Skocz do zawartości

[Rozwiązany] MI 5 - wymazane IMEI po przywróceniu firmware / zablokowany BOOTLOADER


iSatsu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

na wstępie chciałbym napisać, że robiłem wszystko, aby nie zakładać nowego tematu, ale po tygodniu mocnej walki poddaję się, ponieważ już nic nie pomaga.

Opiszę problem pokrótce. Posiadam Xiaomi MI 5. Pierwsze oznaki kłopotów zaczęły się od świrowania systemu - dotyk w pewnych miejscach działał, a w innych nie i ogólne zawiechy. Kilka dni później telefon padł i to tak, że nie dawał żadnego znaku życia. Ściągnąłem klapkę, podociskałem wszystkie złącza i po złożeniu odpaliłem i zadziałał, ale... Wpadł w bootloopa. Zrobiłem research i dalej dowiedziałem się, że jeśli nie pomoże wipe to będę musiał wgrać nowego ROMa. Po chwili poszukiwań wiedziałem, że z Xiaomi nie będzie to takie łatwe tym bardziej, że telefon ma blokadę na bootloaderze. Blokady nie udało mi się ściągnąć, ponieważ urządzenie było uwalone, więc nie miałem możliwości, aby to zrobić zgodnie z instrukcjami. No, ale po kolejnej godzinie w necie, zrobiłem flasha przy użyciu testpinów i udało się przywrócić telefon do życia. Niestety szybko się przekonałem, że przepadły IMEI i nie rozpoznaje karty SIM. Znalazłem tutaj poradnik jak naprawić numer IMEI i udało mi się utworzyć plik QCN, jednak aby go wgrać, muszę wprowadzić telefon w tryb diagnostyczny. Wpisałem kod na ten tryb z poradnika i na ekranie urządzenia wyskoczył komunikat, że port jest w trybie diagnostycznym, ale nie jestem w stanie wykonać dalszej części instrukcji, ponieważ nie mam roota, a żeby zrobić roota muszę mieć odblokowany bootloader i tutaj zaczyna się błędne koło, bo żeby odblokować bootloader, muszę powiązać urządzenie z kontem MI, a przy każdej próbie z poziomu androida dostaję komunikat, że się nie powiodło, ponieważ nie ma IMEI"

Poniżej cytat z instrukcji o której wspominałem 

"5. Uruchamiamy adb na komputerze i wpisujemy komendy:

adb shell
su
dd if=/dev/zero of=/dev/block/sde28
dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf3
dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf5
reboot

"

Próbowałem z pominięciem tego kroku, ale QPST nie wykrywa telefonu. Próbowałem również w trybie EDL - wtedy QPST wykrywa telefon, ale atakuje komunikatem, że telefon nie jest w trybie diagnostycznym. Poświęciłem kolejne godziny przy próbach obejścia tego, ale niestety bezskutecznie. Ostatnie co próbowałem zrobić to grać TRWM zmieniając jego nazwę na "recovery.img" i wgrywając firmware przez MiFlash, ale u mnie coś nie działa, bo po wgrania nadal mam standardowy tryb recovery. 

 

Tak więc rozkładam ręce i nie wiem co dalej począć - kolejne poszukiwania nic nowego nie wnoszą, a większość tutoriali o wgrywaniu IMEI wymaga konta super user. Wyczytałem, że Ultimate Multi Tool daje możliwość wprowadzenia telefonu w tryb diagnostyczny, ale z tego co rozumiem jest płatny i wymaga klucza sprzętowego.

 

Jakieś pomysły jak mógłbym sobie z tym poradzić?

Z góry dzięki!

 

 

Edytowane przez iSatsu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

po wielu trudach udało mi się poradzić z opisywanym problem. Napiszę jak to ogarnąłem - może się kiedyś komuś przyda.

W pierwszej kolejności dokopałem się do tematu ze sterownikami diagnostycznymi:

 

https://forum.xda-developers.com/mi-5/development/xiaomi-mi5-qualcomm-diagnostic-drivers-t3336200

 

Mi pomogło - od momentu zainstalowania tych sterowników, telefon był wykrywany przez QPST jako urządzenie w trybie diagnostycznym. Niestety pojawił się kolejny problem z którym walczyłem bardzo długo - aby wgrać plik QCN konieczne było wymazanie partycji EFS (QPST sypał błędem "Invalid command from device") a z kolei, aby to zrobić teoretycznie potrzebny jest root (bez odblokowanego bootloadera bez szans).

Ostatecznie odnalazłem kod, który resetuje EFS:

*#*#25327337#*#*

Zadziałało. Od tego momentu poszło z górki. Jeszcze po drodze miałem błędy w samym QPST:

"the esn of the phone does not match the esn of this file containing "

Po zaznaczeniu opcji:

image.png.4722f64b11f6ef377940edc15f25c821.png

Wszystko działa.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...