Skocz do zawartości

Czy Xiaomi kradnie dane???


brawo

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę się rozpiszę o swoich spostrzeżeniach. W innym wątku (nawet chyba zarobiłem nieuczciwie ze 2 minusy ;) ) zadałem takie pytanie co to jest i po co to jest, czy to jest usługa, czy to jest proces, a nazywa się com.miui.notification:remote. To coś żre niesamowicie prąd, ale i dane! Odpowiedzi nie otrzymałem. W sieci są również takie pytanie, ale też odpowiedzi nie ma. Ja opiszę swoje spostrzeżenia i załączę zrzuty dla dwóch przypadków. Testowałem więcej, ale te wystarczą żeby zobrazować "problem". Otóż jestem prawie pewny, że to wymienione jako proces/usługa to są pobierane dane przez popularną aplikację jaką jest AoD = Ekran Zawsze Włączony. Żeby jeszcze było ciekawiej, to ja mam ją obecnie wyłączoną i te zrzuty są właśnie gdy niby jest ona wyłączona. Mówię o wyłączeniu aplikacji suwakiem. Mimo wszystko programowo ten program "chodzi", bo są tam wplecione inne opcje np. podwójne kliknięcie wybudzenia, co ma zrobić ekran gdy pojawi się powiadomienie i inne. Ale dlaczego te opcje akurat są tu a nie w ekranie czy wyświetlaczu? ;)  No nieważne. Tak jest. Ale zgodzicie się, że ten program nie powinien wysyłać i obierać żadnych danych do i z sieci. Bo niby co ma tam generować? Ja mam wyłączone codzienne tapety, wyresetowane motywy. Wyłączoną mam też synchronizację z "chmurą Xiaomi" dotyczącą ekranu itp. Zero czegoś co powinno ssać dane. Tapetę mam na systemowych obrazkach w telefonie. No kompletnie nic, bo za stary jestem na jakieś wizualne piękności na ekranie. A teraz popatrzcie jaka jest "przypadkowa" zbieżność w sumie w wysyłani/pobieraniu danych ww procesu/usługi oraz aplikacji AoD. Pierwsze dwa zrzuty dotyczą oraz trzeci i czwarty to pary AoD i tego "remote". W pierwszym przypadku jak widać są MB zużycia danych. W drugiej parze jest mniejsze zużycie. Różnica jest taka, że w pierwszym przypadku zrobiłem i wysłałem dwie fotki na FB, a w drugim nic. W obu przypadkach było włączone Endomondo i Mi Muzyka. Zużycie prądu i danych tego "remote" możecie sprawdzić w Bateria i wydajność, ale zużycie AoD musicie sprawdzić w chodząc w Aplikacje. Ja tu pokazuję przypadek dla danych mobilnych w czasie danym, wspólnym dla dwóch przypadków. Ale jak wejdziecie w aplikację AoD, to tam można sprawdzić jakie są pobierane dane po WiFi, dane mobile, dzienne, miesięczne, wspólne oddzielne. To nie jest "podświetlone" ale jest to tam jak tu widać na dwóch fotkach. Krótkie pytanie co Xiaomi pobiera aplikacją AoD skoro ja ją wyłączyłem (teoretycznie) wyłączyłem wszelkie tapeciarstwo i motywy. Dlaczego wysłane fotki na FB mają jednocześnie odzwierciedlenie w wysłanych danych w aplikacji Ekran Zawsze Włączony skoro jest wyłączony...

Dodam. U mnie AoD miesięcznie wysyła około 100MB po WiFi i danych mobilnych. To duże ilości...

Screenshot_2020-10-06-19-36-14-305_com.miui.securitycenter.jpg Screenshot_2020-10-06-19-38-40-669_com.miui.securitycenter.jpg Screenshot_2020-10-07-16-07-00-902_com.miui.securitycenter.jpg Screenshot_2020-10-07-16-06-31-050_com.miui.securitycenter.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakaś apka wpadła Ci w loopa i komunikuje się z aod ja kiedyś musiałem włączyć obsługę serwera mediów w telefonie bo nie chciał odtwarzać muzyki w power AMP i zjadał 5gb miesięcznie ale... Wizualnie bo fizycznie 0 ja nie widzę aod na liście

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie. To że napisałem o Endomondo i Mi muzyce to tylko z obowiązku dla tych dóch testów. Bez tego też jest generowany ruch na aplikacji AoD. Przecież wspomniałem że to jest u mnie 100 MB miesięcznie po danych mobilnych, a przecież nie chodzę przez miesiąc z Endomondo i Mi Muzyką ;) Sprawdziłem przed momentem. O przepraszam. W ostatnim miesiącu ta aplikacja pobrała po WiFi i danych mobilnych aż prawie 165 MB :o

Screenshot_2020-10-07-20-50-32-055_com.miui.securitycenter.jpg Screenshot_2020-10-07-20-50-44-309_com.miui.securitycenter.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A klikałeś w te 0 "użycia danych"? Tam są różne opcje do wyboru. Chyba z 8. Może akurat stoi teraz na takiej gdzie zużycia danych nie ma?

Czy mógłby ktoś jeszcze sprawdzić czy u was ta aplikacja wysyła i pobiera dane internetowe?

Bo może mam zainstalowanego Pegasusa przez służby? 8-) Sami widzicie jak jest...

Edytowane przez brawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj "szarą" informacje. Sprawdź słupki np. Bateria i wydajność, nagrywanie ekranu, power detektor, powiadomienia... U mnie te aplikacje mają identyczne zużycie, identyczne słupki co AoD. Nie sprawdzałem każdej. Wykres jest wspólny dla różnych systemowych. Jakieś inne aplikacje mogą pobierać również dane. Nie ustalisz która jest winna (bo to suma). AoD akurat zauważyłeś. 

Nie wiem tylko co to nitification:remote. Nie mam tego  ale mam przez adb część wywaloną i może poszło z czymś innym. 

Edytowane przez frrancuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleś ty mądry. Ja nie jestem ślepy ;) A inni, ci dwaj powyżej, nie mają aplikacji systemowych? Przecież piszą i pokazują  zero. Wyraźnie opisałem w jakich momentach jest generowany ruch u mnie i te remote kiedy pojawia się. Jest bardzo prądożerne i danożerne. Ale trzeba przeczytać co napisałem, a nie te "szare"  :)  Nie wiem o jakiej sumie piszesz. U mnie Aod nadaje i odbiera. Czy ta aplikacja jest od sumowania przesyłania danych innych aplikacji??? To dlaczego ci powyżej nie mają liczone tego? Napisałem też że ją wyłączyłem... Ja używam zwrotu proces/usługa, bo tej aplikacji związanej z remote też nie mam. A jednak jest :)

Edytowane przez brawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie aplikacje systemowe o których wspomniałem mają IDENTYCZNE zużycie danych, identyczne słupki. Wygląda jak by pokazywały "wspólne zużycie". Nie wiem jak to tłumaczyć. Nie ważne która systemowa pobiera to i tak pokazują wszystkie. Sprawdź u siebie. Zobacz na te o których wspomniałem. Czy w nich nie masz identycznego zużycia danych w ten sam dokładnie sposób.  O to mi chodziło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzam to dawna. Włączając i wyłączając różne opcje. Tu jest wątek o "remote", a i przed tym sprawdzałem od dawna. 1. Czy ta aplikacja jest od sumowania wysłanych/odebranych danych? 2. Dlaczego ci dwaj powyżej mają ZERO w takim razie? 3. Ja wyłączyłem ją (suwakiem co prawda, ale) i dalej liczy. Dlaczego? 4. Z jakiego powodu pojawia się te "remote" i co to jest i żre prąd i dane? No przecież na pewno nie jest to dodatkowy moduł techniczny w aparacie, a coś co na pewno związane jest z wysyłaniem dodatkowych danych. U mnie jest to zbieżne z tym co właśnie pokazuje AoD. Sumy nie zgadzają się u mnie zdecydowanie. Jak już wspominałem Endomondo wysyła też dużo danych i gdyby tylko tą aplikację dodał do tego "remote" to jest więcej niż pokazuje AoD. I ja mówię o długich  testach w okresie około 5 godzinnym, głównie na danym mobilnych bo jest to jazda rowerem np. 150 km. Ale i krótkie testy np. spacer 10 km generuje podobne ruchu, ale proporcjonalne do czasu. I do np. zrobionej fotki wysłanej na FB. Jeszcze raz zapytam o najważniejszą sprawę. Czy AoD jest od sumowanie danych? Czy przypadkiem nie ma innego narzędzia od tego?

 

Sorki ale dopiro zauważyłem to co wkleił nardenis. To wcale nie masz zerowego zużycia ale wręcz potężne bo ponad 730MB. Nie wiem co o tym myśleć... To ja jestem kopciuszek ;) O Boże... Wkleiłeś zużycie Powerampa... A co to ma wspólnego z AoD?

Edytowane przez brawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączenie AoD suwakiem jej nie wylacza. Po prostu się ekran nie świeci.

Nadal się nie rozumiemy, więc robię ostatnie podejście. Oczywiście nie wiem czy słuszne. 

AoD pokazuje zużycie danych które nie są przez AoD pobierane. Aplikacje systemowe (zgodnie z szarą info) nie są w stanie rozgraniczyć całkiem zużycia bo są powiązane. System zużywa dane, a aplikacje systemowe pokazują to zużycie. Dokładnie taką samą statystykę/zużycie pokazują inne aplikacje (w/w). Tak na prawdę żadna z nich tego nie zużywa tylko pokazują jakaś wspólną statystykę. Wspomniałem o innych aplikacjach systemu, które mają dokładnie to samo co AoD u mnie. Identycznie. Wyświetlają jakąś wspólną statystyke, każda z osobna. Głupie, ale chyba tak jest. 

Co do samego notification:remote. Nie wiem co to za wynalazek. Nie mam tego na żadnym dostępnym do użytku Xiaomi. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja? Mi9TPro. To właśnie o ten proces/usługę/czy uj wie co głównie mi chodzi. Bo zużywa 2x więcej prądu niż Endomodo włączone przez 5 godzin. Wiem że tu pewnie więcej hamburgerowców i kanapowców, ale to taka aplikacja co liczy km i rysuje trasę dla sportowców. Od tego się zaczęło moje tropienie problemu. Dlaczego nie wiadomo co pobiera 2x więcej prądu i wysyła 6x więcej danych przez jakieś 5 godzin niż aplikacja która jest w tym momencie najbardziej prądożerana i danożerna. Działa live. Powiązałem to z AoD bo mam ku temu uzasadnione powody. Szukałem wszędzie, ale to AoD mnie zastanawia najbardziej.  Przecież to wręcz komiczne jest żeby aplikacja  "Ekran Zawsze Włączony" (włączona czy wyłączona ) sumowała zużycia danych... Jak już wspomniałem u mnie nie sumuje! Nie zgadza się zużycie tylko z dwóch podanych aplikacji/procesu/usługi. No przecież macie załączone zrzuty. Co ja mam w kółko młócić słomę? Jest tu drugi wątek o tym remote. Jest wszystko pokazuję na obrazkach a nie "ba ja mówię".

Dodam

Jak zaczniecie wyszukiwać w sieci com.miui.notification:remote, to wyskoczy wam kilka wątków, ale w żadnym nie ma odpowiedzi. To ja to tylko mam tu? A co z innymi posiadaczami tego telefonu? Macie to na obrazkach jak mówię. To nie jest wymysł.
dodam

Ja nie mam żadnych aplikacji cudacznych. W 99,9% to są systemowe. Inna jest jedna to True Phone tylko. Ale zainstalowana nie dawno. I bardzo mało innych. Ja nie jestem gimbusem i dla mnie telefon to telefon. Nie mam żadnych gier. Wyłączam wszystkie bzdety, które się da.

Jeszcze raz dytuję

Patrząc na dwie pierwsze fotki. Te tajemnicze "remote" (6,8MB) zużyło WIĘCEJ danych niż AoD (6,7MB). Tak czy nie? To o jakim sumowaniu danych my mówimy przez aplikację AoD? A do tego trzeba doliczyć duże zużycie z Endomodo. A gdzie jest suma dwóch fotek wysłanych na FB w jakości max?  Gdzie zużycie innych aplikacji systemowych? frrancuz umiesz odpowiedzieć?

Edytowane przez brawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.10.2020 o 14:41, brawo napisał:

A klikałeś w te 0 "użycia danych"? Tam są różne opcje do wyboru. Chyba z 8. Może akurat stoi teraz na takiej gdzie zużycia danych nie ma?

Czy mógłby ktoś jeszcze sprawdzić czy u was ta aplikacja wysyła i pobiera dane internetowe?

Bo może mam zainstalowanego Pegasusa przez służby? 8-) Sami widzicie jak jest...

A kliknąć to sobie możesz wtedy kiedy te 0 nie jest szare. Nie ma nic dalej bo nic się nie otwiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, brawo napisał:

Bo zużywa 2x więcej prądu niż Endomodo włączone przez 5 godzin. Wiem że tu pewnie więcej hamburgerowców i kanapowców...

A może to Endomodo coś synchronizuje z chmurą?

Jeżdżę dosyć dużo rowerem ale tylko dla zdrowia i nie używam żadnych apek tego typu. Kiedyś miałem to nawet w telefonie ale było mi to kompletnie nieprzydatne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Endomondo na pewno wysyła dane na swoje serwery bo działa live. Czyli ja idę lub jadę to ktoś w internecie może ktoś (jeśli udostępnię) patrzeć jaką robię trasę. Ale powiadam, że ilość wysłanych danych przez Endomondo to np. 1 MB i zużycie aku na poziomie 25% (mówię o okresie 5h), a AoD pokazuje 6x więcej. Nawet jakby faktycznie sumowało (chociaż Endomondo i FB to nie systemowe aplikacje przecież!) to nie wiem skąd mogłoby się nazbierać tyle tych danych... A tego remote nie widać w aplikacjach. A w tych samych 5 h niby bierze aż około 41-43% aku. Nie jest też te remote pokazane gdy uruchomię skrypt Szakiego. Nie będę gmerał głębiej, bo poza tym wszystko działa. Pogrzebię a potem będę płakał jak inni, a to mi nie działa, a to się wyłącza, a tu za cienka czcionka itp :)

No nic szkoda zdrowia. Zostawię jak jest.

 

Edytowane przez brawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze tak  na koniec dzisiejsze testy. Testy tylko na danych mobilnych.

1. włączone Endomondo, bez systemowej Mi Muzyki. Czas testu 6 godzin. Pojawia się te "remote", no ale tu zdecydowanie jest jak powinno być, czyli Endomondo jest najbardziej prądożerną aplikacją. Nie ma tu zrzutu, ale ilość danych wysłanych przez "remote" to około 500 kB, czyli też tragedii nie ma. AoD też bez szału.

2. włączona systemowa Mi Muzyka, bez Endomondo. Czas testu około tylko 2 godzin. No i tu jest tak, jak być zdecydowanie nie powinno moim zdaniem. Te całe "remote" żre wręcz aku... Ale co ciekawe tu dane wysyłane przez "remote" są na poziomie tylko 150 kB. Podobnie AoD.

W obu przypadkach plącze się Usługa googla. Przy włączonym Endomondo można ją jakoś powiązać może z gps, ale w drugim przypadku to nie wiem po co to chodzi w ogóle?

Dodam. W Mi Muzyce mam wyłączone suwaki w ustawieniach związane z połączeniem z siecią.

Screenshot_2020-10-10-15-18-18-057_com.miui.securitycenter.jpg Screenshot_2020-10-10-17-07-23-100_com.miui.securitycenter.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...