Jump to content

Poprawa wskazań GPS w Amazfit Bip


Recommended Posts

Testuje już zegarek od ponad tygodnia i niestety ale jego wyznaczanie tras oraz odnajdowanie się w terenie to jakaś porażka. Porównywałem go non stop z moim samsungiem S8 i niestety telefon radzi sobie zdecydowanie lepiej. Poniżej parę zrzutów dla przykładu (na lewo S8, na prawo Amazfit Bip) - takich sytuacji jest całe mnóstwo.

Czy jest może jakaś możliwość poprawy pracy GPS'u w tym zegarku? Jakaś opcja aktualizacji danych lokalizacyjnych? 

 

Dodatkowo mam pytanie jak sprawdzić czy zegarek połączył się już z satelitą GPS? Włączyłem aktywność bieganie i czekałem ok. 10 min ale komunikat "Getting location with GPS..." wciąż się wyświetlał a myślę, że zegarek nawiązał już połączenie z GPS. 

 

image.thumb.png.036b78a5d7498305d1b22cf6ffcd08f4.pngimage.thumb.png.696dc4ea83a4c70a2f715f7d102b834b.png

Link to post
Share on other sites

Wygląda, że coś nie tak z Twoim zegarkiem. Mój Bip łapie fix w kilka / kilkanaście sekund (jest non stop sparowany z MiFit i co jakis czas aktualizuje sobie dane A-GPS).
Porównywałem dokładność wskazań z Garminem Fenix 3, telefonem Samsung S7 oraz oldschool-owym GPSem BT na SirfStar III. Wyniki rejestracji trasy na Amazficie są znakomite i najbardziej zbliżone do faktycznej trasy (zakładając dokładność i poprawność wyznaczania w mapach Googla).
Sprawdź, czy masz najnowszy firmware (na dzień dzisiejszy stabilna wersja to V 0.1.1.36) oraz czy od czasu do czasu MiFit synchronizuje dane AGPS (widać to na zegarku w postaci animacji procesu wczytywania).

Co do sprawdzenia czy zegarek złapał fix, sprawdzisz to w menu kompas, a dokładniej po "smyrnięciu" w lewo na kompasie, pojawi się tabelka w której górnej części wyświetli się długość i szerokość geograficzna, jak tylko GPS złapie fix-a.

Link to post
Share on other sites
  1. Testowałeś zegarek w mieście czy w otwartym terenie? 
  2. Możesz wrzuć parę zrzutów jak Tobie łapie zegarek GPS ? Może faktycznie mam jakiś wadliwy model. Od paru dni zauważyłem też, że źle pokazuje mi tętno. Zawsze przy bieganiu miałem ok. 170 - 180 a teraz na tej samej trasie mam 100-110 (aż takiego postępu w bieganiu nie zrobiłem :) ).
  3. Mam najnowszy soft 1.1.36
  4. Tylko w trakcie inicjalizującego połączenia widziałem żeby zegarek aktualizował A-GPS a również mam cały czas podpięty do telefonu. Można to jakoś wymusić, w zegarku ani w aplikacji nie widzę takiej opcji? 
  5. Jesteś w stanie mi również pomóc w sąsiednim temacie dotyczącym zrzucania danych do endomondo? 
Link to post
Share on other sites

1. Testowałem na trasie prowadzącej w różnych warunkach terenowych: start w mieście na osiedlu z 10 piętrowymi blokami, później trochę miasta, trochę odkrytego ternu (pola, łąki) oraz kawał lasu (gęsto zalesiony teren).

2. Ciężko zrobić zrzuty, bo zegarek łapie fixa w kilka sekund. Wychodzę z domu, już na klatce schodowej uruchamiam aktywność/bieganie (pojawia się monit "uzyskanie lokalizacji z GPS..."), wychodzę na zewnątrz i po paru sekundach pojawia się już ekran z klawiszem start (fix jest już złapany).

Co się tyczy pomiaru tętna, to czujniki optyczne mogą przekłamywać w przypadku, gdy np. zegarek jest za luźno lub za mocno zapięty, w przypadku gęstego owłosienia okolic nadgarstka itp. W moim przypadku, porównałem wyniki z danymi z pulsometru w postaci pasa piersiowego i wynik jest bardzo zbliżony - więc uznaję go za wystarczająco dokładny. Ustawienia wykrywania tętna u mnie to: "Automatyczne wykrywanie tętna" (ustawia się to w MiFit)

3. Mam ten sam firmware

4. Nie znam dokładnie mechanizmów działania, ale przynajmniej raz w tygodniu włącza mi się aktualizacja AGPS - widać to na zegarku (animacja wczytywania AGPS) oraz w MiFit (w profil/moje urządzenia/Amazfit Bip pojawia się informacja wraz z procentowym wskaźnikiem wczytania.
Wczytanie danych AGPS trawa ok 1 do 2 minut. Pewnie w plikach "przyspieszających" jest zawarta informacja dotycząca "okresu przydatności" danej paczki i po tym czasie wymagane jest jej aktualizowanie. Jeżeli u Ciebie dane AGPS się nie zaciągają, to uzyskanie prawidłowej pozycji GPS może trwać dłuuuuugo (mam wysłużony GPS BT na SirfStar III i on po kilkudniowej przerwie w używaniu łapie FIX, za pierwszym razem, w ponad 10 minut, później proces trwa poniżej minuty).

5. Odpowiedziałem Ci w Twoim wątku dotyczącym Endomondo.

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Widzę, że koledzy biegający , więc przy okazji zapytam (choć podejrzewam, że miejsce jest nie właściwe) - da się jakoś ustawić zakresy tempa i akcenty w tym zegarku ? Ewentualnie sparować go z Endo albo inną apką ale "w czasie rzeczywistym" a nie przenosząc po treningu pliki gpx ?

  • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Niestety nie ma możliwości ustawiania zakresów tempa.
Jedyną opcją jest możliwość ustawienia alertu tempa w takim sensie, że zegarek będzie wibrował w momencie, gdy tempo spadnie poniżej wartości ustawionego progu.
Jest możliwa do ustawienia tylko jedna wartość progowa, więc nie ma mowy o zakresach, dodatkowo nie jest możliwe ostrzeganie o przekroczeniu dopuszczalnego tempa/prędkości.
Bip to tani zegarek, którego zaletami są niewielkie rozmiary, długi czas pracy na baterii (dobija do 35 godzin rejestracji trasy z GPS, ja biegam amatorsko, trochę ponad 50km tygodniowo i ładuję go co 12-16 dni, mając ustawione ciągły pomiar tętna, notyfikacje dotyczące telefonów, SMS, wiadomości Whatsapp, w trybie oszczędnym myślę, że śmiało miesiąc by podziałał na pojedynczym ładowaniu).
Amazfit Bip nie dysponuje możliwościami jakie powinien mieć asystent programu treningowego. Sam z siebie nie pomoże w zaawansowanych planach treningowych jako wirtualny trener.
Nie oznacza, to, że jest bezużyteczny, bo pomaga poprzez wyświetlanie parametrów treningu typu: tempo, puls, prędkość, ilość kroków, długość kroku, wielkość wzniesienia/opadania. To tylko tyle, lub aż tyle.
Myślę, że w przypadku zaawansowanego treningu, najlepszym rozwiązaniem będzie aplikacja na telefon (trudno wyobrazić sobie zegarek, który będzie miał tak wymyślne oprogramowanie i zapewni długi czas pracy na baterii). Najlepiej używać aplikację w wersji premium, bo z reguły wówczas odblokowane zostają zaawansowane plany treningowe, pojawia się pomoc w treningu interwałowym,  w treningu siły biegowej, wytrzymałości itp.
Ja nie słyszałem, aby można było wykorzystać BIPa jako zespół czujników dla aplikacji (udostępnianie danych z GPS, pulsometru i akcelerometru on-line przez BT). Jakaś możliwość integracji pewnie istnieje, bo aplikacje Amazfit Notify czy Tools & Amazfit potrafią przekazywać on-line dane z pulsometru do aplikacji Sleep as Android.
Myślę, że użycie zegarka tylko jako pulsometr nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo dokładność piersiowego pulsometru będzie zdecydowanie większa niż optycznego noszonego na nadgarstku.

 

Link to post
Share on other sites
  • mrosi locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...