Skocz do zawartości

Mi 8 Lite - dyskusja ogólna


p37b

Rekomendowane odpowiedzi

Wyświetliło mi aktualizację w systemie. Jak zwykle.

 

Już wiem gdzie tkwi problem. Wszystkie informacje są wyświetlone tylko nie mają czarnego konturu. Przy zmianie tapety na kolorową w tym miejscu Informacje są widoczne. Niemniej jednak uważam że tak być nie powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Przed chwilą pojawiła się OTA nowa aktualizacja Global Stable dla Xiaomi Mi 8 Lite. Jeśli ktoś nie dostał jeszcze tej aktualizacji, niżej wrzucam linki do pobrania najnowszego MIUI V10.3.2.0.PDTMIXM

 

Paczka 511 MB do aktualizacji z wersji 10.3.1.0:

https://bigota.d.miui.com/V10.3.2.0.PDTMIXM/miui-blockota-platina_global-V10.3.1.0.PDTMIXM-V10.3.2.0.PDTMIXM-71bf927f2a-9.0.zip

 

Pełny ROM 1.7 GB do aktualizacji z dowolnej wersji MIUI:

https://bigota.d.miui.com/V10.3.2.0.PDTMIXM/miui_MI8LiteGlobal_V10.3.2.0.PDTMIXM_617c09d4b9_9.0.zip

 

Do najważniejszych zmian należy wprowadzenie trybu ciemnego interfejsu. Pełny changelog poniżej:

System
Updated Android Security Patch to May 2019. Increased system security.
Messaging
Fix: Messaging crashed after sending messages in some cases
Lockscreen, status bar, Notification shade
New: Use your fingerprint to open Home screen once you unlocked the device using face data and stayed on the Lock screen
Recents
Optimization: Animations for Recents and full screen gestures
Other improvements and optimizations
Fix: Auto brightness issues

Udanych aktualizacji życzę :)

Edytowane przez pkonrad
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam


Przed chwilą pojawiła się OTA nowa aktualizacja Global Stable dla Xiaomi Mi 8 Lite. Jeśli ktoś nie dostał jeszcze tej aktualizacji, niżej wrzucam linki do pobrania najnowszego MIUI V10.3.3.0.PDTMIXM

 

Paczka OTA 569 MB do aktualizacji z wersji 10.3.2.0:

https://bigota.d.miui.com/V10.3.3.0.PDTMIXM/miui-blockota-platina_global-V10.3.2.0.PDTMIXM-V10.3.3.0.PDTMIXM-1c2fdc464b-9.0.zip

 

Pełny ROM 1.7 GB do aktualizacji z dowolnej wersji MIUI:

https://bigota.d.miui.com/V10.3.3.0.PDTMIXM/miui_MI8LiteGlobal_V10.3.3.0.PDTMIXM_7682e9daab_9.0.zip

 

Pełny changelog poniżej:

System
- Optimization: Updated Android Security Patch to June 2019. Increased system security.
Contacts
- Fix: Contacts couldn't be deleted from SIM cards in some cases
Lockscreen, status bar, Notification shade
- New: Introducing customizable Lock screen clock (Settings > Lock screen & password > Advanced settings). New Lock screen clock doesn't work with third party themes.
- Fix: Media volume couldn't be restored after receiving a notification
Settings
- Optimization: Sorting principles for Wi-Fi networks
Game speed booster
- Fix: Hands-free call duration wasn't displayed correctly in Game Turbo
Mi Cloud
- Optimization: Improved sync across multiple devices

Udanych aktualizacji życzę :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie, czy ktoś porównywał tego mi 8 lite do redmi 7 note ? Chciałem kupić córce prezent i nie mogę się zdecydować.

Oba wielkością porównywalne, Note ma większą baterię, ale mi to był zawsze pro telefone (chociaż to wersja lite).. nie bardzo wiem który ma lepszy aparat.

Proszę o doradzenie, z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy ktoś porównywał tego mi 8 lite do redmi 7 note ? Chciałem kupić córce prezent i nie mogę się zdecydować.
Oba wielkością porównywalne, Note ma większą baterię, ale mi to był zawsze pro telefone (chociaż to wersja lite).. nie bardzo wiem który ma lepszy aparat.
Proszę o doradzenie, z góry dziękuję.
Jak chcesz kupić córce telefon z dobrym aparatem to pierwsze co powinieneś szukać to telefon z optyczna stabilizacja obrazu

Wysłane z mojego Mi9T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cenie do 800zł raczej będzie ciężko. Dzisiaj trochę poczytałem i jednak redmi 7 note jest nowszy i raczej padnie na niego. Aparat daje radę (spojrzałem na neta), bateria jest lepsza. W porównaniu do jej obecnego redmi 3 pro, będzie zadowolona
Zawsze jest mi note 3 6/128 za 170$.

Wysłane z mojego Mi9T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli pobierasz załącznik z Gmaila, to zdjęcie powinno być w folderze Download i normalnie widoczne w galerii, natomiast jeśli korzystasz z Poczty, to najprawdopodobniej tak jak na poniższym screenie: 

IMG_20190821_032846.jpg

Wystarczy że zmienisz domyślną lokalizację zapisu załączników na na przykład wspomniany wyżej folder Download. ;) Strzelam z prawie 100% przekonaniem, że aplikacja Galerii nie pokazuje zdjęć z tego katalogu, bo sprawdziłem u siebie i mam to samo. ;d

Edytowane przez Conrado da Vinci
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyświetla normalnie wszystkie inne utworzone przeze mnie foldery w Galerii. Spróbuj przenieść ten folder do folderu Pictures, myślę że powinno pomóc. 

Edit: Chyba że zapisujesz na karcie pamięci, wtedy w sumie też musisz przenieść do folderu Pictures albo DCIM. ;)

Edytowane przez Conrado da Vinci
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa aktualizacja V10.3.5.0.PDTMIXM.

http://bigota.d.miui.com/V10.3.5.0.PDTMIXM/miui_MI8LiteGlobal_V10.3.5.0.PDTMIXM_afba6c987e_9.0.zip

http://bigota.d.miui.com/V10.3.5.0.PDTMIXM/miui-blockota-platina_global-V10.3.3.0.PDTMIXM-V10.3.5.0.PDTMIXM-cea56e0be3-9.0.zip

Changelog:
System
Updated Android Security Patch to August 2019. Increased system security.
App lock
New: Locking Google contacts is available now

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Oficjalnie MIUI 11 dla Mi 8 Lite


MIUI V11.0.5.0.PDTMIXM


Recovery (1,7 GB) - https://bigota.d.miui.com/V11.0.5.0.PDTMIXM/miui_MI8LiteGlobal_V11.0.5.0.PDTMIXM_7464e6f6d2_9.0.zip

OTA (636 MB) https://bigota.d.miui.com/V11.0.5.0.PDTMIXM/miui-blockota-platina_global-V10.3.5.0.PDTMIXM-V11.0.5.0.PDTMIXM-57491e7bf6-9.0.zip


Changelog

  • Comprehensive design optimized for full screen display devices
    • Removing visual clutter, improving touch controls, and refining the use of color allowed us to create the system where nothing stands between you and the content
  • Sounds of nature
    • Wake up to the gentle sounds of nature with our new alarm ringtones
    • Notification sounds won't make you tired. Now, they keep changing dynamically, just like nature does.
  • Mi Share
    • Transfer files from phone to phone at breakneck speeds
  • Documents
    • Preview your documents before you open them
    • Stay productive and efficient with our all-new Mi Doc Viewer
  • Printing
    • Print photos and files directly from your phone without installing any additional apps
  • More features
    • Tasks. Manage and edit your tasks in the Notes app. Receive timely notifications and mark things done.
    • Quick replies. Reply to messages from any app.
    • Game Turbo. Turn your device into an ultimate gaming console.
  • System
    • New: Editing, sharing, and customizing your screenshots is now much easier
    • Optimization: Lock screen pocket mode
  • App lock
    • New: Locking Google contacts is available now
  • Lockscreen, status bar, Notification shade
    • New: Use your fingerprint to open Home screen once you unlocked the device using face data and stayed on the Lock screen
    • New: Different options for hiding the notch
  • Settings
    • Fix: Wi-Fi page wasn't displayed correctly
  • App vault
    • New: You can swipe down to view more shortcuts now
    • Optimization: All-new design and UI
  • Game speed booster
    • New: Continuous swiping opens an additional menu in Game Turbo now
    • New: You can create a Home screen shortcut for Game Turbo now
    • Fix: Hands-free call duration wasn't displayed correctly in Game Turbo
    • Refreshed start page of Game Turbo
    • Auto brightness, screenshot gestures, and Reading mode can be turned off automatically when Game Turbo is on
    • A major upgrade for the toolbox in Game Turbo: autoplay and switching between data SIM cards are available now
  • Battery usage
    • Fix: Some Battery saver setting options didn't appear
Edytowane przez pkonrad
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolejna wersja MIUI 11 dla Mi 8 Lite


MIUI V11.0.7.0.PDTMIXM


Recovery (1,8 GB) - https://bigota.d.miui.com/V11.0.7.0.PDTMIXM/miui_MI8LiteGlobal_V11.0.7.0.PDTMIXM_69cdf0fb10_9.0.zip

OTA (537 MB) https://bigota.d.miui.com/V11.0.7.0.PDTMIXM/miui-blockota-platina_global-V11.0.5.0.PDTMIXM-V11.0.7.0.PDTMIXM-7ef65fda22-9.0.zip


Changelog

  • Lockscreen, status bar, Notification shade
    • Fix: Couldn't open notification settings in the Notification shade in Second space
    • Fix: Couldn't open the Notification shade in some cases
  • Clock
    • Optimization: More obvious naming for local time
  • Other
    • Fix: Images overlapped in scrolling screenshots
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kolejna wersja MIUI 11 dla Mi 8 Lite


MIUI V11.0.8.0.PDTMIXM


Recovery (1,8 GB) - https://bigota.d.miui.com/V11.0.8.0.PDTMIXM/miui_MI8LiteGlobal_V11.0.8.0.PDTMIXM_bb4de77c17_9.0.zip

OTA (448 MB) https://bigota.d.miui.com/V11.0.8.0.PDTMIXM/miui-blockota-platina_global-V11.0.7.0.PDTMIXM-V11.0.8.0.PDTMIXM-8f8cf7ca18-9.0.zip


Changelog

  • System
    • Updated Android Security Patch to December 2019. Increased system security.
  • Security
    • Optimization: Localized payment security icon for India
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

1. Mi 8 lite ma łączność ant+? 

2. Jeśli tak to trzeba ją jakoś zainstalować czy coś?

3. Pytam bo potrzeba mi jej do czujnika prędkości i kadencji trenażera rowerowego. Po bluetooth zadziała odczyt z dwóch czujników jednocześnie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

MIUI 12 dla Xiaomi Mi 8 Lite

MIUI V12.0.3.0.QDTMIXM

Recovery - https://bigota.d.miui.com/V12.0.3.0.QDTMIXM/miui_MI8LiteGlobal_V12.0.3.0.QDTMIXM_ac83b9d20c_10.0.zip

OTA - https://bigota.d.miui.com/V12.0.3.0.QDTMIXM/miui-blockota-platina_global-V11.0.3.0.QDTMIXM-V12.0.3.0.QDTMIXM-9a9e02bc45-10.0.zip


Changelog:

  • Highlights
    • MIUI 12. Yours alone.
  • System animations
    • New: All-new physically based animation engine with advanced architecture will refresh your device's look.
    • New: Dynamic window technology takes switching screen orientation to a new level.
    • Optimization: Animations in selected scenes
  • System visuals
    • Brand new visual design works for all types of content and languages.
    • Magazine-level layouts bring important things into the spotlight and make content structure clear.
  • Floating windows
    • New: Pull down a notification sent by a messenger app to turn it into a floating window.
    • New: Floating windows keep apps running in the foreground even when you pause to do other things.
    • New: You can minimize a floating window using a full screen gesture.
    • Optimization: Press and hold an app preview in Recents to choose between Split screen and floating windows.
  • Control center
    • New: Swipe down from the upper left corner to open Notification shade and from the upper right corner to open Control center
    • New: When Notification shade is open, swipe down from the upper right corner to open Control center
    • Optimization: Control center is now closed by incoming calls
    • Optimization: Press and hold redirection options
    • Fix: Control center wasn't always displayed correctly in landscape mode
  • Dark mode
    • New: Dark mode support is also provided for third party apps now.
    • New: Contrast is lowered automatically in low light conditions to protect your eyes.
    • New: Wallpapers can be displayed in darker palette when your device switches to Dark mode.
    • Optimization: Brightness and color improvements for wallpapers in Dark mode
  • System
    • Optimization: Full screen gestures are now ignored on the Lock screen alarm page
    • Fix: Home screen went black and started flashing after unlocking in some cases
  • Status bar, Notification shade
    • New: Screen lights up with an animation now
    • New: Status bar color gradient animation
    • Fix: Status bar wasn't displayed correctly with color inversion
  • Home screen
    • New: App drawer allows you to keep your Home screen neat and categorizes apps so you can find them faster.
  • Weather
    • New: New animations bring the weather from outside directly to your screen.
  • Settings
    • New: Lite mode simplifies your device and brings essential features up front.
  • Notes
    • New: You can create folders with notes now.
    • New: New dynamic backgrounds look gorgeous!
    • New: Tasks are completed with a satisfying animation now.
    • New: Checklists of subtasks make managing your agenda much simpler.
  • Security
    • New: New animations feel natural and refreshing.
    • New: Binging your favorite shows will be more convenient with our new video toolbox.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo, trochę bardziej zaczęło przycinać. 

Mniejsze czcionki m.in. a smsach bez możliwości powiększenia tak jak do tej pory. Tapet nie ma, zmian w aparacie nie ma, ekranu blokady nie ma, sterowanie dolną belką przycina i działa tylko na oficjalnym launcherze (podobnie jak nowe animacje menadżera otwartych aplikacji). Zatem zmiany czysto wizualne + pływające okna. 

Edytowane przez rumcais
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.09.2020 o 14:18, rumcais napisał:

Słabo, trochę bardziej zaczęło przycinać. 

Mniejsze czcionki m.in. a smsach bez możliwości powiększenia tak jak do tej pory. Tapet nie ma, zmian w aparacie nie ma, ekranu blokady nie ma, sterowanie dolną belką przycina i działa tylko na oficjalnym launcherze (podobnie jak nowe animacje menadżera otwartych aplikacji). Zatem zmiany czysto wizualne + pływające okna. 

Ktoś jeszcze aktualizował do MIUI 12? czy u kogoś działa bez zarzutu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czyszczeniu, kilku uruchomieniach i nie włączaniu domyślnego launchera z wydajnością jest już w porządku. 

Literki w SMS-ach natomiast dalej małe, tapety, zmiany w aparacie, na ekranie blokady nie wskoczyły więc tego nie ma. Sterowanie dolną belką podejrzewam, że dalej przycina, bo działa z domyślnym launcherem, który działa kiepsko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...