Skocz do zawartości

Home Assistant - alternatywne sterowanie dla Smart Home Xiaomi


Lector

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Czy ktoś planował podłączyć pod Home Assistant TRV (Thermostatic radiator valve) - termostaty/zawory na kaloryfer? Jeśli tak to mam kilka pytań:

Które wybrać aby:

  1. Były bezpieczne (miały wbudowane szyfrowanie)
  2. Bez kabli (zasilanie bateryjne)
  3. Komunikacja po WiFi (nie Bluetooth) lub Z-Wave.
  4. Raportowały temperaturę spowrotem do Home Assistant (Raspberry Pi 3B+)
  5. Współgrały z HA.

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vivant czy aby na pewno potrzebujesz szyfrowania do termostatu? Wiekszosc rzeczy (jak nie wszystkie) powinna działać tylko po sieci wewnetrznej. Szansa, ze ktos bedzie pod Twoim domem stal z laptopem i podsluchiwal wszystkie pakiety wysylane przez wszystkie urzadzenia (w tym te nieszyfrowane z termostatu), jest dosc mala:)

Odniose sie jeszcze do zasilania. Urzadzenia z zasilaniem bateryjnym, dzialajace po WiFi, sa niesamowicie rzadko spotykane. Powodem tego jest bardzo duze zapotrzebowanie na energie dla urzadzen komunikujacych sie po wifi (musialbys co chwile baterie wymieniac). Jezeli zasilanie bateryjne to bardziej protokol ZigBee lub Z-Wave. Jezeli wifi to kabel.

 

Niestety nic polecic nie moge. Jeszczcze nie interesowalem sie tematyka termostatow.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Siquel napisał:

Vivant czy aby na pewno potrzebujesz szyfrowania do termostatu? Wiekszosc rzeczy (jak nie wszystkie) powinna działać tylko po sieci wewnetrznej. Szansa, ze ktos bedzie pod Twoim domem stal z laptopem i podsluchiwal wszystkie pakiety wysylane przez wszystkie urzadzenia (w tym te nieszyfrowane z termostatu), jest dosc mala:)

Odniose sie jeszcze do zasilania. Urzadzenia z zasilaniem bateryjnym, dzialajace po WiFi, sa niesamowicie rzadko spotykane. Powodem tego jest bardzo duze zapotrzebowanie na energie dla urzadzen komunikujacych sie po wifi (musialbys co chwile baterie wymieniac). Jezeli zasilanie bateryjne to bardziej protokol ZigBee lub Z-Wave. Jezeli wifi to kabel.

 

Niestety nic polecic nie moge. Jeszczcze nie interesowalem sie tematyka termostatow.

 

Tak, wolę aby wszystko było szyfrowane. Lepiej teraz się trochę pomęczyć niż później żałować. Zaraz pewnie znajdą jakiś kolejną lukę (np UPnP: PL, ENG). 

Z czasem będę chciał przez VPNa postawionego lokalnie łączyć się z Home Assistant.

Myślałem nad protokołem Z-Wave S2 z uwagi na sieć mesh oraz lepsze zabezpieczenia (mam nadzieję!).

 

Widziałem ciekawe rozwiązanie na baterie, które odzyskuje energię z ciepła. Choć pewnie jest to tylko slogan marketingowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kapiorr mógłbyś pomóc z zigbee2mqtt ?? :)

ogarnalem te wszystkie sprzety... wgrałem na te usb co trzeba. podlaczylem usb do malinki i co dalej?

dodałem to:

 

mqtt:
 #broker: homeassistant # This will have to be your mqtt broker JA TO WYRZUCILEM BO PISALI ZE HA TEZ MA SWOJEGO BROKERA??
  discovery: true

input_boolean:
  zigbee_permit_join:
    name: Allow devices to join
    initial: off
    icon: mdi:cellphone-wireless

timer:
  zigbee_permit_join:
    name: Time remaining
    duration: 600 # Updated this to the number of seconds you wish

sensor:
  - platform: mqtt
    name: Bridge state
    state_topic: "zigbee2mqtt/bridge/state"
    icon: mdi:router-wireless

 

no i teraz nie widzę tego nowego sensora... 

 

edit....

jakoś ruszyło do przodu... mam jedną obawę, w add on mqtt mosquitto broker musiałem ustawić anonymous: true... czy nie będzie to problem póżniej jakbym miał zewnętrzne IP ? na razie tego nie mam więc HA działa mi tylko po sieci mojej... nie używam też SSL...

jakieś porady macie do zigbee2mqtt lub mqtt??

Edytowane przez canibalo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że nie łamię regulaminu. Mam do sprzedania 6 włączników Xiaomi Aqara Wall Switch w. Neutral (5 podwójnych, 1 pojedynczy). Nowe, nieużywanie. Sprzedaję, bo niestety nie pasują do reszty osprzętu elektrycznego. Cena 85 zł za sztukę + przesyłka, czyli tyle, za ile kupiłem. Mogę wystawić na jakimś portalu aukcyjnym.

 

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Proszę doradźcie bo już wyłożyłem się na tym błahym w sumie problemie. Mianowicie chodzi i mi wygląd frontu . Mam trzy grupy których w sumie nie mam jako grup , tworzą się same ( przełącznik, światło, telewizor - którym i tak nie da się sterować on mógłby zupełnie zniknąć z systemu :)  ) z urządzeń których nigdzie jeszcze nie przypisałem - to jakby jeszcze przeżyje bo jak je przypiszę do grup to się poprawi ale Automatyzacje chciałbym żeby znikły z głównego widoku żeby była jakaś zakładka na górze do nich ale jak na głównej ich będę miał z 40 to kiepsko się zrobi korzystanie z Hassio . Próbowałem już w grupach group , view ale kiepsko to wychodzi bo jak zaczynam tam grzebać to te 3 wspomniane kategorie znikają w ogóle

automat.thumb.jpg.bd28db08f4deff58becc3b3deba3e216.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze czułem że ta aktualizacja mnie nie minie :) A bardzo chciałem jej uniknąć  gdyż po ostatniej to i Sambą musiałem się bawić i Mosquito się wysypało :) Ale cóż w weekend się przełamię. Dzięki Canibalo :)

 

 

Edit: Dzięki Canibalo zrobiłem, działa obyło się bez problemów. :)

Edytowane przez slides
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

jakiś czas temu kupiłem oczyszczacz powietrza w wersji EU bo był znacznie tańszy niż wersja CN ze świadomością, że moja wersja nie ma automatyzacji. Z pomocą przyszedł mój ukochany Home Assistant i teraz moja wersja EU ma pełną automatyzację :D. Zrobiłem z tego materiał na YT, udostępniłem również kod jeśli ktoś chciałby go użyć. Zapraszam! Suby i lajki mile widziane ;)

 

Edytowane przez canibalo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Poradźcie proszę bo już nie mam pojęcia co dalej :) Linuksowo jestem cienki i być może rozwiązanie problemu jest prostsze

niż się wydaje ale mnie przerosło :)

Do rzeczy :

Postawiłem Hassio ( podkreślam że chodzi o Hassio a nie Home Assistant ) na małym kompie ( coś w stylu Nuc ale nie zupełnie ) nie ważne , bo w sumie działa naprawdę zeje-....fajnie i wydaje się że nawet lepiej niż na RPI . Raczej działało....:(

Zrobiłem zgodnie z instrukcją na stronie HA

Cytat

sudo -i

apt-get install software-properties-common

add-apt-repository universe

apt-get update

apt-get install -y apparmor-utils apt-transport-https avahi-daemon ca-certificates curl dbus jq network-manager socat

curl -fsSL get.docker.com | sh

curl -sL "https://raw.githubusercontent.com/home-assistant/hassio-installer/master/hassio_install.sh" | bash -s

I wszystko było ok . Działało super do mometu restartu. Po restarcie Hassio - brak. Domyślam się że brakuje jakieś komendy uruchamiającej przy starcie jednak wszystkiej jakie znajduje i na ślepo prubuje zawodzą. Poza Hassio wszystko działa. Postawiłem to na ubuntu server, odpala prawidłowo , przez putty mam komunikację, nawet jakaś chmura która była w pakiecie z Ubuntu działa bez problemowo tylko Hassio nie ma

Ma ktoś pomysł na ten problem ? Z góry dziękuję

Edytowane przez slides
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kazik , ale już próbowałem :) nie tu leżał problem

Generalnie problem rozwiązany choć nie satysfakcjonująco ale na dobrej drodze :)

Wyglądało to tak że Docker działał, Hassio też a zamknięty był port 8123. Wyłączenie firewalla rozwiązało problem zamkniętego portu ale teraz dalej muszę pokombinować żeby i firewall działał i port był otwarty, Cóż jeszcze trochę Hassio i w końcu Linuksa zrozumiem :):):):)

Teraz też mam kolejne wyzwanie i nie wiem jak to ugryźć :)

Esphome :)

Do tej pory wgrywałem do node espeasy i było cacy , jednak chciałbym  teraz popracować na esphome tyle że nie wiem jak do tego się zabrać. Czy ktoś może ma doświadczenie i poradzi jak to ugryźć na początek ?

 

Edit : już ogarnąłem , a tym co nie próbowali Esphome gorąco polecam. W moim subiektywnym odczuciu Espeasy się do Esphome nie umywa. Wreszcie się mogłem tego ostatnio problematycznego jak dla mnie Mosquitto pozbyć . Pozdrawiam

Edytowane przez slides
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@onlyoneme jesteś tego pewny ? z tego co ja czytałem i w sumie już się do tego przygotowałem, żeby pozbyć się majfrendów np. z czujek mijia czy aqara trzeba dokupić do HA zigbee2mqtt i jest to trochę zabawy i kasy. @Gawronnek wydaje mi się, że to nie takie proste wszystko i zapewne nie pozbędziesz się ich całkowicie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, canibalo napisał:

@onlyoneme jesteś tego pewny ? z tego co ja czytałem i w sumie już się do tego przygotowałem, żeby pozbyć się majfrendów np. z czujek mijia czy aqara trzeba dokupić do HA zigbee2mqtt i jest to trochę zabawy i kasy. @Gawronnek wydaje mi się, że to nie takie proste wszystko i zapewne nie pozbędziesz się ich całkowicie... 

Rzecz jasna szczegoly decyduja, np. z pewnoscia nie bedzie dzialac radio na hubie ustawione na dostawce internetowego przy braku internetu ;)

Hub dzialajacy w lan mode nie potrzebuje internetu i dostepny jest dla HA w sieci lokalnej. Czujniki na zigbee sa za glupie by porzebowac czegokolwiek poza polaczeniem z hubem. Po zastapieniu huba od Xiaomi czyms alternatywnym internet nie bedzie potrzebny jesli HA dogaduje sie z tym czyms lokalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie proszę bo ja już wymiękam . :)

Już na FB pisałem ale koniec końców najczęściej tutaj znajduje zawsze pomoc. Niestety mimo całego zafascynowania ESPhome w kilku sprawa jednak jestem "skazany" na espeasy :(

Do rzeczy :

Mosquitto problem . Po aktualizacji brokera niestety nie mogę sobie poradzić z uruchomieniem tego. Zgodnie ze wszelkimi możliwymi instrukcjami . W katalogu share zakładam folder mosquitto a w nim dwa pliki acl.conf i accesscontrollist ( zawartość poniżej ) w configu mosquitto wpisuje ( też poniżej ) zakładam użytkownika, dodaje integracje i lipa Poniżej wrzucam wszelkie rzeczy jakie zakładałem . W esp nic nie zmieniałem bo na "starym" Mosquitto działało

https://pastebin.com/hLBCd3km?fbclid=IwAR1yz4eRLkvKkepOQUJVHwyZfVQ9X-LCG7GA7bqG4fpLd28iwazaGtt0NOY

Ewentualnie doradźcie czy jest opcja starszej wersji Mosquitto (  Hassio  (nie HA ) mam na Ubuntu serwer z dockerem na kompie coś podobnego do NUC-a )

Edytowane przez slides
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Już w akcie desperacji chyba krzyczę :) czy jest ktoś kto ogarnął to pie...... mosquitto po aktualizacji. Już ze dwa miesiące połowy urządzeń nie wykorzystuje przez to . Co mogłem to po esphome poszło ale nie wszystko się da w moim przypadku. Błagam pomóżcie poradźcie bo leżę już totalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z mqtt sobie poradziłem ( po prostu przez konsole w linuksie zainstalowałem Mosquitto bez żadnych udziwnień i nie bawiąc się w integrację po prostu po staremu w conf.yaml dodałem odpowiedni wpis i hula aż miło - znaczy .... hulało.... i tutaj do sedna )  ale pojawił się nowy problem. Padł dysk ( niestety za bardzo uwierzyłem w moc niezawodności ssd i tylko kopiowałem sobie pliki konfiguracyjne ) i wszystko zaczęło się od nowa tylko ... inaczej :).

mam teraz Hassio na komputerze (coś w stylu NUC-a ale nie NUC )  , z Ubuntu server i  z dockerem i problem z którym nie mogę sobie znowu poradzić, po po wgrywaniu wszystko poszło aktualne a jak już się przekonałem z aktualizacjami jest tak że lepsze jest wrogiem dobrego. Tym razem problem z dodatkami. Addons. Niby się instalują ale np w Esphome i kilku innych poza tym że jest problem z panelem WebUI to jeszcze takie coś w logach wychodzi jak w linku poniżej ( coś jakby dostęp był zablokowany dla dodatku - tak ja to rozumiem ) . Szukam szukam i coś powoli składaniam się do tego że z dockerem coś jest nie tak ale pewności nie mam, może ktoś z Was już wie co w tych aktualizacjach pozmieniali i co muszę ja z kolei zmienić , doinstalować itp ...Bo generalnie wszystkie dodatki w których jest opcja Ingress tak właśnie się zachowują niby są niby coś tam działa ale ogólnie nie działa :) A ja przez te kombinacje znowu stare rpi3 ze starym Hassio i starymi dodatkami wyciągam z szafy mając całkiem niezgorszą maszynę z którą ostatnio tylko walczę :)

https://pastebin.com/EnMbPkTe?fbclid=IwAR3wIv1jPHXoq1NjpBQsFrO7usQZzv-zPIRKgvgTFRwt87XfqidzwGhj-s4

Edytowane przez slides
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam że w Hassio widzisz bramkę więc w bramce lan masz włączony . Generalnie wszystko co widzi bramka po zigbee a ona jest w Hassio widoczna powinno wyskoczyć po resecie Hassio. Ewentualnie może spróbuj zresetować bramkę potem Hassio , nie wiele pomogłem bo pewnie to już sto razy robiłeś, ale tak na szybko to mi przychodzi do głowy. Ja z Aqara-mi ( inteligentne switche ) zawsze jakieś problemy miałem długo się nie pojawiały a potem bez powodu nagle były :) 

Edytowane przez slides
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile to jest prawda, na zagranicznych forach wyczytałem, że po lanie nie są wysyłane z bramki informacje o tym przekaźniku. Jedyna nadzieja na aktualizacje protokołów lanowych. Widać czas zacząć raczkować w zigbee2mqtt. Akcesoria już idą, więc trzeba będzie poświecić czas na poznanie oprogramowania. Jeśli ktoś chętny do rozmów na temat zigbee2mqtt to chętnie przyjmę dobre rady i naukę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Umiłowani,

Zakupiłem żarówkę philips Wi-Fi bulb E27 z allegro która współpracuje z mi home. Oczywiście nie wykrywa jej apka na serwerze chińskim...co teraz? Jest jakiś sposób aby przeflashować ją jakimś softem? Lub dodać do mi home inaczej? Dodam tylko że wszystkie urządzenia mam na serwerze chińskim i nie chce się z niego przenosić

Z góry dzięki za pomysły


Wysłane z mojego Pixel 2 XL przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...