Skocz do zawartości

Home Assistant - alternatywne sterowanie dla Smart Home Xiaomi


Lector

Rekomendowane odpowiedzi

@slides

ad 1. To miało być do celów diagnostycznych, w logu ląduje dużo więcej. Na co dzień nie ma sensu używać.

ad 2. Jasne że się da. Tpo podstawy linuxa. Robisz tak:

crontab -e

zapyta jakiego edytora chcesz użyć. Wybierz nano, będzie Ci łatwiej. Na końcu pliku dodaj:

20 2 * * *  /sbin/reboot >/dev/null 2>&1

i o 2:20 malinka się zrestartuje.

choć nie wiem po co :)

ad 3. Jeżeli chodzi o plik loga to wyłącz debug. Najlepiej też pozbyć się błędów w HA.

zamiast

logger:
  default: warn

daj error

W logu będą się odkładały tylko błędy.

Plik loga czyści się po restarcie HA.

Pozostaje jeszcze baza. o tym możesz poczytać tu:  https://www.home-assistant.io/components/recorder/

Warto powyłączać niektóre rzeczy by się nie zapisywały. No chyba że potrzebujesz historii.

 

@czesiek

Najpierw sprawdź czy Ci się spodoba, czy ogarniesz w HA wszystko czego potrzebujesz.

Jak tak to na Twoim miejscu poszedłbym w jakiś używany Intel NUC lub coś w tym stylu. Przy takiej ilości urządzeń będzie sporo zapisów na kartę i karta będzie padać. Wydajnościowo malinka powinna dać radę, tylko ta karta.

Zawsze możesz Rpi3 bootować z dysku podpiętego pod USB i na nim mieć wszystko.

Edytowane przez kapiorr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz poczytać. Cześć termostatow nie raportuje aktualnej temperatury. Po za tym termostat zwave ma pewna bezwładność, zmieni nastawy wtedy gdy zgłosi się do kontrolera. Trzeba dojsc do kompromisu pomiędzy wyczerpującą sie baterią a częstotliwością zgłaszania sie do kontrolera, a co za tym idzie pewna bezwładnością zmiany ustawień.

Zapewne też po rozładowaniu baterii ponowna konfiguracja termostatu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś ma coś działającego (głowice termostatyczną wi-fi, z-wave) z HA proszę dać znać i napisać jaką?
Dzięki!
Netatmo ma taki zestaw startowy. Dwie głowice i centrala. Wygląda też na to że integruje się zarówno z HA jak i Google Home. Właśnie zastanawiam się czy ich nie zakupić. Komplet kosztuje około 800 PLN na znanym portalu aukcyjnym.

Ma go ktoś?

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, acidmk napisał:

Netatmo ma taki zestaw startowy. Dwie głowice i centrala. Wygląda też na to że integruje się zarówno z HA jak i Google Home. Właśnie zastanawiam się czy ich nie zakupić. Komplet kosztuje około 800 PLN na znanym portalu aukcyjnym.

Ma go ktoś?

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 

Też nad tym myślałem, ale nie jestem pewny na 100% że działa bez problemu z HA i wszystko możesz przez HA robić. Ma ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aplikacja z telefonu.

 

Srednia cena głowicy zwave to jakies 250 zl plus kontroler zwave na usb ok 200zl. Akurat danfoss nie raportuje temperatury. Ale sa podobne z innym firmware ktore to robia. Jezeli chcemy miec czas reakcji glowicy na poziome 10-15 min to trzeba sie liczyc z wymiana baterii co 2-3 miesiace.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, kapiorr napisał:

Aplikacja z telefonu.

 

Srednia cena głowicy zwave to jakies 250 zl plus kontroler zwave na usb ok 200zl. Akurat danfoss nie raportuje temperatury. Ale sa podobne z innym firmware ktore to robia. Jezeli chcemy miec czas reakcji glowicy na poziome 10-15 min to trzeba sie liczyc z wymiana baterii co 2-3 miesiace.

 

 

Czyli która głowica działa na 100% z HA, gdzie mogę mieć odczyty oraz ustawiać z poziomu HA?

Drugie pytanko. Jak ustawić nazwę własną poszczególnych parametrów sensora netatmo:

Mam:

sensor:
  - platform: netatmo
    station: Intense Home
    modules:
      Mieszkanie:
        - temperature
        - co2
        - pressure
        - noise
        - humidity

Pokazuję nazwy angielskie typu Netatmo Mieszkanie Noise, Netatmo Mieszkanie Temperature, a chciałbym aby pisało tylko Temperatura w mieszkaniu np itp?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.06.2018 o 07:49, acidmk napisał:

No tak tylko te działają po Bluetooth A nie Wi-Fi. Więc jak tym sterować?

Normalnie z poziomu HA, przecież RPi3 B+ ma moduł BT więc nie ma problemu.

10 godzin temu, graxor napisał:

Czyli która głowica działa na 100% z HA, gdzie mogę mieć odczyty oraz ustawiać z poziomu HA?

To co wysłałem czyli e3q działa bez problemu, ale tak samo nie raportuje temperatury otoczenia więc musisz mieć jakiś czujnik w pokoju jeśli chcesz w jakiś sposób to automatyzować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, acidmk napisał:

Prawda że malynka ma bt ale to działa do 10metrów więc w większych mieszkaniach lub budynkach nie do użycia. Niestety.

U mnie akurat się sprawdza.

Plus zawsze można wzmocnić sygnał jakimś dodatkowym urządzeniem czy też dokupić dodatkowy BT po USB. Na pewno wyjdzie to taniej niż większość innych rozwiązań.

2 godziny temu, kapiorr napisał:

To ze ma bluetooth nie oznacza ze HA ma zaimplementowana obsługę takiego termostatu.

https://www.home-assistant.io/components/climate.eq3btsmart/

Edytowane przez ZJAVA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do głowic termostatycznych to polecam Tado i Netatmo jeżeli chodzi o design i wykonanie. Jeśli zależy komuś na tańszym rozwiązaniu to jest eq-3 MAX!. Wszystko współpracuje z HA i wszystkie testowałem, co prawda nie z Home Assistantem lecz poprzez aplikacje producentów. Tado i Netatmo są oficjalnie dostępne w iSpot i Cortland, dają możliwość sterowania przez Apple HomeKit, współpracują z asystentami głosowymi Google i Amazon co też sprawdzałem. Ewentualnie można skorzystać z siłownika termoelektrycznego podłączanego do prądu (sterujemy wtedy gniazdkiem bezprzewodowo). Poniżej kilka linków:

Tado:
https://www.conrad.pl/o/system-bezprzewodowego-sterowania-ogrzewaniem-tado-0812048

Netatmo:
https://www.conrad.pl/o/system-bezprzewodowego-sterowania-ogrzewaniem-netatmo-0812057

eq-3 MAX!:
https://www.conrad.pl/o/system-bezprzewodowego-sterowania-ogrzewaniem-eq-3-max-0812043

SIłowniki Salus:
https://www.salus-controls.pl/produkty/akcesoria/t30nc-230v-m30x1-5-silownik-termoelektryczny-nc-230v-m30x1-5

 

Edytowane przez sylwo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbował kto podpiąć Samsung Smart TV pod HA?

Mam problem. Podpiąłem i dodałem. 

Co chwilę pokazuję mi że TV jest włączony i się przełącza na wyłączony i tak co chwilę. Sterować głośnością mogę, ale też raz działa a raz nie. Zależy czy jest stan na włączony czy nie.

Jak mogę to zrobić? Kto tak miał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja mam pytanie dotyczące automatyzacji. Próbuję jakoś ruszyć z miejsca i chciałbym Was prosić o pomoc. Szukałem na różnych forach i poradnikach, ale jakoś nie mogę trafić. Chcę ustawić włączanie i wyłączanie światła tym samym przyciskiem. Zrobiłem taki kod:
- alias: Przycisk_2 Żarówka Off
trigger:
platform: event
event_type: click
event_data:
entity_id: binary_sensor.switch_xxxxxxxx
click_type: double
action:
service: light.turn_off
data:
entity_id: light.yeelight_rgb_xxxxxxxxx

Jak widać tu jest ustawione na wyłączenie i teraz co tu zmienić, żeby przyciskiem „double” włączyć światło, a najlepiej jeszcze w wybranym „kolorze”?


Mi 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

ja mam tak:

action:
- service: scene.turn_on
entity_id: scene.KuchniaON

A w konfiguracji ustawiasz scenę:

scene:
- name: KuchniaON
entities: light.swiatlo_kuchnia:
state: on
transition: 1
brightness: 204
rgb_color: 255,67.92041905680745,0
color_temp: 312.5

Wysłane z mojego ONEPLUS A5000 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj tak:

  action:
    - service: light.turn_on
      data:
         entity_id: light.duza_lampa
         transition: 10
         color_name: blue
         brightness_pct: 70

Parametrów jest więcej (https://www.home-assistant.io/components/light/)

Z wartościami możesz poeksperymentować korzystając z "Narzędzi deweloperskich" Ten rządej ikonek na dole menu, pierwsza pozwala na testowanie (tylko tu trzeba wklepać JSONa), druga pozwala podejrzeć obecny stan wraz z atrybutami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki za pomoc. Małymi krokami idę do przodu :-)

Ale tym razem mam dziwny problem... Zrobiłem prosty automat z czujką ruchu Aqara - włącz światło na ruch i zgaś kiedy nie ma ruchu po 2 min. A tu niespodzianka - wyłącza światło po 4 min, no to zmieniłem na 1 min - zgasło po 3 min. Najwyraźniej dodaje 2 min. „Kurka wodna” - co jest?

 

 

Mi 4

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten czujnik tak ma.
Minimalna wartość atrybutu "no motion since" to właśnie 120 s. Jak dasz 60s to będziesz miał 180s.

No właśnie, przecież w MiHome minimalne opóźnienie to właśnie 2 min. Ustawiłem na 0 min (gaśnie po 2 min)

Zauważyłem, że od czasu do czasu w informacjach pojawia się log error: „timer got out of sync. Resetting”.


Mi 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 6/25/2018 at 5:31 PM, graxor said:

Jeżeli ktoś ma coś działającego (głowice termostatyczną wi-fi, z-wave) z HA proszę dać znać i napisać jaką?

Dzięki!

Ja mam: https://www.conrad.pl/o/system-bezprzewodowego-sterowania-ogrzewaniem-eq-3-max-0812043 z bramką Cube. Obecnie w systemie mam 6 głowic eq3 max. Ogrzewanie na piecu uruchamiam przełącznikiem bezprzewodowym (po mqtt).

Cały układ działa nieźle (testuję 3 msc.), z jednym mankamentem na głowicach - nie zawsze aktualizują się po restarcie Home Assistanta pomiary aktualnej temperatury. Poradziłem sobie z tym definiując w HA głowice generyczne  (https://www.home-assistant.io/components/climate.generic_thermostat/) a pomiar temp. biorę z czujników xiaomi. 

Jakbyś miał jakieś pytania, to daj znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...