się zrobić Root i AdAway zadziałał.
Generalnie Xiaomi robi wszystko żeby moje następne urządzenie nie było Xiaomi.
Edit. Kolejna ciekawostka, to powracające jak bumerang powiadomienia, np. z YT Music, usunięcie powiadomienia (apletu odtwarzacza w tym wypadku) "w bok" to w zasadzie jego schowanie bo dalej pozostaje "luka" po powiadomieniu. Nawet gdy wymuszam zamknięcie aplikacji, to powiadomienie samoczynnie powraca i jest martwe. Nie jest to wina aplikacji, bo na tym wydaniu w poprzedniej wersji działało bez zarzutów.
Screenshot_2021-05-27-18-32-16-965_com_miui_home.thumb.jpg.8c1967ad99c9e5d0f226d4f9c23fb968.jpg
Instalacja i root bez najmniejszych problemów za pierwszym razem. Wróciłem jednak do 12.0.6, bo wszystko działa na nim idealnie i bateria trzyma długo. W nowej wersji wkurzały mnie problemy z konfiguracją Nova Launcher Prime i True Phone. Co chwilę nie działały nadane uprawnienia a są to dwie aplikacje, które instaluję na każdym romie. Inna irytująca rzecz to nieprawidłowe działanie nowego centrum powiadomień po wyłączeniu animacji (pierwsza rzecz jaką robię po instalacji romu). Przesunięcie z powiadomień na szybkie ustawienia powoduje błąd - brak tła szybkich ustawień. Podmieniono także aplikację SMS. Nie ma już opcji usuwania wiadomości przesunięciem w lewo. Więcej rzeczy nie wyłapałem, gdyż szybko zrezygnowałem z tej wersji.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Zalecam ostrożność użytkownikom, którzy zechcą wgrywać to wydanie. U mnie skończyło się dwa razy bootloopami, później w ogóle nie chciał zainstalować się Magisk ani root.
Miło, że nie publikujcie w ogóle changeloga, bo zostały podmienione niektóre aplikacje na jakieś rzekomo nowsze wydania i część ustawień w ogóle zniknęła - takie jak zapisane zakładki w przeglądarce a przywrócić ich z chmury nie można gdyż aplikacja przeglądarki została zastąpiona jakąś nowszą która chyba nie jest kontynuacją poprzedniej...
Pomijam już fakt znany z kwadratowymi dymkami Messengera itp. O poprawie płynności możemy już starą tradycją zapomnieć, o stabilności działania jeszcze się nie wypowiem. Ilość wszędobylskich reklam jest porażająca, ale na szczęście w końcu po połowie dnia walki udało się zrobić Root i AdAway zadziałał.
Generalnie Xiaomi robi wszystko żeby moje następne urządzenie nie było Xiaomi.
Edit. Kolejna ciekawostka, to powracające jak bumerang powiadomienia, np. z YT Music, usunięcie powiadomienia (apletu odtwarzacza w tym wypadku) "w bok" to w zasadzie jego schowanie bo dalej pozostaje "luka" po powiadomieniu. Nawet gdy wymuszam zamknięcie aplikacji, to powiadomienie samoczynnie powraca i jest martwe. Nie jest to wina aplikacji, bo na tym wydaniu w poprzedniej wersji działało bez zarzutów.
Screenshot_2021-05-27-18-32-16-965_com_miui_home.thumb.jpg.8c1967ad99c9e5d0f226d4f9c23fb968.jpg
Reklam żadnych nie widziałem, ale po pierwsze zamroziłem od razu ponad 20 aplikacji miui i google, a po drugie szybko przywróciłem aplikacje, w tym AdAway z poprzedniego romu, więc być może zrobił swoją robotę.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zainstalowane od dwóch dni. Nie zauważyłem większych problemów, poza jednym błędem, który już raz wystąpił w MIUI 10 po którejś z aktualizacji, a został naprawiony po następnej. Chodzi o to, ze ja mam w swoim MI 9, tam gdzie przycisk SI to przypisałem latarkę. Jest ok, latarka się załącza, tylko problem w tym, że naciśnięcie i przytrzymanie tego przycisku w celu włączenia latarki, włącza też ekran. Da się to wyeliminować przy następnej aktualizacji?

Jeśli chodzi o samą aktualizację do wersji 12.5 to wszystko działa jak trzeba, nie stwierdziłem wyżej wymienionych problemów, bateria działa tak jak działała na wer. 12, chodzi płynnie i nie stwierdziłem reklam.

Nie mam roota ani magiska. Płatności działają.

Instalacja poprzez dodanie do pamięci pliku ZIP i uruchomienie w trybie TWRP (Vol+ i Power)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z powiadomieniami da się załatać jeśli posiadamy root'a. Brawo dla xiaomi.eu, że nie ogarnęli tego na Stable skoro na betach już jest, a problem jest szeroko poruszany na xda i xiaomi.eu.

Tip: trzeba w aplikacji Termux wpisać:

  • su (nadanie uprawnień root)
  • settings put secure qs_media_resumption 0


Po kilku dniach system działa względnie satabilnie, ale do demona prędkości mu daleko. Generalnie jak na Stable to nie umywa się do poprzedniej wersji.

P.S. @Kacper Skrzypek serio, dodawanie changelog'a jest dla Was zbyteczne?! To po co go dodajecie w wersjach rozwojowych? Jak ktoś wyleczył się z bycia królikiem doświadczalnym i korzystania z bet, liczy tylko na poprawnie zbudowane stable to - jak mniemam - musi śledzić wątki z rozwojowymi wersjami, żeby wiedzieć czego się spodziewać ;) szac.

Edytowane przez QBAQ
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, QBAQ napisał:

Problem z powiadomieniami da się załatać jeśli posiadamy root'a. Brawo dla xiaomi.eu, że nie ogarnęli tego na Stable skoro na betach już jest, a problem jest szeroko poruszany na xda i xiaomi.eu.

To jest tylko ominięcie problemu, a nie jego rozwiązanie. Realne rozwiązanie to fix od Xiaomi, który dodali tydzień temu do bet. Więc nie, to nie wina xiaomi.eu, że tego "nie ogarnęli".

1 godzinę temu, QBAQ napisał:

serio, dodawanie changelog'a jest dla Was zbyteczne?! To po co go dodajecie w wersjach rozwojowych? Jak ktoś wyleczył się z bycia królikiem doświadczalnym i korzystania z bet, liczy tylko na poprawnie zbudowane stable to - jak mniemam - musi śledzić wątki z rozwojowymi wersjami, żeby wiedzieć czego się spodziewać ;) szac.

A co mam zrobić? Dodawać to samo co w China? Bo to w gruncie rzeczy będzie to samo. A nie mam pojęcia co dokładnie z rozwojówek jest w stable, a co nie. Mogę jedynie strzelać lub dawać chiński changelog, który jest ogólny i nie mówi nic.

Edytowane przez Kacper Skrzypek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zrobić, żeby po wyłączeniu ekranu, kiedy telefon jest w trybie czuwania nie wyłączał WIFI? W poprzednich wersjach MIUI w ustawieniach zaawansowanych WIFI, można było zaznaczyć żeby telefon nie wyłączał tego w trybie uśpienia. W opcjach baterii tego też nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wam też opcja "podnieś by wybudzić" wyłącza się po jakimś czasie ? Sprawdzałem nie mam ustawionych godzin ciszy ale nawet jak była na poprzedniej wersji to ta opcja działala bez problemu...

 

Edit:

Dopatrzyłem się problemu gdy mamy zaplanowaną zmianę motywu z jasnego na ciemny w określonych godzinach, wtedy opcja wybudzania z podniesieniem się wyłącza. 

Edytowane przez tszkutnik
Możliwa przyczyna opisywanego błędu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po restarcie telefonu widnieją dwa wskaźniki zasięgu (SIM 1, SIM2), dopiero po włączeniu i wyłączeniu drugiej karty SIM pozostaje (poprawnie) jeden wskaźnik.
(Oczywiście mowa o sytuacji w której korzystamy tylko z jednej karty Sim)

Edytowane przez QBAQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie da się zainstalować Magiska, bez Magiska działa, po zainstalowaniu system 12.5.3 nie startuje. Po jakiś 10 min ląduje w recovery.

Poza tym nie działają u mnie gesty (na wersji bez Magiska) - co jest bardzo dziwne. Mam Launchera Nova może przez to ale nigdy nie było z tym problemu.

Z tego co widzę nie przywraca mi poprzedniej wersji systemu 12.0.6 - także robi się ciekawie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, już to wyczytałem :). Walczę z jakimś zamiennikiem ale ukrycie paska też nie jest łatwe...

 

Dnia 22.06.2021 o 15:15, drJanek napisał:

Dzięki, już to wyczytałem :). Walczę z jakimś zamiennikiem ale ukrycie paska też nie jest łatwe...

Może się komuś przyda zastosowałem edge gestures, a pasek ukryłem plikiem z xda TWRP_Hide_Navigation_Bar_v1.0 załadowanym przez Twrp. 

Jedno pytanie jak wyłączyć dźwięk startowy który pojawił się podczas włączania telefonu? Bootload sound? Walczę z tym pół dnia bezskutecznie, nie chcę rano przed budzikiem tego słuchać zresztą nie można dyskretnie zrobić restarta. Niby w opcjach motywu ale nie znalazłem takich opcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.05.2021 o 23:32, antykat napisał:

Wróciłem jednak do 12.0.6

No i jak zrobić taki powrót? Po zainstalowaniu najnowszej wersji, chcialem wrocic do 12.0.6, ale niestety robil sie loop i wracalo do TWRP. Bede wdzieczny za info. Zbyt wiele rzeczy brakuje. Nie dzialaja gesty, telefon muli jak stara nokia. To za duzo jak dla mnie.

12 godzin temu, drJanek napisał:

Poza tym nie działają u mnie gesty

Mam to samo. Dramat. Pomocy.

 

12 godzin temu, drJanek napisał:

Z tego co widzę nie przywraca mi poprzedniej wersji systemu 12.0.6 - także robi się ciekawie :).

też chciałem wrocic, ale nie daja mi szansy. Co robić? jak zyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=37675]QbaPL[/mention]

Miałem zrobioną kopię zapasową w TWRP i z niej wwróciłem do 12.0.6. Obecnie jestem jednak na weekly build. Ostatnie wersje śmigają bardzo fajnie, porównywalnie do 12.0.6. Należy jednak instalować na czysto.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Kacper Skrzypek napisał:

Gesty nie działają przez launchera. Na innych launcherach niż domyślny na Androidzie 11 nie działają.

a jest szansa ze to sie zmieni? lekko to słabe, ze trzeba sie cofac do epoki Krola Swieczka. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=8327]dr[/mention] Janek

Aby wrócić do 12.0.6 mając kopię zapasową to najlepiej wyczyścić wszystko (dalvik, data, cache, system, vendor) wraz z format data (potwierdzić wpisując "yes"). Reboot do TWRP. Zainstalować na czysto 12.0.6. Ja zawsze bootuję po tym system. Po odpaleniu się systemu wracam do TWRP i przywracam kopię zapasową bez czyszczenia czegokolwiek. Ten sposób zawsze u mnie działa cokolwiek miałbym wcześniej zainstalowane. Tak samo robię z wersjami weekly i nigdy nie mam problemów z przywracaniem kopii zapasowej a często ją przywracam, bo testuję sobie różne custom romy. Zawsze też możesz zrobić sobie za pomocą Migrate kopię wszystkich programów, zainstalować system na czysto i przywrócić programy z kopii. Odradzam aktualizowanie 12.0.6 do stabilnej lub rozwojowej xiaomi.eu, bo wychodzą takie kwiatki jak u Ciebie i Qby. Ostatnie wersje rozwojowe (weekly) działają bardzo dobrze, ale trzeba je instalować na czysto.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka



  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, antykat napisał:

[mention=8327]dr[/mention] Janek

Aby wrócić do 12.0.6 mając kopię zapasową to najlepiej wyczyścić wszystko (dalvik, data, cache, system, vendor) wraz z format data (potwierdzić wpisując "yes"). Reboot do TWRP. Zainstalować na czysto 12.0.6. Ja zawsze bootuję po tym system. Po odpaleniu się systemu wracam do TWRP i przywracam kopię zapasową bez czyszczenia czegokolwiek. Ten sposób zawsze u mnie działa cokolwiek miałbym wcześniej zainstalowane. Tak samo robię z wersjami weekly i nigdy nie mam problemów z przywracaniem kopii zapasowej a często ją przywracam, bo testuję sobie różne custom romy. Zawsze też możesz zrobić sobie za pomocą Migrate kopię wszystkich programów, zainstalować system na czysto i przywrócić programy z kopii. Odradzam aktualizowanie 12.0.6 do stabilnej lub rozwojowej xiaomi.eu, bo wychodzą takie kwiatki jak u Ciebie i Qby. Ostatnie wersje rozwojowe (weekly) działają bardzo dobrze, ale trzeba je instalować na czysto.

Wielkie dzięki za tutoriala :). Zawsze mi działał backup, a teraz wiem jak to zrobić kiedy już nie działa. Backup robisz z  Recovery, System Image, Data (exl storage)? Jak skasuje Data to rozumiem że nie kasuje mi moich katalogów z filami, dokumentów etc.?

Program Migrate BaltiAps? On wszystko kopiuje? Loginy etc.? To dla mnie najbardziej męcząca część bo nie znalazłem czegoś co postawi na systemie to co mam.

Bardzo chętnie bym wskoczył na weekly, tylko proces przywracana danych na telefonie a mam tego sporo mnie odrzuca. Robiłem tygodniówki na mi5 ale posypał się w końcu, tak jak piszesz trzeba na czysto.

29 minut temu, QbaPL napisał:

ok, ale to nie znaczy ze nie bedzie fix-a. Nie po to jest taka opcja, zeby jej nie uzywac. Kwestia czasu. Naprawia to, a cos innego zwalą. :)

Miałem to co Ty :) przetestowałem fluid navigation gestures, Full Screen Gestures i na koniec kupiłem w cenie browara Edge Gestures i zostałem przy ostatnim i powiem szczerze, że nie żałuję bo to lepiej działa niż te gesty systemowe, więcej opcji do ustawienia. Mam launchera Nova (od wielu lat) i nie mogę się przestawić na xiaomi systemowego, brakuje mi wielu ustawień których ten nie będzie miał nigdy chociaż ma ładne animacje :).

6 godzin temu, antykat napisał:

@dr Janek

Nie wiem jak w stabilnej, ale w rozwojowej jest możliwość wyłączenia dźwięku przy uruchamianiu. 0f1d8292769dd51bde36a87f1d30eabc.jpg

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka
 

Super, dzięki jest i wyłączone, działa. Tyle szukałem ale te opcje są tak powsadzane że nawet wpisywanie w google haseł i po polsku i angielsku nie dało rady 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=8327]dr[/mention] Janek

"Format data" (z potwierdzeniem "yes"; nie mylić z Wipe data) czyści całą pamięć wewnętrzną, wiec wszystko musisz sobie zgrać na pendriva lub kompa. Jest jednak niezbędny przy instalacji nowego romu na czysto, jeśli nie chcesz złapać boot loopa.
Robiąc kopię w TWRP zaznaczam wszystko i tak samo przy przywracaniu. Co do Migrate, to w przeglądarkach zostają hasła ,zakładki czy historia przeglądania. Generalnie robi kopie aplikacji i ich danych. Są jednak małe wyjątki jak np. WhatsApp, bo po instalacjj/przywróceniu na nowym systemie wymaga nowej aktywacji. Ale wystarczy zrobić sobie kopię wiadomości w samej aplikacji a po nowej aktywacji przywrócić je sobie. Również aplikacje bankowe będziesz musiał ponownie aktywować.
Co do robienia update'ów, to dopóki wersja Androida lub MIUI się nie zmienia, to raczej nie powinny powodować problemów. Aktualizowałem ostatnie trzy wersje rozwojowe (tygodniówki) i nie miałem żadnych problemów. Oczywiście, na wszelki wypadek zawsze robię sobie kopię zapasową. Lepiej jest również do aktualizacji ściągnąć sobie cały rom i wgrać go przez TWRP niż robić to przez systemowy aktualizator. Do tego Wipe dalvik i cache.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka









  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.06.2021 o 22:18, drJanek napisał:

Edge Gestures

Kupiłem i jest git. Dzięki za pomoc. Poki co zostaje na tej najnowszej wersji, bo baterie zjada wolniej o jakies 40%.

 

Niestety rano aplikacja przestała działac i za zadne skarby nie da sie jej prawidlowo uruchomic. :(

Edytowane przez QbaPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.06.2021 o 21:15, QbaPL napisał:

Kupiłem i jest git. Dzięki za pomoc. Poki co zostaje na tej najnowszej wersji, bo baterie zjada wolniej o jakies 40%.

 

Niestety rano aplikacja przestała działac i za zadne skarby nie da sie jej prawidlowo uruchomic. :(

daj jej pełne uprawnienia, i wyłącz optymalizacje baterii oraz włącz autorun.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć, mam problem z xiaomi.eu 12.5.3, strasznie laguje mi animacje, np. belka pojawia sie około sekunde po przeciągnięciu palcem i ogólnie telefon wolniej pracuje. Wie ktos czym jest to spowodowane? 12.5.3 wygrywałem normalnie, pobralem paczke zip i zainstalowałem przez recovery. Poprzednia wersja jaką miałem to bodajże 12.0.6 i działała normalnie, płynnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...