Skocz do zawartości

Jakość zdjęć MI9 - porównania, przykłady, dyskusja


sp4ubw

Rekomendowane odpowiedzi

Dlatego mojej powiedziałem, żeby nie kombinowała z trybami, tylko dała się wyżyć AI. I nie licząc tego jak sama przełącza np. na szeroki kąt (jak przy tej tęczy), czy tele (przy dystansach), tak cały czas robi z dość niezłymi efektami na automacie... (czyli jak 99,99% uzyszkodników owego smarka)... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do gCama. Jest naprawdę bardzo dużo możliwości konfiguracji apki. Da się zrobić takie cuda że nawet jakbyś przystawił zdjęcie nocne do pixela to byś nie widział różnicy a nawet byłoby lepsze. Na mi6 ustawiałem gCama pod siebie myślę że z dobre pół roku. Na MI9 nie chce mi się i lecę w sumie z automatu ale i tak najlepiej robić raw

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Liffer napisał:

Dlaczego mi9 aż tak bardzo ssie pałkę?

Bo to Xiaomi, a ta marka zawsze słynęła z kiepskich aparatów? Ewentualnie sprawdź cenę Mi 9 i takiego P30, to może się wyjaśni dlaczego jest gorszy. 

I tak od czasu Mixa 2s/Mi8 aparaty zrobiły duży postęp, już nie ma wstydu żeby pokazać zdjęcia. Nie ma cudów, chcesz tryb nocny z P30, to kup P30. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Liffer napisał:

Standardowe ustawienia do trybu nocnego w obydwu telefonach 

No to nie wiem, może Ci się obiektyw tele włączył? On jest sporo ciemniejszy i zdjęcia w nocy tak właśnie wychodzą. Fakt, Mi9 nie robi rewelacyjnych zdjęć po ciemku ale to co pokazałeś to jest jakaś ciemna plama, tak to nie powinno wyglądać. A z tego co widzę po drugim zdjęciu to światła tam było nawet sporo. Nawet jak raz robiłem po ciemku zdjęcie takiej jakby elewacji budynku, która jednocześnie była ekranem, więc część kadru była sporo jaśniejsza od reszty, to w tej ciemniej części (chodnik itp.) nie było takiego efektu jak u Ciebie. Dopiero jak na super-wide przełączyłem, to poza ekrano-elewacją niewiele było widać, bo on podobnie jak tele ma mniejszą jasność. Choć nawet na tym wide było aż tak skrajnej sytuacji jak u Ciebie.

Kilka takich zaleceń od mnie jak robisz w nocy:

  1. Tylko główny obiektyw. Tele czy wide wychodzą ładnie tylko w dobrym świetle, jak jest ciemniej niż półmrok to już kiszka, trzeba pamiętać, że mają f/2.2, więc nawet softem tego nie uratujesz.
  2. Nie zawsze tryb nocny wychodzi najlepiej, czasem warto dać auto i pozwolić AI działać
  3. Daruj sobie lampę - dioda jest raczej średniej mocy i pojedyncza, nadaje się tylko do doświetlania w pomieszczeniach. Lepiej dać bez lampy i HDR.
  4. Ostatecznie można ściągnąć GCam i próbować użyć tamtejszego trybu nocnego, niektórzy polecają. Ja ma mieszane odczucia, jednak stockowy aparat chyba naturalniejsze kolory robi.
Edytowane przez Karls
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Karls napisał:

No to nie wiem, może Ci się obiektyw tele włączył? On jest sporo ciemniejszy i zdjęcia w nocy tak właśnie wychodzą. Fakt, Mi9 nie robi rewelacyjnych zdjęć po ciemku ale to co pokazałeś to jest jakaś ciemna plama, tak to nie powinno wyglądać. A z tego co widzę po drugim zdjęciu to światła tam było nawet sporo. Nawet jak raz robiłem po ciemku zdjęcie takiej jakby elewacji budynku, która jednocześnie była ekranem, więc część kadru była sporo jaśniejsza od reszty, to w tej ciemniej części (chodnik itp.) nie było takiego efektu jak u Ciebie. Dopiero jak na super-wide przełączyłem, to poza ekrano-elewacją niewiele było widać, bo on podobnie jak tele ma mniejszą jasność. Choć nawet na tym wide było aż tak skrajnej sytuacji jak u Ciebie.

Kilka takich zaleceń od mnie jak robisz w nocy:

  1. Tylko główny obiektyw. Tele czy wide wychodzą ładnie tylko w dobrym świetle, jak jest ciemniej niż półmrok to już kiszka, trzeba pamiętać, że mają f/2.2, więc nawet softem tego nie uratujesz.
  2. Nie zawsze tryb nocny wychodzi najlepiej, czasem warto dać auto i pozwolić AI działać
  3. Daruj sobie lampę - dioda jest raczej średniej mocy i pojedyncza, nadaje się tylko do doświetlania w pomieszczeniach. Lepiej dać bez lampy i HDR.
  4. Ostatecznie można ściągnąć GCam i próbować użyć tamtejszego trybu nocnego, niektórzy polecają. Ja ma mieszane odczucia, jednak stockowy aparat chyba naturalniejsze kolory robi.

W tym miejscu było dosyć ciemno, używałem głównego obiektywu. P30 naświetlał to miejsce około 8 sekund przy czym mi 9 około 2 sekundy..

Chyba spróbuję pobawić się właśnie gcamem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic, nie wiem. Mnie tak spektakularnie złego efektu się nie udało w nocy uzyskać ale może przy jakiejś okazji spróbuję z czystej ciekawości ;). P30 i Mi9 mają bardzo podobną optykę głównego aparatu, ta sama jasność soczewki, ta sama ogniskowa, w wypadku Huaweia trochę mniejsza skala odwzorowania ale to głównie przy makro ma znaczenie, raczej wątpię by wpływała na jasność zdjęcia. Dlatego tak duża różnica jest raczej niezrozumiała. Piszesz, że Huawei naświetlał 8 sek, czyli jak rozumiem zdjęcia ze statywu? Bo jeśli realnie był taki czas naświetlania to zdjęcie musiało by być ruszone, główny aparat nie ma nawet OIS. Raczej bardziej realne mi się wydaje, że naświetlał te 2-3 sek ale 5 sek przetwarzał zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Liffer napisał:

W tym miejscu było dosyć ciemno, używałem głównego obiektywu. P30 naświetlał to miejsce około 8 sekund przy czym mi 9 około 2 sekundy..

Chyba spróbuję pobawić się właśnie gcamem

No to co się dziwisz, że jest taka różnica. Przecież porównanie takich zdjęć jest kompletnie z czapy. Naswietl zdjęcie z Mi9 tak jak w P30 i wtedy porównuj.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będę miał przez Ciebie "ciche dni i noce" to jesteś mi krewny jakiś napój chłodzący.... Może być w ostateczności Glenlivet 18-tka... ;-)

https://photos.app.goo.gl/urt6qgmquYNnKzem9 - Max 3

https://photos.app.goo.gl/8BtCQrEzQV2A2SJH6 - Mi9

I

https://photos.app.goo.gl/Yo53VY4Dxo5F7ELa7 - Max 3 

https://photos.app.goo.gl/a1ejF8ozYdUHZ3pD7 - Mi9

Różnicę chyba widać. Oba smarki na pełnym automacie z AI, ekspozycja ważona ze środka. Tryb nocny AI odpala się z automatu... Nie wiem czy po zapisie z mejla exivu nie namieszało w fitach z 9, ale pełnia parametrów jest z Maxa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie... I sądząc, że fota jest lekko skompresowana, żeby wlazła w wypowiedź, to uważam, że jest całkiem nieźle, szczególnie, że jasność pewnikiem była nastawiona na księżyc (bo brak wokół niego rozmycia, a jest najjaśniejszym ounktem w całości) a i tak widać i kontur horyzontu i poświaty i parę innych dupierałów... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież na tym ostatnim zdjęciu aparat nie ustawił nawet ostrości. To że wszystko jest niewyraźne to nie kwestia poruszenia zdjęcia tylko wszystko jest poza głębią ostrości. Przy takich zdjęciach najlepiej palcem wskazać jakiś jasny lub kontrastowy punkt (i raczej nie księżyc, a np jakaś latarnie) żeby aparat najpierw ustawił tam ostrość. Na powyższym zdjęciu AF po prostu zgłupiał.

Edytowane przez Ciacho23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zdjęcia w nocy to się robi na statywie i w trybie ręcznym, koniec. Spróbujcie na lustrzance strzelić fotę 9 sekund z ręki, powodzenia :D 

To że Huawei sobie świetnie poradził z implementacją takiego trybu to raczej ewenement i porównywanie Xiaomi, które od początków istnienia słynie z kiepskich aparatów jest totalnie nie na miejscu. Panowie, wydajcie 2-3x tyle i będziecie mieli super tryb nocny. Wiem że sam marudzę na te telefony (bo mają kupę wad), ale CENA... Sam zamówiłem Mi 9, bo za 338$ nawet na próbę grzech nie kupić. A Wy narzekacie że telefon za 1300 zł robi gorsze zdjęcia od tego za 3000 zł. 

Co nie zmienia faktu, że na Mi8 z Gcam tryb nocny działa 100x lepiej niż na Mi 9, niestety, brak OIS robi swoje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zdam może głupie pytanie : do czego i ile razy używacie trybu nocnego? 

Bo ja użyłem tego ze dwa razy tylko w ramach porównania (np. tutaj wcześniej). 

Do zdjęć nocnych mam lusterko statyw i torbę szkieł, a nie smarka... A i tak uważam, że jak na foty z automatu, przy słabym świetle to i tak robi wystarczająco dobrze...

Widziałem co mój maks robił na Rammsteinie (niestety na koncerty sprzętu nie biorę, bo mi po prostu szkoda i chcę się bawić a nie focić), a co potrafiła zrobić 9tka. Niestety foty z Małżowinką (akurat te co ona 9tką robiła) uznajemy za prywatne, więc się nie podzielę... A z maksa są w dziale Max3. 

Takie robienie kupa wichru ot tak żeby robić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie:

Dlaczego redaktorzy, forumowicze, posiadacze Mi9, porównujecie aparat i nietylko do innych 2 razy droższych urządzeń ? i wybrzydzacie ze szmelc, porażka itp ?

Noto porównajcie sobie flagowca np: Daci, z flagowcem Renault.

Wesołego porównania życzę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie:
Dlaczego redaktorzy, forumowicze, posiadacze Mi9, porównujecie aparat i nietylko do innych 2 razy droższych urządzeń ? i wybrzydzacie ze szmelc, porażka itp ?
Noto porównajcie sobie flagowca np: Daci, z flagowcem Renault.
Wesołego porównania życzę.
 
 
MI9 ciężko porównywać do czegoś bo ma bebechy flagowca i parę innych rzeczy które i one mają ale też parę rzeczy jej brakuje a kosztuje tyle co średniak.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc porównujmy do średniaków w zbliżonej cenie oficjalnej (+/-5%)

6 minut temu, Bartos napisał:

Recenzje telefonu jak i aparatu Mi9 są dostępne w sieci

te recenzje piszą redaktorzy mniej lub bardziej wiarygodni, nieczęsto pobierający profity za pochlebstwa.

Edytowane przez zenekX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No akurat w wypadku Mi9 ciężko liczyć na jakieś profity, to nie Samsung. Dlatego recenzje raczej nie będą podkolorowywały na jego korzyść. A nawet jeśli to warto samemu porównać próbki zdjęć i już wszystko jasne. Mi9 uważam, że ma całkiem przyzwoity aparat. Nie bije się o podium wśród flagowców, ale spokojnie będzie to powiedzmy pierwsza dziesiątka. Na takim DxOMark ma bodaj 9 miejsce, co by potwierdzało moją ocenę. Chociaż tam dziwi mnie wysoka pozycja OP7, który jest na 5 miejscy a moim zdaniem zdjęcia robi gorsze niż Mi9, jedynie może na wideo wygrywa. A u nich wręcz na odwrót - Mi9 wygrała w konfrontacji filmów, przegrała na zdjęciach, trochę to dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę odejdę od tematu ale zastanawia mnie pewna kwestia. W opcjach aparatu można wybrać format zdjęć. Od zawsze byłem zwolennikiem 16:9 bo 4:3 zostawia zbyt duże ucięte czarne pasy. Pytanie tylko czy zmiana formatu z 4:3 na 16:9 nie wpłynie negatywnie na jakość zdjęć?
4:3 to maksymalna rozdzielczość . 16:9 wycina właśnie z 4:3 więc zmniejsza rozdzielczość. Więc. Lepiej robić 4:3 i sobie docinać do 16:9

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...