Skocz do zawartości

Amazfit BIP, firmware GPS Sony wersja 15974 - problemy


walek75

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwotnie post powstał w innym wątku, który jeden z moderatorów wrzucił do kosza....
Nie dyskutuje się z moderatorami, więc ja nie będę, zadałem sobie jednak trochę trudu, by zrobić garść testów, więc może komuś informacje się przydadzą:

Zaobserwowałem dziwną przypadłość firmware'u GPS w wersji 15974,e61dd16,126 (zawarty w  wersji 1.1.5.04 firmware'u dla BIPa) - która nie występowała w poprzedniej wersji oprogramowania GPS.
Na załączonych zrzutach widać, że początek treningu (w czasie bezpośrednio po uzyskaniu FIXa) jest mocno niestabilny (powoduje to zawyżenie ilości przebiegniętych km i tempa treningu).
W przypadku załączonych obrazków zarejestrowana trasa jest o 2 km dłuższa niż faktycznie, dodatkowo najszybszy kilo metr został przebyty w 2 min - toż to lepiej niż rekord świata na 1000m (nie przypuszczałem, że biegam bez mała jak Flash z komiksów DC).
W MiFit beta jest już zmienione oprogramowaniu GPSa i jest tam wersja 18344,eb2f43f,126 (fascynująco duży przeskok nr wersji).
Wersja 18344 jest użyta też w najnowszej stabilnej wersji ROMu dla Amazfit Stratos, więc pewnie kolejna odsłona oprogramowania wewnętrznego BIPa będzie ją też zawierać.
Jutro sprawdzę nową wersję na dystansie 12 km i zobaczę, czy problem ustąpił.
Z ciekawostek w wersji 15974,e61dd16,126 zwiększono częstotliwość odczytu lokalizacji, lub usunięto filtrowanie trasy, dlatego wyniki są bardziej zbliżone do rzeczywistości niż były poprzednio. Porównałem trasy rejestrując bieg za pomocą BIPa, Garmina Fenix 3 i logera gps opartego o chip Ublox Neo-M8 (z włączonym rejestrowaniem GPS i GLONAS).
Trasa z Amazfita jest najbardziej zgodna z faktyczną ścieżką treningu.
Na górze załączonego obrazka widać garb na niebieskiej ścieżce - trasie z BIPa (dokładnie tak wyglądała moja trasa - do przejazdu kolejowego i taki dziwny łuk), Garmin próbował uchwycić ten łuk a ublox totalnie ściął "na ostro". Podobnie na środku obrazka - pod estakadą, biegłem w stronę południowo-zachodnią, by następnie lekko zawrócić - tu znowu Amazfit odwzorował trasę najdokładniej.
Ostatni zrzut pokazuje początkowe rozbieżności w przybliżeniu (kolory ścieżek są inne, bo to z innego treningu testowego).

Screenshot_20181203-084938.jpgScreenshot_20181203-084946.jpg

gps_porownanie.jpggps_porownanie0.jpg

  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w tym zegarku to pic na wodę fotomontaż.
Wszystko, pulsometr, GPS, liczenie kroków.
Nie wiem jak dużo trzeba zapłacić za porządny zegarek, bo wiem, że snobowanie się na srajfony i szajsungi to choroba która leczy się rozsądkiem, ale tutaj jest kpina.

Jak ktoś chce mieć dobre wskazania GPS to telefon na ramieniu, jak ktoś chce mieć puls, to pas na piersi i żadne tego typu wydmuszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z firmware 18344 (póki co dla BIPa, na razie dostępny w wersjach beta MiFita) rejestrowanie tras GPS wygląda całkiem dobrze.
Dołączam zarejestrowane trasy za pomocą BIPa oraz telefonu Huawei P10.
Różnice w długości obu ścieżek, są tak małe, że można je pominąć (jest to troszkę ponad 80m na trasie prawie 13 km, z czego część tej różnicy była spowodowana tym, że zegarek wyłączyłem trochę wcześniej - stąd końce tras nieznacznie się różnią).
Dokładność odwzorowania tras jest nieprawdopodobna - widać to na powiększeniu biegu stadionowego, polegającego na poruszaniu się wzdłuż linii dzielących tory, wg zasady start od najbardziej skrajnej linii (z ósmego toru) do pierwszej linii licząc od środka stadionu (pierwszy tor)  i z powrotem, przy czym zmiana toru następowała co pełne "kółko".
Ścieżka z telefonu jest bardziej gładka, co nie powinno dziwić, zważywszy na fakt, że telefon używa wspomagania lokalizacji bazując na danych z GPS, BTS-ów GSM i WiFi, dodatkowo na bieżąco może dokonywać korekcji odczytów za pomocą informacji z naziemnej części systemu GPS (zaleta urządzeń będących on-line).
Generalnie póki co, na firmware 18344, nie stwierdziłem niepokojących objawów, jakie występowały w wersji oprogramowania wewnętrznego GPS o nr 15974. Jest na prawdę nieźle.
Zaletą zegarka, jest fakt,  że jest on mały, lekki i zdecydowanie dłużej jest w stanie rejestrować trasę niż telefon komórkowy, przez co ja osobiście na treningi nie biorę ze sobą telefonu.
 

map_p10_bip.jpg

stadion_p10.jpgstadion_bip.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z szadoky. Również biegałam z tym zegarkiem na zawodach, gdzie trasy były atestowane i wskazania sprzed aktualizacji były praktycznie idealne z pomiarem trasy. Teraz to szkoda moich nerwów, bo zaczynając bieg pokazuje 3:00 min/km, nadwyżka długości trasy jest spora. Na ten moment radzę sobie tak, że uruchamiam start kilka razy i czekam aż wskazania będą normalne, wtedy zaczynam trening, ale jak pisałam już mi się odechciewa i myślę o nowym zegarku, nawet jeśli miałyby kosztować więcej za normalny gps.

walek75, jeśli rzeczywiście to naprawili, to może nam mu jeszcze szansę, bo na niego wcześniej nie narzekałam, a jak dla mnie ma dużo plusów. Kupiłam go, żeby nie biegać z telefonem i do tego nie wrócę. Bieganie z zegarkiem jest dużo wygodniejsze.

Edytowane przez Ermilka1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez zaowazylem przypadlosc po zlapaniu fiza ze smigabpo mapie po pare km i dopero sie stabilizuje i od pol miesiaca bip nie nadaje sie za bardzo do zliczania dystansu. I nie mysla naprawic tego bo aktualizacja nie wnosi poprawionego firware. W ktorej wersji beta mifita ma nowszy firmware?

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Używam bipa od kilku dni, i trochę mnie niepokoi działanie GPSa tzn dość długo łapie fixa powyżej 40 - 60 s a nawet dłużej, oczywiście na zewnątrz. Myślałem że będzie sprawniejszy pod tym względem. Mam też (testowo) opaskę Huawei band 3 pro i tu łapanie fixa to jakieś 7-9 s KOLOSALNA RÓŻNICA.

Czy wasze BIPy też tak długo łapią ??? mam wersję 1.1.5.04, MiFit 3.5.5, nie wiem jaka wersja GPS (nie wiem gdzie sprawdzić)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z firmware 18344 jest OK (jest on dostępny np. w wersji beta 3.5.5.4 MiFit).
Co do czasu łapania fixa to nie miałem z tym żadnego problemu (a BIPa używam od marca 2018).
Ogólnie łapie mi w ciągu 15-25 s. Ciekawostką jest fakt, że w Opolu czas łapania pozycji jest wyraźnie krótszy niż w Warszawie (może ma wpływ położenie geograficzne, zabudowa lub inne czynniki typu zagęszczenie GTSów i innych nadajników radiowych).
Oczywiście regularnie MiFit aktualizuje dane AGPSa.
W feralnej wersji 15974 oprogramowania wewnętrznego GPS, nie miałem problemów ze złapaniam fix-a. W niej był inny błąd, polegający na tym, że pierwsze kilkanaście minut rejestracji trasy, nadawało się tylko do wycięcia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak polecasz ubrać się na bieganie w zimie? :-)

Co do GPS, zainstalujcie sobie najnowszą betę MiFit, aktualizuje GPS i zegarek zaczyna naprawdę dobrze pokazywać. Są błędy ale miałem zegarek pod kurtką i grubą bluzą, do tego zima i smog. Ale nieźle ślad wygląda.

MiFit wywaliłem i skusiłem się na Notify and fitness, ładnie działa. Brakuje tylko takiego ładnego monitora tętna jaki ma AmazFit Tools ale tętno to i tak gadżet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.12.2018 o 20:00, BJJfigter napisał:

A jak polecasz ubrać się na bieganie w zimie?

To off-top, ale niech tam, w końcu Święta:
Zimą biegam trzeci sezon (od 3 lat), najniższa temperatura w której odbywałem trening to -12C.
Ubieram się w T-shirt fast dry na to bluza z długim rękawem i cienki ortalion (wszystkie 3 rzeczy Karrimor X-lite), na głowie czapka też X-lite i rękawiczki biegackie aonijie z palcami do smartphone'ów), na nogi naciągam leginsy biegackie (mam kilka par różnych producentów: Elbrus, Karrimor, Martes). Co do butów, to nie praktykuję specjalnego obuwia na zimę (śnieg) i biegam w tych samych co przez resztę roku.
Jeżeli zapuszczam się na dłuższy bieg (powyżej 20km) to biorę plecak aonijie a w nim m.in. dodatkową bluzę termiczną - tak na wszelki wypadek (jeszcze mi się nie zdarzyło, bym ją wyciągnął, ale gdybym jej nie miał, to pewnie taka sytuacja by miała miejsce ;)   ).
W bieganiu zimą przestrzegam zasady - "kto nie biegnie ten ginie", bo na dużym mrozie wystarczy chwilę przystanąć (np. na przejściu ze światłami) i momentalnie robi się zimno.
Najistotniejsze jest by odzież odprowadzała wilgoć na zewnątrz oraz stanowiła barierę dla wiatru - wówczas biegając się nie marznie. Na początku próbowałem na twarz naciągać "komin", ale zrezygnowałem z tego, bo jak zawilgotniał od oddechu, to miałem zafundowany prawie water boarding :( 

Dnia 23.12.2018 o 20:00, BJJfigter napisał:

MiFit wywaliłem i skusiłem się na Notify and fitness, ładnie działa

Jakiś czas temu zakupiłem wersję premium + pakiet importu, ale N&F używam tylko do wgrywania firmware'u. Aplikacja dziwnie importuje dane z treningu. Przy biegu powyżej 16 km, tylko część trasy jest wyświetlane na mapie (ścieżka jest "urwana"), lub, gorsza opcja, trasa nie jest wyświetlana w ogóle. Dodatkowo synchronizacja typu "odświeżanie do skutku" mnie nie rajcuje, MiFit nie ma takiej przypadłości i potrafi zaimportować kilka treningów z zegarka za jednym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, dynt7ekv napisał:

Na pewno można sprawdzić w Gadgetbridge - po naciśnięciu na trzy kropki obok nazwy urządzenia  rozwija się lista gdzie jest m. in. wersja gps

Nie może mi się telefon połączyć z Gadgetbridge, nie wiem czemu, a  chciałem wgrać sobie grubszą czcionkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dynt7ekv napisał:

Może nie masz włączonej Widoczności w MiFit? 

Mam odinstalowałem MiFit,  wcześniej włączając widoczność zegarka w MiFit. zainstalowałem GB wgrałem j.polski. Odinstalowałem GB , zainstalowałem MiFit, i chciałem jeszcze wgrać pogrubioną czcionkę.Widoczność w MiFit włączona odinstalowałem go zainstalowałem GB i nić apka nie może się połączyć z zegarkiem , chociaż w zegarku zmienia się kolor ikonki bluetootha , tak jakby zegarek połączył się z telefonem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.12.2018 o 10:48, walek75 napisał:

Ermilka1

Sorrki za offtop, ale dlaczego nie biegasz w zimie (to taki sam sezon biegowy jak każdy inny) ?

Biegam :) W listopadzie i grudniu robiłam roztrenowanie. Od stycznia wróciłam do regularnych treningów, a mniej więcej od kwietnia zaczynam starty w zawodach :) Przy Bipie mi zaczynają ręce opadać. Straciły mi się ustawienia na rzecz Alipay i nawet jak zmienię przez Notify, to i tak wraca Alipay. Zastanawiam się, czy zegarki innych marek też tak mają, bo jeśli tak, to nie warto przepłacać, a się podobnie męczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ermilka1 Co do powrotu ustawień to za każdym razem jak włączasz MiFita to wraca AlPay. Jak potrzebujesz ustawień włącz N&F wejdź w ustawienia amazafit zaznacz ustawienia i zapisz , wyświetlają się wtedy w zegarku do momentu wejścia w MiFit i synchronizacji danych. Co do dokładności GPS to większość treningów pierwszy kilometr liczy źle zazwyczaj o połowę się myli. Szukam czegoś innego bo szkoda się denerwować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy wgrac wersje beta mifit 3.5.5.4 dopobrania z apkmirror i tam nie ma problemu ani z alipay/ustawienia i do yego jest nowszy firmware GPS i nie ma problemow z pozycja gps na starcie - nie skacze.
Nie wiem czemu huawei zepsulo i ustawienia i gps w ostatniej wersji 3.5.5 i 3.5.6 a w a w starszej becie 3.5.5.4 bylo wszysyko poprawione. Jak byc celowo zepsuli!

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo poczekać 5 minut żeby zegarek złapał więcej satelitów.Problem pomiaru na pierwszych 1-2 km nie występuje zawsze, więc może być spowodowany ilością satelitów jakie zegarek łapie. Następne kilometry mierzy już dokładnie zazwyczaj na 1 km się myli . Jak długo łapie fix, to na pewno będzie zły pomiar, na 1 km zaniża o połowę.

Edytowane przez szadoky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy wgrac bete 3.5.5.4 z nowym firmware i rrzyma od strzala pozycje. Tylko ze nie wydali tej wersji przez sklep google oficjalnie tylko olali bipa w grudniu juz. Stratos ma ten sam modul gps i dla niego wydali juz w grudniu oficjalnie w google play. Po prostu olali aktualizacje i zepsuli menu i nie poprawiaja tego od pol miesiaca juz...

Zalaczam jak trzyma pozyje ten nie wydany firmware:

 

 

Spoiler

1750422268_Capture_2019-01-04-21-23-02.thumb.png.a3537e972a115b2639d3c51d1275bc49.png

 

 

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Edytowane przez MarcinB24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie u mnie na ,,złej" wersji GPSa nie ma żadnych skoków i błędów pod warunkiem, że zegarek złapał fixa, którego niestety jak piałem wyżej łapie czasami cholernie długo... nawet minute. Ale jak już złapie to jest OK, nawet dokładnie. Owszem gdy pierwszy raz go używałem nie sądziłem, że tak długo łapie i ruszyłem od razu ale trasę miałem policzoną dopiero o kilkadzisiąt, set metrów dalej aniżeli ruszyłem.

A co do znikających ustawień to raz je zmieniłem w Notify and Fitness i póki co nie znikają.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 17.01.2019 o 11:38, brok99 napisał:

mi fit jest stara wersja 15974

Nie mogę pojąć podejścia twórców MiFit.
W  firmware do Stratos-a (Bip, Pace i Stratos posiadają ten sam chip GPS od Sony) od dobrych 2 miesięcy jest oprogramowanie GPS w wersji 18344  - więc raczej nie ma problemu z jego stabilnością.
Co kieruje twórcami, że do BIPa ciągle pchają wadliwy firmware do GPS ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...