Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam

mam pytanie o GPS  w mi 8 z dual gps - z jaką dokładnością wskazuje pozycję? xiaomi się chwali dokładnością do kilku decymetrów sle na xda piszą, że w Europie średnio to wychodzi i mało komu udaje się zejść poniżej 4m, czyli podobnie jak w większości telefonow. pytanie brzmi: czy to bug wskaźnika w mapach, które narzucają z góry tolerancje dokładności rzedu 3, 4 metry niezależnie od rzeczywistej dokładności wskazywania pozycji z racji tego, że to chyba dość nowa technologia, lub też cały ten dual gps to tylko chwyt marketingowy i tak naprawdę nie ma wielkiej różnicy. próbował ktoś w terenie jak faktycznie to działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie nie sprawdzam tak tego, tylko co jakiś czas sprawdzę dokładność co do metrów z widokiem satelity w domu, bardziej testowane podczas jazdy samochodem - jest super, nie gubi nic GPS nigdy w Yanosiku, w Mapach Google, dokładnie wie kiedy zjechać z ronda itp. Chodząc pieszo po mieście z mapami też ok, nigdy nie miałem problemu ze znalezieniem czegoś, kompas pokazuje prawidłowo kierunek w którym idę, u znajomych którzy mają inne telefony nie działało to tak dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mrosi zmienił(a) tytuł na Dual GPS

starsze telefony  cierpiały na gubienie sygnału i miały kłopoty z fixem ale od jakiegoś czasu chyba to się nie zdarza. ostatnio miałem doogee t5, teraz mam A1 i z takimi problemami się nie spotkałem. szybki fix i zero gubienia sygnału. Tylko ta nieszczęsna dokładność. dlatego tak mi zależy na informacji z pierwszej ręki jak dokładnie się sprawdza GPS w mi 8. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mieszkaniu przy oknie ale w środku pomieszczenia dokładność 8 metrów. Fix w sekundę, po 15-20 sekundach znalazł 31 satelity, używał 19-23. Przykładowo P9 dopiero po minucie przy szybie coś widział, metr od okna zero, Mi 8 w tych samych warunkach złapał fixa z dokładnością 32-64 metry.

Dla mnie jest OK. Nie wiem jak w dużym mieście. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Steller napisał:

Stałem około 0.5 cm w prawo od tego znaczka (na zewnątrz), jest to cały budynek zrobiony z metalu, w środku bunkier - brak gpsa, najwyżej później jeszcze się pobawię w innych miejscach @drwaltagnian

dzięki wielkie! zdaje się, że ten tel faktycznie daje radę. planuję zakupić do pracy w lesie do wyznaczania działek leśnych z dedykowanym oprogramowaniem. póki co używam IPada ale szału nie ma z dokładnością więc gdu przeczytałem o mi 8 to oczy mi się zaswieciły ;)

Edytowane przez mrosi
Nie ma to jak przewalić cytowany post wraz z obrazkiem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dual GPS nie działa i jeszcze przez jakiś czas nie będzie. Powód jest prosty: nie ma wystarczającej liczby satelit nadających sygnał L5.

Więcej można sobie przeczytać tu: https://www.gps.gov/systems/gps/modernization/civilsignals/#L5

Co oczywiście nie oznacza że "normalny" GPS nie daje rady...

Edytowane przez Outlande
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładność geodezyjna byłaby idealna, ale nie jest konieczna a z racji ceny powyższych urządzeń nawet o tym nie myślę. granic nie wyznaczam, tylko je odnajduje ale czasem  jest to bardzo trudne i dla mnie wystarczająca dokładność byłaby w okolicy 30-50cm, więc gdyby ten telefon faktycznie działał tak jak się Xiaomi chwali byłby w sam raz. być może wystarczy poczekać do momentu, aż Galileo osiągnie planowaną ilość satelit, jednakże kupno mi 8 dla GPS w Europie teraz jeszcze nie ma sensu. dzięki chłopaki za pomoc! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, dzidexx napisał:

Czytałeś albo obejrzałeś obrazki przynajmniej?

wpadasz tutaj  podnosić samoocenę? 

są fora dla takich też...

 

6 minut temu, galakty napisał:

No i masz 4m dokładności. Do 30 cm troszeczkę brakuje XD

no tak, ale biorąc pod uwagę wyniki na niepełnym Galileo, to byc może za parę miesięcy, lub przy okazji nowego miui osiągnie deklarowane kilka decymetrów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, drwaltagnian napisał:

no tak, ale biorąc pod uwagę wyniki na niepełnym Galileo, to byc może za parę miesięcy, lub przy okazji nowego miui osiągnie deklarowane kilka decymetrów

Tak tak, a wszyscy żyli długo i szczęśliwie. Akurat Xiaomi to uwielbia ubarwiać swoje telefony. Przy Mi5 fotki były lepsze niż z iPhone (a dali z lustrzanki), także już uważaj jak GPS ma taką dokładność. Szczerze wątpię że w Polsce na Mi 8 kiedykolwiek ten Dual GPS zadziała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, galakty napisał:

Tak tak, a wszyscy żyli długo i szczęśliwie. Akurat Xiaomi to uwielbia ubarwiać swoje telefony. Przy Mi5 fotki były lepsze niż z iPhone (a dali z lustrzanki), także już uważaj jak GPS ma taką dokładność. Szczerze wątpię że w Polsce na Mi 8 kiedykolwiek ten Dual GPS zadziała. 

dlatego ten temat założyłem, by sprawdzić jak to wygląda w rzeczywistości a nie kupować kota w worku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, dzidexx napisał:

Piszesz o 0.3-0.5 m a pokazujesz test, w którym dokładność lokalizacji waha się w granicach 16-4 metry?

Żadne państwo na świecie nie pozwoli na taką dokładność - ze względów bezpieczeństwa.

widzisz, gdybym był złośliwy, zapytałbym o oglądanie obrazków zamiast czytania tekstu-testujący sami piszą, ze te 16m to jest najprawdopodobniej błąd softu. 

a jak się okazuje, problemem nie jest zagrożenie dla państw z racji dokładności, tylko minimalne zainteresowanie użytkowników. większość kupi telefon ze względu 3ci lub 4ty obiektyw niż z powodu super dokładnego gps 

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że nikt nie przeczytał którego podałem, za to pojawia się wiele "mądrości ludowych".

10 godzin temu, dzidexx napisał:

Żadne państwo na świecie nie pozwoli na taką dokładność - ze względów bezpieczeństwa.

1 maja 2000 prezydent USA Bill Clinton nakazał wyłączenie mechanizmu SA (Selective Availability) zakłócającego efemerydę satelity i poprawki zegarów atomowych tym samym zrównując dokładność dla użytkowników wojskowych i cywilnych (przynajmniej jeśli chodzi o część satelitarną GPS). Co więcej już wcześniej gdy jeszcze oficjalna dokładność cywilna wynosiła ponad 100m powstały techniki pozwalające ją mocno poprawić, były one jedną z przyczyn zdjęcia ww. ograniczeń. Dziś te rozwiązania są nadal w użyciu dzięki czemu pomimo że oficjalnie GPS daje maksymalnie 4m nawet zwykły telefon (z dobrym gps i programem) może teoretycznie zejść do 1m.

 

Podsumowując: NIE, nie kupujecie Mi8 dla gps. TAK, będzie działało lepiej za jakiś czas, ALE czas ten może być tak długi że większość właścicieli Mi8 zdąży je wymienić na nowszy model.

Edytowane przez Outlande
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Dnia 19.10.2018 o 08:47, dzidexx napisał:

Tylko teoretycznie.

Odnośnie zakłócania - sprawdź dokładność lokalizacji w pobliżu granicy z Białorusią czy Rosją.

Hmm, aż sprawdziłem przy granicy z Białorusią. Standardowo 3m. No chyba, że byłem za daleko bo jakieś 800m od niej :)

Edytowane przez sp4ubw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, hej napisał:
Dnia 18.10.2018 o 20:59, galakty napisał:
Tak tak, a wszyscy żyli długo i szczęśliwie. Akurat Xiaomi to uwielbia ubarwiać swoje telefony. Przy Mi5 fotki były lepsze niż z iPhone (a dali z lustrzanki), także już uważaj jak GPS ma taką dokładność. Szczerze wątpię że w Polsce na Mi 8 kiedykolwiek ten Dual GPS zadziała. 

Może zadziała i w PL dual GPS i nawet może być szybszy i lekko dokładniejszy ale bez jak do 30-50cm? Nie relane, raz, że to nie tak klasa sprzętu jak profesjonalne geo czy wojskowe a dwa to jest smartphon Xiaomi, soft też swoje robi. Także może będzię max do 3 może 2m... Ale poniżej nie ma mowy

Prawnie chyba jest to zablokowane do 1m, poniżej trzeba mieć prywatną zgodę. Coś tam czytałem kiedyś.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Dnia 28.11.2018 o 22:30, galakty napisał:

Prawnie chyba jest to zablokowane do 1m, poniżej trzeba mieć prywatną zgodę. Coś tam czytałem kiedyś.

Dokładnie to kupić licencję :) 

Co do MI8 to jest najlepszy GPS jaki testowałem, nawet ręczne urządzenia garmina były mniej dokładne. Testowałem np w samolocie, pięknie mi trasę i prędkość rysowało (włączyłem nad mniej więcej Kielcami podczas lotu do Warszawy) Łapie bardzo szybko, dokładność zależy dużo od softu. Dobrze to widać w zegarkach do biegania, np Garmin ma co kilka sekund próbowanie bo szkoda baterii na analizowanie tylu danych i dużo ludzi tego nie rozumie i płacze po forach. (Można przestawić na 1s)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jak przeczytałem te "informacje" o dokładności, to aż założyłem konto :)

Nie ma żadnego ograniczenia państwowego itp. Tak jak ktoś napisał, było ale w 2000 zostało oficjalnie wycofane ("zaszumienie" działało głównie w strefach, gdzie amerykanie walczyli). 

Błąd pomiarowy to ok. 12metrów, przy czym za pomocą dodatkowych technologii np. A-GPS wynosi ok. 3 metry. 

30cm jest jak najbardziej możliwe, dzięki nałożeniu poprawek korzystając z innej częstotliwości. 

"Licencje" na dokładność mniejszą nawet niż 1cm: 
Działa to tak, że jest siatka odbiorników GPS stacjonarnych (w całej Polsce na pewno (sprawdzałem), w Europie pewnie też). Dzięki temu, że one się nie poruszają, znają dokładną swoją lokalizację, mogą stwierdzić jakie jest przesunięcie. Masz stacjonarny odbiornik z dużą częstotliwością pomiarów, dane są wysyłane do systemu, pobiera w pomiary z najbliższych stacji stacjonarnych nanosi poprawki i już masz dokładność 1cm (jest wiele sposobów i metod, nie wiem która dokładnie w tym momencie jest stosowana, dla tego jej nie opisuję). 
ps. Jak weźmiecie odbiornik GPS (miałem z częstotliwością 10Hz - 70zł ),  i w krótkim czasie np. 2s, w powietrzu zrobicie trójkąt, nałożycie te 20 punktów pomiarowych na mapie/siatce, to wyjdzie praktycznie idealny trójkąt. T.zn w krótkim czasie, GPS jest mega dokładny, ale jeżeli po 5 minutach, powtórzymy to samo, to ten trójkąt po nałożeniu na mapę będzie np. w innym miejscu, może być nawet oddalone o 5 metrów. 
Pisałem o tym pracę inżynierską, także z chęcią odpowiem na pytania :)

pps. Możecie sobie sami za darmo zrobić lokalny mega dokładny odbiornik, na jednej częstotliwości, bez żadnych licencji/zgód w pełni legalnie. 

Edytowane przez krzysztofeko
  • Thanks 2
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...