Jump to content

Slow-motion - jak nagrywać, odtwarzać, konwertować?

latet
 Share

Recommended Posts

Jak to jest z klipami slow-mo? Z tymi 960 fps problemu nie ma, bo są tak zapisane, że zawsze będę odtwarzane poprawnie ( https://photos.app.goo.gl/X6RdvkSaaTC1HqfP8 ) . Nagrywa się je tylko dziwacznie, no ale można to opanować.

Inaczej jest z tymi nagranymi w 120 fps. One się odtwarzają "normalnie", w normalnym tempie, z dźwiękiem, w zasadzie każdą apką w tel. i w Windows, jaką próbowałem. Wyjątkiem jest Google Photos, który sam z siebie próbuje - oprócz początku - spowolnić taki filmik, ale tutaj też nie działa to do końca dobrze ( https://photos.app.goo.gl/V3fAEiHkgSS47rLDA ).

Czy jest jakaś apka dla Androida, którą można taki film skonwertować do np. 30 fps z zachowaniem wszystkich klatek, czyli tak, że będzie się odtwarzał 4x wolniej? Mniejsza o to, czy z dźwiękiem, czy bez. W Windows to oczywiście nie problem skonwertować, jak się chce, ale fajnie byłby to robić w telefonie.

Zauważyłem (Mi8) , że Autofocus działa tragicznie podczas filmowania w slow-mo (w dowolnym z 3 trybów). Potwierdzacie to?

Przy slo-mo w Mi8 można też wybrać, czy zapis ma być do 1080 czy do 720. Rozumiem, że to jest kompletnie bez znaczenia dla jakości, bo "prawdziwa" rozdzielczość w slow mo jest co najwyżej 720, a chyba nawet jeszcze mniej?

Zrobiłem troszkę testów jakości obrazu w slow-motion (na Mi8). Część wyników podsumowuje załączona plansza.

Tego co na niej nie widać, to że jakość (szczegółowość) obrazu w slow-motion jest taka sama w każdym z trzech trybów (120, 240, 960 fps). W każdym przypadku, co widać na planszy, jest ona nieco gorsza niż jakość normalnego (nie slow-mo) filmu nagranego w 720p.

Czy slow-mo zapisywać do pliku 720p czy 1080p? W obu przypadkach nastąpi wyraźna interpolacja ze źródła o niższej (trudnej do konkretnego ustalenia rozdzielczości). Przy zapisie do 1080p obraz wydaje (podkreślam: wydaje) się nieco bardziej szczegółowy, ale też linie są o wiele bardziej "schodkowe"/"kanciaste". Przy zapisie do 720p interpolacja jest bardziej "na miękko", czyli obraz bardziej rozmyty, mniej wyrazisty, ale mniej rażą w oczy "schodki". Czyli to raczej kwestia gustu, które "zło" dla kogo mniejsze, a także kwestia tematu, kształtów i kontrastów filmowanego obiektu.

slo-mo-zestawienie.jpg

Edited by latet
  • Thanks 1

• 6 months later...