Skocz do zawartości

Tutorial, Mi robot - zmiana oprogramowania usunięcie błędu local serwer.


p.korol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Poniżej instrukcja jak zmienić oprogramowanie robota sprzątającego Xiaomi Mi robot I i II generacji, tj Mi robot lub Mi robot Roborock S50, S55.

Robotów sprzątających xiaomi I i II generacji w wersji international nie można używać na serwerze China. (pełne funkcje robota działają tylko na innych serwerach).

Pojawia się komunikat "zmień na serwer lokalny" i funkcje odkurzacza są nie aktywne.

Mówimy tu oczywiście o funkcjach i sterowaniu w aplikacji mi home.apk.

Jeśli ktoś ma urządzenia smart home od xiaomi (np, bramkę, żarówki, czujniki itp) a jak wiadomo większość tych urządzeń pracuje tylko pod regionem china i chciałby w jednej aplikacji mieć również możliwość sterowania odkurzaczem (jako jednym ze sprzętów) (bez potrzeby klonowania aplikacji) to jest sposób.

UWAGA:

Osobiście robiłem to kilkanaście razy na odkurzaczu pierwszej generacji, nic nigdy się nie stało i odkurzacz nadal w doskonałej formie.

PAMIĘTAJ jednak, wszystko co robisz, robisz na własną odpowiedzialność. Ja nie biorę odpowiedzialności za żadne TWOJE działania.

Pamiętaj, zawsze istnieje możliwość niepowodzenia!!!!

 

A więc zaczynamy.

Pobierz pliki:

https://onedrive.live.com/?authkey=!AKpKALPVqaJqzjg&id=AE40E75A653315B3!2881&cid=AE40E75A653315B3

https://onedrive.live.com/embed?cid=AE40E75A653315B3&resid=AE40E75A653315B3!2925&authkey=ADjtYZFAlhokbmk

https://onedrive.live.com/embed?cid=AE40E75A653315B3&resid=AE40E75A653315B3!2924&authkey=ADOVZ6ddt21J6U8

 

znajduje się tam:

oprogramowanie i narzędzia do jego zmiany:  roborock_vacuums_es_pack

dodatkowe polskie głosy: voicepacks

oraz aplikacja mi home: MiHome_5.1.24_vevs

 

1. Instalujemy na telefonie, tablecie  aplikację Mihome

Jeśli mieliśmy zainstalowaną nowszą wersję to musimy ją odinstalować i wyczyścić pamięć z resztek aplikacji (ponieważ starsza się nie zainstaluje).

Lub zainstalować na jakimś urządzeniu z androidem na którym jeszcze aplikacja mi home nie była instalowana (pójdzie bez problemów).

Potrzebujemy jej tylko do odczytania numeru token odkurzacza i numeru IP.

UWAGA: odkurzacz i telefon musi być podłączony do tej samej sieci wifi.

Wchodzimy w aplikację Mihome - znajdujemy odkurzacz, dodajemy do aplikacji. (serwer europa)

Gdy będziemy go już mieli, wchodzimy w ustawienia (...) trzy kropki w prawym górnym rogu - general settings -network info.

KROK 1. Zapisujemy dwie wartości:

-. nasze IP robota (IP address): np 192.168.xx.xx

-. token. (Ostania linia znaków, poniżej MAC adress) (długi ciąg znaków po prawej stronie, bez początkowych 10 pogrubionych znaków po @xxxxxxxxxx)

 

KROK 2. otwieramy na komputerze plik win-mirobo.ini i wpisujemy w nim IP i token.

Zapisujemy plik nie zmieniając rozszerzenia.

image.png.3d292a63d63f002a726c13d9b3dbb267.png

 

KROK 3.

Uruchamiamy

win-mirobo.bat

Jeśli nr IP i token był prawidłowo wpisany to otrzymamy takie coś: (jeśli nie, to jest błąd nr IP lub token w pliku .ini)

image.thumb.png.4a9018bdb977c74d18b342c6c4c6ad16.png

klikamy 1 (flash firmware)  i zatwierdzamy  "enter"

mamy takie coś jak poniżej:

image.thumb.png.0533cd3a77a57cdca3748e74568a0f21.png

UWAGA:

wybieramy:

3 - Jeśli masz Xiaomi mi robot v1 wybierz v11_003194_root_v1

1 - Jeśli masz Roborock S50 lub s55 vacuum v2 wybierz v11_001414_root_v2

 

Oprogramowanie zaczyna ładować się do odkurzacza, trwa to zwykle 7-10 min. Odkurzacz po zakończeniu zagada po angielsku o pozytywnym zakończeniu wgrania oprogramowania.

Po zakończeniu na komputerze wyświetli się napis ok. "na zielono".

image.thumb.png.3f4466c5d2afbf471f7cbcd68736060d.png

Jeśli coś się nie powiedzie, (zdarza się że oprogramowanie nie wgra się do końca, lub wgra się źle, nie pojawi się zielony napis ok (będzie żółty processing lub coś takiego). Zwykle proces ma się zakończyć przed upływem 10 min, gdy nie zakończy się przed 15 min, spróbuj jeszcze raz.

Zdarzyło mi się tak kilka razy. przerwałem, wyłączyłem aplikację i jeszcze raz wgrałem. Poszło.

 

KROK 4

Wchodzimy w katalog "putty"

Otwieramy plik zgodny z naszym systemem, 32 lub 64 i mamy:

  • Wpisz w polu "HostName (lub adres IP)" IP twojego odkurzacza.
  • image.thumb.png.bd1b90993a680e7ffd7424639a141a75.png
  • W menu bocznym znajdź opcję "Data" znajdującą się w drzewie "Connection". A spośród opcji pokazanych na stronie wpisz "root" (bez cudzysłowów) w polu "auto login username 
  • image.thumb.png.f3bef8f354568841b13e5bc65197b533.png
  • Na koniec w menu bocznym wyświetl opcje SSH, klikając na [+] obok i naciskając opcję Auth. W wyświetlonym oknie powinieneś poszukać pola z napisem "Private key file for autentication" i obok przycisku "Browse". Kliknij na niego w eksploratorze, który pojawi się, wybierz plik "root_rsa_private_key.ppk", który znajdziesz w folderze Win-MiRobo pobranym w kroku 1.
  • image.thumb.png.16aa99d9c8d55f02458b84bfbcf13183.png
  • Na koniec ustanów połączenie, naciskając przycisk "Open" u dołu.
  • Mogą cię zapytać, czy ufasz podpisowi ssh, z którym się łączysz. Naciśnij przycisk TAK.

Po kliknięciu otworzy nam się program, po załadowaniu kilku linijek zatrzyma się na ostatniej linii

Ostatnia linia powinna pokazywać coś w rodzaju "root @ roborock".

I teraz najważniejsze:

Wpisujemy 4 komendy po każdej klikając "enter". Nie wpisujemy wszystkich na raz i dopiero enter.

 

Kopiuj i wklej:

1 komenda:

mount /mnt/default/ -o remount,rw

potwierdź "enter"

2 komenda:

rm -Rf /mnt/default/sounds

potwierdź "enter"

3 komenda:

rm -Rf /mnt/default/roborock.conf

potwierdź "enter"

4 komenda:

exit

potwierdź "enter"

 

Po wykonaniu ostatniej linii Putty się zamknie. Teraz idź do swojego odkurzacza, odłącz go od podstawy i wyłącz go (naciskaj przycisk start). Następnie włącz go ponownie, zaczekaj, aż się uruchomi i odłóż z powrotem na podstawę.

 

KROK 5 - Przywróć oryginalne oprogramowanie układowe

Powtarzamy krok 3, tj:

 

Uruchamiamy

win-mirobo.bat

image.thumb.png.4a9018bdb977c74d18b342c6c4c6ad16.png

klikamy 1 (flash firmware)  i zatwierdzamy  "enter"

mamy takie coś jak poniżej:

UWAGA:

wybieramy:

4 - Jeśli masz Xiaomi mi robot v1  wybierz v11_003194_v1

2 - Jeśli masz Roborock S50 lub s55 vacuum v2 wybierz v11_001414_v2

 

Czekamy aż oprogramowanie załaduje się do odkurzacza. (jak w kroku 3)

 

Po zakończeniu mamy już działający odkurzacz w wersji international na chińskim serwerze.

Jeśli coś by poszło nie tak, nadal mamy w aplikacji komunikat o błędnym serwerze, a więc próbujemy jeszcze raz od początku.

 

DODATKOWO PODAJĘ JAKO BONUS:

 

ZMIANA (WGRANIE POLSKIEGO JĘZYKA DO ROBOTA)

Osobiście polski język zbytnio mi się nie podoba (w paru wersjach brzmi strasznie komputerowo) i wolę pozostać przy angielskim ale może komuś podejdzie.

1. W katalogu: roborock_vacuums_es_pack\roborock_vacuums_es_pack\win-mirobo

podmieniamy katalog voicepacks na ten który dołączyłem w oddzielnym pliku. (jest w nim parę polskich głosów)

(Poszczególne komendy w katalogach są w plikach dźwiękowych, można je wcześniej przesłuchać i wybrać najlepszą wersję)

 

Wykonujemy kroki 1 i 2 (jeśli IP i token naszego odkurzacza nie uległy zmianie pomijamy) jeśli uległy, zmieniamy na aktualne z aplikacji Mi home, bo nie uruchomimy programu win-mirobo.bat

Przechodzimy do kroku 3, naciskamy 2 (flash voice package) i otrzymujemy:

image.thumb.png.c75c1c6244e7cd72d038127b3da4d840.png

Wybieramy żądany głos od 1 do 7 i instalujemy identycznie jak oprogramowanie w kroku 3.

 

 

Po zakończeniu chiński odkurzacz gada po polsku. :)

To tyle, mam nadzieję że pomogłem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez p.korol
  • Like 2
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mrosi przypiął/eła ten temat
  • 2 tygodnie później...
Dnia 29.12.2018 o 00:33, p.korol napisał:

Wchodzimy w aplikację Mihome - znajdujemy odkurzacz, dodajemy do aplikacji. (serwer europa)

Gdy będziemy go już mieli, wchodzimy w ustawienia (...) trzy kropki w prawym górnym rogu - general settings -network info.

Cześć niestety w moim przypadku wyskoczył błąd i mimo zainstalowania starszej wersji aplikacji rekomendowanej przez Ciebie nie mogę wyciągnąć danych o sieci. Informuje mnie, że muszę zaktualizować oprogramowanie do najnowszej wersji. Poniżej zrzut ekranu dodałem.

 

 

EDIT:
Udało mi się wyciągnąć token:
1. Postępowałem zgodnie z tą instrukcją -> https://www.pokoleniesmart.pl/xiaomi-vacuum-cleaner-i-roborock-potrafia-mowic-po-polsku/#comment-4195417482

2. Pobrałem aplikację "mi home modifie" z tego źródła -> https://drive.google.com/drive/folders/18OyC78peggCdiMmmT7i5bpvpdMJl1Ec1

3. Widać normalnie token ( długi ciąg znaków)

Screenshot_2019-01-20-12-35-12.png

Edytowane przez XIAOOO
Problem rozwiązany
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, masz rację wymagany jest token. Musiałem wyjąć z szuflady szpiegujący i lagujący telefon na androidzie aby móc go wyciągnąć - no ale się udało.

Sama operacja to ok. 30-60 minut za pierwszym razem. Wymagany jw. telefon na androidzie lub pewnie wystarczyłby emulator na PC.

Dodatkowo aplikacja nie odpali się na innej partycji niż główny katalog C:. U mnie wyskakiwał błąd dostępu do php.exe, windows 10 x64 build 1809. Dziękuję za link do apki :)

Swoją drogą co daje ta mi home modlife?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.01.2019 o 12:39, XIAOOO napisał:

Cześć niestety w moim przypadku wyskoczył błąd i mimo zainstalowania starszej wersji aplikacji rekomendowanej przez Ciebie nie mogę wyciągnąć danych o sieci. Informuje mnie, że muszę zaktualizować oprogramowanie do najnowszej wersji. Poniżej zrzut ekranu dodałem.

Nie jestem w stanie wyjać IP i Tokena - próbowałem obu sposób (tego stąd i z polecanej strony). Jak dam Europa to komunikat, że należy wykonać aktualizację, jak dam China to wywala znany błąd o lokalizacji i nie jestem w stanie wejść w ustawienia odkurzacza. Jakieś pomysły?

edit: jeszcze jedna próba, bo nie zauważyłem, że nie pobieram tego modifie...

 

Zadziałało ale mam pytanie. Token w 1 poście wspomniane jest, że 10znaków po @. Mój nie ma żadnej @ tylko długi ciąg znaków. Co zatem trzeba przepisać do .ini? Cały taki token?

Edytowane przez mrosi
Nie przewalamy obrazków z cytowanych postów...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wpisujesz cały ciąg znaków z apki :)

 

Dnia 29.12.2018 o 00:33, p.korol napisał:

UWAGA:

wybieramy:

1 - Jeśli masz Xiaomi mi robot v1 wybierz v11_003194_root_v1

3 - Jeśli masz Roborock S50 lub s55 vacuum v2 wybierz v11_001414_root_v2

UWAGA:

wybieramy:

2 - Jeśli masz Xiaomi mi robot v1  wybierz v11_003194_v1

4 - Jeśli masz Roborock S50 lub s55 vacuum v2 wybierz v11_001414_v2

cyfry są pomieszane, poprawcie to proszę :) Bo ktoś uwali przez przypadek kurzojoda.

Edytowane przez grzech1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.01.2019 o 23:58, Gravis napisał:

Dzięki serdeczne. Wszystko gra i bucy. Po zainstalowaniu i wpięciu się w serwerach CN pojawiła się aktualizacja. Można śmiało ją zainstalować? Ile trwa proces aktualizacji odkurzacza? 

Przecież aktualizowałeś wcześniej, tyle samo - kilka minut. Można śmiało, tylko u mnie na telefonie wyskakiwały błędy na początku. Nie wiem czemu :D

Dnia 23.01.2019 o 09:19, matkon81 napisał:

W sumie nie widziałem informacji, chociaż domyślam się odpowiedzi. Root pozbawia nas gwarancji czy można potem soft przywrócić do brandowego?

Soft europejski nie ma żadnego brandu, jest po prostu... europejski.

Dnia 23.01.2019 o 13:01, Konrad21 napisał:

Mam roborock s50. Co w jego przypadku poprawi zmiana oprogramowania?

Polski język i przerzucenie na chiński serwer. Masz na samym początku tutka...

Dnia 23.01.2019 o 15:35, Gravis napisał:

Możecie potwierdzić, że ten soft to najnowszy ostatni z CN ?

fsdfsd.thumb.jpg.ebc6e64901bde3864fc7909ad9962e0b.jpg

Edytowane przez mrosi
Nie przewalamy obrazków z cytowanych postów...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.01.2019 o 15:11, matkon81 napisał:

Token w 1 poście wspomniane jest, że 10znaków po @. Mój nie ma żadnej @ tylko długi ciąg znaków. Co zatem trzeba przepisać do .ini? Cały taki token?

Ja wyciągałem Token przy użyciu zmodyfikowanej aplikacji. I u mnie też nie było @ był tylko długi numer. Skopiowałem cały i zadziałało.

9 godzin temu, matkon81 napisał:

Możliwość wpięcia się w serwer chiński - co w przypadku posiadania innych urządzeń (jak oczyszczacz) umożliwia tworzenie scen. 

Z tego co pamiętam na serwerze Europejskim też dało się robić sceny i automatyzować.
Ja przerzuciłem się na chiński ponieważ miałem trochę gadżetów które nie działały na Europejskim np kamera, bramka czy programowalny przycisk (koło drzwi wyjściowych wisi ten przycisk i jak wychodzę to odpalam sprzątanie. Wygodniej i szybciej niż przez aplikację. Przycisk dodatkowo ma zaprogramowane inne funkcje z innymi urządzeniami).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, matkon81 napisał:

Tak,  chodziło mi o robienie scen dla purifiera, odkurzacz na Europie ma możliwość automatyzacji

Aaaa... chodzi Ci o te nowe oczyszczacze z ekranem z zrzutu na Europę. Tak coś słyszałem, że mają problemy z automatyzacją. Ale nie wiem czytałem dokładnie jak to się objawia, jak to obejść i które modele najbardziej cierpią a które nie. Ja mam te stare AP2 xiaomi purifier 2 i one śmigają na Europie i Chinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie co oznacza taki błąd? IP i Token wpisałem prawidłowo.

roborock.JPG

 

edit: Problemem był komp (chyba) z innym VPN niż PL. Na innym błąd się nie pojawia natomiast teraz pokazuje, że odkurzacz się nie ładuje. Tymczasem siedzi w bazie i ma 100%.

 

 

erro2.JPG

 

Co mnie zdziwiło, że w tej Mi home modified pokazywał inny adres ip (różniący się jedną cyfrą). Jak zmieniam w pliku .ini na ten który się obecnie pojawia w apce Mi home (już tej oficjalnej) to z kolei wali takim błędem:

 

error3.jpg

 

@p.korollub ktoś inny - możecie doradzić co tu się wyrabia?

 

Edytowane przez matkon81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, matkon81 napisał:

@grzech1991Ok to inaczej.  Jak przywrócić ewentualnie europejski w razie gdyby trzeba było odesłać na gwarancję?

Nie mam pojęcia, ja się tym nie przejmuje bo mam odkurzacz z chin :) 275 zł piechotą nie chodzi.

@matkon81 sprawdź na routerze jakie jest IP.

1 - screen, problem z siecią lub komponentami (jak masz w10 to przerzuć folder na C:, bez żadnych podfolderów, pulpitów itd.)

2 - screen, połączony, odkurzacz ma poniżej 20% lub nie jest na stacji ładującej

3 - nie mam pojęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.01.2019 o 13:42, matkon81 napisał:

Czy ktoś wie co oznacza taki błąd? IP i Token wpisałem prawidłowo.

roborock.JPG

 

edit: Problemem był komp (chyba) z innym VPN niż PL.

Spróbuj wyłączyć VPN. Ja bez niego się laczylem. Parę razy nie wiem czemu nie przechodziło ale restarty aplikacji oraz odkurzacza rozwiązywały problem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Chciałbym zgodnie z instrukcją zrobić update softu roboto, aby dodać mu obsługę sprzątania strefowego. Pobrałem z pierwszego linka soft. Rozpakowałem. Jak wchodzę w ustawienia (...) trzy kropki w prawym górnym rogu - general settings to pojawia mi się dymek z informacją abym zaktualizował MIhome app do najnowszej wersji.

 

EDIT. 1

Pobranie nowszej wersji aplikacji *_vevs.apk załatwia sprawę z błędem.

Token, który się obecnie wyświetla nie ma @ w ciągu znaków, więc wpisałem cały. Odkurzacz powiedział, że aktualizacja przebiegła poprawnie.

EDIT. 2

Przy próbie podłączenia za pomocą putty mam błąd "Network connection: time out". Miał ktoś z was może z tym problem? - jeszcze raz wgrałem soft root - Pomogło

 

Rozumiem, że ten cały zabieg pozwala mi na zapisywanie stref, jak ma to miejsce w wersji chińskiej. Czy moje konto musi być teraz ustawione na China? 

Czy można aktualizować soft odkurzacza do nowszych wersji?

Edytowane przez k0nficjusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.01.2019 o 18:00, grzech1991 napisał:

Tak, wpisujesz cały ciąg znaków z apki :)

 

cyfry są pomieszane, poprawcie to proszę :) Bo ktoś uwali przez przypadek kurzojoda.

Dzięki za zwrócenie uwagi. Poprawione. 

50 minut temu, k0nficjusz napisał:

Cześć,

Chciałbym zgodnie z instrukcją zrobić update softu roboto, aby dodać mu obsługę sprzątania strefowego. Pobrałem z pierwszego linka soft. Rozpakowałem. Jak wchodzę w ustawienia (...) trzy kropki w prawym górnym rogu - general settings to pojawia mi się dymek z informacją abym zaktualizował MIhome app do najnowszej wersji.

 

Ok, Pobieram nowszą wersję aplikacji *_vevs.apk

Dam znać jak się zainstaluje. 

Jak zaktualizujesz mi home.apk do najnowszej wersji. To nie odczytasz tokena. 

Dnia 23.01.2019 o 21:50, matkon81 napisał:

@grzech1991Ok to inaczej.  Jak przywrócić ewentualnie europejski w razie gdyby trzeba było odesłać na gwarancję?

To jest oryginalne oprogramowanie. Nie powinno być problemu z gwarancją. Nie robisz z niego nielegalnie mixera a wgrywasz  oficjalne oprogramowanie. Tylko wersje chińską. 

Chociaż polska to dziwny kraj i jak ktoś zechce to się przyczepi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile powinno trwać download firmwaru  w S50 czyli krok 5 w przewodniku -  Przywróć oryginalne oprogramowanie układowe. U mnie błędów nie rzuca ale wygrywałem kilka razy i za pierwszym razem przerwałem po 20 min, następnie po 30 a gdy minęła godzina zegarowa startował od 0.

Czekać do oporu czy powtarzać procedurę od pierwszego punktu ?

Przy wgrywaniu w punkcie pl 5 połączenie sieciowe zostaje przerwane, jedynie włączenie i wyłączenie karty sieciowej pomaga. Komputer stacjonarny z połączeniem kablowym z routerem.

Czy to jest normalne ?

Edytowane przez wrzesinski1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, grzech1991 napisał:

U mnie każde wgranie to max 15 minut. Jak Ci rozłącza sieć w PC to masz coś nie tak.

U mnie rozwiązaniem była instalacja z innego komputera, poszło za pierwszym razem, co mnie zdziwiło przez wifi a nieudane próby były przez kabel ethernetowy a zawsze zalecaja i jest to pewniejsze i szybsze.

Teraz pytanie czy aktualizować soft w robocie i mi home do najnowszych wersji czy zostać tak jak jest ?

Edytowane przez wrzesinski1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem soft robota do 1720 i działa. Bałem się czy nie będą jaja.

Na jednym tel mam mi home plus mod na drugim najnowszy mi home plus.

Przy okazji w w FloleVac widzę jeszcze nowsze oprogramowanie do robota czyli 1792 i 1810 co to jest za soft ?

Edytowane przez wrzesinski1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...