Jump to content

Rootowanie oficjalnych romów Global/China + TWRP


Karls

Recommended Posts

Jako, że wokół tematu root-a na stockowym romach MIUI Global/China narosło mnóstwo mitów, postanowiłem napisać ten Tutorial. Po pierwsze - dla kogo jest ten poradnik? Dla tych, którzy chcą pozostać tak blisko oficjalnego MIUI jak to możliwe a przy tym korzystać z dobrodziejstw uprawnień superusera czy TWRP. Podane tutaj instrukcje powinny być kompatybilne z wszystkimi oficjalnymi romami od Xiaomi – Global, China, wydaniami stabilnymi jak i beta/dev.


Prekwizyty:
•    Otwarty bootloader (Jak otworzyć)
•    Wgrany oficjalny soft od Xiaomi, dowolne wydanie (Jak wgrać, jeśli masz inny)
•    Komputer z zainstalowanym fastboot/ADB (Instrukcja instalacji tutaj)

Do pobrania:
•    Obraz TWRP dla Twojego urządzenia (https://twrp.me/Devices/), tabelka pomocnicza, jeśli nie znasz nazwy kodowej swojego urządzenia: https://i.imgur.com/TZtlDuk.png
•    Magisk (https://forum.xda-developers.com/apps/magisk/official-magisk-v7-universal-systemless-t3473445).
•    Paczka no-verity-opt-encrypt (https://build.nethunter.com/android-tools/no-verity-opt-encrypt/)

Instrukcja pierwszej instalacji:

Spoiler

1.    Wykonaj kopię zapasową swoich danych i zgraj na komputer.
2.    Jeśli wgrywałeś ROM na czysto to wykonaj pierwsze uruchomienie i konfigurację.
3.    Zmień nazwę pobranego obrazu TWRP na „twrp.img” i umieść w folderze gdzie zainstalowałeś ADB.
4.    Wyłącz telefon i uruchom ponownie w trybie fastboot (przytrzymując jednocześnie głośność-  i power).
5.    Podłącz telefon do komputera i poczekaj aż ukończy przygotowywanie sprzętu.
6.    Uruchom „Minimal ADB and Fastboot” i wywołaj komendę fastboot devices – jeśli telefon został wykryty powinieneś widzieć jego ID.
7.    Wgraj TWRP komendą fastboot flash recovery twrp.img a następnie uruchom recovery poleceniem fastboot boot twrp.img.
8.    *W recovery wejdź w Wipe->Format Data (Uwaga! To usunie wszystkie dane z twojego telefonu oraz sformatuje pamięć wewnętrzną!). Po formatowaniu może pojawić się błąd montowania partycji ale to normalne. Uruchom ponownie recovery (Reboot->Reboot Recovery) i wykonaj ponownie Format Data.
9.    Teraz wgraj do pamięci wewnętrznej urządzenia (cały czas będąc w recovery) z komputera paczkę Magisk i no-verity-opt-encrypt
10.    Zainstaluj Magisk a po nim no-verity-opt-encrypt** (przycisk Install na ekranie głównym recovery)
11.    Zrestartuj telefon i gotowe – masz stockowe MIUI z rootem i TWRP! 
(Jeśli automatyczne aktualizacje systemu są włączone to wyłącz je w ustawaniach, wgranie OTA może namieszać)

*Ten punkt można pominąć w wypadku niektórych urządzeń, co pozwoli zachować dane, jednak nie jest to zalecane.
**Usunie to weryfikację dm oraz wymuszanie szyfrowania. Na niektórych urządzeniach nie jest to konieczne, jednak ponownie lepiej to wgrać by uniknąć późniejszych konfliktów

 

Instrukcja późniejszych aktualizacji zrootowanego systemu:

Spoiler

1.    Kiedy otrzymasz powiadomienie systemowe o aktualizacji pobierz pełną paczkę pod recovery ze strony MIUI (http://en.miui.com/download.html) i umieść w pamięci telefonu
2.    Uruchom telefon ponownie w trybie recovery (Wejdź w aktualizacje systemu, naciśnij 3 kropki w prawym górnym rogu i wybierz „Uruchom ponownie w trybie recovery”)
3.    Wgraj paczkę z romem
4.    Wgraj ponownie Magisk a po nim no-verity-opt-encrypt (Tym razem wgranie no-verity-opt-encrypt jest wymagane, bez tego telefon zablokuje na bootlogu). Możesz dodatkowo wykonać wipe cache i dalvik/art cache ale nie jest to wymagane.
5.    Uruchom telefon ponownie i ciesz się zaktualizowanym systemem!

Powyższa instrukcja ma charakter uniwersalny i powinna zadziałać na wszystkich obecnie wpieranych smartfonach Xiaomi (z wyłączeniem Mi A1/A2, z czystym androidem). Jeśli jednak coś nie zadziała na twoim modelu - podziel się tą informacją i razem spróbujemy rozwiązać problem. Instalacja została przetestowana na Xiaomi Mi5.
 

Disclaimer - podane powyżej instrukcje wykonujesz na własną odpowiedzialność. Ani ja, ani autorzy podanych modyfikacji nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody, uszkodzenia sprzętu czy utracone dane. Zapoznaj się z całą instrukcją zanim przystąpisz do działania.

Edited by Karls
 • Like 5
 • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

 • mrosi pinned this topic

Właśnie "ostatnio" (zanim pojawił się ten poradnik) w dokładnie taki sam sposób instalowałem TWRP i rootowałam redmi 4a global dev. Wszystko poszło gładko i nie było żadnych problemów. 

Problem pojawił się natomiast, kiedy chciałam usunąć aplikacje systemowe za pomocą "usuwanie aplikacji systemowych" czy jakiegokolwiek innego unistallera. Oczywiście uprawnienia root były przyznane danemu programowi.
Jedyną opcją usunięcia aplikacji systemowych było zainstalowanie np. ES File Explorer File Manager, i usunięcie danej aplikacji z system > app, a następnie ponowne uruchomienie telefonu. Aplikacje zostały usunięte. 

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
[mention=27547]motaba74[/mention] - Instrukcja nr 2 w pierwszym poście (te 5 kroków). Spróbuj i daj znać, czy poszło bez problemów ;). Pamiętaj o backupie na wszelki wypadek.
Nie da rady, jakiś pomysł 059bfc0e0520ea5d967a7935491515b5.jpg

Wysłane z mojego Mi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Nie pomogło 68803f4a8d3e4be83b00bf138e75965a.jpg

Wysłane z mojego Mi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Mam pytanie.
Mam zrobiony backups przed rootem zrobiony, czy mogę go przywrócić, wtedy zaktualizować i później root?

Wysłane z mojego Mi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Sam już nie wiem, może po prostu pobierz jeszcze raz paczkę z romem? Na pewno pobrałeś wersję pod recovery a nie pod fastboot? MD5 się zgadza?

Jeśli nie jesteś w stanie wgrać paczki przez TWRP to będziesz musiał przywrócić stockowe recovery, to czy jest root czy nie raczej nic nie zmieni, ale możesz spróbować.

 

Edit: Zastanawia mnie też to "dane pomyślnie rozszyfrowano". Usunąłeś fabryczne szyfrowanie partycji tak jak pisałem w instrukcji (punkt 8.)?

Edited by Karls
Link to comment
Share on other sites

Odpowiedziałem na Twoje pytanie powyżej - moim zdaniem problemem nie jest root, tylko TWRP, więc taki zabieg nic nie zmieni, ale oczywiście możesz tak zrobić.

Możliwe, że z jakiegoś powodu akurat na Twoim modelu telefonu nie da się wgrać stocka przez TWRP, nie mam jak tego sprawdzić. Jeśli jesteś całkowicie pewien, że paczka nie jest uszkodzona (sprawdziłeś MD5?) i prawidłowo usunąłeś fabryczne szyfrowanie partycji (format /data), a pomimo to nie działa, to pozostaje Ci przywrócić stockowe recovery i spróbować przez nie, albo całkiem nagrać rom od nowa przez MiFlash.

EDIT:

Dzisiaj wgrywałem aktualizację, według podanego przeze mnie sposobu i działa. Pamiętajcie o zaktualizowaniu TWRP do najnowszego, poprzednia wersja miała jakiś problem z urządzeniami z szyfrowaniem, może to był powód problemów jakiem miał kolega powyżej.

Edited by Karls
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

@Karls

Po zrobieniu wszystkiego identycznie na MI 5 telefon zmulil niemiłosiernie.

Ustawianie regionu trwało 3 min a wczytywanie aplikacji 5 minut.

Dlaczego tak?

Resetowanie równiez trwa nie wiadomo ile.

Wszystko już jest ok :P

Edited by Deasty
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...
 • 2 months later...

Ja tam bym z takich wynalazków nie korzystał. Nigdy nie wiesz co jeszcze Ci oprócz roota zainstalują. Metoda którą opisałem jest może nieco dłuższa, ale na każdym kroku wiesz co ląduje na twoim telefonie. Każdy oczywiście zrobi co chcę - natomiast moim zdaniem warto poświęcić te 5 min więcej i mieć później spokój. Zwłaszcza, że TWRP wgrywasz raz na zawsze, nie ponawiasz tego co aktualizację, także te 5 min tylko jednorazowo poświęcasz. Swoją droga ciekawe czemu tyle łapek w dół i zablokowane komentarze ma ten film :).

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Zrobiłem wszystko jak w pierwszym poście. Telefon Redmi 3, MIUI 9.6 po udanym rootowaniu, telefon uceglony. Mam tylko logo MI, trzy kropki i napis android :(

Fałszywy alarm ;p wszystko działa jak należy, system zrootowany, tyle, że wstawał przeszło 20 minut.

Edited by stud79
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
Dnia 19.12.2018 o 14:47, kuba929 napisał:

Witam, nadal instalowanie aktualizacji systemowych jest utrudnione? czy mozna to obejść jakoś szybciej? 

Jest tak jak opisałem w OP. Można próbować to przyspieszyć używając zmodyfikowanego TWRP, które wspiera OTA, choć Magisk najpewniej i tak trzeba by za każdym razem ręcznie wgrywać. Ale co do tego nie jestem pewien - na Mi5 nie mam żadnego sprawdzonego modu TWRP, żeby przetestować.

3 godziny temu, Kozi50 napisał:

Witam może ktoś napisać jak wrócić na stock recowery 

Mój telefon to redmi 5 note

To zależy czy masz obraz stockowego recovery. Jeśli tak to powinno się dać wgrać je przez ADB, tak jak wgrywałeś TWRP.

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Takie pytanie?  Dlaczego po instalacji Magisk trzeba dograć  "Paczka no-verity-opt-encrypt". Tak się pytam gdyż od od roku na swojego mi6 wgrywam tylko sam magisk i jest ok (po każdej aktualizacji softu trzeba na nowo instalować magisk z TWRP  aby był root). 

Link to comment
Share on other sites

No-verity-opt-Encrypt aka no verity disabler to specjalne narzędzie, które służy dowyłączania weryfikacji rozruchu , możesz użyć tego narzędzia, aby zapobiec bootloopowi na wielu nowych i najwyższych urządzeniach, narzędzie działa na prawie wszystkich Urządzeniach i może " t Powoduje każdy bootloop, dzięki czemu możesz go flashować na dowolnym telefonie zaraz po flashowaniu Supersu lub Magiska

Małgosia 3ba wgrywać po każdej aktualizacji.

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Zaczyna to być coraz bardziej skomplikowane. Przy poprzedniej aktualizacji też miałem ten problem ale porada była inna. Nie pamiętam jak to trzeba przeprowadzić.

Jaką wersję tego Magiska mam wgrać.

Edited by szyk60
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

11.    Zrestartuj telefon i gotowe – masz stockowe MIUI z rootem i TWRP! 

 

no mi nie zatrybil root.po instalce zipow restart i nima ruta.

 

@Karlsa jak wyciagnac loga z twrp teraz?wsio bylo ok.nic na czerwono ani failed not found etc.guten perfekten wrecz.

Edited by kantinflas78
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
 • Create New...