Jump to content

Mi 8 Lite - dyskusja ogólna

Recommended Posts

Wyświetliło mi aktualizację w systemie. Jak zwykle.

Już wiem gdzie tkwi problem. Wszystkie informacje są wyświetlone tylko nie mają czarnego konturu. Przy zmianie tapety na kolorową w tym miejscu Informacje są widoczne. Niemniej jednak uważam że tak być nie powinno.

• 3 weeks later...
  • Replies 276
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Chyba już zapomnieli o aktualizacjach    MIUI 11 

Witam Przed chwilą pojawiła się OTA nowa aktualizacja Global Stable dla Xiaomi Mi 8 Lite. Jeśli ktoś nie dostał jeszcze tej aktualizacji, niżej wrzucam linki do pobrania najnowszego MIUI V10.3

Nowy ROM dla Mi 8 Lite z poprawkami z czerwca 2020 MIUI V11.0.3.0.QDTMIXM Recovery (1,8 GB) - https://bigota.d.miui.com/V11.0.3.0.QDTMIXM/miui_MI8LiteGlobal_V11.0.3.0.QDTMIXM_7353dba0ab_10

Posted Images

Mam pytanie odnośnie tylnego aparatu:Mianowicie lewa soczewka aparatu jest tak jakby...brudna? widać na niej od wewnętrznej strony taki jakby kurz? To tak ma być czy jakimś cudem mam brudny aparat?:D Pytam, bo się nie znam :)

• 2 weeks later...

Witam

Przed chwilą pojawiła się OTA nowa aktualizacja Global Stable dla Xiaomi Mi 8 Lite. Jeśli ktoś nie dostał jeszcze tej aktualizacji, niżej wrzucam linki do pobrania najnowszego MIUI V10.3.2.0.PDTMIXM

Paczka 511 MB do aktualizacji z wersji 10.3.1.0:

https://bigota.d.miui.com/V10.3.2.0.PDTMIXM/miui-blockota-platina_global-V10.3.1.0.PDTMIXM-V10.3.2.0.PDTMIXM-71bf927f2a-9.0.zip

Pełny ROM 1.7 GB do aktualizacji z dowolnej wersji MIUI:

https://bigota.d.miui.com/V10.3.2.0.PDTMIXM/miui_MI8LiteGlobal_V10.3.2.0.PDTMIXM_617c09d4b9_9.0.zip

Do najważniejszych zmian należy wprowadzenie trybu ciemnego interfejsu. Pełny changelog poniżej:

System
Updated Android Security Patch to May 2019. Increased system security.
Messaging
Fix: Messaging crashed after sending messages in some cases
Lockscreen, status bar, Notification shade
New: Use your fingerprint to open Home screen once you unlocked the device using face data and stayed on the Lock screen
Recents
Optimization: Animations for Recents and full screen gestures
Other improvements and optimizations
Fix: Auto brightness issues

Udanych aktualizacji życzę :)

Edited by pkonrad
  • Thanks 1
  • 1 month later...

Witam

Przed chwilą pojawiła się OTA nowa aktualizacja Global Stable dla Xiaomi Mi 8 Lite. Jeśli ktoś nie dostał jeszcze tej aktualizacji, niżej wrzucam linki do pobrania najnowszego MIUI V10.3.3.0.PDTMIXM

Paczka OTA 569 MB do aktualizacji z wersji 10.3.2.0:

https://bigota.d.miui.com/V10.3.3.0.PDTMIXM/miui-blockota-platina_global-V10.3.2.0.PDTMIXM-V10.3.3.0.PDTMIXM-1c2fdc464b-9.0.zip

Pełny ROM 1.7 GB do aktualizacji z dowolnej wersji MIUI:

https://bigota.d.miui.com/V10.3.3.0.PDTMIXM/miui_MI8LiteGlobal_V10.3.3.0.PDTMIXM_7682e9daab_9.0.zip

Pełny changelog poniżej:

System
- Optimization: Updated Android Security Patch to June 2019. Increased system security.
Contacts
- Fix: Contacts couldn't be deleted from SIM cards in some cases
Lockscreen, status bar, Notification shade
- New: Introducing customizable Lock screen clock (Settings > Lock screen & password > Advanced settings). New Lock screen clock doesn't work with third party themes.
- Fix: Media volume couldn't be restored after receiving a notification
Settings
- Optimization: Sorting principles for Wi-Fi networks
Game speed booster
- Fix: Hands-free call duration wasn't displayed correctly in Game Turbo
Mi Cloud
- Optimization: Improved sync across multiple devices

Udanych aktualizacji życzę :)

• Like 3
  • 2 weeks later...

Panowie, czy ktoś porównywał tego mi 8 lite do redmi 7 note ? Chciałem kupić córce prezent i nie mogę się zdecydować.

Oba wielkością porównywalne, Note ma większą baterię, ale mi to był zawsze pro telefone (chociaż to wersja lite).. nie bardzo wiem który ma lepszy aparat.

Proszę o doradzenie, z góry dziękuję.

Panowie, czy ktoś porównywał tego mi 8 lite do redmi 7 note ? Chciałem kupić córce prezent i nie mogę się zdecydować.
Oba wielkością porównywalne, Note ma większą baterię, ale mi to był zawsze pro telefone (chociaż to wersja lite).. nie bardzo wiem który ma lepszy aparat.
Proszę o doradzenie, z góry dziękuję.
Jak chcesz kupić córce telefon z dobrym aparatem to pierwsze co powinieneś szukać to telefon z optyczna stabilizacja obrazu

Wysłane z mojego Mi9T przy użyciu Tapatalka

W cenie do 800zł raczej będzie ciężko. Dzisiaj trochę poczytałem i jednak redmi 7 note jest nowszy i raczej padnie na niego. Aparat daje radę (spojrzałem na neta), bateria jest lepsza. W porównaniu do jej obecnego redmi 3 pro, będzie zadowolona :)

W cenie do 800zł raczej będzie ciężko. Dzisiaj trochę poczytałem i jednak redmi 7 note jest nowszy i raczej padnie na niego. Aparat daje radę (spojrzałem na neta), bateria jest lepsza. W porównaniu do jej obecnego redmi 3 pro, będzie zadowolona
Zawsze jest mi note 3 6/128 za 170$.

Wysłane z mojego Mi9T przy użyciu Tapatalka

• 2 weeks later...

Jeśli pobierasz załącznik z Gmaila, to zdjęcie powinno być w folderze Download i normalnie widoczne w galerii, natomiast jeśli korzystasz z Poczty, to najprawdopodobniej tak jak na poniższym screenie: 

IMG_20190821_032846.jpg

Wystarczy że zmienisz domyślną lokalizację zapisu załączników na na przykład wspomniany wyżej folder Download. ;) Strzelam z prawie 100% przekonaniem, że aplikacja Galerii nie pokazuje zdjęć z tego katalogu, bo sprawdziłem u siebie i mam to samo. ;d

Edited by Conrado da Vinci

U mnie wyświetla normalnie wszystkie inne utworzone przeze mnie foldery w Galerii. Spróbuj przenieść ten folder do folderu Pictures, myślę że powinno pomóc. 

Edit: Chyba że zapisujesz na karcie pamięci, wtedy w sumie też musisz przenieść do folderu Pictures albo DCIM. ;)

Edited by Conrado da Vinci

Nowa aktualizacja V10.3.5.0.PDTMIXM.

http://bigota.d.miui.com/V10.3.5.0.PDTMIXM/miui_MI8LiteGlobal_V10.3.5.0.PDTMIXM_afba6c987e_9.0.zip

http://bigota.d.miui.com/V10.3.5.0.PDTMIXM/miui-blockota-platina_global-V10.3.3.0.PDTMIXM-V10.3.5.0.PDTMIXM-cea56e0be3-9.0.zip

Changelog:
System
Updated Android Security Patch to August 2019. Increased system security.
App lock
New: Locking Google contacts is available now

• Like 2
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Oficjalnie MIUI 11 dla Mi 8 Lite

MIUI V11.0.5.0.PDTMIXM

Recovery (1,7 GB) - https://bigota.d.miui.com/V11.0.5.0.PDTMIXM/miui_MI8LiteGlobal_V11.0.5.0.PDTMIXM_7464e6f6d2_9.0.zip

OTA (636 MB) https://bigota.d.miui.com/V11.0.5.0.PDTMIXM/miui-blockota-platina_global-V10.3.5.0.PDTMIXM-V11.0.5.0.PDTMIXM-57491e7bf6-9.0.zip

Changelog

• Comprehensive design optimized for full screen display devices
    • Removing visual clutter, improving touch controls, and refining the use of color allowed us to create the system where nothing stands between you and the content
  • Sounds of nature
    • Wake up to the gentle sounds of nature with our new alarm ringtones
    • Notification sounds won't make you tired. Now, they keep changing dynamically, just like nature does.
  • Mi Share
    • Transfer files from phone to phone at breakneck speeds
  • Documents
    • Preview your documents before you open them
    • Stay productive and efficient with our all-new Mi Doc Viewer
  • Printing
    • Print photos and files directly from your phone without installing any additional apps
  • More features
    • Tasks. Manage and edit your tasks in the Notes app. Receive timely notifications and mark things done.
    • Quick replies. Reply to messages from any app.
    • Game Turbo. Turn your device into an ultimate gaming console.
  • System
    • New: Editing, sharing, and customizing your screenshots is now much easier
    • Optimization: Lock screen pocket mode
  • App lock
    • New: Locking Google contacts is available now
  • Lockscreen, status bar, Notification shade
    • New: Use your fingerprint to open Home screen once you unlocked the device using face data and stayed on the Lock screen
    • New: Different options for hiding the notch
  • Settings
    • Fix: Wi-Fi page wasn't displayed correctly
  • App vault
    • New: You can swipe down to view more shortcuts now
    • Optimization: All-new design and UI
  • Game speed booster
    • New: Continuous swiping opens an additional menu in Game Turbo now
    • New: You can create a Home screen shortcut for Game Turbo now
    • Fix: Hands-free call duration wasn't displayed correctly in Game Turbo
    • Refreshed start page of Game Turbo
    • Auto brightness, screenshot gestures, and Reading mode can be turned off automatically when Game Turbo is on
    • A major upgrade for the toolbox in Game Turbo: autoplay and switching between data SIM cards are available now
  • Battery usage
    • Fix: Some Battery saver setting options didn't appear
Edited by pkonrad
  • Like 1
  • 1 month later...

Kolejna wersja MIUI 11 dla Mi 8 Lite

MIUI V11.0.7.0.PDTMIXM

Recovery (1,8 GB) - https://bigota.d.miui.com/V11.0.7.0.PDTMIXM/miui_MI8LiteGlobal_V11.0.7.0.PDTMIXM_69cdf0fb10_9.0.zip

OTA (537 MB) https://bigota.d.miui.com/V11.0.7.0.PDTMIXM/miui-blockota-platina_global-V11.0.5.0.PDTMIXM-V11.0.7.0.PDTMIXM-7ef65fda22-9.0.zip

Changelog

• Lockscreen, status bar, Notification shade
    • Fix: Couldn't open notification settings in the Notification shade in Second space
    • Fix: Couldn't open the Notification shade in some cases
  • Clock
    • Optimization: More obvious naming for local time
  • Other
    • Fix: Images overlapped in scrolling screenshots
  • Like 1
  • 4 weeks later...

Kolejna wersja MIUI 11 dla Mi 8 Lite

MIUI V11.0.8.0.PDTMIXM

Recovery (1,8 GB) - https://bigota.d.miui.com/V11.0.8.0.PDTMIXM/miui_MI8LiteGlobal_V11.0.8.0.PDTMIXM_bb4de77c17_9.0.zip

OTA (448 MB) https://bigota.d.miui.com/V11.0.8.0.PDTMIXM/miui-blockota-platina_global-V11.0.7.0.PDTMIXM-V11.0.8.0.PDTMIXM-8f8cf7ca18-9.0.zip

Changelog

• System
    • Updated Android Security Patch to December 2019. Increased system security.
  • Security
    • Optimization: Localized payment security icon for India
  • 2 months later...
  • 1 month later...

1. Mi 8 lite ma łączność ant+? 

2. Jeśli tak to trzeba ją jakoś zainstalować czy coś?

3. Pytam bo potrzeba mi jej do czujnika prędkości i kadencji trenażera rowerowego. Po bluetooth zadziała odczyt z dwóch czujników jednocześnie? 

• 1 month later...
  • 2 months later...

MIUI 12 dla Xiaomi Mi 8 Lite

MIUI V12.0.3.0.QDTMIXM

Recovery - https://bigota.d.miui.com/V12.0.3.0.QDTMIXM/miui_MI8LiteGlobal_V12.0.3.0.QDTMIXM_ac83b9d20c_10.0.zip

OTA - https://bigota.d.miui.com/V12.0.3.0.QDTMIXM/miui-blockota-platina_global-V11.0.3.0.QDTMIXM-V12.0.3.0.QDTMIXM-9a9e02bc45-10.0.zip

Changelog:

• Highlights
    • MIUI 12. Yours alone.
  • System animations
    • New: All-new physically based animation engine with advanced architecture will refresh your device's look.
    • New: Dynamic window technology takes switching screen orientation to a new level.
    • Optimization: Animations in selected scenes
  • System visuals
    • Brand new visual design works for all types of content and languages.
    • Magazine-level layouts bring important things into the spotlight and make content structure clear.
  • Floating windows
    • New: Pull down a notification sent by a messenger app to turn it into a floating window.
    • New: Floating windows keep apps running in the foreground even when you pause to do other things.
    • New: You can minimize a floating window using a full screen gesture.
    • Optimization: Press and hold an app preview in Recents to choose between Split screen and floating windows.
  • Control center
    • New: Swipe down from the upper left corner to open Notification shade and from the upper right corner to open Control center
    • New: When Notification shade is open, swipe down from the upper right corner to open Control center
    • Optimization: Control center is now closed by incoming calls
    • Optimization: Press and hold redirection options
    • Fix: Control center wasn't always displayed correctly in landscape mode
  • Dark mode
    • New: Dark mode support is also provided for third party apps now.
    • New: Contrast is lowered automatically in low light conditions to protect your eyes.
    • New: Wallpapers can be displayed in darker palette when your device switches to Dark mode.
    • Optimization: Brightness and color improvements for wallpapers in Dark mode
  • System
    • Optimization: Full screen gestures are now ignored on the Lock screen alarm page
    • Fix: Home screen went black and started flashing after unlocking in some cases
  • Status bar, Notification shade
    • New: Screen lights up with an animation now
    • New: Status bar color gradient animation
    • Fix: Status bar wasn't displayed correctly with color inversion
  • Home screen
    • New: App drawer allows you to keep your Home screen neat and categorizes apps so you can find them faster.
  • Weather
    • New: New animations bring the weather from outside directly to your screen.
  • Settings
    • New: Lite mode simplifies your device and brings essential features up front.
  • Notes
    • New: You can create folders with notes now.
    • New: New dynamic backgrounds look gorgeous!
    • New: Tasks are completed with a satisfying animation now.
    • New: Checklists of subtasks make managing your agenda much simpler.
  • Security
    • New: New animations feel natural and refreshing.
    • New: Binging your favorite shows will be more convenient with our new video toolbox.

Słabo, trochę bardziej zaczęło przycinać. 

Mniejsze czcionki m.in. a smsach bez możliwości powiększenia tak jak do tej pory. Tapet nie ma, zmian w aparacie nie ma, ekranu blokady nie ma, sterowanie dolną belką przycina i działa tylko na oficjalnym launcherze (podobnie jak nowe animacje menadżera otwartych aplikacji). Zatem zmiany czysto wizualne + pływające okna. 

Edited by rumcais
Dnia 22.09.2020 o 14:18, rumcais napisał:

Słabo, trochę bardziej zaczęło przycinać. 

Mniejsze czcionki m.in. a smsach bez możliwości powiększenia tak jak do tej pory. Tapet nie ma, zmian w aparacie nie ma, ekranu blokady nie ma, sterowanie dolną belką przycina i działa tylko na oficjalnym launcherze (podobnie jak nowe animacje menadżera otwartych aplikacji). Zatem zmiany czysto wizualne + pływające okna. 

Ktoś jeszcze aktualizował do MIUI 12? czy u kogoś działa bez zarzutu?

Po czyszczeniu, kilku uruchomieniach i nie włączaniu domyślnego launchera z wydajnością jest już w porządku. 

Literki w SMS-ach natomiast dalej małe, tapety, zmiany w aparacie, na ekranie blokady nie wskoczyły więc tego nie ma. Sterowanie dolną belką podejrzewam, że dalej przycina, bo działa z domyślnym launcherem, który działa kiepsko. 

• 1 month later...