Skocz do zawartości

Beznadziejny dotyk w Mi Note 10 Lite


Matixx

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, od kilku dni mam (nie)przyjemność posiadać nowy telefon, jakim właśnie jest Xiaomi Mi Note 10 Lite. Telefon przyszedł do mnie z zainstalowanym MIUI 11, od razu zaktualizowałem go do 12.0.1 w wersji Global-Stable (dokładniej 12.0.1.0 QFNEUXM, czyli wygląda na legit, telefon kupiony na Banggood).

TL;DR
Czułość dotyku jest dobra po odblokowaniu ekranu, ale po chwili jest już fatalna. Czy ktoś miał podobnie i udało mu się rozwiązać problem, albo wie czy jest to software czy hardware-related?

FULL STORY:

Nie wiem czy na poprzedniej wersji MIUI też występował ten problem ale aktualnie dotyk jest tak beznadziejny, że mam ogromną ochotę go zwrócić. Po pozytywnych recenzjach bardzo jarałem się nową zabawką, szczególnie też biorąc pod uwagę, że przez 5 lat siedziałem na Mi4c, który zdążył się naprawdę miło zestarzeć, a teraz jestem mega zawiedziony z Note 10 Lite, bo to czego doświadczam w porównaniu do poprzedniego telefonu (w międzyczasie przewinęły mi się też przez ręce inne telefony Xiaomi rodziny i znajomych) to jest coś tak irytującego w codziennym użytkowaniu, że po prostu no nie mogę.

Do rzeczy. Czułość dotyku to katastrofa. Z początku myślałem że nie wiem, ręce mi się pocą czy coś, bo też błąd razy występuje, a raz nie. Po odblokowaniu ekranu działa wszystko wyśmienicie, ale po chwili zaczyna się jazda. Czułość bardzo spada, muszę naprawdę nacisnąć na ekran, żeby zareagował w jakikolwiek sposób, mogę nawet jeździć palcem po ekranie bez żadnej reakcji. Najbardziej widoczne jest to przy używaniu przycisków nawigacyjnych czy klawiatury. Z czymś takim spotkałem się tylko w przypadku starego Samsung Avila, który wiadomo jaki miał ekran (a jeśli nie, to wiedzcie, czułość była naprawdę słaba).

Widziałem, że niektórzy mają w internecie też takie problemy, ale inni z kolei zaprzeczali, a Ci co mają problemy to rozwiązania chyba nie znaleźli (a przynajmniej nie zauważyłem żeby o tym pisali). Ktoś gdzieś napisał, że to przez skaner lini papilarnych i że pomoże wyłączenie go. Zastosowałem się do tego i faktycznie przez chwilę wydawało mi się że to rozwiązało problem, przez co wściekłem się, że jedna z bardziej wyczekiwanych funkcji w nowym telefonie nie działa poprawnie, ale koniec końców okazuje się, że to nie w tym tkwi problem (chociaż czasami skanowanie działa naprawdę słabo, ale nie wiem czy to jest ze sobą powiązane).

Chciałbym zapytać, czy ktoś z was miał/ma taki problem? Czy jeśli ktoś ma taki problem, to czy odczuł go na wersji global czy xiaomi.eu? Czy jeśli komuś udało się problem rozwiązać, to czy przesiadka z global na xiaomi.eu pomogła? Czy przywrócenie ustawień fabrycznych pomogło? Spróbowałbym sam, ale na odblokowanie bootloadera muszę czekać 7 dni <ehh>, a trochę ma m teraz też innych obowiązków, więc nie mam ochoty w tej chwili na ponowną konfigurację telefonu po przywróceniu ustawień fabrycznych, w recovery nie widzę też opcji wyczyszczenia cache.

Domyślam się że to problem softwareowy, ale mogę się mylić. Ktoś wie w czym leży problem? Bo serio zastanawiam się nad zwróceniem telefonu, więc to też może i dobrze że jeszcze bootloadera nie odblokowałem, mniej roboty będzie.

Dziękuję jeśli chciało Ci się to czytać, jeśli nie to i tak będę wdzięczny jeśli pomożesz.

 

PS
Nie mam żadnego szkła ani folii na ekranie.

Edytowane przez Matixx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Matixx napisał:

MiUnlock każe mi czekać 7 dni. Dobrze jednak wiedzieć, że w Twoim przypadku ten problem nie występuje.

Nie dopisałem, faktycznie. ;) Po zalogowaniu i przypisaniu do konta, telefon po zakupie leżał w pudełku, odliczajć 168 h, a żona używała starego Huawei. Dlatego też nie wiem jak się sprawował na globalu. Choć te kilka kliknięć nie generowało niepokojących objawów, bo na pewno zwróciłbym uwagę.

Nie mniej na MIUI Polska dotyk działa prawidłowo. Jedyne co, to na poprzednim ROMie od czasu do czasu zawiechę łapał czytnik linii i trzeba było telefon zrestartować, aby wszystko wróciło do normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, ja jestem już na Xiaomi.eu, to w najbliższych dniach pewnie dam znać czy coś się zmieniło

@cyprianmeister tak, miałem na wersji Global, ale mało rozmawiam to nie zwróciłem na to aż tak bardzo uwagi. Czytałem natomiast, że to dość popularny problem z tym modelem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cyprianmeister przy okazji sprawdzę

A wracając do tematu, @mrosi, @mickeey_mau5, @Bart3c tak jak napisałem ostatnio, jestem teraz na Xiaomi.eu. We wtorek wieczorem byłem bardzo podekscytowany że wszystko gra, ale dobrze że powstrzymałem się od napisania na forum, bo nie gra. Problem pojawił się znowu w środę rano, czułość ekranu nagle spadła, powróciła do normy po zablokowaniu ekranu, czyli standard. Potem przez cały dzień było dobrze, problem pojawił się znowu następnego ranka, czyli dzisiaj. Nie wiem czy to przypadek, że pojawia się to tylko rano, wcześniej wydawało mi się że w losowych momentach.

Tym razem udało mi się to nagrać, także link do filmiku znajdziecie tutaj. Z góry przepraszam za jakość nagrania, a także za to, że ręka mi się tak trzęsie, chory jestem i mi zimno :P a może po prostu tak mam, nieważne, chirurgiem na szczęście nie jestem. Żeby mieć porównanie to mogłem też nagrać jak sprawa wygląda normalnie, czyli po zablokowaniu ekranu kiedy wszystko wraca do normy, ale jakoś nie pomyślałem. Mimo to myślę że widać, że telefon nie reaguje nawet jak jeżdżę palcem po ekranie.
A i warto wspomnieć o tym, że przygotowując się do nagrania, ekran zablokował mi się automatycznie i po odblokowaniu  problem dalej występował. Więc może to jest jakoś tak, że dopiero ręczne zablokowanie ekranu "resetuje" dotyk.

Nie mam pojęcia gdzie szukać winowajcy, mogę co najwyżej powiedzieć, że stało się to jakoś po tym jak wyszedłem z trybu ciemnego i trybu czytania, ale wątpię żeby to miało jakiś związek ze sobą. Już bardziej bym podejrzewał Messengera, bo we wtorek nadałem mu uprawnienia do wyświetlania nad innymi aplikacjami, żeby dymki czatu działały. Szczerze nie wiem, mam tylko nadzieję że to nie sprzętowy problem. Chociaż u Was to rzekomo nie występuje, a dodatkowo mam wrażenie, że żeby ten problem wystąpił to ekran musi być przez jakiś czas włączony. Nie długo ale no powiedzmy parę minut. Może dalsze testy pokażą w czym problem. Wy macie może jakieś pomysły? A korzystacie z Messengera i jego dymków?

Eh, moje kolejne Xiaomi na własność i kolejne problemy z dotykiem... coś nie mam szczęścia to modeli wybieranych dla siebie :P jakby ktoś był ciekawy co na Mi4c się działo to proszę bardzo. (EDIT: Chodzi o to, że jednym palcem można było dotrzeć do każdego miejsca na ekranie, ale drugi palec dostawał jakieś magiczne marginesy na krawędzi). Na tym modelu jednak to nie przeszkadzało w codziennym użytkowaniu.

Edytowane przez Matixx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@brawo To mam naciskać na niego jak przyciski na padzie, bo nie rozumiem? Przeszkadza to podczas normalnego użytkowania, jak i podczas pisania na klawiaturze. W innych telefonach takich problemów nie uświadczyłem, więc nie wmawiaj mi proszę że to moja wina.

Zresztą odkryłem coś nowego, to nie tylko problem czułości, ale ogólnie tego że dotyk jest skopany i tyle w temacie. Zaraz wrzucę wam link do testu multitouch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem naprawdę naprawdę naciskałem na ekran mocno, żeby wyeliminować ewentualny problem czułości ;) Obiecany link:

https://youtu.be/mgrSwjhBe70

Nie wiem czy to już podchodzi pod "ghost touch" czy jeszcze nie, ale widać, że czasami urządzenie rejestruje przesunięcie palcem między dwoma punktami, podczas gdy nic takiego nie zachodzi. Dodatkowo, jeśli dwa palce są obok siebie, to wykrywa to jako jeden. W normalnej sytuacji trzeba naprawdę się postarać, żeby palce były naprawdę blisko, żeby coś takiego zaszło. Tutaj coś takiego występuje pomimo jednak dosyć sporej odległości. Dotyk ogólnie rzecz biorąc dostaje świra.

Na forum Mi Note 10 na XDA też widzę poświęcony temu wątek, z tym, że u mnie to nie jest takie drastyczne. U mnie występuje już bardziej to co przedstawił ten użytkownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...