Skocz do zawartości

Mi 9 nadchodzi...


JamCiTo

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 28.02.2019 o 15:23, galakty napisał:

Nie zamierzam kupować Mi 9, bo w porównaniu do Mi 8 to on niczego nie wnosi

Coś tam wnosi: wide i tele lenses. Abstrahuję od jakości i od faktu, że przez tele nie można nagrywać video. Ale jednak są to dwie przydatne, sprzętowe cechy, których Mi8 nie ma. Wnosi też działający EIS w 4K, czego Mi8 nie ma (ma OIS, ale daje on efekt szarpania). EIS w 4K w Mi9 działa dobrze: https://www.youtube.com/watch?v=tp1wFof8ZfM

Żałosne jest to, że na górnym pasku nie wyświetlają się ikonki powiadomień, tak jakby był wielki notch, choć jest mała łezka. Ale to chyba raczą poprawić?

Dnia 28.02.2019 o 17:57, galakty napisał:

Tylko Mi 8 ma OIS i wymagał lekkich poprawek. Widziałem film 4K z Mi 9, matko bosko... Stabilizacja jak w Redmi 2 :)

Nie, no, raczysz żartować. Zobacz tu: https://youtu.be/tp1wFof8ZfM?t=1009 - widać jak na dłoni, że EIS sprawdza się bardzo dobrze.

 

Dnia 28.02.2019 o 18:57, stereo0 napisał:

Nie miałbym nawet gdzie odtworzyć 4k bo nie mam takich ekranów.

Nie trzeba mieć ekranów 4K, aby odczuwać poprawę jakości (wyrazistości) obrazu w nagraniach 4K w stosunku do nagrań 1080p. Różnicę widać na monitorach 1080. Wynika ona z tego, że obraz nagrany przez telefony w 1080p jest po prostu wyraźnie gorszy niż, gdy nagrasz w 4K i przeskalujesz do 1080p (nawet jeśli przeskalowanie będzie robione "w locie" przez program odtwarzający plik.

Dnia 28.02.2019 o 18:59, galakty napisał:

Tylko że brak OIS wpłynie również na zdjęcia, widać to teraz doskonale. Różnica w ISO jest bardzo na niekorzyść Mi 9. Czy to naprawią? Czas pokaże.

Brak OIS wpłynie negatywnie na zdjęcia w gorszym świetle. 

Brak OIS w wydaniu Xiaomi wpłynie pozytywnie na filmy, bo nie będzie tego typowego dla OIS szarpania. Oczywiście jeśli jest i działa dobry EIS. Bo pewnie nie działa on przy 60fps (recenzenci milczą na ten temat).

Jeśli nie ma EIS, to lepszy OIS niż nic.

Najlepsze jest połączenie OIS+EIS, ale do tego Xiaomi dojrzeje za nie wiem ile lat.

 

22 godziny temu, sp4ubw napisał:

2. Bateria dużo lepiej niż w MI8, obecnie mam SOT, 4h i 60% pozostało. 

3. Aparat, trzecia ogniskowa bardzo przydatna. Zdjęcia w większej rozdzielczości również. Dodając gcam do nocnych to obecnie najlepszy aparat w xiaomi. Stabilizacja elektroniczna daje radę i nie widać braku ois. Filmy płynne. 

 

2. Czy możesz zainstalować sobie AccuBattery i potem nam napisać, jakie wyniki?

3. Czy mógłbyś sprawdzić czy działa EIS w filmach 60 fps (4K i 1080p)?

Rozumiem że gcam działa w pełni bez roota, bo "biblioteki" są od razu zgodne z Api2?

Masz wersję z B20?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, latet napisał:

Coś tam wnosi: wide i tele lenses

Przecież zamiast używać tele to lepiej wybrać 48 mpx i przyciąć zdjęcie ;) 

Odnośnie powiadomień zgadzam się. Żal jakich mało, co z tego że mały notch skoro ikonek nie ma. A na pytanie czy to poprawią to sobie sam odpowiedz. Mi 8 naprawili? Nie... JA już mam dość, wystąpiłem o zgodę na odblokowanie, wgrywam xiaomi.eu i kilka modów, bo pasek pod notchem cały czas 1 mm niżej i kłuje w oczy, kilka miesięcy telefon i tego nie poprawili, trzeba ręcznie :| 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, galakty napisał:

Przecież zamiast używać tele to lepiej wybrać 48 mpx i przyciąć zdjęcie ;)

Gdyby to było prawdziwe 48, to może i tak. Ale to jest jakaś pseudo-interpolacja. Chętnie bym obejrzał realne zestawienie, porównanie pełnego kadru z obiektywu tele i wycinka z obrazka 48mpx z obiektywu głównego.

Rozważam jednak Mi9 (raczej SE), bo jednak Mi8 SE nie jest dla mnie. Kolejna podróż po kraju w ostatnich dniach utwierdziła mnie ostatecznie, że telefon bez B20 to kłopoty.

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, galakty napisał:

Kurde, byłem przekonany że to natywne 48 mpx. Teraz patrzę na próbkę GSMArena i wygląda jakby te 12 mpx rozszerzyć w Photoshopie do 48 :| 

No tak. Dokładnie jak w Redmi Note 7. Interpolacja. Marketingowe oszustwo. Może i troszkę lepsze niż zwykłe 12mpix powiększone w Photoshopie, ale jak dla mnie to kompletnie bez sensu.

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn oni chyba sumują. Ten sensor od Sony imx516 jest realnie 12MP. I tak jak niektórzy zauważyli z interpolacja 4x
Nowe telefony od Sony również będą posiadać ten sensor.
Gdzieś na japońskiej stronie to wyczytałem. Nie pamiętam gdzie, bo było to jeszcze przed kupnem mojego Mi8. Ogólnie efektywnie osiąga 48MPx, ale sprzętowo jest to właśnie 12MPx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, latet napisał:

No tak. Dokładnie jak w Redmi Note 7. Interpolacja. Marketingowe oszustwo. Może i troszkę lepsze niż zwykłe 12mpix powiększone w Photoshopie, ale jak dla mnie to kompletnie bez sensu.

Tylko czy oszukuje Xiaomi czy Sony? Ten sensor potrafi pracować w 48 mpx? Może on po prostu jest 12 mpx, a Sony wkręca bajeczkę że ma 48 mpx? Pamiętam że HTC używało 8 mpx albo 10 mpx z wielkimi pikselami, identyczna sytuacja jak tutaj. Tylko oni nie pisali "ooo mamy 40 mpx, ale robi zdjęcia w 10 mpx".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś to bardzo szczegółowo wyjaśniał, chyba w wątku o Redmi Note 7.

Ja to zrozumiałem tak:

Matryca ma 48mpix, ale niezupełnie takich normlanych, niezależnych pixeli, tylko subpixeli, z których sygnał jest na poziomie sprzętowym łączony w obraz 12mpix i to taki i tylko taki obraz trafia dalej (do oprogramowania). Tryb 48mpix a aplikacji Aparat bierze ten obraz 12mpix (bo do innego nie ma dostepu) i skaluje go w górę do 48mpix.

Być może zrozumiałem źle. Być może to jest bardziej skomplikowane. Ale na 100% nie jest tak, że można dostać do pliku obraz z prawdziwych 48mpix. Zresztą - przy takiej wielkości matrycy taka ilość całkowicie niezależnych maleńkich pikseli dawałaby potworne szumu.

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według materiałów od Sony to tryb 48 mpx istnieje i zdjęcie w nim wykonane jest ostrzejsze od 12 mpx. Pytanie czy to kłamstwo, czy Xiaomi nie potrafi tego zrobić.

Ziarna nie będzie, bo rozmiar piksela 0.8 to wcale nie jest jakoś mało, do niedawna większość telefonów miała w okolicach 1.0-1.12 i było dobrze. Bierz pod uwagę że optykę masz 1.7, a nie jak kiedyś 2.2-2.4 ;) 

"W trudniejszych warunkach oświetleniowych matryca może sumować dane z 4 sąsiadujących pikseli; działają one wówczas jak pojedynczy piksel o wielkości 1,6 mikrometra."

Edytowane przez galakty
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na próbkach tu: https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=9507&idPhone2=9065&idPhone3=9219

zauważyłem, że Mi9 w tych (standaryzowanych) warunkach słabego oświetlania dobiera o wiele wyższe ISO niż inne telefony, trzymając dość krótki czas naświetlania. Jest to i korzystne i niekorzystne - zależy od tego, co kto chce osiągnąć i jak to zdjęcie robi i co jest ich obiektem. Np. ja bym wolał dłuższe czasu, bo mam stabilną rękę a także mini-statyw do telefonu, którego używam. Plus fakt, że w słabym świetle to robię zdjęcia głównie nieruchomego jedzenia na talerzu :)A Mi9 "zmusi" mnie do wysokiego ISO, co jednak widać. (Abstrahuję od trybu full-manual, na szczęście taki chyba jest).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według materiałów od Sony to tryb 48 mpx istnieje i zdjęcie w nim wykonane jest ostrzejsze od 12 mpx. Pytanie czy to kłamstwo, czy Xiaomi nie potrafi tego zrobić.
Ziarna nie będzie, bo rozmiar piksela 0.8 to wcale nie jest jakoś mało, do niedawna większość telefonów miała w okolicach 1.0-1.12 i było dobrze. Bierz pod uwagę że optykę masz 1.7, a nie jak kiedyś 2.2-2.4  
"W trudniejszych warunkach oświetleniowych matryca może sumować dane z 4 sąsiadujących pikseli; działają one wówczas jak pojedynczy piksel o wielkości 1,6 mikrometra."
Dokładnie Miałem to samo pisać:). Raczej to kłamstwem nie jest, bo Sony do swoich sensorów podchodzi poważnie.
https://www.sony.net/SonyInfo/News/Press/201807/18-060E/index.html
Zresztą można porównać. Niech tylko dorwę mi9 na chwilę w łapska hehehe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, latet napisał:

Na próbkach tu: https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=9507&idPhone2=9065&idPhone3=9219

zauważyłem, że Mi9 w tych (standaryzowanych) warunkach słabego oświetlania dobiera o wiele wyższe ISO niż inne telefony, trzymając dość krótki czas naświetlania. Jest to i korzystne i niekorzystne - zależy od tego, co kto chce osiągnąć i jak to zdjęcie robi i co jest ich obiektem. Np. ja bym wolał dłuższe czasu, bo mam stabilną rękę a także mini-statyw do telefonu, którego używam. Plus fakt, że w słabym świetle to robię zdjęcia głównie nieruchomego jedzenia na talerzu :)A Mi9 "zmusi" mnie do wysokiego ISO, co jednak widać. (Abstrahuję od trybu full-manual, na szczęście taki chyba jest).

Ma krótszy czas bo OIS zabrali i gdyby zostawili parametry z Mi 8 to by połowa fotek rozmazana wyszła :) 

Doczytałem specyfikację IMX 586 u Sony, sensor wspiera pełną rozdzielczość przy 30 fps. Czyli ma tryb 48 mpx, dopiero w kiepskich warunkach można użyć 12 mpx. Matryca natywnie jest w 48 mpx i rozmiarze piksela 0.8. Albo kłamią w żywe oczy.

Sprawdziłem próbki z Honor View 20 i kurde też w trybie 48 mpx szału nie ma... Natomiast w 12 mpx zdjęcia o niebo lepsze niż w Mi 9. Wymiękam, nie ogarniam :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sp4ubw napisał:

Link do zdjęć. Użyłem trzech modułów i wersji 48MP.

Dzięki. Myślę, że te próbki ucinają wszelką dyskusję. Wersja 48mpix to interporacja, ale widocznie lepsza niż wykonania z wersji 12pix w Photoshopie.

Oto ten sam wycinek dla łatwego porównania. Nazwy plików wyjaśniają.

 

Obiektyw tele.jpg

48mpix.jpg

12mpix-photoshop-to-48mpix.jpg

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, galakty napisał:

Widać w linku ;) Ale nawet na logikę patrząc po jakości to masz 12 mpx, 48 mpx, photoshop.

Jak sobie odpalasz w nowym oknie, tia, ale na forum jako takim nazwy plików nie widać. No i na forum są osoby, które to widzą bez opisów, ale są też takie, które w tym nie siedzą i nie rozpoznają :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Nezumi napisał:

Jak sobie odpalasz w nowym oknie, tia, ale na forum jako takim nazwy plików nie widać. No i na forum są osoby, które to widzą bez opisów, ale są też takie, które w tym nie siedzą i nie rozpoznają :).

Najeżdżasz myszką i na dole masz napisane ;) Oczywiście na PC. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, JamCiTo napisał:

Pany a jesteście pewni, że 48 jest interpolowane z 12? Nie odwrotnie aby? ;-)

Na pewno nie, to by było bez sensu. A różnice jakościowe w scalaniu 4 pikseli powinny być widoczne dopiero w gorszych warunkach oświetleniowych. W dobrych efekt będzie podobny do tego uzyskanego przez zwykły re-sampling w Photoshopie. Przy tak dużym upakowaniu pikseli na niewielkiej powierzchni jakość zależy głównie od fizycznych możliwości optyki. Z tego powodu te 48 Mpix (nawet w dużych matrycach FF przy 48 Mpix optyka nie zawsze daje radę) to bardziej marketing i dzielenie włosa na czworo.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, FromWP napisał:

A różnice jakościowe w scalaniu 4 pikseli powinny być widoczne dopiero w gorszych warunkach oświetleniowych.

Czyli zdjęcie w słabym świetle z Mi9 powinno być lepsze niż z Mi8. A nie jest. I to stanowczo nie jest: https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=9507&idPhone2=9065&idPhone3=9219

(ale byłoby, gdyby w Mi8 wykonano je z tak samo wysoką czułością ISO).

Edytowane przez latet
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, latet napisał:

Czyli zdjęcie w słabym świetle z Mi9 powinno być lepsze niż z Mi8. A nie jest.

Chyba błędne założenie, bo to tylko jeden z elementów mający wpływ na końcową jakość. Szumów powinno być mniej, reszta zależy od wielu innych czynników, między innymi od tego jak dobrze w danym egzemplarzu zrobiona jest optyka. Przy tak wyśrubowanych rozdzielczościach różnice mogą być bardzo duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, FromWP napisał:

Chyba błędne założenie, bo to tylko jeden z elementów mający wpływ na końcową jakość. Szumów powinno być mniej, reszta zależy od wielu innych czynników, między innymi od tego jak dobrze w danym egzemplarzu zrobiona jest optyka. Przy tak wyśrubowanych rozdzielczościach różnice mogą być bardzo duże.

Bzdura. Po prostu Mi 9 nie ma OIS i muszą skrócić czas naświetlania, przez to ISO rośnie = gorsze fotki przy słabym świetle. Mi 9 ma większe piksele i jaśniejszą optykę, więc fotki MUSZĄ być lepsze. A nie są. Własnie przez parametry zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, galakty napisał:

Bzdura. fotki MUSZĄ być lepsze.

Nie muszą, jaśniejsza optyka z reguły ma gorszą rozdzielczość (bywają wyjątki potwierdzające regułę). Brak OIS nic tu nie zmienia, można chyba wyłączyć, a testowe zdjęcia pokazujące max możliwości układu matryca-optyka powinno się robić ze statywu, bez stabilizacji, mechanicznej, czy elektronicznej. 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, FromWP napisał:

Nie muszą, jaśniejsza optyka z reguły ma gorszą rozdzielczość (bywają wyjątki potwierdzające regułę). Brak OIS nic tu nie zmienia, można chyba wyłączyć, a testowe zdjęcia pokazujące max możliwości układu matryca-optyka powinno się robić ze statywu, bez stabilizacji, mechanicznej, czy elektronicznej. 

Ehhhh... Jaka optyka i rozdzielczość? Tu chodzi tylko o ilość światła i głębię ostrości. Od kiedy szkło ma rozdzielczość? OIS nic nie zmienia? Matko bosko. Dzięki OIS możesz dłużej naświetlić matrycę żeby zebrać więcej światła. Brak OIS = krótsze naświetlenie = mniej światła = gorsza fotka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, galakty napisał:

Ehhhh... Jaka optyka i rozdzielczość? Brak OIS = krótsze naświetlenie = mniej światła = gorsza fotka. 

Bzdura. Krótszy czas otwarcia migawki (chyba o to chodziło) przy braku OIS może być programowo wprowadzony, ale chyba jakieś inne tryby są dostępne i można z nich skorzystać?  Nigdy nie słyszałeś o rozdzielczości optycznej danej optyki? Co Ci da w jakości obrazka większa ilość światła, jak ostrość, zdolność przenoszenia kontrastu jaśniejszej optyki będzie gorsza? Po co w to jeszcze głębię ostrości wrzucasz to zupełnie nie rozumiem. To o czym piszesz, to możliwość zrobienia nieporuszonego zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych, w tym rzeczywiście pomaga fizyczny OIS, użycie elektronicznego zawsze będzie się wiązało ze zmniejszeniem rozdzielczości obrazka (tak to po prostu działa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, galakty napisał:

Od kiedy szkło ma rozdzielczość?

Nie tyle szkło, co obiektyw. Mówiąc o obiektywach nie ograniczamy się ogniskowej i do jasność. Obiektywy mają swoją rozdzielczość, mają swój kontrast, mają szereg innych ważnych parametrów wynikających z ich budowy, które się przekładają na jakość zdjęcia.

Przed chwilą, FromWP napisał:

1. Bzdura. Krótszy czas otwarcia migawki (chyba o to chodziło) przy braku OIS może być programowo wprowadzony, ale chyba jakieś inne tryby są dostępne i można z nich skorzystać? 

2. użycie elektronicznego zawsze będzie się wiązało ze zmniejszeniem rozdzielczości obrazka (tak to po prostu działa).

1. Mam nadzieję, że są. Albo że tryb nocny robi serię zdjęć i je łączy (z recenzji to nie wynika wprost).

2. EIS jest tylko do filmów. Nie ma najmniejszego sensu przy zdjęciach, nie ma nawet jak pomóc.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, latet napisał:

Albo że tryb nocny robi serię zdjęć i je łączy (z recenzji to nie wynika wprost).

Ten tryb nocny ze złożenia kilku zdjęć w jedno, to trochę inna bajka niż łączenia danych z 4-rech pikseli i jednej ekspozycji. Przy nieruchomych obiektach i jak się łapy nie trzęsą może mieć sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, latet napisał:

Nie tyle szkło, co obiektyw. Mówiąc o obiektywach nie ograniczamy się ogniskowej i do jasność. Obiektywy mają swoją rozdzielczość, mają swój kontrast, mają szereg innych ważnych parametrów wynikających z ich budowy, które się przekładają na jakość zdjęcia.

Ale nie w telefonie gdzie optyka jest grubości papieru. Tutaj jedynie widać różnice w "ostrości" optyki. Najlepiej nocą przy lampach ulicznych, albo ostre refleksy albo mydlane. Reszta jest bez znaczenia, to nie lustrzanka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale want już się pierdzieli we łbach xd to smartfon, niby flagowiec, ale tylko smartfon. Chcecie lepszych zdjęć to wybierzcie inny model i tyle, a najlepiej jakieś bezlustro albo lustrzankę i w rawie sobie potem obrobicie jak wam się będzie podobać :) za 2000zl dostajemy kawał fajnej technologii z najnowszym procesorem, przymala bateria i przyjemnym aparatem :) czy warto dopłacać do S10 dla aparatu nie sadze bo xiaomi jeszcze go trochę ogarnie z czasem, a S10 do tego czasu będzie dostawał tylko poprawki bezpieczeństwa

a tak na rozluźnienie więcej bebechów mi9 od środka xiaomi-mi-9-2.jpg oglądać fotki i spać bo jutro trzeba do kołchozu xd 

https://www.tablety.pl/android/2019-03-03/xiaomi-mi-9-rozbiorka/

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...