Jump to content

Smartmi Fan 2S (ZLBPLDS03ZM) problem z połączeniem do WiFI


grzybiarz91
 Share

Recommended Posts

Cześć. Zakupiłem ten wentylator z dystrybucji europejskiej i mam obecnie problem z połączeniem do domowego routera. Opiszę po kolei jak przebiegała konfiguracja, może ktoś się spotkał z podobnym problemem.

Mi Home mam ustawiony na serwer chiński, po zmontowaniu urządzenia przeszedłem do dodawania go w aplikacji. Aplikacja znalazła bez problemu wentylator, podłączyła się do niego, dodała go do sieci wifi (router domowy), cała opcja parowania przebiegła poprawnie. Kolejny ekran to ekran wyboru pomieszczenia, po wybraniu i kliknięciu dalej parowanie się wywaliło i wróciło do głównego ekranu aplikacji. Odświeżyłem listę urządzeń, ale nie było wentylatora. Spróbowałem znowu sparować, znowu doszedłem do ekranu pomieszczenia i znowu się wywaliło po zatwierdzeniu, ale tym razem po odświeżeniu wentylator był dostępny na liście urządzeń. Pobawiłem się chwilę, przeszedłem do ustawień, wyświetliło się, że jest dostępna aktualizacja (niestety nie pamiętam z jakiej wersji na jaką). Tu mi się zaświeciła lampka na chwilę bo różnie to bywa z aktualizacjami w urządzeniach Xiaomi, ale ją włączyłem. Po chwili spojrzałem na telefon i aplikacja znowu była na ekranie ustawień i aktualizacja była nadal dostępna (błąd albo aktualizacja się przerwała). I od tego momentu zaczęły się schody - wentylator stał się wyszarzony w aplikacji, tak jakby był niedostępny w sieci. Próbowałem dodać go ponownie do wifi (resetowanie parowania z siecią przyciskami na wentylatorze), ale od teraz parowanie dochodzi do 3 kroku czyli podłączenie do routera i za każdym razem wyskakuje, że przekroczono czas połączenia. Byłem przekonany, że aktualizacja "popsuła" urządzenie, ale testowo z innego telefonu zrobiłem router i tak połączyłem się bez problemu. Wychodzi z tego, że wentylator ma problem z połączeniem do pierwotnego routera, czyli do tego, do którego podłączyłem za pierwszym razem. Oczywiście robiłem różne cuda: przełączałem region w aplikacji, zmieniałem nazwę sieci, hasło dostępu, przywróciłem cały router do ustawień fabrycznych - zero rezultatu.

Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem? Jeśli nawet nie w tym wentylatorze, to ogólnie w jakimś innym urządzeniu Xiaomi? To wygląda tak, jakby ten router/sieć została dodana na czarną listę i urządzenie nie chce się podłączyć.

W domu posiadam jeszcze odkurzacz Xiaomi Mi Robot PRO (STYTJ02YM), żarówkę oraz centralkę v3 i żadne urządzenie nie miało problemu z połączeniem.

Screenshot_20200618-150941_Mi Home.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nie pomogło. Próbowałem przeinstalować, zainstalować na drugim telefonie, na telefonie żony z jej konta xiaomi i z mojego - nadal ten sam problem. Wentylator łączy się bez problemy z routerem utworzonym na moim telefonie lub żony, ale z routerem domowym do którego był na początku podłączony nie chce. Jako obejście zastosowałem trik, że zrobiłem ze swojego telefonu router wifi i tak podłączyłem urządzenie, no ale teraz jak chce korzystać z wiatraka to muszę przełączać router wifi w telefonie za każdym razem.

Edited by grzybiarz91
Link to comment
Share on other sites

Tak, UPC. W sumie to by się mniej więcej zgadzało bo problem pojawił się po aktualizacji (czy ona się w końcu udała czy nie i z jakiej wersji na jaką to nie przyuważyłem niestety). W chwili obecnej wentylator pokazuje mi wersję 2.0.8.0011 i nie ma informacji, żeby była nowsza wersja. Masz jakiś namiar na inne tematy/informacje z problemami z UPC?

Link to comment
Share on other sites

Cześć, dokładnie tak jak piszesz zmiana szyfrowania sieci na routerze naprawia problem. Mam xiaomi lexiu ss4 i tez po wczorajszej aktualizacji dotknął mnie ten sam przypadek.

Dokładnie takie same czynności zrobiłem jak opisałeś w pierwszym poście :)

Dzięki za rozwiązanie :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mam niemal identyczny problem z inteligentną listwą od Xiaomi, czyli urządzenie nie pojawia się na liście w aplikacji i kończy się błędem połączenia z siecią. Z tym, że u mnie zmiana routera nie pomogła. Oczywiście wszystkie cuda z przeinstalowaniem apki, zmianą telefonów itp - nie pomogły. Help

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...