Skocz do zawartości

Stukanie przy hamowaniu


adamrylo

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
Dnia 4.06.2019 o 09:06, adamrylo napisał:

Stuki są przy wyłączonej hulajnodze i przy włączonej

Jak na podniesionym kole zakręcisz to też taki dźwięk się wydobywa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm.... mechanizm składania pro od zwykłej nie uległ rewolucyjnym zmianom i podejrzewam, że to pyknięcie/stuknięcie pochodzi z zawiasu.
Spróbuj wiec:
- usiądź na podeście hulajnogi, nogami do przodu w kierunku jazdy
- złap za kolumnę kierownicy w najwyższym punkcie
- delikatnie ale zdecydowanie spróbuj poruszyć kierownica przód - tył

Pyka/stuka ?
Jeżeli tak, oznacza to, że jak u dużej ilości osób uszy zawiasu obcierają o siebie. Możesz nasmarować powierzchnie pomiędzy smarem, olejem w ostateczności doraźnie kapnąć po kropelce oleju jadalnego jak nie masz nic innego pod ręką.

Jeżeli nie to może pan Chińczyk nie dokręcił nakrętek
Przy odklejeniu nalepek na zaślepkach wiedz, że są one dosyć grube i należy je np. nożykiem do tapet podważyć dosyć głęboko (tak z 1mm).
Spróbuj dokręcić nakrętki koła delikatnie (klucz 18-19 jak pamietam).

Jak nadal stuka/puka skorzystaj z gwarancji bo choć to rzadka przypadłość i występuje raczej po przejechaniu 2000-3000 km Twój problem może być związany z łożyskami (ich wymiana śni mi się do dziś w koszmarach ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dzień dobry. 

Mam podobny problem z "stukaniem" w przednik kole, jednak trochę inne objawy.  Stukot pojawia się w przednim kole podczas hamowania, oczywiście przy włączonej hulajnodze. Stukot jest wyraźnie słyszalny zarówno podczas jazdy, jak i z uniesionym przednim kołem. Wygląda to tak: dodaję gazu jest Ok w momencie energicznego puszczenia manetki pojawia się pojedynczy stuk, znów dodaję "gazu" i puszczam i ponownie to samo, etc, etc. Na wyłączonej hulajnodze nic się nie dzieje - czyli  nie ma żadnych objawów- co ciekawe po zrobieniu jakiś 200 metrów stukot zanika lub ja go nie słyszę. Problem jest wyraźnie z przednim kołem. Jestem użytkownikiem hulajnogi od dwóch miesięcy - zrobiłem w tym czasie 190 km. Wiem, pewnikiem napiszecie, że jest jeszcze na gwarancji i to prawda, jednak ja mieszkam w Reykjaviku i jak mam się szarpać z miejscowymi "fachowcami", a sam jestem z wykształcenia między innymi mechanikiem, więc może prościej będzie to zrobić samemu. Zanim jednak rozbiorę sprzęt wolę zapytać kolegów o doświadczenia z takim problemem - może się komuś przytrafił i nie będę zmuszony grzebać po omacku, tym bardziej, że na łożyska mi to nie wygląda.... 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc, pozdrawiam Maciek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz najpierw sprawdzić mechaniczne elementy, ponieważ przy hamowaniu, następuje nagłe przeniesienie ciężaru do przodu, więc jeśli coś gdzieś ma luz itp to będzie przeskakiwać. Sprawdź miejsca takie jak:

- sprawdź śruby mocujące mostek do rury sterowej

- poruszaj po prostu hulajnogą i sprawdź czy ten Twój stukot to po prostu nie jest obijający się przewód łączący BLE z ESC, który idzie przez całą rurę kierownicy i nie jest nijak przymocowany - lata sobie w środku

- mocowanie/składanie kierownicy czy są luzy na samym zawiasie, przód tył, może trzeba dokręcić i zakontrować śrubę oczkową?

- po rozłożeniu ww składania będziesz widział śrubę imbusową która wkręcana jest w gwiazdkę nabitą na widełki. Sprawdź czy ona nie ma luzu

- jak już będziesz przy ww śrubie - rozkręć i sprawdź łożyska i łoża na górze i na dole. Możliwe, że strzeliło jedna kulka lub się uszczerbił jakiś element, lub przestawiło się łoże i przy naprężeniu powstałym przy hamowaniu - przeskakuje

- poruszaj silnikiem/kołem na wszystkie strony, wyczuj, czy nie ma luzu na piaście

- najlepiej będzie odkręcić pokrywę silnika i zobaczyć czy może jakiś element nie jest uszkodzony - możliwe, że odkleił się jeden z magnesów i w określonych warunkach się przestawia

 

Ale jeśli tak się dzieje również podczas gdy koło jest uniesione, to pewnie będzie to albo piasta, łożyska, albo coś w silniku np. magnes. Jest też szansa, że to stukanie to bug w oprogramowaniu, który de facto można zniwelować wgrywając moda i zaznaczając odpowiednią opcję

 

knockbug.thumb.png.ddc9ab6092b30de92f6fc73d579aa359.png

Edytowane przez Battery_Saver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnych luzów, gdyby było to łożysko stuki byłyby niezależne czy  hulajnoga jest włączona czy też nie. Poza tym  stuk pojawia się tylko podczas hamowania silnikiem, podczas przyspieszania i równej jazdy nie słychać nic. Dziś mam trochę czasu może to rozkręcę i zobaczę co w trawie piszczy....   

Edit:

Położyłem to nieszczęście kołami do góry tak jak na zdjęciu i co dziwne zaczęła teraz stukać przy przyspieszaniu, hamowanie i jazda kołami do góry  bez żadnych objawów, po ponownym postawieniu w normalnej pozycji sytuacja się zmienia czyli stukanie przy hamowaniu. Wydaje mi się, że stukot dochodzi z miejsca zaznaczonego na miejscu, raczej nie jest to wina zamka składania kierownicy gdyż stuki pojawiają się przy otwartym i zamkniętym zamku. Zatem coś się dzieje w zaznaczonym miejscu, tam chyba jest ułożyskowany widelec. Teraz sobie przypominałem, że kilka tygodni temu była u nas nasza przyjaciółka. Moja żona  ( też ma Xiaomi 365 pro) oraz  przyjaciółka (Kaśka) wybrały się na wycieczkę po Reykjaviku  i tej niedojdzie udało się nie wyhamować dostatecznie i przywaliła w jakiś słupek - nie pytaj jak to możliwe - nie wiem :-) Może podczas tego bliskiego spotkania hulajnogi z rzeczonym słupkiem coś się uszkodziło ????   Miałem rozkręcać, ale w sumie to nic nie da, ponieważ w razie czego nie mam części zamiennych. Postanowiłem zaczekać zatem na Twoją opinię, a jednocześnie pomyślałem nad założeniem przedniego amortyzatora  - i tak będę miał wszystko na wierzchu, a z takim zamiarem nosiłem się już od jakiegoś czasu. 

111.jpg

Edytowane przez nikosf
fluktuacje rzeczywistości :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym miejscu mamy z góry i z dołu: miskę na łożysko a raczej kulki w wianku, oraz oring środkujący a także u góry blaszkę stabilizująca oraz plastik który ma wszystko chronić przed piaskiem itp. 

 

Dnia 7.10.2020 o 21:48, Battery_Saver napisał:

- po rozłożeniu ww składania będziesz widział śrubę imbusową która wkręcana jest w gwiazdkę nabitą na widełki. Sprawdź czy ona nie ma luzu

- jak już będziesz przy ww śrubie - rozkręć i sprawdź łożyska i łoża na górze i na dole. Możliwe, że strzeliło jedna kulka lub się uszczerbił jakiś element, lub przestawiło się łoże i przy naprężeniu powstałym przy hamowaniu - przeskakuje

 

I tak, jest to bardzo prawdopodobne, że przy przywaleniu w coś, lub przy bardzo nagłym hamowaniu, lub wjechaniu w dziurę/krawężnik, uszkodzeniu ulega właśnie łożyskowanie (pęka kulka, lub sam wianek, lub się wygina nieco) bo to jest najsłabszy element w tej osi a po nim cały zawias do składania. Możesz to sprawdzić odkręcając dwa imbusy po bokach zawiasu oraz wcześniej wymienianą przeze mnie śrubę imbusową i będziesz wszystko widział. Koszt części jest znikomy i elementy są do kupienia praktycznie w każdym sklepie rowerowym

Jest też szansa, że uszkodzenia nie ma a tylko poluzowała się śruba imbusowa wkręcana w gwiazdkę nabitą na widełki. Nawet niewielkie jej odkręcenie spowoduje luz na wszystkich elementach wymienionych wyżej i naprawa ograniczy się tylko do dokręcenia śruby. Gdyby tak było, to w przypadku niedokręcenia tej śruby - nastąpi uszkodzenie kulek/wianków bo nie będą dolegać do misek tak jak powinny

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...