hards

Jednostka barometru & kalibracja

Recommended Posts

Witam,

Kojarzy ktoś w jakiej jednostce jest jest wskazywane ciśnienie powietrza. Bo dziwnie mi wskazuje ciągle w granicach 980-995, nie wydaje mi się żeby ciągle było tak niskie. Da się kalibrować barometr?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W mmHg lub hPa, obecnie w Lublinie 1016 hPa czyli 762 mmHg.

Nie licz, że kiedyś wskaże ci idealnie. Korzystaj raczej z jakiejś pogodynki.

Edited by dzidexx

Share this post


Link to post
Share on other sites

No ale na rzutach ekranu xiaomi BIPa widziałem > 1000 hPa u mnie od tygodnia nie przekroczyło 995 a bywało 985-990 średnio w tym czasie. raczej coś jest nie tak skalibrowany. 

Edited by hards

Share this post


Link to post
Share on other sites

BIP dobrze Ci pokazuje. Po prostu w prognozach pogody podaje się ciśnienie w całym kraju zrównane do poziomu morza. W internecie są kalkulatory jak wyliczyć ciśnienie w zależności od wysokości m npm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Porównywałem już kiedyś (i teraz też dla tego wpisu) ze starym jeszcze PRLowskim barometrem który mam w kuchni ;) Wyniki pokrywają się. Oczywiście pomiar w BIPie jest w hPa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o jednostki to wynik ciśnienia atmosferycznego podawany jest w hPa.  Co się tyczy dokładności, to jest różnie.
W moim BIPie niestety wskazania barometru są "całkiem do bani". W zegarku siedzi czujnik Siemens/Infineon DPS310, który wg notki katalogowej powinien mieć dokładność "jedwabistą", ale teoria z praktyką często się rozjeżdża. Porównałem wskazania z mojego BIPa w tych samych warunkach (ten sam czas, ta sama lokalizacja) ze wskazaniami z moich dwóch czujników pogodowych (na układzie BMP 180 i BMP280), czujnikiem z telefonu Google Nexus 5, oraz ze wskazaniami z Amazfit Pace. Cztery wymienione barometry podawały wynik bardzo zbliżony do siebie (różnica ułamków hPa), natomiast BIP podawał wynik zawyżony o ponad 7 hPa (całkiem sporo). Niestety nie jest mi znana metoda kalibracji czujnika. Porównywałem wyniki dla kilku wartości ciśnienia atmosferycznego i niestety różnica wskazań nie jest stała (więc nie mogę założyć, że ciśnienie rzeczywiste, to ciśnienie podawane przez BIPa minus 7 hPa). Jak znajdę trochę czasu, to użyję worka próżniowego w którym umieszczę BIPa i Pace'a, będę pompował powietrze zwiększając ciśnienie i wówczas będę mógł sporządzić charakterystykę rozbieżności. Może w pewnym zakresie różnica będzie liniowa i będę mógł aproksymować do rzeczywistych wartości.

 

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.