Jump to content

Instalacja Xiaomi.eu - poradnik + małe FAQ [stan aktualny na 15.11.2022]


Kacper Skrzypek

Recommended Posts

PODSTAWOWA ZASADA:
Zrób kopię zapasową swoich danych oraz aplikacji przed instalacją jakiegokolwiek systemu i najlepiej wgraj ją na komputer. Jak zrobić taką kopię - więcej w FAQ na dole.

Nie odpowiadam za uszkodzenia telefonów powstałe w wyniku tego poradnika. Robisz na własną odpowiedzialność!

Uwaga! Instalując TWRP oraz Xiaomi.eu, mając odblokowany bootloader, musisz być świadomy/a zarówno korzyści, jak i ryzyka, jakie się z tym wiąże. Odblokowany bootloader i TWRP, szczególnie w przypadku nieustawienia jakiejkolwiek blokady ekranu (bo z ustawioną blokadą nie będzie to możliwe), pozwoli złodziejowi (jeśli będzie wiedział, jak to zrobić) uzyskać dostęp do wszystkich naszych danych w telefonie.
Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie Twoich danych - pozostań przy wersji Global, jeśli oczywiście jest on dostępny, i zablokowanym bootloaderze.
Jeśli chcesz wgrać Xiaomi.eu - licz się z tym, o czym wspomniałem wcześniej.
W przypadku kradzieży warto mieć włączoną funkcję Find Device w naszym telefonie. Po wejściu na stronę i.mi.com i zalogowaniu się na nasze konto Xiaomi można zablokować nasz telefon tak, aby osoba, która go ukradnie, nie miała możliwości skorzystania z niego (nie zmienia tego nawet wgranie innej wersji MIUI, ale jeśli mamy odblokowany bootloader - zmienia to wgranie custom ROMu niebędącego MIUI).

___________________________________________________________________________

Rzeczy niezbędne do instalacji Xiaomi.eu

 1. zainstalowany alternatywny program do przywracania systemu (tzw. recovery), w przypadku większości telefonów Xiaomi jest to TWRP, ale istnieją też inne jego edycje, takie jak np. OrangeFox - obsługujące OTA w MIUI Global/China (domyślnie w telefonie jest preinstalowane MiRecovery, bardzo okrojone pod względem funkcji). Recovery jest niepotrzebne w przypadku telefonów, dla których obecnie wydajemy wyłącznie ROM z dopiskiem FASTBOOT; w przypadku tych telefonów dobieranie TWRP można pominąć.
 2. ROM Xiaomi.eu,
 3. odblokowany program rozruchowy (tzw. bootloader) - poprzez narzędzie od Xiaomi,
 4. pakiet platform-tools od Google dostępny do pobrania w tym miejscu (pod Windowsa, są też dostępne wersje pod Linuxa i MacOS). Pakiet rozpakowujemy, wchodzimy w jego folder i wykonujemy kombinację ctrl+shift+prawy przycisk myszy, a następnie wybieramy Uruchom wiersz poleceń/Uruchom PowerShell. Jeśli uruchomimy PowerShella, zanim rozpoczniemy pracę z fastbootem, wpiszmy tam jeszcze cmd i zatwierdźmy enterem.

___________________________________________________________________________

Instalujemy nowy system - dobieranie, pobieranie i proces instalacyjny
RECOVERY - DOBIERANIE. Pomijamy, jeśli nasz telefon nie ma TWRP (po sprawdzeniu w kroku 1, czy na liście nie ma obok naszego telefonu dopisku FASTBOOT: yes)

 1. Recovery dobieramy po tzw. nazwie kodowej urządzenia. Zwróć na nią uwagę, pod nią musisz dobierać i TWRP, i ROM! Wybranie złego systemu albo recovery może spowodować uceglenie telefonu! Aktualne nazwy kodowe urządzeń Xiaomi można odnaleźć w wątkach aktualizacyjnych Xiaomi.eu - w tym miejscu. Odszukujemy najnowszy wątek aktualizacji, a potem, w tabelce w pierwszym poście - nasz telefon i jego nazwę kodową.
  Niektórych modeli możecie nie znaleźć w wątku poświęconym aktualizacji wersji beta - wynika to z faktu, iż zostały one wydane tylko na rynek Globalny, a takie telefony nie mają wersji beta MIUI. Wtedy kierujemy się listą umieszczoną w wątku STABLE.

  Przykład: W przypadku mojego telefonu (Mi 10T Lite) wchodzę w wątek dot. wersji beta, spoglądam na listę i jest - Mi 10T Lite to gauguin, zatem szukam recovery o nazwie kodowej gauguin:
  image.png
  Ale na przykład Poco X3 Pro nie ma na liście w wątku dotyczącym wersji beta, zatem szukam w wątku dotyczącym stable i też jest - tu jest nazwa kodowa vayu, zatem pod nią szukam TWRP:
  image.png

  Ewentualnie sprawdzamy ją następująco:
  Uruchamiamy telefon w fastboot, podpinamy do komputera. Wpisujemy komendę:
  fastboot devices

  a następnie

  fastboot getvar product

  w wyniku czego wyskoczy nam mniej więcej coś takiego (nie sugerować się komendami które wpisałem, sudo potrzebne jest na Linuxie):
  59ea54e293a9a_Przechwycenieobrazuekranu_2017-10-20_21-55-53.thumb.png.8f68e670b366d7398fb4b2c347005c0b.png
  Ewentualnie ściągnij aplikację Device Details ze sklepu play i sprawdź co masz w zakładce device albo product. Komenda fastbootowa nie zawsze podaje nazwę modelu (czasem trzeba przekopiować to co wyrzuci do Google'a, tam znajdzie się odpowiedź).

 2. Kiedy już to uczynimy, musimy odnaleźć odpowiednie recovery pod nasz model - nie możemy się pomylić (chyba, że TWRP jest zgodny z kilkoma telefonami - czasem zdarzają się takie przypadki, jak np. w Redmi Note 8/8T).
  Możemy to uczynić na trzy sposoby:
  albo odszukać w Google recovery po frazie "recovery/twrp (nazwa kodowa albo model telefonu)",
  albo wejść do zbioru recovery prowadzonego przez Camerado na forum xiaomi.eu,
  albo wchodząc na stronę TWRP i odszukując swoje urządzenie - o ile oficjalne wydanie jest dla danego telefonu dostępne.

  Pobieramy paczkę (albo plik obrazu .img) z naszą nazwą kodową. Im nowsze, tym zazwyczaj lepiej, aczkolwiek jeżeli nie będzie ono działać poprawnie, można próbować inne; w folderze zazwyczaj znajduje się kilka obrazów, pochodzących od różnych developerów.
 3. Kiedy TWRP się ściągnie, rozpakuj paczkę (no chyba że jej nie ma, to nie trzeba). Będzie w niej plik img, który należy przekopiować do katalogu z platform-tools.

SYSTEM - DOBÓR

 1. System Xiaomi.eu można odnaleźć na stronie MIUIPolska.pl w zakładce Pobierz MIUI. Odnajdujemy ROM pod nasz telefon i go ściągamy na komputer. Lokalizacja nie jest istotna, ważne jest to, by go nie wypakowywać (nie dotyczy ROM-ów z dopiskiem fastboot - te NALEŻY wypakować).
  Niektóre telefony zostały wydane tylko na rynek globalny; takie urządzenia nie mają wersji rozwojowej, która jest dostępna w dziale Pobierz MIUI. W takim przypadku sprawdzać należy, czy nie znajdują się one na stronie Pobierz MIUI stabilne. W przypadku, gdy nie chcemy instalować wersji beta, lecz stabilną, zaglądamy wyłącznie na stronę Pobierz MIUI stabilne.

  Przykład: w przypadku Mi 10T Lite ROM znajduje się na stronie Pobierz MIUI (beta). Chcę pobrać wersję beta, a nie stabilną, pobieram zatem ROM z tej strony:
  image.png
  Natomiast Poco X3 Pro nie ma na stronie Pobierz MIUI, zatem spoglądam na stronę Pobierz MIUI Stabilne. I tam znajduję to, czego szukam:
  image.png
 2. Sprawdź, czy system ściągnął się prawidłowo. Wykorzystamy w tym celu program IgorWare Hasher.
 3. Rozpakuj paczkę i uruchom plik .exe. Pojawi się menu programu. Wskaż plik (np. poprzez jego przeciągnięcie na okno programu), a nastęþnie, w zakładce Hash Result, zaznacz MD5 i kliknij Enter.
 4. Porównaj sumę kontrolną MD5 programu z początkiem sumy, która jest dostępna na stronie Pobierz MIUI dla Twojego telefonu. Jeśli obydwie są takie same - plik ściągnął się właściwie. Jeśli nie są - ściągnij plik ponownie, jest uszkodzony.

Instalacja softu - zakładam, że mamy już odblokowany bootloader. Na forum jest poradnik odnośnie odblokowania bootloadera, więc w tym poradniku go pominę.

RECOVERY - instalacja (w przypadku telefonu, który ma recovery; jeśli Twój telefon nie ma recovery, te kroki można pominąć)

 1. Wyłączamy nasze urządzenie, a następnie przytrzymujemy przyciski: POWER i GŁOŚNOŚĆ-, aż do momentu pojawienia się ikonki Mitu i napisu FASTBOOT:
  maxresdefault.thumb.jpg.31878284572458997c2a35b94d9ea1c2.jpg
 2. Podłączamy w tym trybie nasze urządzenie do kabla USB, a kabel - do komputera. System Windows zainstaluje odpowiednie sterowniki (zresztą, jeśli odblokowaliśmy bootloader, powinny być one w systemie). Jeśli tak się nie stanie, postępuj zgodnie ze wskazówkami na dole w FAQ.
 3. Przechodzimy do katalogu, w którym znajdują się pliki platform-tools. Upewnij się, przed rozpoczęciem procesu instalacyjnego, że do tego katalogu masz skopiowany plik img z paczki zawierającej recovery.
 4. Wykonujemy kombinację ctrl+shift+prawy przycisk myszy, a następnie wybieramy Uruchom wiersz poleceń/Uruchom PowerShell. Ważne: Jeśli uruchomimy PowerShella, zanim rozpoczniemy pracę z fastbootem, wpiszmy tam jeszcze cmd i zatwierdźmy enterem. Inaczej dalsze polecenia mogą nie działać poprawnie.
 5. W wierszu polecenia wpisujemy komendy:
  fastboot devices

  Pojawi się lista urządzeń uruchomionych w tym trybie, powinno być tam - jeśli nie podpinamy innych telefonów - tylko nasze urządzenie.

  fastboot flash recovery nazwa_naszego_pliku.img

  TWRP zostanie wgrane na nasz telefon.
  Jeżeli wiersz poleceń zwróci informację o błędzie typu "No such partition", sprawdź jeszcze inną komendę do wgrania TWRP:

  fastboot flash recovery_ab nazwa_naszego_pliku.img

  Jeśli i ona zwróci ten sam błąd, oznacza to, że Twój telefon nie posiada dedykowanej partycji recovery. Postępuj wtedy zgodnie z krokiem 7.

 6. Teraz uruchamiamy ponownie TWRP:

  fastboot reboot

  Po wydaniu tej komendy NATYCHMIAST trzymamy vol+, aby urządzenie uruchomiło się w naszym TWRP. Dalej postępujemy zgodnie z instrukcją "Przypadek, gdy telefon ma recovery - DLA STARYCH TELEFONÓW".

 7. W niektórych przypadkach komendy z kroku nr 5 nie zadziałają, gdyż niektóre nowe urządzenia nie mają partycji recovery. W ich przypadku, jeśli istnieje dla tych modeli TWRP i jest także nasz ROM pod TWRP (bez dopisku fastboot), najpierw weryfikujemy, czy obecnie mamy aktywny slot A:

  fastboot --set-active=a

  a potem jedynie uruchamiamy te TWRP poleceniem:

  fastboot boot twrp.img

  I wykonujemy kroki według poradnika "Przypadek, gdy telefon ma recovery - DLA NOWYCH TELEFONÓW". Jeśli dla danego modelu istnieje TWRP, ale nie istnieje nasz ROM pod TWRP (to znaczy: w nazwie pobranej paczki z ROM-em jest dopisek fastboot), powyższe kroki IGNORUJEMY i przechodzimy do instalacji według instrukcji poniżej dla telefonów BEZ TWRP.

XIaomi.eu - instalacja

Przypadek, gdy telefon ma recovery - DLA STARYCH TELEFONÓW:

Spoiler

 

 1. OK, mamy uruchomiony TWRP bądź jakiś inny recovery. W 99% przypadków w TWRP natkniemy się na jeden z poniższych ekranów, co może powodować małą panikę:
  C80mWeA.pngtwrp.thumb.png.4b1056ff41d289e1136814ab512a6ece.png
 2. Nie denerwujemy się :)
  Na dole są dwa szare paski. Klikamy w prawy pasek i wybieramy nasz język polski (albo angielski, jak kto woli). Mamy TWRP w jakimś zrozumiałym języku :)
 3. Zaznaczamy opcję nieinformowania o modyfikacji systemu przy następnych uruchomieniach TWRP (nie trzeba, ale można) i przesuwamy suwak, który jest na dole. Jest to konieczne, aby kontynuować instalację systemu. Powita nas główne menu TWRP:
  TWRP 1.jpg
  lub jeśli mamy OrangeFox, to coś takiego:
  Screenshot_2021-04-25-11-33-15.png
 4. Przechodzimy do zakładki Wyczyść/Wipe, a tam wybieramy opcję Formatuj Data/Format Data. Ta opcja usuwa domyślne szyfrowanie danych (obecne na urządzeniach z Androidem 6 i wyższym), bez tej opcji nie wgramy systemu na pamięć wewnętrzną. Wpisujemy "yes" i wciskamy niebieski przycisk po prawej stronie.
  Wskazówka: Jeśli posiadamy kartę pamięci albo kabel OTG, do którego podepniemy pendrive'a i z któregoś z tych nośników zainstalujemy system, to format data nie jest wymagany, niemniej pamięć wewnętrzna będzie zaszyfrowana i może być problem z późniejszą instalacją ROMów z pamięci wbudowanej. Jeśli tak właśnie będziesz instalować system, możesz pominąć kolejne dwa kroki.
  Po format data nie jest konieczny wipe data ani żaden inny - możesz zrobić, ale nie musisz.
  Format Data NIE RÓWNA SIĘ Wipe Data!! To oddzielna opcja w TWRP!

  W przypadku OrangeFox przechodzimy do ostatniego kafelka na dole (More), potem Manage Partitions > zaznaczamy Data i akceptujemy ikonką na dole > wybieramy Format Data i wpisujemy yes, a następnie akceptujemy.
  Screenshot_2021-04-25-11-33-30.pngScreenshot_2021-04-25-11-33-35.pngScreenshot_2021-04-25-11-33-37.pngScreenshot_2021-04-25-11-33-39.png
 5. Może się pojawić błąd typu Nie można zamontować '/data' (Device or resource busy).
  W takim przypadku cofamy się do menu głównego TWRP, w którym wybieramy Restart/Reboot -> Recovery. Telefon uruchomi się ponownie w TWRP. Wykonujemy ponownie format data, który teraz powinien pójść bez żadnych problemów.
 6. Jeśli powyższego błędu nie mamy, również dla pewności uruchamiamy ponownie TWRP jak w kroku powyżej, lecz nie musimy już wykonywać formatu partycji /data. Jeśli komputer z jakiegoś powodu nie chce wykryć pamięci wewnętrznej, tak jak u autora poradnika na Mi 10T Lite, można wykonać wipe data, dalvik i cache. Wtedy pamięć powinna być odczytana już normalnie.
 7. OK, zrobione. Zatem w TWRP klikamy Wstecz/Back i cofamy się do menu głównego.
  Podłączamy nasz telefon do komputera (jeśli mamy kartę pamięci i na niej już system, albo na pendrive przez OTG - nie musimy) i wgrywamy system do pamięci wewnętrznej (w przypadku braku OTG/karty SD).
  Następnie wybieramy z menu opcję Instaluj/Install, wskazujemy nasz system (jeśli mamy na SD bądź pendrive - wybieramy opcję Wybierz Pamięć/Select Storage) i przesuwamy suwak na dole ekranu.
  Nie zaznaczajmy żadnej opcji nad suwakiem, szczególnie rebootu po instalacji - możemy, jeśli chcemy, zaznaczyć opcję weryfikacji pliku. Jeśli się on nie zainstaluje, wystarczy tę opcję odznaczyć i spróbować zainstalować paczkę ponownie. Niezaznaczanie opcji wynika z tego, że jeśli coś zaznaczymy, to bardzo prawdopodobne jest, że później nie zdążymy przed restartem doczytać, jaki pojawił się błąd - co może generować później problemy.
 8. System nam się instaluje. Potrwa to od 2,5 do 5 minut.
 9. Po udanej instalacji (bez czerwonych błędów/linii lub z informacją Success na górnym pasku) klikamy Reboot System.
 10. System się uruchamia. Czekamy cierpliwie, pierwszy boot może trwać długo, nawet ok. 15 minut i dłużej (u mnie było to ok. 5 minut po wykonaniu wszystkich powyższych operacji). Potem już konfiguracja, przywrócenie danych naszych aplikacji i finito, mamy system :)

Przypadek, gdy telefon MA recovery - DLA NOWYCH TELEFONÓW (dzięki @mrosi i @zoltan78):

Spoiler

 

 1. W przypadku języka chińskiego w Recovery zmieniamy go na angielski albo polski:
  twrp.thumb.png.4b1056ff41d289e1136814ab512a6ece.png
  klikając w prawy szary pasek na dole ekranu.
 2. Przesuwamy suwak na dole.
 3. Kopiujemy ROM do pamięci telefonu i instalujemy go z poziomu menu Install/Instaluj. Jeśli przy instalacji jest zaznaczona opcja Inject TWRP install, ODZNACZAMY JĄ - ROM sam dokona podmiany recovery.
 4. Po pomyślnym wykonaniu operacji wracamy do głównego menu i przechodzimy do menu Wipe/Wyczyść > przesuń suwak na dole (Swipe to Factory Reset), a następnie wróć do tego menu i wybierz opcję Format Data/Formatuj Data, tam wpisz "yes" i zatwierdź.
 5. Następnie wybieramy opcję Reboot System. Jeśli pojawia się wybór slotów pamięci, wybieramy Slot A.

Przypadek, gdy telefon NIE MA recovery (paczka xiaomi.eu z dopiskiem fastboot) - dzięki @mrosi:

Spoiler

1. Pobieramy ROM na dysk twardy komputera.

2. Prawy klik na plik ROM -> Właściwości. W zakładce "Ogólne" pliku odhaczamy opcję "odblokuj" ("Unlock"):

Bez tytułu.png

Ma to zapobiec uruchomieniu blokowania rozpakowania pliku ROM przez zabezpieczenia systemu Windows 10.

3. Z pomocą programu typu WinRAR czy 7-Zip rozpakowujemy plik do folderu. Powinniśmy otrzymać taki zestaw plików:

001.png

3. Uruchamiamy telefon w trybie fastboot (tak, jak do instalacji TWRP, do logo MiBunny grzebiącego w pleckach robocika)).

4. W zależności od systemu w komputerze (Linux, Mac OS, Windows) wybieramy stosowny plik z listy. Zakładamy zatem, że mamy komputer z systemem Windows.

a) Jeśli chcemy zainstalować ROM "na czysto", z całkowitym wyczyszczeniem telefonu, tak jak to zazwyczaj robimy przy pierwszej instalacji, uruchamiamy wersję windows_fastboot_first_install_with_data_format.bat

b) Jeśli chcemy jedynie zaktualizować system, zainstalować ROM na istniejącą już, starszą wersję MIUI Polska / Xiaomi.eu, uruchamiamy wersję windows_fastboot_update_rom.bat

5. Analogicznie postępujemy w przypadku komputerów z systemami Linux i Mac OS.

6. Czekamy do zakończenia procedury, czyli do samoczynnego restartu telefonu.

7. Po uruchomieniu telefonu odłączamy go od komputera. W zależności od wyboru opcji a) lub b) (odpowiednio) konfigurujemy telefon lub po prostu go używamy.


Dotarliśmy do końca instalacji systemu. Teraz możesz świętować, odtańczyć makarenę czy co tam chcesz ;p

___________________________________________________________________________

Małe FAQ

Jak wykonać kopię zapasową aplikacji i danych?

Kopię zapasową aplikacji robimy w sposób następujący:

 1. Wchodzimy w aplikację Ustawienia -> Informacje o telefonie > Kopia i przywracanie danych.
 2. Zaznaczamy elementy, jakie kopia ma mieć. Klikamy na Utwórz.
 3. Kopia się tworzy. Po jej utworzeniu będzie ona dostępna w katalogu MIUI/backup/AllBackup/<folder z datą i godziną wykonania backupu>. Ten folder możesz sobie przekopiować na inny nośnik i potem przywrócić z powrotem.
 4. Uwaga! Kopia MIUI nie przywraca danych wszystkich aplikacji. Istnieje ryzyko, że niektóre z nich trzeba będzie doinstalować sobie samemu na nowej wersji systemu, a niektóre przywrócone aplikacje mogą się zamykać z powodu niekompatybilności danych (te aplikacje również trzeba przeinstalować na nowo). Możesz spróbować zrobić kopię w Chmurze Xiaomi (ale tu również nie ma gwarancji, że wszystko przywróci się w 100%).

Kopię danych można zrobić albo za pomocą TWRP, albo przerzucając swoje ważne dane na inny nośnik (karta SD/komputer etc.).

Kopię aplikacji i ich danych można także wykonać za pomocą aplikacji Titanium Backup, po nadaniu uprawnień roota, lub innych apek takich jak Migrate.

Tworzenie backupu za pomocą TWRP:
Wchodzisz w TWRP, potem w menu Kopia, wybierasz partycje do backupu i gotowe. Backupy zawsze są w folderze TWRP/BACKUPS, tam też musimy je zrzucić, jeśli zrobiliśmy je, ale mamy je tylko na komputerze.

Jak wrócić na Globala/zainstalować system przez MiFlash?

XIAOMI - SNAPDRAGON
odblokowany bootloader

Używamy do tego celu programu o nazwie MiFlashTool. Jego najnowsza wersja znajduje się zazwyczaj w najnowszej wersji programu MiFlashPro (link aktualny na dzień 25.04.2021). Poradnik, jak go użyć, znajduje się na forum MIUIPolska tutaj. Wymienię z grubsza jego tryby (o ile tak to można nazwać).

Program MiFlash służy do instalacji oficjalnych systemów Xiaomi - typu wersje China (Developer, Stable) czy Global (Developer, Stable). Nie instalujemy za jego pomocą Xiaomi.eu. Po wybraniu systemu do sflashowania mamy na dole 3 opcje:

 • Aby zachować dane użytkownika, w menu programu wybieramy opcję save userdata.
 • Jeśli chcemy kompletnie sformatować pamięć telefonu, wybieramy opcję flash all.
 • Żeby natomiast sformatować pamięć i zablokować bootloader - opcja flash all and lock.

ROMy MiFlash mają końcówkę tar.gz lub tgz, nie zip (zip to wersje pod recovery, instalowane z aplikacji Aktualizacje, a w przypadku Xiaomi.eu - z poziomu TWRP). Można je odnaleźć albo tutaj, albo na forum Mi Community Global w dziale swojego urządzenia (wątki o wydaniu jakiejś wersji ROMu - Global lub China). Wgrywamy system w tym programie w trybie fastboot (telefon włączamy kombinacją vol- i power).

Uwaga!!! Na chińskich wersjach telefonów wydanych od Redmi 5 Plus i dalej kategorycznie NIE WOLNO BLOKOWAĆ BOOTLOADERA na ROMie Global!!! Spowoduje to bowiem, że urządzenie uruchomi się tylko do Mi-Recovery i nie ruszy dalej! W takim przypadku, jeśli już niestety zablokowaliśmy bootloader, można spróbować wgrać wersję China ROM poprzez XiaomiADB i później, po wgraniu China, odblokować bootloader. Instrukcję, jak taki ROM wgrać, można zobaczyć na stronie programu. Jeśli się to nie uda (a niestety w 99% przypadków się nie uda), pozostaje MiPCSuite (wersja chińska) lub serwis.

Wersja chińska telefonu ma pudełko w języku chińskim i oznakowanie, które powinno wskazywać na to, że takową chińską wersję kupiliśmy. Możemy też sprawdzić, jaką mamy wersję, poprzez wejście w Informacje o telefonie (Wersja modelu) i weryfikację w Google bądź na stronie Xiaomi po numerze IMEI urządzenia.

zablokowany bootloader

Tak samo jak powyżej, tyle że musimy telefon uruchomić w trybie EDL. Tu sprawa jest bardziej skomplikowana. Xiaomi bowiem od MIUI8.1 zablokowało możliwość uruchomienia EDL komendą (komenda działa tylko na odblokowanym bootloaderze). Konieczne jest zatem uruchomienie go w inny sposób. Kilka z nich znajdziesz tutaj: http://forum.android.com.pl/topic/299950-wprowadzenie-telefonu-w-tryb-download-edl/
Telefon jest w trybie EDL, gdy rozpoznawany jest przez Windows jako Qualcomm HS-USB QDLoader 9008.
Wtedy możesz instalować ROM tak jak przy odblokowanym bootloaderze.
UWAGA: od MIUI 8.2 niemalże wszystkie nieinwazyjne sposoby w większości urządzeń nie działają - EDL wymusić można tylko testpointem lub boxem serwisowym, nawet deep flash powoli nie działa!

Na nowych wersjach telefonów od Redmi Note 5 Xiaomi pozwala na wgranie softu w EDL tylko autoryzowanym kontom Xiaomi. Oznacza to, że nie jesteśmy w stanie, bez odnalezienia posiadacza takowego konta (o co obecnie bardzo trudno) lub odnalezienia metody ominięcia tej blokady, wgrać softu w tym trybie!!!

XIAOMI - MEDIATEK
odblokowany bootloader

Procedura taka sama jak dla odblokowanego bootloadera w Snapdragonie.

zablokowany bootloader

Życzę powodzenia ;)
Ale już bez żartów. Dla Mediateków, na zablokowanym bootloaderze, procedura przebiega zupełnie inaczej niż wszystkie powyższe - one nie zadziałają. Konieczny jest program SP Flash Tool, uniwersalny dla wszystkich telefonów z Mediatekiem (nie tylko Xiaomi) oraz wprowadzenie telefonu w tryb download Mediateka. Poradnik w tym miejscu: http://en.miui.com/thread-193681-1-1.html albo filmowy: https://youtu.be/rkGvpUzHtuc?t=7m58s

W poradniku tekstowym nie została uwzględniona jedna kwestia. Przy instalacji trzeba zwrócić uwagę na jedną ważną rzecz - NIE ZAZNACZAMY PARTYCJI PRELOADER! Instaluje się ją od nowa, jak telefon to zupełna cegła i nic na niego nie działa. Wszystkie inne partycje można instalować zupełnie normalnie, można też instalować sam system i recovery jak na filmie, ale warto instalować całą resztę, by telefon był czysty. Oczywiście trzeba koniecznie pamiętać o backupie danych, bo znikną one przy instalacji oryginalnego oprogramowania.

Nowe telefony z Mediatekiem również wymagają autoryzowanego konta Xiaomi tak jak telefony ze Snapdragonem!

Mój komputer nie wykrywa telefonu w fastboot! Jak żyć!?

Najwidoczniej to wina sterowników. Jeśli odblokowywałeś bootloader, to masz pewnie jeszcze paczkę z programem MiUnlockTool. Wejdź w niego. Powinna, obok przycisku zamykania programu, pojawić się zębatka. Kliknij w nią, a potem w Mi Usb Driver. Sterowniki powinny zadziałać i komputer powinien być w stanie wykryć telefon w fastboot.

Jeśli nie, to upewnij się, że używasz oryginalnego kabla od Xiaomi. Zamienniki mogą mieć kłopoty z poprawnym działaniem w trybie Fastboot.

Niektóre procesory mogą mieć problem z poprawnym wykrywaniem telefonu w trybie fastboot w niektórych przypadkach. Wtedy należy uruchomić skrypt dodający odpowiednie wartości do rejestru Windowsa, a następnie uruchomić ponownie komputer i sprawdzić, czy urządzenie jest wykrywane poprawnie.

USB controller fix.bat

OTA mi nie działa. Jak zainstalować aktualizację?

Ściągnij system tak, jak zwykle (MIUIPolska.pl -> Pobierz MIUI), wgraj na jakiś nośnik/pamięć wewnętrzną, nie rób wipe, wejdź w TWRP -> wpisz hasło blokady ekranu, aby zdeszyfrować dane -> Instaluj/Install -> zip z systemem -> Install -> Reboot System. Telefon powinien się uruchomić po około 5-10 minutach.

Nie mogę wgrać TWRP. Co zrobić?

Jeśli masz błąd typu "fastboot nie został rozpoznany...", sprawdź, czy masz plik fastboot.exe w folderze albo czy jesteś w właściwym folderze.
Jeśli natomiast Twój błąd to "error: cannot load...", sprawdź, czy nazwa pliku jest poprawna (polecenie dir).
Jeśli jednak Twój błąd to "error: dtb not found" - sprawdź, czy ściągnąłeś recovery pod Twój model telefonu. Jeśli tak, sprawdź sumę kontrolną. Ewentualnie recovery nie jest kompatybilne z Twoją wersją systemu - wtedy spróbuj wgrać starsze recovery.

Po instalacji systemu wyświetla mi się informacja przy wyjściu do systemu, że systemu nie zainstalowano. Co robić?

Są 2 opcje - albo rzeczywiście nie zainstalowałeś systemu (choć to byłoby dziwne) albo TWRP się pomylił. Jeśli jesteś pewien, że zainstalowałeś Xiaomi.eu, zignoruj to i kontynuuj instalację.

Telefon zatrzymuje mi się cały czas na animacji MIUI po instalacji Xiaomi.eu. Jak temu zaradzić?

Coś musiałeś ominąć. Spróbuj zrobić jeszcze raz format data w TWRP albo po prostu zrestartować telefon. Niektórym pomogło jedno, innym drugie. Możliwe, że jest także inne rozwiązanie Twojego problemu, jeśli obydwa wymienione powyżej nie działają - sprawdź w dziale Twojego telefonu.

To tyle :) Jeśli czegoś nie doglądnąłem lub ominąłem, piszcie - poprawię.

Proces sprawdzony w dniu 21 kwietnia 2021 r. na Mi 10T Lite.

Edited by Kacper Skrzypek
Aktualizacja posta
 • Like 16
 • Thanks 10
Link to comment
Share on other sites

 • mrosi pinned this topic
Cytat

Po wejściu na stronę i.mi.com i zalogowaniu się na nasze konto Xiaomi można zablokować nasz telefon tak, aby osoba, która go ukradnie, nie miała możliwości skorzystania z niego

Pod warunkiem, że i.mi.com nie uprze się, aby weryfikować tożsamość logującego się poprzez wysłanie SMS-a na... numer skradziony razem z telefonem. Miałem taką sytację i nic się nie dało zrobić. Choć do konta był też przypisany adres e-mail, system logowania na i.mi.com nie dawał wyboru opcji weryfikacji przez e-mail. Uparł się cham na SMS i co mu zrobisz?

(to była symulacja, nie prawdziwa sytuacja na szczęście, ale naprawdę nic nie umiałem wskórać).

Link to comment
Share on other sites

Hmm, no tutaj byłby mały problem. Chyba, że telefon będzie synchronizować SMSy na bieżąco do chmury, to można by z poziomu chmury odczytać kod SMSowy. Tylko pytanie - co jak nie ma neta włączonego...? No tu mnie trochę zagiąłeś, wygląda na to że rzeczywiście to też nie jest najlepsza opcja.

Link to comment
Share on other sites

@latet

@Orjon

Ja ostatnio chciałem zmienić hasło na koncie Mi i był wpisany numer który już został zniszczony więc podałem numer telefonu domownika jako drugi numer weryfikacyjny (przyszedł SMS z kodem) i zmieniłem sobie hasło oraz wyrzuciłem z listy numerów stary numer nieaktywny. 

Edited by majdan12
Link to comment
Share on other sites

Właśnie to testuję (bo trochę czasu minęło) "na sucho" na zapasowym tel. z innym kontem Xiaomi.

Problem jest taki, że jak się próbujesz zalogować przez WWW do i.mi.com po dłuższym czasie nielogowania się tam tą drogą (wyjaśniecie cookies) lub  z nowego kompa, to nie wystarczy ID i hasło, po trzeba też weryfikacji przez SMS. Jeśli nie ma się już tego numeru, to się zaczynają schody. Ale ma się dostęp do niektórych funkcji: namierzenie pozycji, zdalne zablokowanie i zdalne wyczyszczenie. Nie da sie natomiast zmienić hasła xiaomi bez tej weryfikacji.

System proponuje wtedy specjalną procedurę – pyta o różne dane (w tym IMEI telefonu z którego się logowało do tego konta) i wiele innych pytań, ale trzeba odpowadać na wszystkie – bo wniosek jest przesłany do akceptacji przez człowieka, jak sądzę, bo mają na to 3 dni. Co dokładnie po tych 3 dniach będzie, to się dowiem za 3 dni, ale ma to być m.in. reset hasło do Xiaomi i możliwość podania nowego numeru do weryfikacji SMS-ami.

Ogólnie uważam to za chore, bo przecież w 99,999% przypadków kradną ci telefon razem z numerem, a odzyskanie numeru chyba trochę trwa (nie wiem, nie sprawdzałem), a chyba tez niekoniecznie jest zawsze możliwe. W moim przypadku nie choziło o kradzież, ale po prostu zniszczyłem i wyrzuciłem tę kartę SIM, bo nei oplacało mi się ładować tego numeru i wygasł, a na śmierć zapomniałem, że jest przypisany do tego konta jako weryfikacyjny.

W sowim głównym tel., w ustawieniach bezpieczeństwa konta Xiaomi, dodałem na wszelki wypadek drugi numer tel., którego na co dzień nie noszę w telefonie. Niby że w razie czego mozna go użyć do weryfikacji itd. Bzdura! Nie można!

Sytuację i jej ch...wość mniej więcej pokazują poniższe screeny:

s.jpgnm.jpgcc.jpg

Dnia 21.09.2017 o 18:33, majdan12 napisał:

Ja ostatnio chciałem zmienić hasło na koncie Mi i był wpisany numer który już został zniszczony więc podałem numer telefonu domownika jako drugi numer weryfikacyjny (przyszedł SMS z kodem) i zmieniłem sobie hasło oraz wyrzuciłem z listy numerów stary numer nieaktywny. 

Z poziomu telefonu nie da się dodać drugiego numeru bez potwierdzenia tożsamości, a do tego potrzebny jest kod wysyląny SMS-em na pierwszy numer. Błędne koło!

Z poziomu WWW da się zrobić jak piszesz, o ile jesteś w pełni zalogowany (czyli nie jest to pierwsze logowania z danej przeglądarki czy danego kompa, albo nie minęło zbyt dużo czasu od ostatniego logowania). Jeśli jednak jesteś zalogowany częściowo (jak na moim screenie), to nie możesz tak po prostu dodać drugiego numeru. Podajesz go w ramach procesu "odzyskiwania tożsamości", wraz z innymi danymi, o które jesteś proszony.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@latet O, no to rzeczywiście dość nieciekawie to wygląda, masz oczywiście rację - do dostępu do smsów też trzeba kodu weryfikacyjnego...

A mam pytanko - jak jest info o kodzie na drugim screenie, to nie sprawdzałeś co jest po kliknięciu Not working? Bo może wtedy pójdzie na drugi numer.

Edited by Orjon
Link to comment
Share on other sites

Dnia 21.09.2017 o 19:29, Orjon napisał:

A mam pytanko - jak jest info o kodzie na drugim screenie, to nie sprawdzałeś co jest po kliknięciu Not working? Bo może wtedy pójdzie na drugi numer.

Sprawdziłem. Nie ma tam opcji wysłania kodu ani na inny nr ani na maila. Tam jest tylko możliwość rozpoczęcia procedury (tej, gdzie się czeka 3 dni na decyzję). Załączam screena z FAQ, gdzie są wymienione dane, o ktore jest się pytanum podczas tej procedury.

Natomiast podczas potwierdzania tożsamości z poziomu telefonu (na www tego nie zauważyłem) jest alternatywa dla kodu z SMS – udzielenie prawidlowych odpowiedzi na pytania zabezpieczające. Niestety, ja odp. nie pamiętam, bo nigdy nie podaję prawdziwych odp. na tego typu pytania (jak imię babci).

Do swojego głownego konta dostęp mam pełny (nie skradziono mi numeru :) i chciałem na wszelki wypadek zmienić sobie te pytania zabezpieczające i odpowiedzi gdzieś zapisać na czarną godzinę, ale... nie ma chyba w ogole opcji zmiany odpowiedzi na te pytania!

W FAQ MIUI czytamy:

Cytat

We'll send verification messages and important notifications to your phone or email address when you reset your password or make other security-related changes to your Mi Account.

a to nieprawda!

Screenshot_2017-09-21-19-29-06-795_com.xiaomi.account.pngPrzechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2017-09-21 194102.jpg

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Orjon napisał:

Czyli drugi numer na koncie Xiaomi jest w takim razie zupełnie niepotrzebny, skoro i tak to nic nam nie pomoże.

Dobre pytanie, po co on jest, co on daje. Chyba ... nic. A szkoda. Nie licząc tej "weryfikacji tożsamosci", to np. dodanie go (w ustawieniach tel.) mogłoby np. sprawiać, że ten tel. synchronizowałby także SMS i polaczenia z innego urządzenia działającego właśnie z tamtym numerem. A tak to ona tam jest i w sumie nie wiadomo po co.

Link to comment
Share on other sites

Dnia 21.09.2017 o 18:12, latet napisał:

Pod warunkiem, że i.mi.com nie uprze się, aby weryfikować tożsamość logującego się poprzez wysłanie SMS-a na... numer skradziony razem z telefonem. Miałem taką sytację i nic się nie dało zrobić. Choć do konta był też przypisany adres e-mail, system logowania na i.mi.com nie dawał wyboru opcji weryfikacji przez e-mail. Uparł się cham na SMS i co mu zrobisz?

(to była symulacja, nie prawdziwa sytuacja na szczęście, ale naprawdę nic nie umiałem wskórać).

Szybka wizyta w punkcie operatora i mamy nową kartę SIM z naszym numerem a stara jest zablokowana.

Link to comment
Share on other sites

52 minuty temu, marcszcz napisał:

Szybka wizyta w punkcie operatora i mamy nową kartę SIM z naszym numerem a stara jest zablokowana.

O ile jesteśmy w Polsce, itd, itp...

Wcześniej chyba też byłby problem w przypadku numerów pre-paid, ale teraz, dzięki obowiązkowi rejestracji, to chyba problemu nie ma, bo wiadomo czyj numer?

Czujne muszą być nadal osoby, które same zmieniają sobie numer, a stary chcą unicestwić lub nie będzie  w użyciu (zarejestrowany a nieużywany pre-paid wygaśnie po 3 mies.) – trzeba pamiętać, aby zmienić na koncie Xiaomi nr swojego "recovery phone", gdy ma się  jeszcze możliwość odebrania kodu na stary numer.

Edited by latet
Link to comment
Share on other sites

Kiedyś jako posiadacz samsunga miałem jedno recovery po wgraniu Custom Romu. Czemu obecnie po wgraniu TWRP są dwa?.

Kombinacja przycisków volume up + power powoduje przejście do chińskiego recovery, lub to jakiś tryb serwisowy?

Z poziomu telefonu aktualizacje, klikam 3 kropeczki , uruchom w trybie recovery i telefon uruchamia się w recovery TWRP

Ps. Instalując TWRP z poziomu fastboot wgrałem także TRWP jako apke na pulpit. Jak ją teraz usunąć?

 

Edited by baconp
Link to comment
Share on other sites

zainstalowałem TWRP, i po kliknięciu restart telefon cały czas wisi na logo MI - nie instalowałem jeszcze romu .eu, mam global...w czym problem? Przytrzymanie VOL+ i power resetuje telefon który potem dalej wisi...

Edited by raffal
Link to comment
Share on other sites

ok udało się wejść w TWRP...chce teraz po prostu wyjść z tego i włączyć telefon na tym romie jaki mam - global. Jak to zrobić? Czy jedyne wyjście to pobrać paczkę .eu i wgrać?

Edited by raffal
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pobierz przez kompa, wlacz mtp w recovery, przeslij plik do folderu twrp i install

Послано из Mi5s плюс

Nikt sie nie spytal dlaczego do twrp kazalem przeslac (: bo po nawet full wipe ten folder i zawartosc nie zginie (bezpieczne miejsce)

Послано из Mi5s плюс

Link to comment
Share on other sites

pobrałem paczkę .eu , wrzuciłem na kart SD, wyczyściłem DATA mimo że nie trzeba ;) zainstalowałem i od 10 minut mam ekran mi powered by android...

nie wyczyściłem dalvik itp. Może to mieć wpływ na to że ciągle telefon stoi na ekranie Android z 3 kropeczkami?

Edited by raffal
Link to comment
Share on other sites

Przed chwilą, wojtek.02 napisał:

W poradnikach mówią że może się ładować nawet do 40 minut.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

zgadza się ale tam mową już o tym pasku aktualizacji...to bym rozumiał że tyle się ładuje ale ten ekran z kropeczkami "niby" znika po 2-3 minutach i pojawia się pasek aktualizacji

Link to comment
Share on other sites

Chwila, chwila.

 

GLOBAL nie będzie Ci działał z TWRP. Jeśli zainstalowałeś TWRP, to teraz przez niego wrzuć xiaomi.eu (lub inny rom), jeśli chcesz wrócić do Globala, to tylko oryginalne MI RECOVERY (przy instalacji przez MiFlash samo się zainstaluje).

Link to comment
Share on other sites

dzięki Orjon za dobre chęci ale sytuacja na 7.9.7 jest identyczna. Wisi na tym samym etapie czasami sobie wibrując. Coś skopałem chyba tylko nie wiem co...
Bootloader odblokowany, TWRP ma najnowsze, co prawda do kenzo ale kate też na tym działa. Wrzucam rom na kartę SD, wszystko się instaluje ale telefon nie wstaje. Pobieram właśnie globala i spróbuje zainstalować go przez TWRP. Już mi wszystko jedno jaki rom, byle odzyskać telefon :)

Link to comment
Share on other sites

 • Kacper Skrzypek changed the title to Instalacja Xiaomi.eu - poradnik + małe FAQ [stan aktualny na 15.11.2022]

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
 • Create New...