Skocz do zawartości

Różne mapy - rózne pomieszczenia


Ninek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zakupiłem przed kilku dniami robota S5 (2 generacja).

Zainstalowałem oprogramowanie w telefonie, połączyłem się z telefonem, uruchomiłem sprzątanie na parterze - bez zarzutu (zarejestrował sobie mapę).

Przeniosłem odkurzacz na piętro - też zadziałało bez zarzutu (zarejestrował sobie nową mapę).

Zniosłem odkurzacz na dół i teraz mam problem. Odkurzacz pamięta tylko ostatnią mapę (czyli z pietra) i w żaden sposób nie mogę tego skasować. Reset urządzenia (przycisk reset pod klapką odkurzacza) czy przeinstalowywanie aplikacji "mi home" w telefonie nie pomagają. Uparcie trzyma w pamięci mapę piętra. Co dziwne aplikacja "Mi home" posiada opcję dodawania różnych pomieszczeń (i ich nazywania) ale do każdego dodanego w aplikacji pomieszczenia przyporządkowana jest wciąż ta sama mapa piętra.

Nie mogę odkurzać na parterze. Jeździ wówczas bez sensu posługując się cały czas mapą z piętra, nie wie gdzie baza itp.

Nie jestem w stanie ani usunąć mapy, ani zmusić odkurzacz by zmapował sobie od nowa. Co zrobić by przywrócić mu właściwa pracę?

Jak nie znajdę rozwiązania (lub mi ktoś nie podpowie) to odkurzacz zwracam do sklepu bo użytkowanie odkurzacza po prostu nie jest możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to jest największa wada odkurzacza, że "gubi" mapę. Nie ma możliwość zapamiętania mapy. Sam ubolowema nad tym, bo często korzystam z czyszczenia strefowego, a po "aktualizacji" mapy, nie widzę jednego pmonieszczenia, które czasem zamykam.

Więc możesz albo mieć 2 odkurzacze na każde z pięter (ale nie dam gwarancji, że będzie pamiętał mapy, bo mam mieszkanie 1. poziomowe ), albo przenosić odkurzacz między piętrami i go puszczać od początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, ale to nie jest rozwiązanie mojego problemu - chociaż zgadzam się z Tobą - tez doszedłem do tego, że póki co nie ma mowy o tym by robot zapamiętywał kilka map żebyśmy mogli się nimi posługiwać w zależności od potrzeb.

Na szczęście udało mi się rozwiązać mój problem, więc sobie sam na mój post odpowiem. Może komuś się to przyda (bo przeglądając sieć znalazłem wiele postów z opisem tego problemu, ale w żadnym nie znalazłem odpowiedzi) jak przywrócić poprawne działanie odkurzacza.

Otóż popełniłem 2 błędy (o ile można mówić o błędach z mojej strony).

1. włączyłem opcję "Map saving mode(Beta)" - jest to opcja dostępna po wyświetleniu mapy (3 kropki na górze, później:settings/vacuum settings)

2. na piętro przeniosłem odkurzacz wraz ze stacją dokującą Dlaczego był to problem? Bo zapamiętując mapę z piętra (jako ostatnią - z włączona opcją "map saving) zapamiętał położenie stacji dokującej. Po przeniesieniu całości na dół za nic nie chciał do niej wrócić tylko szukał zawzięcie gdzieś tej stacji posługując się mapą piętra (nie mapował od nowa, korzystał z zachowanej mapy). Ponieważ nie traktował odkurzania piętra jako zakończone - nie można było wyłączyć opcji o której napisałem w punkcie 1. Dopiero po przeniesieniu całości z powrotem na piętro (czyli odkurzacza ze stacją), odesłanie odkurzacza do stacji dokującej (którą w tym momencie odnalazł bez problemu) robot uznał, że odkurzanie się zakończyło. Wówczas można było wreszcie wyłączyć "map saving mode", przenieść całość na dół i zaczęło wreszcie działać tak jak powinno (ale oczywiście bez możliwości zapamiętywania map, co przyznam jest mocno uciążliwe, dla kogoś kto ma mieszka na kilku poziomach).

 

IMSth:

A co czyszczenia strefowego (gdy wcześniej odkurzacz nie zarejestrował jakiegoś pomieszczenia) - też miałem taką sytuację (miałem zamkniętą łazienkę więc jej nie "widział") - otworzyłem drzwi, wskazałem odkurzanie strefowe w zaznaczając ten obszar gdzie powinna być na mapie łazienka (mimo że jej na mapie nie miał) i ... zadziałało. Pojechał w to miejsce, i sobie wszystko odtworzył oraz odkurzył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Mam mijia 1s. Robot zapisuje mapę z parteru. Daje go na piętro a on zapisuje mapę na mapie z parteru ( nakładają się i widać obie). Kończy pracę i później w ,,restor map" jest tylko ta jedna z parteru x 3. Po uruchomieniu rozpoznaje mapę parteru a po przeniesieniu na piętro mapuje od nowa i trochę goupieje. W czym jest problem , że nie zapisuje mapy piętra osobno i jej nie pamięta? Ten model miał zapamiętać trzy mapy i miał być idealny do domów z piętrem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Resized_Screenshot_20190626-114545_Mi_Home.thumb.jpeg.3e00e5b2d8f2c5cee485b581fd55a090.jpeg

 

Zauważyłem, że po wyłączeniu map saving mode (beta) i przeniesieniu robota do innego pomieszczenia chyba nie uczy się mapy od nowa? Jeździ już "swoimi ścieżkami", w miarę optymalnie. Tylko nie pokazuje na początku pracy całej mapy pomieszczenia - rysuje ją w miarę postępów prac.

 

Na razie więc pracuję koniecznie na wyłączonym map saving mode i przenosząc do innego pomieszczenia - zmieniam mu pomieszczenie w aplikacji. (jeszcze zrobię test bez zmiany pomieszczenia w aplikacji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Doszedłem jak ma zapamiętać. Włączyłem na dole- zapamiętał. Zaniosłem na górę razem z stacją- zapamiętał. Zaniosłem na półpiętro razem z stacja - zapamiętał. I co najważniejsze nie nałożył już mapy jednej na drugą. Ma 3 osobne mapy. W zależności ci chcę sprzątnąć to ta mapę mu załączam ale już stacji nie noszę na górę tylko jest na dole. Po zakończonym sprzątaniu na górze,  szuka stacje ,ale jej nie widzi i wraca do miejsca gdzie go postawiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam, jestem nowa na forum. Chciałabym kontynuować wątek użytkownika janusz1-1 dotyczący rysowania i zapamiętywania map na poszczególnych poziomach domu. Jeśli mogę prosić o podsumowanie i "instrukcję" krok po kroku - w jaki sposób poprawnie skonfigurować aplikację, aby odkurzacz narysował i zapamiętał sobie mapy trzech rożnych poziomów domu - i jak następnie poprawnie go uruchamiać w aplikacji, aby korzystał z właściwej mapy. Wiele osób się w tym gubi i zniechęca do zakupu urządzenia. Bardzo dziękuję. 

Chciałabym dodać, ze zapytanie dotyczy urządzenia Roborock Vacuum s5.

Edytowane przez Dorota P
dodanie modelu urzadzenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Dnia 26.06.2019 o 11:58, rezmus napisał:

piszesz o pomieszczeniach w mi home, gdzie grupujesz swoje wszystkie smart urzadzenia i to nie ma zadnego wplywu na prace odkurzacza. przy wylaczonym zapisywaniu map skanuje zawsze od nowa.

A jak działa aktualizowanie mapy, gdy opcja "Zapamiętaj mapę" jest włączona?
Mój STYT02 nie potrafi w ten sposób dodać nowego pomieszczenia. Tzn. po zeskanowaniu i odkurzeniu nowego pomieszczenia dodaje je na mapę (jest też w historii czyszczeń), ale uruchomienie nowego pomieszczenia przywraca poprzednią mapę i nowego pomieszczenia nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...