Skocz do zawartości

Mi Band 4 dla osoby z chudą ręką - minirecenzja


bembenek

Rekomendowane odpowiedzi

Da się sprawdzić głębokość snu sposobem, który opisałem wyżej.

Z ciekawości zgłębiłem trochę temat o tym jak opaski tego typu mierzą fazy snu.

Profesjonalnie wygląda to tak że mierzy się:

1. czynności bioelektryczne mózgu,  za pomocą elektroencefalografii (EEG), z elektrodami umieszczonymi na skórze głowy nad lewą i prawą półkulą mózgu w okolicach czołowych, centralnych i potylicznych,

2. ruchy gałek ocznych, co badamy przy pomocy elektrookulografii (EOG) – elektrody umieszczone są bocznie i poniżej lewego oka oraz bocznie i powyżej prawego oka,

3. napięcie mięśni, co badamy przy pomocy elektromiografii (EMG), z elektrodami umieszczonymi nad mięśniami podbródkowymi.

Jak to wygląda w smartbandach i smartwatchach? Opaska przy pomocy żyroskopu i akcelerometru sprawdza w jakiej pozycji się ona znajduje i jak bardzo się porusza. Jeżeli wykryje zmniejszoną ilość ruchów i pozycję, która świadczy o pozycji leżącej, oraz obniżone tętno, a także godziny w których zazwyczaj doszło do zaśnięcia lub po prostu godziny nocne, to zaczyna pomiar snu. Przy pomiarze snu główną rolę odgrywa akcelerometr i czujnik tętna. Jeżeli tętno jest stabilne bądź obniżone oraz wykrywana jest mała aktywność ruchowa wtedy jest faza snu płytkiego. Jeżeli ruchy odczytane przez akcelerometr praktycznie ustają, wtedy odczytywana jest faza snu głębokiego. 

Zatem sposób sprawdzenia prawidłowości opaski poprzez wykonanie nagrania jak śpimy i porównanie ruchów lub ich braku na nagraniu z odczytem z opaski jak najbardziej może być sposobem na przybliżone sprawdzenie czy opaska robi to prawidłowo według pomiarów z akcelerometru.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niekoniecznie, bo w Sleep as Android akcelerometr odczytuje ruchy przenoszone przez łóżko, czyli dochodzi pośredni czynnik, który może zafałszować pomiary, wystarczy że masz łóżko, które poprzez swoją konstrukcję lub wielkość zamortyzuje te ruchy. Musiałbyś spać bardzo blisko telefonu, lub mieć bardzo czuły akcelerometr, szczególnie w jednej z osi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś używałem Sleep as Android i na pewno dawalnwiarygodne wyniki, a jeśli chodzi inteligentne budzenie to zwykle trafiał talnidealnie w taką chwilę, że praktycznie nie spałem.

Producent aplikacji zwyczajnie robi to już dosyć długo, oczywiście jak dodać współpracę z opaskami i zegarkami może być lepiej.

Jak już wcześniej pisałem w przypadku opasek i zegarków problemem raczej jest analiza danych, a nie ich jakość, a już na pewno nie tylko ich jakość

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apdejt:

- pływanie, według żony, rejestruje się prawie idealnie, kraul i żabka, nie wiem czy to po ostatniej aktualizacji, czy pierwsza próba była jakaś nieudana, w każdym razie mówi, że zadziwiająco dokładnie liczy odległość, 20 basenów daje równo 500m i to jest powtarzalne

- bateria starcza na parę dni przy częstym korzystaniu z funkcji treningów

- jak już pisał jeden kolega, "spacer" włączony z opaski daje kiepskie wyniki, jest ucięty w przypadkowym miejscu i brakuje np. kilku km, trzeba włączać z telefonu, taki "ficzer", czyli niedoróbka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na prawdę dziwne z tym spacerem, u mnie za każdym razem jest ok, różnice między aplikacjami są minimalne np. 50 m na 7km.

 

Testowałem już spacer i rower. Jedyny problem, to czasem pulsometr się "zacina" i tak, ja już ledwie zipie, A puls wg mi banda mam 58 (przylega ściśle, zwykle mierzy dosyć dobrze)

 

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie odkładam mi band 4 na półkę, teraz będę testował amazfit gtr.

Jedno powiem, sprawdziłem jedną z moich tras spacerowych z nowym zegarkiem i odległości niezmiennie są prawie identyczne czy używam bipa mi banda czy aplikacji na telefonie.

Czyli zwyczajnie u mnie mi band dobrze liczy odległość. Oczywiście treningi uruchamiamy z opaski.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...