Skocz do zawartości

Mi5: CPU – liczba aktywnych rdzeni, częstotliwości, throttling


latet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wg wszelkich programów narzędziowych typu:

mój Mi5 Prime ma stale nieaktywne dwa spośród 4 rdzeni, a maksymalna częstotliwość do 1,59 GHz.

Czy Wy (inni posiadacze Mi5) też tak macie?

Jest też dość agresywnie ustawiony Throttling – w żaden sposób nie jestem w stanie przekroczyć temp. CPU na poziomie 50-51° – praktycznie w parę sekund po uruchomieniu testu apki CPU Throttling Test widać, jak częstotliwość spada do 1,2GHz, a w niedługim czasie do 0,96GHz (to oczywiście zależy też od temp. otoczenia).

Dowiodłem sobie eksperymentalnie, że przez throttling bardzo szybko spada FPS w nagrywanych filmach 4K, dlatego zgłębiam ten temat. Być może naprawdę dwa rdzenie są nieaktywne i telefon ciągnie na pół gwizdka? Poza nagrywaniem 4K nie odczułem jednak nigdy problemów związanych z brakiem mocy czy throttligiem.

Dzięki!

 

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MiFlash robiłem nie raz, aczkolwiek nie w ostatnich miesiącach. Globala używałem kiedyś, ale bardzo krótko i nie zajrzałem wtedy do tego typu apek narzędziowych, więc nie wiem, co pokazywały.

Gdybym naprawdę miał 2 rdzenie "martwe" i tak mocno ściętą na stałe częstotliwość, to czy wyniki np. Antutu miałbym na takim samym poziomie, jak wszyscy inni? Jest jakiś sensowny test bardziej obciążający CPU (a nie GPU) i wykorzystujący wszystkie rdzenie? Chętnie bym porównał wyniki.

Czy możesz pokazać swoje screeny (Mi5) z CPU-z lub innej tego typu apki?

 

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, galakty napisał:

@latet A to nie tak, że na androidzie 7 żaden program nie odczytuje poprawnie rdzeni? Odpal statystyki systemowe, pomęcz telefon i zobacz czy rdzenie chodzą.

Nie mam pojęcia, może i tak jest, że to ograniczenie Andka 7.

Jakie statystyki systemowe masz na myśli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, slimdick napisał:

Nie ma i nie wróci , pokazywało nie właściwe wskazania po przejściu na 7.0. Usunięte z oficjalnych wersji Androida , nie ma na LineageOs. Zostało na RR ale pokazuje nie właściwe wskazania.

OK, a czy cokolwiek teraz może pokazać właściwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, rufik napisał:

Bo testy wydajnościowe obciążają mocno sprzęt? A przy nagrywaniu już nie tak mocno i "decyzja" jest inna?

Wtedy byłoby widać podczas testów wydajnościowych aktywność wszystkich rdzeni i max. częstotliwość w apkach monitorujących CPU. A nie widać. Więc jednak podejrzewam, że to odczyty apek są złe z jakiegoś powodu. A mocy dla 4K brakuje, bo po prostu jej brakuje na tym procku, gdy się rozgrzeje. Nie wiem, czy przestawienie poziomu throttlingu na inny dało by tu wiele - pewnie tylko o kilka/naście sekund wydłużyłoby czas do obniżenia częstotliwości i spadku mocy.

Trzeba będzie chyba przeprosić sie z rootem i wypróbować inne governery i ustawienia throttlingu (choć nie ma pojęcie,czy do tych ostatnich ma się jakiś dostęp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, latet napisał:

Wtedy byłoby widać podczas testów wydajnościowych aktywność wszystkich rdzeni i max. częstotliwość w apkach monitorujących CPU. A nie widać. Więc jednak podejrzewam, że to odczyty apek są złe z jakiegoś powodu. A mocy dla 4K brakuje, bo po prostu jej brakuje na tym procku, gdy się rozgrzeje. Nie wiem, czy przestawienie poziomu throttlingu na inny dało by tu wiele - pewnie tylko o kilka/naście sekund wydłużyłoby czas do obniżenia częstotliwości i spadku mocy.

Trzeba będzie chyba przeprosić sie z rootem i wypróbować inne governery i ustawienia throttlingu (choć nie ma pojęcie,czy do tych ostatnich ma się jakiś dostęp).

 

Aha, takie buty. No to już rzeczywiście te programy muszą bzdury pokazywać. Sugeruję Kernel Adiutor + root. Na razie bym się nie bawił w thermal table, bo to mało bezpieczne jest. Na początek sprawdził aktywność wszystkich rdzeni, inny cpu governor i potwierdził, że w grę wchodzi rzeczywiście throttling. Dopiero potem myślał nad thermal table.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, rufik napisał:

 

Aha, takie buty. No to już rzeczywiście te programy muszą bzdury pokazywać. Sugeruję Kernel Adiutor + root. Na razie bym się nie bawił w thermal table, bo to mało bezpieczne jest. Na początek sprawdził aktywność wszystkich rdzeni, inny cpu governor i potwierdził, że w grę wchodzi rzeczywiście throttling. Dopiero potem myślał nad thermal table.

 

Nie mam żadnych wątpliwości, że to throttling. Związek z temperaturami jest ewidentny. Dziś założę nowy wątek w dziale ogólnym, gdzie będę prosił użytkowników wszystkich modeli o wykonanie testu apką tą: https://play.google.com/store/apps/details?id=skynet.cputhrottlingtest

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...