Skocz do zawartości

Obsługa zakresu B20 - jak to jest naprawdę


homman

Rekomendowane odpowiedzi

Co wy tak z tym B20.

Czy ktokolwiek z dyskutujących chociaż kiedykolwiek bawił sie routerem LTE?

Generalnie w pl są 4 sieci LTE

800

1800

2100

2600

Im niższa częstotliwość tym dalszy zasięg.

Więc 800 ma najdalszy zasięg. Ok 2 razy większy niż 1800. Pozostałe lecą podobnie.

W przypadku dyskusji o routerach domowych sytuacja ma sens ponieważ bez limitu tylko tam gdzie LTE.

I ludzie kupują zestaw 2 yagi na 800Mhz i łapią sygnał np z 8KM tylko po to by łączyć się z "darmowym lte". Gdyż okoliczne BTSy (stacje przekaźnikowe) są zajęte na pasmach 1800MHz.

 

Prawda jest taka że 90% Btsów obecnie nie wyrabia. Jedynie na 800Mhz jest lepiej bo mało który telefon obecnie tego pasma używa. Z automatu łączą się z wyższymi częstotliwościami. Np agregacja pasm 1800 i 2100MHz LTE A itd.

Dlatego też jeśli połączymy się na częstotliwości 1800Mhz to np o 00:00 mamy po 100Mbit. Zaś np o 17- 20 jak wyciągniemy 4 Mbit to będzie dobrze.

Powodem nie jest częstotliwość a obciążenie BTSów.

 

Natomiast obecnie najszybsze połączenia w porach obciążeń uzyskuje się tam gdzie nie ma lte!

CDMA czy h+

Ponieważ jest wiele przekaźników na których nie ma LTE a są powyższe technologie.

 

Więc fakty są takie :

1. I tak nie wyciągniesz 50Mbit na LTE w porze obciążenia w Polsce.

2. 800Mhz daje większy zasięg poza miastami

3. Obecnie internet chodzi najszybciej nie na LTE. Owszem na 2600 + 2100 wyciągniesz i 150Mbit o północy albo o 14 jak wszyscy w pracy. Ale wieczorem internet prawie nie istnieje.

Pytanie czy wolisz mieć stałe ok 30 50Mbit czy skoki od 100 do 5 Mbit.

4. Plus nie jest już najlepszą siecią a niemal najgorszą. Mają najgorszą obecnie infrastrukturę LTE.

5. Play mocno ogranicza prędkości. W praktyce w większości podsieci RBM itd nie wyciągniesz więcej niż 40 50 Mbit. Wyjątkiem był Viking ale nie wiem czy to się zmieniło.

6. Orange i Tmob temat rzeka. Np orange ma bdb infrastrukturę nad morzem a tmob podkarpackie. Niby jedna sieć teraz ale nie do końca. Klient sieci jest klientem preferowanym nad NetWorks.

Dlatego wybierać tą sieć której mamy nadajniki.

7. Xiaomi nie obsługuje agregacji pasm. Dlatego też to co przypisujecie brakowi 800Mhz jest brakiem agregacji. Czyli np jesteś w zasięgu 1800 i 2100. Huawei osiągnie ci 100Mbit a ty na xiaomi tylko 50Mbit. Agregacja to działanie jednocześnie na obu pasmach. Nie wiem jak z telefonami posiadającymi B20 xiaomi albo np z Mi6 który nie ma 800Mhz czy posiada agregację.

Na pewno agregacji nie ma redmi note 3 ani international ani CH. Redmi pro CH. Redmi note 2 CH.

 

Np mamy 3 w nocy sieć PLUS a ja mam  70Mbit na redmi pro więcej nie będzie ze względu na agregację. Gdzie tani samsung może wyciągnąć 100 120Mbit. Mimo że full zasięg itd. 

Natomiast rano zmierzając do pracy ok 8 lub 16 czy 19 jak wyciągnę 20 Mbit to będzie cud. 

 

Czy agregacja jest dobra ?

Absolutnie nie. Ponieważ urządzenia takie zabierają od razu dwa pasma. I prędkość na nich będzie wyższa. Ale wciąż ogranicza nam to max ilość podłączonego sprzętu. 

Jednym słowem robimy zadymę w eterze tylko po to by mieć chociaż te 15 Mbit w czasie obciążeń.

Zamiast dostawcy pomyśleć że jednak zwykle 200 - 400Mbit na maszt to mało... bardzo mało w dzisiejszych czasach. To max 20 -50 użytkowników na maszt.

Np:

Moje rodzinne 16 tyś miasteczko działa na 1 maszcie 366,6Mbit... wieczorami net mobilny z plusa prawie nie istnieje.

Natomiast Orange ma 2500Mbit.

 

Pytanie tylko dla kogo to ma znaczenie ? Bo jedynie dla osób posiadających telefon jako router. Zwykły użytkownik nie odczuje czy ma 15 czy 50 Mbit.

I naprawdę jak ktoś mieszka w małej miejscowości lepiej łaczyć się z CDMA / 900MHz niż z LTE. Zasięg taki sam jak 800MHz a pasma jeszcze bardziej wolne. Niestety to zwykle wymaga użycia programu bo tel maja jedynie opcję 3G / LTE

TAK TO WYGLĄDA.

Edytowane przez homman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CDMA szybciej niż LTE :)
Tym to poleciales, specyfika tej technologii nie daje podstaw do takich wniosków.
Zasięg zależy nie tylko od częstotliwości ale też od mocy nadawania konkretnego pasma, w Orange znam miejsca gdzie u2100 sieje dalej niż u900.
Generalnie cały post to belkot, sieci mobilne mają to do siebie że ich jakość należy rozpatrywać zgodnie z miejscem gdzie się z nich korzysta. Gdzieś dobrze działa N!, gdzieś plus, gdzieś Play. Rozumiem że na zapchanie 90% sieci w szczycie masz jakieś twarde dane?


Wysłane z Le Pro 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xiaomi nie ma agregacji? To żeś poleciał... Na sygnał z bts ma wpływ taka ilość czynników, że ciężko to wymienić, co więcej, jak pisał @tpawel każdy z operatorów inaczej dostosowuje moce swoich nadajników. Co do reszty... Play jasno w umowie zapisuje, że daje LTE do 70mb/s, a nie tak jak konkurencja 150mb/s, każdy rozgarnięty użytkownik wie także, jak działają zapisy "do"... Nie mam zamiaru się na ten temat dalej rozpisywać... Plus, racja, jak na moje to zostali w tyle i średnio im to tam robi... Swoich zwolenników mają, na reklamy kasę wydają, ciemnu lud bierze, czego więcej chcieć? Agregacja jest zła? Nie, nie jest. Dla konsumenta agregacja pasm jest dobra, problemem jest dla operatora, ale.. co to klienta obchodzi? Operator ma mieć takie zabezpieczenie w postaci mocy i ilości nadajników, aby tą agregację uciągnąć... 

20 godzin temu, homman napisał:

TAK TO WYGLĄDA.

Nie, tak to nie wygląda... więc popraw post, aby był z sensem, bo może i jest to Hyde Park, ale i tutaj wymagamy jakiejkolwiek sensowności pisanej treści...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tpawel

Nie mówimy ile max daje technologia np 300Mbit ale mówimy ile daje praktyka.

Praktyka jest taka że większość BTSów jest w godzinach szczytu przeciążona i trudno osiągnąć 50Mbit. Często jest to max 10 Mbit. Wtedy przełącz na CDMA i zobacz co lepsze.

Zgadza się zasięg to nie tylko częstotliwość ale ilość sektorów itd.

Zgadza się jeśli ktoś instaluje sieć w domu należy rozważyć infrastrukturę ale nie dla telefonu.

 

@Nezumi

Które xiaomi ma agregacje ? Zobacz ile tematów z tym związanym masz na zagranicznych forach.

Tak ale to wynika z polityki PLAY. Dzięki ograniczeniu do 50 lub 70 Mbit nie zapychają sobie nadajników. Przez ograniczenie maniaków.

Zgadza się problem jest i operatora i użytkownika.

Tylko że jw jako użytkownik nie lepiej wybrać h+ mieć zwykle większy zasięg i stałe ok 50Mbit ?

Co według ciebie nie miało treści bo raczej zgadzasz się ze mną.

 

Że problem z LTE = problem obciążenia BTS a nie problem braku pasma B20 w większości przypadków.

I najlepsze rozwiązanie to wyłączenie LTE. Bo zabiegi takie jak agregacja itd niewiele wnoszą.

I owszem możemy rozpatrywać naszą indywidualną pozycję czy stałą trasę praca dom. Tylko że osoby skarżące się to raczej podróżnicy. 

Edytowane przez homman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że niby na CDMA zrobisz więcej niż 10mbps?
Wiesz jaki jest max tej technologii w Plusie? Bo nikt więcej już w PL go nie ma, Orange dobre pół roku temu przestało świadczyć usługi w tej technologii.
Zgoda że dziś, w czasach gdzie większość ludzi ma w sprzętach ustawiony preferowany tryb sieci na LTE, przejscie na 3g w szczycie daje dobre rezultaty jeśli chodzi o download, ale upload jest kilka razy niższy. Inna sprawa że zaraz tego nie będzie, operatorzy nie są głupi, pasmo jest za drogie żeby się marnowało. Play już jest po refarmigu 10MHz 2100 do LTE, PLUS już zaczyna wycinkę 10MHz z 15, N! Testowało jakiś miesiąc temu, tak że tez za chwilę można się wtedy spodziewać. Nie ma co psioczyc na polskie LTE, wyjedź do Niemiec to zobaczysz znaczek 4G w miastach, gdzie w PL na większym obszarze masz 4g+


Wysłane z Le Pro 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o czytelność samego posta, nie zaczynaj każdego zdania od nowej linijki, bo tego nie idzie przeczytać... 

Agregacje mają np Mi5s, Mi5, Mi6, MiMix (oba), w sumie każdy Xiaomi ze snape 820/821/835 obsługuje agregacje pasm. No i nie, zejście na H+ to żadne wyjście... Kupuje telefon z LTE, aby z niego korzystać. Nigdy nie uważałem B20 jako problemu, bo mnie problem z brakiem LTE nie dotyczy, w moim otoczeniu mam wszędzie gdzie pojadę LTE od Playa.  Agregacja niewiele wnosi? U mnie sporo, bez agregacji mam ~2mb/s na LTE wieczorem, z takim netem nawet YT sobie słabo radzi, ale na agregacji mam już w okolicach 5mb/s i z tą prędkością już mogę sobie spokojnie 1080p na YT pooglądać (pominę kwestię różnicy w pingach między H+, a LTE, bo jest to różnica prawie 2 krotna na korzyść dla LTE, nawet gdy ten ma niskie prędkości).  Bardziej "technologicznie" rozwinął to @tpawel więc ja się 2 raz produkować nie będę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, homman napisał:

Czyli jw przejście na H+ wieczorem i 10 Mbit jest lepsze od agregacji gdzie masz 5 min a większość xiaomi tego nie ma lub 2 Mbit na LTE czyż nie ?

Nie... Ping na LTE są w okolicach ~20-30ms, na H+ sięgają po 80/90ms.. To jest 3-4x dłuższy czas wczytywania strony. Download to nie wszystko, ważny jest także upload, a ten na LTE nawet w obciążeniu będzie zazwyczaj lepszy niż na H+ oraz ping, który praktycznie zawsze jest sporo niższy na LTE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mrosi zmienił(a) tytuł na Obsługa zakresu B20 - jak to jest naprawdę

Żeby ping ładnie 'wyglądał' stosuje priorytety na pakiety.
Tzw. ping to protokół icmp.
Takie kolejki z priorytetami na protokoły, porty i usługi operatorzy stosują dość powszechnie. Dla ciekawych kilka terminów: qos, dscp, cos.
LTE z definicji zawiera takie ( a nawet bardziej zaawansowane) mechanizmy.
Agregacja jest zaszyta w hardware, więc Xiaomi albo zastosuje odpowiedni chipset/modem albo nie - http://tnij.at/205934

Pozdrawiam
Z.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korzystałem z redmi 2 w wersji 811, i powiem tak, nie ważne czy miasto czy wieś i jakie godziny, człowiek się tylko modlił żeby LTE złapało bo inaczej na H czy H+ internet działał tak samo szybko jak na E ... czyli wcale, wiadome że czasem sieć LTE była zapchana i wtedy to i na nim internet słabo działał, ale nigdy mi się nie zdarzyło żeby przełączenie na H+ dawało ulgę, wręcz przeciwnie, korzystałem z sieci mobile vikings, czyli teoretycznie nadajniki play, możliwe że jest tam jakaś forma limitu dla takich operatorów, ale wątpię bo nie tylko ja na to narzekałem, brat z LG Leonem i kartą w play narzekał jeszcze bardziej.

Edytowane przez markon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak LTE B20 będzie powodował brak zasięgu LTE na terenach słabo zurbanizowanych np. góry, wieś.
Mieszkam na wiosce i w poprzednim telefonie bez tego pasma miałem zasięg 3G a  czasami  H+. Od przesiadki na Xiaomi R4X mam zasięg LTE prawie pełny, co wcześniej było niemożliwe. Internet chodzi znacznie szybciej.
Telefon w sieci plus.

Edytowane przez Keny94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Keny94 napisał:

Brak LTE B20 będzie powodował brak zasięgu LTE na terenach słabo zurbanizowanych np. góry, wieś.
Mieszkam na wiosce i w poprzednim telefonie bez tego pasma miałem zasięg 3G a  czasami  H+. Od przesiadki na Xiaomi R4X mam zasięg LTE prawie pełny, co wcześniej było niemożliwe. Internet chodzi znacznie szybciej.
Telefon w sieci plus.

Upewnij się lepiej, czy Plus tam nowych BTS nie wybudował, bo z tego co wiem, to Plus z pasma 800 zrezygnował...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Nezumi napisał:

Upewnij się lepiej, czy Plus tam nowych BTS nie wybudował, bo z tego co wiem, to Plus z pasma 800 zrezygnował...

Nic nowego nie wybudowano.
Najbliższa stacja obsługuję pasma LTE 1800 i 2100 jednak jest to tylko Play.
Kolejna stacja to już różne sieci w tym Plus. Jednak Plus tylko 900 GSM.
Poprzedni telefon mimo posiadania LTE, ono u mnie się tylko włączało, było bardzo słabe lub się zmieniało, teraz bez przerwy LTE i wątpie by to była autosugesia ale strony otwierają się szybciej i zasięg też jest lepszy.

 

Powiedzcie mi czy jeśli najbliższa stacja bazowa jest (5km) z sieci Play obsługująca LTE, to raczej nie powinno być problemu z dobrym zasięgiem internetu?
Ponieważ poważnie zastanawiam się nad wzięciem nowego telefonu w ofercie mix Play.

Edytowane przez Keny94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 8 miesięcy temu...
50 minut temu, djdaros10 napisał:

Z B20 prawda jest taka, że nikt takich telefonów bez wsiowego LTE nie chce kupić, a dużej różnicy nie ma w ich użytkowaniu i zasięgiem w porównaniu do tych z B20.

Bzdura. Mało kto tak na prawdę przy zakupie telefonu patrzy na wspierane pasma. Ludzie wychodzą z założenia, że jak kupują coś w Polsce to to tutaj będzie działać i co najwyżej potem będą pisać, że coś ma "słabszy zasięg, bo w moim starym było lepiej". Dodam także, że B20 nie zawsze jest dyskwalifikacją. W mojej miejscowości są wszystkie pasma prócz B20, które dopiero teraz zaczynają wdrażać, co za tym idzie od ponad ~4lat mam LTE w telefonach bez B20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...