Skocz do zawartości

Składamy komputer HTPC


mrosi

Rekomendowane odpowiedzi

Cóż... Dzieci podrosły na tyle, że zostałem bez komputera. Córa zaanektowała notebooka, syn stacjonarny PC zbudowany do gier. Wprawdzie mam jakieś małe "pudełko" przy TV, jednak zostało ono zakupione na "przeczekanie".

W końcu, po namyśle, zapadła decyzja o zbudowaniu komputera HTPC. Ma służyć do neta, filmów i gier. Ma stać na zestawie stereo Denona. Niestety, zestaw jest srebrny, a mnie nie udało się wyszukać odpowiedniej obudowy: płaskiej, o wymiarach klocków zestawu stereo, a w dodatku srebrnej.

Pomimo ostatnich "afer" dotyczących luk w procesorach Intela, chyba jednak pozostanę przy Chipzilli. Wstępnie, zestaw wygląda tak:

- obudowa: Fractal Design Node 202 + Integra SFX 450W PSU mini ITX,

- płyta główna: MSI B250I GAMING PRO AC s1151 2DDR4 M.2/USB3,

- procesor: Intel CPU Core i5-7400 BOX 3.00GHz, 1151, VGA,

- pamięć RAM: G.SKILL DD4 8GB 2400MHz CL15,

- dysk: Crucial MX300 275GB M.2 2280 530/500 MB/s,

- grafika: MSI GeForce GTX 1050 Ti WF OC 4GB GDDR5 128BIT DVI-D/3HDMI/DP.

A może jednak pójść w AMD? Wówczas drugim i trzecim elementem byłyby:

- płyta główna: Gigabyte GA-AB350N-Gaming WIFI AM4,

- procesor: AMD Ryzen 5 1600, Hexa Core, 3.20GHz, 19MB, AM4, 65W, 14nm, BOX

Oczywiśie w obydwu przypadkach, musiałbym dokupić chłodzenie o wysokości co najwyżej 60 mm. W grę wchodzą więc:

Dla Intela: np. Cryorig C7 (CR-C7A). tu wybór jest spory.

Dla AMD: Noctua NH-L9A-AM4 Low Profile lub Cryorig C7 (CR-C7A) z zapinką na AM4. I to w zasadzie koniec opcji.

Jakieś uwagi, sugestie...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Intel, ale nie szedłbym w Kaby... Nie opłaca się... Bier i5 8400 jeżeli nie chcesz kręcić lub 8600k jeżeli chcesz kręcić i mobasek na Z370 (tylko musiałbyś jeszcze z miesiac poczekać, bo mobaski inne jak ATX b/z370 dopiero wchodzić mają) i nie wiem czy bym się nie pokusił o 1060... i nadal mieściłbyś się w tych 450W (Zotac 1060 w wersji mniejszej w rekomendacjach ma podawane 400W). Też się musiałeś uprzeć na taki styl obudowy :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Nezumi napisał:

Moim zdaniem Intel, ale nie szedłbym w Kaby... Nie opłaca się... 

Tylko to już mam i tak wyśrubowane koszty. Dołożenie do 8600k i mobo B370 to kolejne 500 PLN. A tego wolałbym uniknąć. Bardziej zastanawiam się nad obniżeniem ceny... :)

15 godzin temu, Nezumi napisał:

Też się musiałeś uprzeć na taki styl obudowy :D.

Niestety inna nie zmieści się we wnęce stolika RTV. A zestawu stereo nie wyrzucę. Chyba... ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi sie cholernie podobają obudowy typu "Cube" :P. Np takie coś

68071fdd_DSC_07971.jpeg 

Kosztują coś w kole 200zł, czyli 350zł mniej niż ten Fractal, wiec nawet dodając cenę zasilacza wyjdziesz jakąś ~100-150zł w suchym :P. Bo z 1050Ti to wiele nie pograsz, chyba, że jakieś starsze tytuły, a co więcej, Kaby Lake-G, czyli procki Intela z grafiką zintegrowaną od AMD Vega mają szansę być wydajniejsze niż 1050... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Nezumi napisał:

Mi sie cholernie podobają obudowy typu "Cube" :P. Np takie coś

Oglądałem. Nie da rady zmieścić.

Co zaś do grafiki, to 1050 jest wydajniejsza od dotychczasowej 760-tki, zatem i tak poprawa wydajności w stosunku do dotychczasowego kompa powinna być widoczna. Taką przynajmniej mam nadzieję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mrosi napisał:

Taką przynajmniej mam nadzieję...

 

http://www.hwcompare.com/33241/geforce-gtx-1050-ti-vs-geforce-gtx-760/ Ano jest, 20% w 3DMark i 2krotnie mniej łasa na energię, ale no.. 760 to już 4-5letnia grafika :P. Mimo wszystko, przy aktualnym stanie rynku, brałbym 1060... Wytrzyma dłużej niż ta 1050Ti, a różnica między nimi jest dość spora: http://www.hwcompare.com/33162/geforce-gtx-1050-ti-vs-geforce-gtx-1060-3gb/ 1060 w najniższej wersji jest wydajniejsza o jakieś 70% bardziej wydajna, przy różnicy ~300zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mrosi napisał:

Tylko to kolejne 300 PLN... :)

Ale 70% :P.  Zrobisz co będziesz chciał, moje zdanie znasz, uważam, że warto te 300zł wysupłać i dołożyć, bo po prostu dłużej obejdziesz się bez zmian... Ta 1050Ti.. 2 może 3 lata i będziesz musiał wymieniać, 1060 4-5, kto wie, może więcej patrząc na to co się dzieje na rynku gier :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i stało się... komputer złożony. Paradoksalnie, w związku z słabym wyborem elementów do Ryzena, pozostałem przy Intelu. I wygląda to tak:

- obudowa Fractal Design Node 202 z zasilaczem SFX (fabrycznym) 450W (certyfikat Bronze),
- płyta główna MSI B250i Gaming Pro AC WiFi,
- procesor Intel Core i5 7600K,
- chłodzenie Noctua NH-L9i,
- pamięć RAM 8 GB DDR4 G.Skill 240 MHz CL15,
- grafika MSI GTX1050 Gaming X 2GB/128-bit,
- dysk M.2 Crucial MX300 275GB (plus HDD na dane).

Problemem okazał się dysk na M.2. Po zainstalowaniu systemu, wywaliło wszystko w kosmos. Musiałem zaktualiować BIOS i ponownie zainstalować Windows. Teraz wszystko hula. AC działa na full detalach przy 1920 x 1080 (AA x8). 1050 to nie jest topowa grafa, więc wystarczy w grze przełączyć na rozdzielczość 4K żeby zaczął się pokaz slajdów. Ale nie o to chodz. Full HD w zupełności wystarcza do grania. Filmy 4K śmigają aż miło, całość, głównie dzięki chłodzeniu procesora Noctua, jest niesłyszalna. I jest pięknie... :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...