Sign in to follow this  
BJJfigter

Czy pulsometr w Xiaomi AmazFit Bip to odpustowa zabawka?

Recommended Posts

Mój temat o pulsometrze tego zegarka przeniesiono do kosza, z uwagi na niby mało wartościową treść, ale obiecałem wrzucić porównanie wartości pulsometru tego zegarka i pasa na piersi Geonaute HR.

Ćwiczenia rozciągające i aerobic, tu wyniki z pasa, aplikacja Pulsometr RR
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.beetlesoft.pulsometer

41d26dce59db2ff02aa9ee0dd3375a3c.jpg

Tętno koło 130-140, skoki do 160.

Tutaj wyniki z zabawki AmazFit Bip:

cd25f1ddc3e217ac632e22650f764768.jpg

Aplikacja to płatna AmazFit Tools
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.zdenekhorak.amazfittools

Nawet ma opcję włączenia monitorowania ciągłego.
Widać tętno na poziomie 70-110.
Sensor był czysty, zegarek nie miał włączonej aktywności, bo pulsometr jest aktywny cały czas , a takiej aktywności w zegarku nie ma jak ćwiczenia rozciągające.
Ręka wilgotna jak to w czasie treningu człowiek się poci.

Efekt na Mi Fit wygląda jeszcze gorzej.

Zegarek kosztował 259 zł w Proline, pas 150 zł w Decathlonie.
Nie cierpię wydawać pieniędzy dużo tylko za to że coś się nazywa Sraple lub Szajsung, po pozytywnych recenzjach w necie, po tym, że dziewczyna ma Xiaomi Redmi Note 5 i jest to bardzo dobry telefon , myślałem, że po zegarku mogę spodziewać się przynajmniej minimalnej dokładności.
No cóż pulsometr to jest tylko na papierze...

To ile trzeba zapłacić za działający pulsometr i GPS, akcelerometr i barometr w smartwatchu?

25 minut temu, BJJfigter napisał:

To ile trzeba zapłacić za działający pulsometr i GPS, akcelerometr i barometr w smartwatchu?

Od tysiąca w górę możesz już szukać. Za niecałe 3 stówki chyba nie spodziewałeś się sensorów z górnej półki?(choć według mnie spora wina jest również w algorytmach i oprogramowaniu) W końcu to jeden z najtańszych smartwatchy na rynku. To tak jak byś kupił telefon za 300 i oczekiwał, że będzie działał jak ten z 3000.

Wiesz, jestem zdania, że jeśli producent pisze, że sprzęt ma jakąś funkcję w specyfikacji, to powinien ją mieć i powinna ta funkcja działać. Nigdzie nie jest napisane, że sprzęt jest zabawką albo atrapą.
Cena też uważam, że często jest po to by ludzie mogli się snobować i szpanować, a w rzeczywistości koszt produkcji telefonu za 3000 jest bardzo zbliżony do tego za 300 zł. Wspomniany przeze mnie Xiaomi Redmi Note 5 mojej dziewczyny nie ustępuje w niczym Huawei P20 Pro przy codziennym używaniu (wiadomo, aparat nie do porównania, ale poza tym w codziennym działaniu to super telefon).

Dodatkowo te pozytywne recenzje w necie.

Ja rozumiem błąd pulsometru na poziomie 5, 10 bpm, ale 50?

I zgodzę się z Tobą, że sporo winy ma tutaj oprogramowanie.
Zauważyłem, że pulsometr często na głównej tarczy pokazywał 60, dopiero po podświetleniu i wejściu w status nagle wskazywał 120. W Tools AmazFit był ustawiony albo na pomiar co minutę, albo na pomiar ciągły.
Więc można wywnioskować, że coś w zegarku blokuje prawidłowy pomiar.

Jaki problem napisać kilka dodatkowych trybów sportowych takich jak aerobic czy rower stacjonarny? Żeby w tym czasie zegarek prawidłowo zliczał kalorie, a nie, że jestem mokry jak szczur z potu a zegarek pokazuje 1 cal.n

O tym niestety nigdzie w specyfikacji nie jest napisane. Są wymienione funkcjonalności które nie działają prawidłowo.

Mam nadzieję, że uda mi się zwrócić zegarek, chociaż sam design mi się podoba, nie lubię oddawać rzeczy, tracić czasu i nerwów.

@BJJfighter:

Nie mam pojęcia, skąd u Ciebie biorą się takie duże różnice, jedyne co mi przychodzi do głowy, to niewłaściwe ułożenie zegarka na ręce. Czujniki optyczne tak mają, że aby poprawnie podawały wyniki (aby były zbliżone do wartości rzeczywistych) powinny być w odpowiednie odległości od skóry (zegarek nie może być za mocno zapięty, ale też nie może być zbyt luźno).
Nie ma co wybrzydzać na Bipa - za tę kasę jest to rewelacja (mega długi czas pracy na baterii, GPS Sony, wyświetlacz transrefleksyjny). Co do pulsometru, to porównywałem wskazania zarejestrowane podczas biegu na Bip-ie i Garminie Vivoactive 3 Music (zegarek ok 4 x droższy) i wykresy były bardzo zbliżone (zrobiłem test dwukrotnie raz Bip był na lewej ręce a Garmin na prawej, za drugim razem było odwrotnie).
Nie obraź się, ale może masz mocno zarośniętą rękę i czujnik nie daje rady przebić się przez gąszcz ?
Spróbuj odwrócić zegarek, tak by przylegał do spodniej części nadgarstka (tam raczej włosy nie rosną) i poeksperymentuj z naprężeniem paska. Zajmie Ci to moiże trochę czasu, ale robi się to tylko raz, a z wyników korzysta ciągle ;)

Co do liczenia calorii, to nie ma metody by wyliczyć dokładnie ilość zużytej przez organizm  energii, bo to jest zależne od bardzo wielu czynników. Mając taką wiedzę tajemną i wychodząc z założenia, że mierzenie zużytej energii w każdym zegarku/aplikacji jest wartością tylko przybliżoną, traktuj wskazania tylko jako pewien współczynnik. Sprawa jest prosta, nawet jak podczas treningu nr 1 zegarek wyliczy 100 kCal spalonych, a podczas treningu nr 2 np. 230 kCal - to będziesz wiedział, że teoretycznie drugi trening był 2,3 razy intensywniejszy od pierwszego i tyle. Będziesz miał do czego dążyć.
Jeżeli lepiej się poczujesz jeżeli będziesz miał świadomość, że spaliłeś duuuuużo calorii, to pomyśl sobie, że wskazania nie są podawane w kCal ale w Mcal (mega Caloriach) i wówczas będziesz mógł się podniecać, że spaliłeś miliony calorii :D

• Like 1

Mam 3 gadżety od Xiaomi i wszystkie są dramatycznie niskiej jakości, niedorobione, posiadają niedziałające, lub źle działające funkcje, a nawet są niebezpieczne dla zdrowia i życia (hulajnoga z odpadającą kierownicą).

Pamiętaj, że Xiaomi nie ma klientów, tylko wyznawców. Będą ci tłumaczyć, że za dobrze działające to musiałbyś zapłacić 3000zł, albo 5000zł, a nie 300zł, za 300zł to nie może działać, ale i tak jest dobre, a właściwie najlepsze, bo to #xiaomilepsze.

U mnie też pomiary wpulsu w Mi Fit są bardzo zaniżone, chociaż na ekranie zegarka widzę wyższe. Przez chwilę używałem Gadgetbridge, tam nie było tego problemu, ściągało i wyświetlało poprawnie wszystkie wyniki pomiarów. Ale nie używałem do żadnych treningów, nie wiem nawet, czy Gadgetbridge coś takiego obsługuje. Zresztą to wszystko pic na wodę, zegarek mierzy tylko puls i kroki, nic nie wie o zużytych kaloriach, te liczby są już "wymyślane" przez oprogramowanie. A ponieważ to oprogramowanie od Xiaomi, więc działa tak jak wszystko, sprzedawane przez Xiaomi (nie mówię produkowane, bo oni chyba niczego nie produkują, tylko oklejają swoim logo różne przypadkowe gadżety).

@BJJfigter być może to zależy od wersji oprogramowania lub masz wadliwy egzemplarz bo ja nie mam aż takich uchybień. Max 10-15 uderzeń na minutę różnicy z Samsung Galaxy Watch 46mm.

Screenshot_2018-11-06-22-00-41-259_com.xiaomi.hm.health.png

Dnia 7.11.2018 o 10:27, bembenek napisał:

Pamiętaj, że Xiaomi nie ma klientów, tylko wyznawców

Hehe przecież Xiaomi to nie Apple :)

Dnia 7.11.2018 o 10:27, bembenek napisał:

Zresztą to wszystko pic na wodę, zegarek mierzy tylko puls i kroki, nic nie wie o zużytych kaloriach

Dodatkowo mierzy współrzędne z GPS, a co do zużytych kalorii, to żaden zegarek czy aplikacja nie wie ile energii zostało zużyte.
Prędkość działania i funkcjonalność naszego metabolizmu jest cechą indywidualną i wymyka się próbom ogarnięcia za pomocą różnorakich formuł.

Co do jakości Xiaomi to jest z tym różnie. Mój pierwszy Bip rozkleił się znienacka podczas treningu w deszczu, co spowodowało, zalanie i utratę części funkcji (po zalaniu przycisk działa jak chce, czasem sam załącza się załącza dłucie naciśnięcie a czasem nie reaguje na nacisk). Ale ten pojedynczy przypadek nie powoduje,  że mam złą opinię o marce.
Z Xiaomi jest trochę tak, jak z Samsungiem czy Huawei-em.
Był taki czas (jak Nokia robiła dobre telefony), że słuchawka Samsunga była mocno obciachowa, a sam Samsung uznawany był za azjatyckiego producenta badziewia, podobnie Huawei. Dzisiaj są to marki powszechnie uznawane i wyznaczające pewne standardy.
Po zalaniu Bipa, niezwłocznie nabyłem drugiego, bo:
- jak na "chińczyka" ma rewelacyjny support (np. częste aktualizacje firmware'u)
- nie występuje opcja typu: "oho, jest już wieczór, bo muszę naładować zegarek". U mnie z ciągłym rejestrowaniem pulsu, notyfikacjami z telefonu, sygnalizowaniem utraty połączenia z telefonem, 3 treningami tygodniowo (łącznie ponad 4 godziny biegania) bateria wytrzymuje ponad 15 dni
- za tę kasę nie znajdzie się nic lepszego. Zdaję sobie sprawę, że Suunto Spartan Ultra za pona 3 tysie będzie zdecydowanie lepszy, trwalszy itp, ale też jest 15 razy droższy
- w Bip-ie GPS działa "pysznie": na baterii hula dłuuuuugo, dokładność rejestracji trasy podczas biegania jest znakomita (porównywałem ślady GPS z tymi uzyskanymi z Garmina vivoactve 3 , telefonów: Samsung S7, Nexus 5, Huawei P Smart, z modułów GPS na SirfStar 3  oraz ublox 8020). W końcu Sony ma patent na dokładny GPS ultra energooszczędny

Edited by walek75

Xiaomi to takie Apple dla biedniejszych :)Ciekawy jestem ilu by ubyło wyznawców, gdyby wszyscy się dowiedzieli, że 小米 to znaczy "kasza jaglana". Przecież to obciach na dzielnicy, nosić zegarek czy telefon marki "Kasza Jaglana", no nie? 

Nie mówię, że jakiś inny zegarek dobrze zmierzy zużyte kalorie, bo to niemożliwe, dlatego w ogóle nie zwracam uwagi na tę funkcję.

A ta bateria to widzę jest jakiś fetysz. To nic, że prawie wszystko działa źle, ale jest git, bo bateria długo trzyma :) Gdyby trzymała tylko tydzień, ale zegarek działał jak należy, to chyba byłbym bardziej zadowolony.

Jeszcze jedna wada, która coraz bardziej mnie wkurza: ciągle coś się samo załącza, a to DND, a to wchodzi w jakieś opcje, np. Activity, czasem potrafi się włączyć jakiś trening, a dzieje się to pod wpływem elektryczności statycznej, np. jak zdejmę kurtkę, przejadę nim po ubraniu (noszę od wewnętrznej strony ręki), zdejmę plecak, itp. Adwokatów #xiaomilepsze proszę o zaniechanie tłumaczenia, że za 300zł tak musi być. W poprzednim zegarku Sony SW2 (też za 300zł) nigdy tak nie było, czyli da się nawet za 300zł. Przyczyna jest inna, Sony zrobiło zegarek powiedzmy za 250zł i sprzedawało go za 300zł. Xiaomi niczego nie robi, tylko kupuje od niewiadomokogo jakiś zegarek za parę groszy, i też sprzedaje go za 300zł. Czyli jednak xiaomilepsze, przynajmniej ma lepszą kiepełę do interesów, po co zarabiać 50zł, jeśli można od razu 250, do tego kompletnie nic nie robiąc?

3 godziny temu, bembenek napisał:

Xiaomi to takie Apple dla biedniejszych :)Ciekawy jestem ilu by ubyło wyznawców, gdyby wszyscy się dowiedzieli, że 小米 to znaczy "kasza jaglana". Przecież to obciach na dzielnicy, nosić zegarek czy telefon marki "Kasza Jaglana", no nie? 

Ale argument xD Lepiej nie używaj tłumacza i nie sprawdzaj co oznaczają inne nazwy marek w języku polskim. Kasza jaglana czy jabłko obydwa brzmią dziwnie jak na sprzęt elektroniczny.

Panowie, nie chciałbym odchodzić od tematu, niestety fetyszyzm i chęć szpanowania, z drugiej strony dolary w oczach i chęć zarobku bez umiaru powoduje, że każda marka ma wpadki, czy to Samsung czy Apple czy inny szpanerski znaczek.

Po gruntownym testowaniu Xiaomi Redmi Note 5 przyznaję, że to po prostu genialny telefon niewiele ustępujący tym za 2 i 3 tysiące.m

Mam pas HR z Decathlonu, też nie kupiłem Polara za 200 zł, tylko uważałem że rozsądniej będzie oszczędzić 60 zł i mieć równie dobry pas. Pas jest super, parę tysięcy kilometrów ze mną przebiegł, na siłowni parę ton przerzucił. Działa, więc słusznie zaoszczędziłem kilkadziesiąt złotych które mogłem zainwestować w rozwój osobisty a nie wyrzucać niepotrzebnie by mieć inne logo.

Nie o to chodzi żeby kupować droższe, tylko żeby to,co pisze producent w specyfikacji było prawdą.

Wracając do tematu, pulsometr pokazuje dziwne rzeczy, w czasie treningu gdzie na pasie kardio było 160 i więcej, zegarek pokazywał czasem 80, czasem 60, czasem wzrastał do 120.

Za to gdy stałem z dziewczyną w sklepie nad półką pełną warzyw, zegarek zawbirował i pokazał ostrzeżenie o wysokim tętnie, powyżej 140. No śmiech na sali, celowo przyłożyłem rękę do piersi i liczyłem puls, myślę sobie, papryka czerwona jak kształtne kobiece piękno, może mam palpitacje ale nie, uderzenia serca nie przekraczały 60 bpm.

Fajnie byłoby, gdyby jednak ten puls aż tak się nie różnił. Może mam iść do serwisu? Może to jakaś wada fabryczna?

[mention=47516]Fonsz[/mention] jakie masz to oprogramowanie, że u Ciebie liczy ok?

Może ja mam za ciemną karnację? Bo też gdzieś czytałem, że karnacja ma wpływ na odczyt przy tej metodzie badania pulsu? Ale arabem nie jestem, trochę opalenizny i tyle.

Zarostu na nadgarstku jakiegoś dużego nie mam, kilka włosków, na tym koniec.m

Zauważyłem, że im puls wyższy tym większe błędy pomiaru.

Wgrałem już najnowsze oryginalne oprogramowanie Mi Fit, bo ma częste aktualizacje.

Zauważyłem, że wejście w Status często poprawia wyniki pulsometru, tak jakby zegarek spał bez kliknięcia w przycisk, mimo, że mam ustawione monitorowanie ciągle...

Aha i nie oczekuję prawidłowego podawania kalorii, to wiadomo, że oblicza program. A metabolizm może być inny.

Tak samo jak liczenie kroków, bo też chyba ma jakąś średnią i akcelerometr oblicza kroki, wiadomo, że wysoka osoba robi ich mniej a niższa więcej.

Ale tym pulsometrem to ktoś sobie krzywdę zrobi kiedyś jak nie będzie wiedział a zacznie biegać albo ćwiczyć bardziej wyczerpująco.

Dnia 7.11.2018 o 14:57, BJJfigter napisał:

@Fonsz, a jakości oprogramowania używasz?

jak chodzi ci o wersję to mam v. 1.1.2.05

Tak właśnie o wersję firmware mi chodziło. Ja mam wersję 1.1.5.02 czyli tą najnowszą jaką dają z mifid ze sklepu. Bo chyba nie ma sensu siedzieć na modowany mi Fit skoro on tylko pozwala na język polski prawda? Do synchronizacji z Google Fit kupiłem Tools and amazfit, więc czy modowana mi fit daje jeszcze jakieś korzyści? Wrzuciłem wcześniej fonty w języku polskim i teraz widzę że nawet po zmianie firmy rui restarcie powrocie do ustawień fabrycznych fonty polskie dalej są w zegarku.

No ale cóż pulsometr działa tak jak działał.

Edit: zauważyłem że pulsometr w zegarku podczas gdy jest on noszony na nadgarstku czyli odwrotnie niż normalnie nosi się zegarek działa znacznie lepiej nie pokazuje mi kosmicznie niskich pulsów a bliższe prawdopodobieństwa pulsy wyższe tylko trochę jest to bez sensu nosić zegarek do góry nogami....

Testowo wpakowalem sie na rower stacjonarny(z pomiarem pulsu) i wybralem tryb bieżni w zegarku i smignalem 10min i fakt na poczatku zanizal 10bps, ale jak przekroczylem 120 to pokazywal nawet troche wiecej ale ogolnie blisko pomiaru na rowerze, maksymalnie na te 10min mialem 136bps a na roweku pokazywalo 126bps. Na spodniej rece u mnie zle pokazywalo i sporo zanizalo - o 30-40bps wiec u mnie to nie zdalo egzaminu.
Ogolnie jak by pomiary byly opóźnione o jakies 30sek wzgledem rowerka jak jechalem.

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Ten zegarek nie współpracuje z żadnym pasem.
Ma po prostu dwie tyciunie diody które próbują ocenić puls po zmianie ukrwienia skóry.
Do dokładności pasów HR nie dorasta, pulsometr jest fajny do monitoringu snu ale podczas treningu można sobie tym krzywdę zrobić.
Niestety, nie jest to chyba kwestia zegarka i jego taniości ile raczej użytej techniki. Dużo droższe zegarki są podobnie do pupy, ktoś tutaj fajnie to porównał nawet cytował instrukcję obsługi.

Jak chcesz trenować to tylko pas, I to najlepiej Polar. Właśnie nawalił mi Geonaute z Decathlonu, na szczęście przed końcem gwarancji.

Zauważyłem że bip na początku pracy ma błędnie i zaniżone o 15 - 20 uderzeń wskazania. Po jakichś 15 minutach od rozpoczęcia biegania jego wskazania zaczynają pokrywać dokładnie pokrywać się z tymi z pulsometru z pasem piersiowym .

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka