Skocz do zawartości

Home Assistant - alternatywne sterowanie dla Smart Home Xiaomi


Lector

Rekomendowane odpowiedzi

Kapiorr tak mi się wydaje i oby to było właśnie tak że chyba na dobrą drogę mnie skierowałeś. Dzisiaj podejrzałem sobie na monitorze odpalanie i przemyka od czasu do czasu problem z prądem. Już dokładnie nie pamiętam komunikatu ale i "błyskawica" nawet czasami miga.  Co prawda zasilam ją z ładowarki z 2A ale teraz zamówię mocniejszą i zobaczymy co z tego wyjdzie. Swoją drogą podglądałem pobór na przelotce USB z miernikiem i nie przekracza on 0,7A, nawet w momentach kiedy RPI3 domaga się więcej , ale  zobaczymy. To już się stała dla mnie sprawa honoru żeby ten problem namierzyć :) bo już mnie psychicznie boli że kupiłem tą 3-jkę a cały czas niezawodnie pracuje ZERO :) Jutro też przerzucę wszystko na Router z LTE który udało mi się pożyczyć abo wyeliminować że Funbox robi pod górę. Najgorsza jest tylko ta każda doba czekania po każdym ruchu bo wredota nie pada od razu :)

Edytowane przez slides
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rosyjskiej strony pobierz https://cloud.mail.ru/public/BSos/7YJhcLB2W/MiHome_5.4.13_vevs.apk

To jest wersja o 1 numerek mniejsza od oficjalnej.

Wczoraj instalowałem i spisywałem z niej token do lampki. Na pewno działa.

 

Zainstalowałem specjalnie teraz wersje 5.0 z apk mirror i też działa.

Edytowane przez kapiorr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co taka ciekawostka

Dzisiaj po 2 miesiącach włączyłem jeden z "plug-ów" xiaomi Wersja wifi i okazało się że token ma inny. Uprzedzam jakby ktoś podważał :) To dokładnie ten plug bo na każdym miałem ponaklejane ip, co włączał, api itd. Wcześniej pracował z HA, teraz lipa pokazywał system nieprawidłowy token  wiec ściągnąłem rosyjską wersję , podejrzałem i API jest zupełnie inne niż było . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  - alias: "DoorsOpened"
    trigger:
      platform: state
      entity_id: binary_sensor.token
      from: 'off'
    action:
      - service: notify.pushbullet
        data:
          title: "Doors opened"
          message: " "
          
  - alias: "DoorsClosed"
    trigger:
      platform: state
      entity_id: binary_sensor.token
      from: 'on'
    action:
      - service: notify.pushbullet
        data:
          title: "Doors closed"
          message: " "

mam oto taki kod w automations.yaml... czujnik otwarcia drzwi/okien... działał mi na poczatku a teraz cisza... nic... jesli odpale go recznie działa, dostaje od razu powiadomienie...miał ktos taką sytuację? moze nie być z takim samym cuzjnikiem moze z czymś innym... inne automations działają które mam na device tracker.

@kapiorr @slides jeszcze zauwazylem ze wczesniej np gdy czujka wykryla ruch to mialem na źółto ją przez jakis czas, a teraz nic sie nie rusza... zminilem state z łapy w HA i dostaje powiadomienie... jakby urzadzenia xiaomi mi nie wysylaly informajci... mozliwe ze tokeny sie zmienily.? czy co? myslalem ze juz to tak ladnie ogarnalem a tu zonk... 

Edytowane przez canibalo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canibalo jak pisałem wcześniej do automatyzacji nie doszedłem ale jeśli chodzi o czujki ruchu te od Xiaomi to tam z tokenem żadnym nie masz problemu bo idą przez Gateway po Zigbee więc to na pewno nie jest źródło problemu. Jeśli masz inny to nie wiem jak one idą. Ja na razie testuję sobie czujkę HC-SR501 zrobioną na nodemcu HC-SR501 (najtaniej wychodzi a jeszcze czujnik temp i wilgotności da się pod to podpiąć :) ) i tam tokenów nie mam . Inne powiem szczerze nie wiem. 

 

Jeśli chodzi o tą zmianę tokena u mnie to nie chciałem siać zamieszania tylko jako ciekawostkę napisałem :) U mnie pewnie zmienił się bo długo był offline i bez zasilania więc pewnie coś się zresetowało

Edytowane przez slides
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kapiorr tak to czujniki xiaomi są, sceny z nimi w mi home mi działają... wszystko widzę dobrze.

tylko cos z HA mi się psuje... na necie znalazłem, że jest jakieś ustawienie z tymi czujnikami, że się odświeżają co jakiś czas chyba 120 sekund. tylko dziwne było to, że jak sprawdzałem czy działa automatyzacja od razu po napisaniu kodu, wszystko było dobrze :) 

muszę więcej poczytać o tym, może ktoś już to sobie naprawił. Myślałem, że mieliście juz ten problem i go rozwiązaliście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik ruchu ma 120 s bezwładności.

Jak jest z czujnikami otwarcia nie wiem, ale z tego co pamiętam reagowały natychmiast.

Nie mam jak sprawdzić, pozbyłem sie gateway i czekam na części z ali by zrobić to bez gateway poprzez zigbee2mqtt.

 

Może zrób tak, wywal czujniki z mi home, restart HA czujniki w ha powinny zniknąć.

Dodaj w MiHome i restart HA, jak jest ok powinny się pojawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To coś masz skopane z tym czujnikiem ruchu, jeżeli nie było ruchu dłuższy czas to po wykryciu powinien wysłać od razu powiadomienie, następne będzie najwcześniej za 120s o ile będzie ruch.

Z czujnikami otwarcia nie ma tych 120s, zmiana stanu jest raportowania od razu

 

 

I jeszcze jedno, w HA zmienia Ci się kolorek i opis przy czujnikach jak się zmienia stan?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kapiorr w HA nic się nie dzieje miałem tak na początku że motion sensor robił się żółty teraz nic... żadnego odzewu A w mi home wszystko cacy. I to samo z czujką otwarcia drzwi. Mi home dostaje powiadomienie od razu A w HA nic i status się nie zmienia że otwarte drzwi.

 

Ogarnę to co pisałeś wcześniej tylko muszę znaleźć chwilkę. moze to coś pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku rzeknę że wiem że jest dokumentacja na HA stronie i jest naprawdę super ale niestety raz że język dwa że mała znajomość pracy na trybach tekstowych sprawia że niestety nie mogę przez to przejść aby w ogóle zacząć. Obiecuję że tylko raz zapytam i jak się uda dalej będę już szedł tym tropem i nie będę zawracał d...

 

Mianowicie automatyzacje jak napisać i gdzie wkleić czy tulko w automatyzacjach czy jakiś odnośnik w configu dodatkowo

dla przykładu

zrobiłem pir po mqtt : sensor.pir_kuchnia

chciałbym żeby jak będzie stan jeden to włączało mi gniazdko xiaomi ( wifi ) : switch.szafki

Jak będzie stan 0 to żeby wyłączało ale najlepiej po 30 sekundach od kiedy wyjdzie stan zero , bo wysyłam co sekundę ale biorę poprawkę na to że może być chwila że nikt w zasięgu nawet nie drgnie

Dodatkowo chcialbym aby to działało od 18 do 6 w pozostałych godzinach by było nieaktywne

Błagam pomóżcie , jak to bym miał to więcej głowy bym tym nie zawracał co jeszcze raz obiecuję :)

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da sie :)

niestety trzeba napisać, nie da się wyklikać.

Wszystko będzie w pliku automations.yaml. Najlepiej będzie jak sam spróbujesz, poskładasz coś z przykładów. Wtedy pokażesz i coś się wymyśli, poprawi ;)

Trochę pomogę, parę rzeczy trzeba dorobić i będzie śmigać.

 

- alias: Turn on kitchen light when there is movement
  trigger:
    platform: state
    entity_id: sensor.motion_sensor
    to: 'on'
  action:
    service: homeassistant.turn_on
    entity_id: light.kitchen_light

- alias: Turn off kitchen light 10 minutes after last movement
  trigger:
    platform: state
    entity_id: sensor.motion_sensor
    to: 'off'
    for:
      minutes: 10
  action:
    service: homeassistant.turn_off
    entity_id: light.kitchen_light
Edytowane przez kapiorr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja

No i zorbiłem tak na mój rozum i zero reakcji :)

Cytat

- alias: Swiatlo szafka
  trigger:
    platform: state
    entity_id: sensor.pir_kuchnia
    to: '1'
  action:
    service: light.turn_on
    entity_id: switch.szafki

- alias: Swiatlo szafka
  trigger:
    platform: state
    entity_id: sensor.pir_kuchnia
    to: '0'
  action:
    service: light.turn_off
    entity_id: switch.szafki

 

Edytowane przez slides
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa

Kapiorr dzięki

Zaczynam "produkcję" pir-ów :) bo na nodemcu najtaniej i chyba najsolidniej wbrew wyglądowi wychodzą :)

Czujka xiaomi to ok 5 dych , to z Chin wychodzi mniej niż 20 Nodemcu+pir+obudowa a do tego jeszcze temp i wilgoć w pakiecie :):):):) Jeszcze muszę przetestować to ze switchem na przyłączonym do node to jeszcze plugach zaoszczędzę.

Znowu pokochałem Hassio :)

Kapiorr jeszcze jedno i już nie nudzę

Gdzie i jaki warunek dorzucić żeby to działało między 18 a 6 ewentualnie zależnie od "sun-a"- bo kojarzę że taka opcja też była a poza tymi godzinami żeby pozostało wyłączone i tylko na przycisk (aqara po zigbee) - choć myślę że z tym przyciskiem to po prostu nic na jego temat nie pisać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że po wklejeniu tego wyszło takie coś :

Cytat

Invalid config for [automation]: [after] is an invalid option for [automation]. Check: automation->condition->0->after. (See /config/configuration.yaml, line 111). Please check the docs at https://home-assistant.io/components/automation/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz takie coś :

Cytat

Error loading /config/configuration.yaml: mapping values are not allowed here in "/config/automations.yaml", line 7, column 10

W 7 linii configuration.yaml mam :

Cytat

  # Impacts weather/sunrise data (altitude above sea level in meters)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok , błędów nie ma zobaczymy jutro po 6:00 , na tą chwilę dzięki . Naprawdę bardzo mi pomogłeś. Pozdrawiam

 

 

Edit dzień później : :)

W sumie zadziałało tak jak zadziałać miało ale coś nie hula idealnie do końca

1. Rano po 6 uruchamianie lampy się wyłączyły po 18 uruchomiła się jedna automatyzacja, włączająca , wyłączająca nawet nie była widoczna w panelu , przeładowanie automatyzacji sprawiło że pojawiły się obydwie i wszystko działa w porządku. W sumie tak jest po każdym resecie że pojawia się jedna automatyzacja i muszę przeładowywać automatyzacje aby pojawiły się obydwi

2. Druga sprawa że co jakiś czas lampa się włącza i wyłącza po chwili jak nikogo nie ma w kuchni , ale tu muszę zweryfikować czy jakaś mucha nie lata i zmniejszyć czułość pir-a. Może to to jest powodem :)

Edytowane przez slides
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slides trochę nie w temat wasz, ale pisales coś o produkcji pirów możesz cos wiecej napisać ? robisz to sam ? i jest znacznie taniej? dzieki.

wkurzylo mnie xiaomi w HA bo to nie tylko ja mam problem... wiele osob pisało, że nagle czujki przestaly działać i musieli jakieś obejścia robić, na co teraz czasu nie mam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

produkcja pirów to nic więcej jak esp8266 + czujnik ruchu PIR, jedyna upierdliwość to zasilanie tego. Xiaomi jest na baterie....

Mi czujniki z raz wyleciały. jak dojdą części z ChRL to robię projekt zigbee2mqtt i zobaczymy jak to działa.

Ostatnio dorobiłem jeszcze to: https://www.home-assistant.io/components/sensor.mqtt_room/

jak ktoś ma np smartwatch (np xiaomi bip) to wykrywanie obecności w domu działa rewelacyjnie :)

Edytowane przez kapiorr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...