Jump to content

Czujnik oświetlenia-problem z wartościami i ciemny ekran

Recommended Posts

Witam, w poniedziałek zakupiłem redmi note 7 i w sumie leży sobie i czeka na etui i folię ale zauważyłem coś co mi nie daje spokoju. Tzn ekran jest ciemny a w pomieszczeniach na trybie auto zjeżdża do minimum żeby ruszył się do połowy to muszę poświecić latarką na czujnik z 5cm. Dla porównania mam note 4 i jeśli włączę aplikację light meter to 7 reaguje dopiero powyżej jakiejś wartości. Same wartości w programach jak i w diagnostyce się rozjeżdżają i są zaniżane na 7 jakieś dziesięciokrotnie tzn jeśli przyświecę latarką z takiej samej odległości prostopadle na czujnik to na note 4 mam 2000lux a na 7 niecałe 200. Sama regulacja natężenia światła też się różni od tej z note 4 i androida 7 bo nie można tak jakby zablokować minimalnej wartości podświetlenia. Ciężko przez to też  powiedzieć czy ekran w note 7 jest za ciemny bo chyba nie jest a na ten moment nigdzie się z nim nie ruszałem a dla bezpieczeństwa jest fabryczna folia z napisami na ekranie choć wydaje mi się że powinno być jaśniej i czy nie jest to spowodowane uszkodzonym czujnikiem. Troszkę kicha bo korzystam w pracy też z czujnika światła i ten z note 4 pokazywał mniej więcej poprawnie a w 7 są wyniki mniej więcej przez 10. Proszę o poradę.

Proszę użytkowników rn7 o sprawdzenie wartości z czujnika światłomierza. U mnie telefon leży na stole i wartości skaczą jak zając po łące. Od zera do 100lx. 

Dodatkowo doszedł problem że jak wyjdę na słońce, telefon w kieszeni, ktoś dzwoni wyciągam telefon i nie widzę kto dzwoni bo ekran ciemny, dopiero po jakiejś chwili ekran się rozjaśnia i mogę zobaczyć nazwę dzwoniącego. Nie chce się wygłupić przed serwisem bo w diagnostyce przy mocniejszym świetle czujnik test przechodzi ale tak jakie wartości przedstawia to jednak porażka. Co jakiś czas też zjeżdża jasność na sam dół mimo że wcześniej suwakiem ustawiałem na 40% mocy. 

Bez szkła było tak samo a teraz szkło które założyłem ma wycięcie na czujnik zbliżeniowy i czujnik oświetlenia tak że to nie to.

Kwestia tego że note 4 i 5 które porównywałem pokazują takie same stabilne wartości natężenia oświetlenia a chciałbym się dowiedzieć jak jest z inną 7.

Edited by Ziomek999

• 1 month later...

UP, ktoś może powiedzieć jak się zachowuje telefon w ciemniejszych pomieszczeniach? Czy telefon mimo wszystko nie zjeżdża jasnością do minimum tak że ekran nie jest za ciemny? Pisze bo nie chce na ten moment wysyłać telefonu na serwis zwłaszcza że nie wiem czy to jest urok tego modelu i zwalonej kalibracji czy faktycznie przy niskich wartościach oświetlenia mój czujnik szwankuje.

• 1 month later...

Troszeczkę się podłączę pod temat. Posiadam 2 sztuki Note 7 dla ułatwienia czarny i niebieski. Niebieski -wszystko OK.

Czarny ma problem z pracą w ciemnych pomieszczeniach. Przy sztucznym słabym oświetleniu zjeżdża z jasnością prawie na minimum (odczyty z czujnika oświetlenia skaczą 0lx-14lx,  trochę lepsze światło i jest stała wartość np. 24-25lx). W niebieskim obraz jest dużo jaśniejszy - różnica około 5mm na pasku jasności;):) Zdarza mi się też wyciągnąć dzwoniący telefon (czarny) z kieszeni z całkowicie przyciemnionym ekranem- nie widać kto dzwoni, tu dość długi czas reakcji rzędu 5s aż zacznie się rozjaśniać- w poprzednich telefonach to mi się nie zdarzało.

Gdzieś natknąłem się na wzmiankę że Android 9 wprowadza jakieś korekty/uczy się na początku. Tu oba telefony nowe, od początku na tu uwagę zwróciłem. 

14 minut temu, Mirekcaj napisał:

Troszeczkę się podłączę pod temat. Posiadam 2 sztuki Note 7 dla ułatwienia czarny i niebieski. Niebieski -wszystko OK.

Czarny ma problem z pracą w ciemnych pomieszczeniach. Przy sztucznym słabym oświetleniu zjeżdża z jasnością prawie na minimum (odczyty z czujnika oświetlenia skaczą 0lx-14lx,  trochę lepsze światło i jest stała wartość np. 24-25lx). W niebieskim obraz jest dużo jaśniejszy - różnica około 5mm na pasku jasności;):) Zdarza mi się też wyciągnąć dzwoniący telefon (czarny) z kieszeni z całkowicie przyciemnionym ekranem- nie widać kto dzwoni, tu dość długi czas reakcji rzędu 5s aż zacznie się rozjaśniać- w poprzednich telefonach to mi się nie zdarzało.

Gdzieś natknąłem się na wzmiankę że Android 9 wprowadza jakieś korekty/uczy się na początku. Tu oba telefony nowe, od początku na tu uwagę zwróciłem. 

Posiadam niebieską wersję kolorystyczną. Sprawdziłem teraz. W pokoju mam dość ciemno (nie świeci się żadne światło). Jak dla mnie jasność jest w porządku (nie razi w oczy). Patrząc na wykres, to ta kreska od jasności jest teraz zaraz za tym dużym "kółkiem" od słońca, a jeszcze przed tymi małymi kółeczkami ;)

Patrząc po moich doświadczeniach z Redmi 4A, to bardzo możliwe, że Xiaomi korzysta z czujników oświetlenia od dwóch różnych producentów. Na Redmi 4A tak było, że już nie pamiętam dokładnie czy czujnik światła, czy czujnik zbliżeniowy po którejś aktualizacji migał na czerwono jak się chyba popatrzyło pod światło. U mnie tego nie było, a kilka osób tu na forum zgłaszało ten problem. Oczywiście nic z tym chyba nie zrobili i tak już zostało.

I faktycznie przy słabym oświetleniu są różnice w odczycie jasności (aplikacja Sensors)- jeden telefon pokazuje około 15-20lx, drugi 0-1lx. Do tematu wrócę jak mi się trochę szkło ochronne zniszczy, widzę że czujnik jest u góry jakiś centymetr na prawo od aparatu i właśnie przez za duże szkło może być częściowo przysłonięty.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...