Jump to content

Bateria, czy faktycznie 4700mAh ?


2artur2

Recommended Posts

Postanowiłem w końcu zmierzyć pojemność baterii w moim telefonie.

Ładowarka i kabel oryginalne.

Telefon podłączony do ładowania był zupełnie rozładowany (wyłączył się). Telefon naładował się do 100% po około 1,5h i wskazywana pojemność baterii wyniosła ok. 3000mAh.

Ładowanie nie zatrzymało się, lecz telefon podładowywał się małym prądem aż do ponad 9h. Pojemność wyniosła wtedy niecałe 3500mAh.

Czy ktoś wykonywał podobny test ? Czy Xiaomi robi nas w konia pisząc o pojemności baterii 4700mAh ?

tester.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Temat stary, ale muszę odpowiedzieć gdy to przeczytałem. Pojemności baterii się tak nie mierzy. Zmierzyłeś miernikiem całkowitą pojemność, którą ładowarka wydała aby naładować baterię napięciem 5V. Bateria Li-Po, która siedzi wewnątrz pracuje na napięciu 3.7V (a konkretniej zakres 3.3-4.2V). Żeby zmierzyć pojemność baterii musiałbyś ją wyjąć z telefonu, podpiąć pod miernik i obciążyć jakąś sensowną (odpowiedni opór i moc) rezystancją, wtedy miałbyś w miarę wiarygodny wynik. Druga opcja to mierzyć pojemność przy pracy na napięciu 5V a następnie przeliczyć - do tego celu jakby się uparł to można naładować tel. do pełna po czym wziąć taki miernik jak tam masz i przez przejściówkę OTG i owy miernik podłączyć jakieś źródło prądu (cokolwiek, inny telefon do ładowania lub coś innego na USB, tylko z głową gdyż w teorii i tak telefon wyda maksymalnie 0.5A na wyjściu z OTG a w rzeczywistości pewnie i tak sporo mniej) i tak rozładowywać, rozładowywać aż bateria w telefonie się wyczerpie po czym uzyskane na mierniku mAh przeliczasz w dużym uproszczeniu z 5V na "3,7V" w sposób: (5 * uzyskane mAh )/3,3 i masz przybliżoną pojemność baterii, co jest przeliczone w dużym uproszczeniu i nie uwzględnia energii, jaką telefon zużył na własne potrzeby oraz strat na podniesienie napięcia z 3,7V do 5V.

Edited by mathey
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...