Skocz do zawartości

Mi Band 4 - bieganie


Fear87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

jest wątek o pływaniu i jak słabo opaska się w tym spisuje. Z racji tego, że ja nie pływam, a biegam to postanowiłem sprawdzić ją w tym sporcie. Biegam dość dużo, od 10km po ultramaratony 80km+, więc chciałem ją porównać z Garminem 935. Jeśli ktoś biega to niech też zamieszcza w tym temacie swoje opinie.

Więc dziś ją przetestowałem, a konkurencją był wspomniany Garmin 935. Zegarek miałem na lewej ręce (dodatkowo czujnik tętna na klatce piersiowej HRM4-RUN, dzięki któremu mamy więcej danych do analizy), na prawej ręce był Xiaomi Mi Band 4 (w Mi Fit z ustawioną dobrą ręką). 

Przebiegłem dziś według Garmina 11,30km i zrobiłem 10674 kroków. 

IMG_20190910_165237.thumb.jpg.f19817ace462bde990e3c53f330872c4.jpg IMG_20190910_154433.thumb.jpg.9ec1326f3dd85567c16898d478c62ebb.jpg

Xiaomi Mi band 4 pokazał mi takie wartości, przed treningiem:

IMG_20190910_144106.thumb.jpg.4b69b8dfde6914b329f4ab642fc0a6c1.jpg

Po treningu:
 

IMG_20190910_154502.thumb.jpg.51b6b3478fec9eba3d7e17fab59d7b92.jpg

 

Kilometraż: 17,40km odjąć zrobione wcześniej 6,29km daje nam: 11,11km.

Kroki: 19640 - 9108 = 10532.

 

Podsumowując, opaska naliczyła 190 metrów mniej co i tak jest rewelacyjnym wynikiem jak na brak GPS, a różnica w krokach to tylko 142. Na pewno zadanie ułatwił fakt, że biegłem po równej drodze, płaskiej ze stałą kadencją i prędkością. Więc patrząc się pod takim kątem wyniki są rewelacyjne. Większe rozbieżności powinny się pojawić po bieganiu w terenie, na zróżnicowanym podłożu, ale sprawdzę to. Dodatkowo podczas przyszłych treningów sprawdzę też jak działa pulsometr w opasce względem czujnika tętna w Garminie.

 

Edytowane przez Fear87
  • Like 3
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy przypadkiem nie miałeś aktywnego gps w telefonie. Wtedy mi band daje radę (a raczej gps telefonu). Ja nie lubię biegać, ale chodzę na spacery 5 do 10 km, czasem więcej, czasem jakiś rower i tu testowałem mi banda GTRa i bipa, parę razy startowa. Różnice były symboliczne. Jedynie problemem mogło być tętnica, ale nie miałem możliwości weryfikacji z pasem.

Jedynie wydaje mi się, że wy iki czasem są mało wiarygodne... idę szybko, ale oddech spokojny, i zegarek pokazuje 140 bym... a jak sprawdzam nadgarstek to tak na oko może mam jakieś 90 może 100, ale może się mylę.


Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem zmierzyć błąd w liczeniu kroków na opasce, którą posiadam.

Wykonałem 15 serii po 100 kroków w trybie spaceru, tempo szybkie, bez połączenia z telefonem trening uruchomiony z opaski.

Kroki liczyłem idąc, by po 100 krokach odczytać wynik z opaski.

Na każdą serię 100 kroków błąd opaski wynosił 4 kroki, błąd w 100% powtarzalny.

Z przebytego dystansu i ilości kroków wykonanych w trakcie testu wychodzi, że opaska liczy jeden krok o długości około 0,8 metra.

Zatem na 1000 kroków czyli 800 metrów błąd pomiarowy wynosi +32 metry, co daje na 1 kilometr błąd rzędu +40 metrów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wpadł kolejny trening, bardziej kombinowany, ale dalej w wolnych prędkościach bo jestem na etapie roztrenowania. Wpadło dziś: 5km + 10x200/200 + ponad 1km. Dodam, że trening był robiony na lekko pagórkowatym terenie o nierównym podłożu.

O ile kroki opaska na 100% mierzy dobrze bo wartości z Garminem były porównywalne ( zdjęcie robione w domu bo nie brałem telefonu ze sobą, ale na dworze zaraz po treningu Garmin pokazywał 10656 kroków więc rozbieżność na poziomie 128 kroków - podobnie jak ostatnio!), to w kilometrażu już się rozjechała o ponad 1,12km czyli trochę sporo. 

Co warto zaznaczyć, widać, że wartości opaski są stałe bo dane krokowe i kilometrażowe są podobne jak ostatnio. Mimo, że teraz opaska wypadła gorzej to i tak według mnie jej algorytm liczenia nie jest taki zły i jak na sprzęt za 90zł do rekreacyjnego biegania według mnie się nadaje bo nieraz tanie zegarki z GPS mają rozbieżności na poziomie 400/700m.

IMG_20190912_150449.thumb.jpg.451b3c5b7b19a575f6047c1e94dfbd42.jpg IMG_20190912_150421.thumb.jpg.cb6491d31256ffb6b02bd74d8138a764.jpg

 

MB4:

Screenshot_20190912-150521__01.thumb.jpg.752a38b02ee3e4842bdacc2eb3bf51fb.jpg

Edytowane przez Fear87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kroki jakoś  tam mierzy, za to z pulsem to bardzo często istne szaleństwo Banda 4.

Trening kolarski 65 km - opaska na klatę vs Band 4. 

Nie wiem co mierzył Band 4,  opaska dobrze przylegała do ręki,  jazda po dobrych asfaltach czyli nic nie trzęsło - warunki idealne na dobry pomiar. 

M...

Screenshot_2019-09-14-20-21-00.png

Screenshot_2019-09-14-20-17-29.png

Edytowane przez mediana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w stanie zestawić to na wspólnym wykresie?

Ja teraz używam GTRa i on czasem potrafił się jakby zawiesić, do tego momentu mierzy dobrze.

Być może chodzi o pot, chociaż ostatnio wydaje się, że działa dobrze. Dodam, że mi band 4 miewał podobne problemy.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

Podczas treningu na orbitreku opaska bardzo zaniża przebiegnięty dystans (ustawiona w opcji bieganie na bieżni). Przykładowo po 15 minutach ćwiczeń orbitrek pokazuje zrobionych ok. 5 km, natomiast na opasce i w aplikacji mi fit tylko jakieś marne 600 metrów. Czy ktoś miał podobny problem i wie jak sobie z tym poradzić, aby wynik był bardziej wiarygodny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inny trening kolarski,  w zasadzie stabilnie plus w okolicach 135,  kilka krótkich interwałów i poniżej screeny opaska na klatkę vs band 4.

To co pokazuje Band 4 to dane z kosmosu,  Band 4 aktywowany aplikacją Mi. Posiadam dwa Bandy 4 i tak samo mierzą puls.  Czasami mają przebłyski, że w miarę dobrze zmierzą , ale generalnie nie nadają się do pomiaru pulsu. Ja swoje Bandy 4 używam do cichego budzenia.  :)

 

Screenshot_2019-09-15-16-48-41.png

Screenshot_2019-09-15-16-47-28.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem podobne zestawienia dla GTRa... umieszczone w odpowiednim wątku... mam wrażenie, że podczas treningu te opaski nic nie mierzą, a czasem tylko uda im się trafić ...

GTR przy chodzie znacznie zaniża, ale na orbitreku, przy interwale potrafił zaniżyć tętno o 80-90... gdyby ktoś chciał z tego naprawdę korzystać, to mógłby wyzionąć ducha .

Mibanda 4 wcześniej testowałem lepiej raczej nie było, ale nie miałem porównania do pasa kardio.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem zmierzyć błąd w liczeniu kroków na opasce, którą posiadam.
Wykonałem 15 serii po 100 kroków w trybie spaceru, tempo szybkie, bez połączenia z telefonem trening uruchomiony z opaski.
Kroki liczyłem idąc, by po 100 krokach odczytać wynik z opaski.
Na każdą serię 100 kroków błąd opaski wynosił 4 kroki, błąd w 100% powtarzalny.
Z przebytego dystansu i ilości kroków wykonanych w trakcie testu wychodzi, że opaska liczy jeden krok o długości około 0,8 metra.
Zatem na 1000 kroków czyli 800 metrów błąd pomiarowy wynosi +32 metry, co daje na 1 kilometr błąd rzędu +40 metrów.
 
A moja opaska mierzy jakoś inaczej i na pewno robi to źle. Zrobiłem sobie intensywny spacer kilka km, ale ilość kroków wydawała mi się zdecydowanie za mała. Wczoraj na spacerze zmierzylem ca. 300 metrowy odcinek i liczba kroków to 240... Musiałbym więc, w trakcie marszu, robić kroki o długości co najmniej 1,2 m. Nierealne. W ustawieniach nie można samemu ustawić długości kroku. Dodam, że zegarek nie był w trybie ćwiczeń, więc nie korzystał, gpsa.

Wysłane z mojego MI 8 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem zmierzyć błąd w liczeniu kroków na opasce, którą posiadam.
Wykonałem 15 serii po 100 kroków w trybie spaceru, tempo szybkie, bez połączenia z telefonem trening uruchomiony z opaski.
Kroki liczyłem idąc, by po 100 krokach odczytać wynik z opaski.
Na każdą serię 100 kroków błąd opaski wynosił 4 kroki, błąd w 100% powtarzalny.
Z przebytego dystansu i ilości kroków wykonanych w trakcie testu wychodzi, że opaska liczy jeden krok o długości około 0,8 metra.
Zatem na 1000 kroków czyli 800 metrów błąd pomiarowy wynosi +32 metry, co daje na 1 kilometr błąd rzędu +40 metrów.
 
W N&Fit można ustawić długość kroku

a6011170a8158a80202128540b532920.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hubi75 W Europie przyjmuje się długość kroku między 0,8 a 1,2 metra, zatem to możliwe. Jak jesteś wysoki to może być nawet więcej niż 1,2m. Ponadto przy szybszym poruszaniu się opaska liczy dystans właśnie dla większych kroków, też to sprawdzałem.

@sondejmarek Chciałem użyć MiFit by sprawdzić jakie są domyślne ustawienia opaski.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
Dnia 1.01.2020 o 10:59, elcapitan napisał:

Niestety opaska bardzo niedokładnie mierzy przebiegnięty dystans ( ~30%) . W związku z tym mam pytanie czy istnieje możliwość edycji długości kroku dla opaski tak aby dokonywała poprawnych pomiarów podczas biegania ?

Jedynie kombinacja ze wzrostem bo od tego jest zależna długość kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Ja biegam na dystans 7 km a opaska pokazuje mi że przebiegłem od 5.5-6km... no 1 km to jest spora różnica. Dodam, że biegam bez telefonu.

Też tak macie? Powinienem, używać jednak telefonu jak biegam?

Czy ten Mi band 4 tak po prostu ma, że jest niedokładny...

Jak idę w góry i mam włączona synchronizację to też mam różnice nawet 2 km...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KaSyX

Aplikacja liczy kroki (jak je liczy to inny temat) i na podstawie danych jakie podałeś (waga,wzrost,wiek) uśrednia twoją długość kroku. Taki pomiar chyba nigdy nie zgodzi się z dokładniejszym GPS. 

Gdy trening liczy z telefonem, to tak na prawdę wtedy GPS to robi, nie opaska. Jeżeli używasz tylko MB to po prostu jest to pomiar mniej-więcej. Taką ma konstrukcję, tak działa. To trochę taka zabawka a nie profesjonalny sprzęt pomiarowy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie że porównujecie urządzenie za Garmin 1600zł do MiBand'a 160zł ((albo i mniej nawet w tej chwili) czyli 10 razy taniej :)

moim zdaniem to i tak bardzo dobry wynik. Mi band 4 nie jest dla takich sportowych świrów(w pozytywnym znaczeniu) tylko dla ludzi co chcą co kolwiek kontrolować swoją aktywność, oraz PRZEDE WSZYSTKIM wyświetla powiadomienia i alerty co działa bez zarzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Dnia 14.06.2020 o 20:36, KaSyX napisał:

Ja biegam na dystans 7 km a opaska pokazuje mi że przebiegłem od 5.5-6km... no 1 km to jest spora różnica. Dodam, że biegam bez telefonu.

Też tak macie? Powinienem, używać jednak telefonu jak biegam?

Czy ten Mi band 4 tak po prostu ma, że jest niedokładny...

Jak idę w góry i mam włączona synchronizację to też mam różnice nawet 2 km...

Ja mam to samo no moim mi band 5, jestem załamany, podłączony do telefonu GPS wliczony i na 1 km traci około 200m. Mierzyłem aplikacja adidas run, i Nike run, obydwie aplikacje w telefonie na GPS. Pokazały praktycznie identyczna wartość około 3.7 km, mi band 5 pokazal 3 km. Przecież to jest tragedia jakaś, żeby mi to tak mierzyło dystans, to po Co mi ta opaska? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...