Skocz do zawartości

Xiaomi Air Purifier - jakość filtrów


Mike54

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawy jestem co myślicie lub udało Wam się dowiedzieć o jakości filtrów stosowanych w oczyszczaczach powietrza Xiaomi Air Purifier?

Prawie wszystkie modele (Poza Air Purifier Max) używają tych samym filtrów. Pierwsza generacja była bardzo słaba i chyba można ją pominąć. 

Teraz mamy do wyboru w sumie dwa ulepszone rodzaje

  • zielony "ulepszony" - filtr EPA + Węglowy
  • fioletowy - filtr EPA, węglowy i powłoka antybakteryjna

Podawanie, że to urządzenie ma filtr HEPA jest nadużyciem. Zgodnie z zarówno europejską jak i amerykańską normą filtrem hepa można nazywać jedynie fltry od H13 w górę.

Filtr H13 wymaga minimalnej skuteczności w wysokości 99,95% dla PM 0.3 (czyli cząstek które najtrudniej wyłapać, zarówno większe jak i mniejsze cząstki powinny być filtrowane z większą wydajnością)

 

Xiaomi też podaje w wielu miejscach że to nie jest filtr HEPA tylko EPA E11 (dotyczy to chyba pierwszej serii?). Nowe "niby ulepszone" filtry japońskiej firmy TORAY wyglądają "prawie jak HEPA".

Informacje, których można doszukać się na ich stronie:

  • skuteczność 99.3% of PM0.3
  • ultra-dense Toray PP and PET HEPA filter to trap PM2.5, PM0.3
  • skuteczność od 99.7% do 99.99% of PM2.5 particles w zalezności od strony
  • Dla urządzenia wersji PRO - CADR hard particles - 500m3/h, formaldehyd - 70m3/h - taką wydajność uzyskujemy przy ogłuszającym trybie MAX - 69dBa!

Xiaomi nie podaje wyników żadnych testów. Ciekawy jestem co tak na prawdę warte są te filtry ogólnie i w porównaniu z producentami np Philips, Rowenta czy Sharp którzy w nowszych modelach deklarują poziom filtracji zgodny z HEPA H13? Jak ktoś ma dostęp do profesjonalnego pyłomierza to chętnie zobaczę, co wydostaje sie z Air Purifier Pro :)

Można powiedzieć, że to mała różnica (99.3% vs 99.97%), ale podobno tak wygląda ogólna skuteczność filtrów dla 0.1 mikrona w zależności od spełnianej normy HEPA:

  • HEPA H13: przepuszcza do 0.05%  
  • HEPA H12: przepuszcza ponad 0.5% 
  • HEPA H11: przepuszcza do 5% 

Istotne jest to, że szkodliwy smog nie kończy się magicznie na PM2.5. To że urządzenie wyłapuje 99,99% (*99.7%) PM2.5 i czujnik skalibrowany na cząstki ponad 2.5 mikrona to potwierdza, nie znaczy, że powietrze w domu jest czyste i nie szkodliwe. Trzeba przyznać, że z taką sepcyfikajcą bliżej tym filtrom do H13 niż E11... ale gdyby spełniali normę H13 to chyba by się tym jasno i wyrażnie chwalili? Tak czy inaczej sprowadza się to wszystko do prostego pytania - czy te filtry przepuszczają syf z powietrza, czy nie? :) 

-------- EDIT *

Na chińskich wersjach stron Xiaomi i tez w odpowiedziach pod produktami na ich sklepie można się doszukać następujących wartości dla zielonego filtra  

  • PM2.5 effective filtration (1 hour) 99.7%
  • PM0.3 effectively filter 99.475%
  • pollen effectively filter 99.99%

Odpowiednie rodzaje filtrów na "oryginalnej" stronie:

Green M1R-FLP - "enhanced version" 

M2R-FLP - Blue + carbon - ten który dostajemy w większości modeli
 
MCR-FLG - Purple + carbon +  antibacterial coating
 
Z jakiegos powodu strony z niebieskim filtrem nie podają żadnych konkretnych wartości.... Skoro podają te wartości dla wersji Zielonej, to może warto kupowac jednak taką (u nas pojawia się juz w okolicach 170zł, w Chinach 90zł).
 
:!: Aktualnie Xiaomi nie chce udzielić odpowiedzi na pytanie o skuteczność filtra niebieskiego i fioletowego. Takiej informacji nie mógł uzyskać również polski oficjalny dystrybutor firma ABC Data S.A.
Edytowane przez Mike54
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, te filtry nie są najlepsze, ale z drugiej strony to czy wyłapuje 99 czy 95% to chyba jest bardziej istotnej jeśli filtrowalibyśmy powietrze zewnętrzne w centrali wentylacyjnej?

Jeśli oczyszczacz pracuje w obiegu zamkniętym (miesza powietrze w pomieszczeniu) to przepuszcza to samo powietrze wielokrotnie przez ten filtr i z czasem przepuszczony wcześniej syf wyłapie na filtrze? Reasumując niższa sprawność tych filtrów powodować powinna jedynie dłuższy proces oczyszczania tego powietrza?

Chyba że moja teoria jest błędna? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, ze mniej więcej tak to właśnie działa :) W końcu nie robimy clean room'u a powietrze powinno być filtrowane kilka razy. Z drugiej strony każdy poważny filtr testowany jest pod kątem MPPS (Most Penetrating Particle Size) - czyli rozmiaru cząsteczek których filtr przepuszcza najwięcej. Zazwyczaj za taki rozmiar uznaje się rozmiar 0.3 i filtry HEPA lepiej radzą sobie z zarówno mniejszymi jak i większymi cząstkami. Żeby mieć lepszy pogląd, wypadło by znać efektywność filtra Xiaomi dla MPPS, lub np odpowiednio dla PM0.1, 0.3, 2.5 i 10. Moja wątpliwość dotyczy tego, czego ten filtr nie jest w stanie w ogóle przefiltrować (niezależnie od tego, ile razy przefiltruje powietrze w pokoju).

Większość "ekonomicznych" producentów (Xiaomi, Rowenta, Philips, Electrolux itp) nie pochwali się normą i certyfikowanymi filtrami, np H13, bo formalnie rzecz biorąc żeby mieć certyfikat i pewność, każda sztuka filtra powinna być indywidualnie testowana pod kątem choćby przecieków. Takie atesty mają zdaje się producenci "luksusowi" - np IQAir.... ale tu koszt maszyny to około 5000 i zestaw filtrów około 1800zł. 

Taką specyfikacje podaje IQAir dla swoich zestawów (dla porównania):

------------------------------------------------------------------------------

Total system efficiency (certified): ≥ 99.97% for particles ≥ 0.3 μm (individually tested at highest fan speed)
Leak tested - yes (individually tested with all filters fitted)

EN1822 classification :

HEPA class H13 (MPPS efficiency: ≥ 99.95% @ 0.22 μm at airflow rate ≤ 190 m3/h) 
HEPA class H12 (MPPS efficiency: ≥ 99.50% @ 0.16 μm at airflow rate ≤ 475 m3/h)

-----------------------------------------------------------------------------

Czyli teoretycznie gwarantują, że w najgorszym razie przefiltruje 99,95% cząstek o rozmiarze 0.22 μm, a wszystkie pozostałe zostaną przefiltrowane z większą skutecznością.

Jeżlei Xiaomi (w wersji zielonej "enhanced") faktycznie wyłapie 99.475% @ 0.3μm to moim zdaniem jest to dobry wynik (szczególnie w stosunku do ceny).  Gorzej, gdyby ta wartość spadła do 50%. Z jakiegoś powodu skrzętnie ukrywają te wartości dla filtra niebieskiego i fioletowego (nie udało mi się tego wydobyć ani od polskiego przedstawiciela, ani z supportu w żadnym innym kraju - zazwyczaj odpowiadają "dziękujemy bla bla.... niestety ten filtr nie jest dostępny w Pana regionie wiec nic Panu nie powiemy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też próbowałem się dowiedzieć coś więcej na temat tych filtrów "prawie" HEPA, ale w zasadzie Xiaomi, czy firmy sprzedające ich sprzęt milczą na ten temat. Pisanie, że jest to "HEPA" E11 jest dość dużym nadużyciem. Daleko nie szukając, na stronie mi-home.pl przy fioletowych filtrach jest informacja: "Filtr HEPA klasy H11 " i "Skutecznie odfiltrowuje 99,9% cząstek PM2,5". Różnica w skuteczności między E11, a E13 to prawie 5 %, biorąc pod uwagę zakresy tych norm, jest to wg. mnie spora różnica. 

Powietrze w pomieszczeniu nie pracuje w obiegu zamkniętym, a przynajmniej nie powinno, sprawna wentylacja jest równie ważna.

Chyba mamy dwie opcje, albo przyjąć, że są to filtry EPA E11, bo pewnie na to mają certyfikat, albo, że jest to prawie E13 i ufać, że producent według jakiś tam swoich standardów zmierzył skuteczność na poziomie 99,7%...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze nie pracuje w obiegu zamkniętym, ale standardowy wentylator typu Helios ma wydajność 30m3/h na I biegu. Xiaomi ma wydajność miedzy 300 a 500m3/h w trybie max, oczywiście użyteczne są prędkości poniżej polowy, czyli pewnie w okolicach 50-100m3/h to i tak powietrze zostanie "przemielone" przynajmniej 1-3 razy zanim zostanie wymienione na nowe. 

Jeżeli chodzi o wydajność "po przecinku" (99.45 vs 99.97) to ma znaczenie w przypadku zastosowań krytycznych typu "clean room" gdzie musimy wiedziec ile dokładnie cząstek dostanie się do pomieszczenia po jednokrotnym przebiegu. 

Warto też podkreślić, że ponad 90% zanieczyszczeń powietrza ma rozmiar poniżej 0.1μm. Jeżeli chodzi o filtr HEPA, to mówienie, że wyłapuje on cząstki "do 0.3 mikrona" jest bzdurą.  Cząstki poniżej 0.1 mikrona zostaną wyłapane poprzez zjawisko dyfuzji, tak naprawdę znacznie bardziej efektywnie niż 0.3! Polecam ten artykuł od Donaldson Aerospace & Defense odnośnie zasady działania filtrów HEPA: (Ta sama zasada dotyczy też klas E10/E11/E12)

Oczywiscie o takim działaniu możemy mówić, jeżeli mamy pewność że producent daje nam filtr HEPA (pal licho czy to jest E11, E12 czy H13), nawet IQAir przy większym przepływie ma "jedynie" E12/H12. Możemy się zrzucić i wysłać filtr Xiaomi do polskiego laboratorium certyfikującego, np eufilter.com.pl i wszystko będzie jasne:) 

 042665.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczyszczacz zakupiony i postawiony w sypialni. Normalnie wskazanie około 30 pm2.5. Niedaleko sypialni jest łazienka. Po użyciu dezodorantu w łazience po chwili powietrze przy oczyszczaczu robi się ze wskazaniem na ponad 300 pm2.5, czy to normalne? Wentylator wtedy chodzi jak głupi i budzi mnie w sypialni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Air Purifier pierwszej generacji i „dwójka” maja słaby sensor na podczerwień który tak na prawdę nadaje się do zakwalifikowania ilości pyłów w przedziale mało / średnio / dużo. W wersji 2S i PRO jest znacznie lepszy czujnik laserowy Sharpa który jest fabrycznie kalibrowany na mniejsze cząsteczki i mniej więcej pokazuje zakres 0.3 - 2.5. Jest on stosunkowo wiarygodny i odczyty są porównywalne z wolnostojącym czujnikami typu LaserEgg czy nawet bardziej profesjonalnymi pylomierzami. 

Czy w dezodorancie jest syf? Tak, na opakowaniu powinno być nawet napisane, że długotrwałe wdychanie może doprowadzić do śmierci ;) Ale Twój Xiaomi widzi po prostu drobinki w powietrzu i nie ma pojęcia, czy są toksyczne czy nie. Tak samo jak wspomniane tutaj cząstki wody rozbite przez nawilżacz ultradzwiękowy. Nie będzie natomiast problemu z nawilżaczami które po prostu odparowują wodę np z wielu obracających się w wodzie talerzy. 

Oczyszcacze HEPA nie wchłoną natomiast trujących gazów, np formaldehydu - na to pomaga nieco filtr węglowy lub inne wynalazki / dodatki katalizujące szkodliwe substancje. 

Oczyszczacz warto ustawić tak aby uzyskać ilość pyłu poniżej 10 (norma WHO wewnątrz pomieszczeń). Nawet jeżeli kupisz super kosztowny oczyszczacz z najlepszymi filtrami na wiele się on nie zda, jeżeli jego wydajność będzie zbyt mała. Lepszym rozwiązaniem mogą być dwa albo nawet trzy urządzenia zamiast jednego drogiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...