Skocz do zawartości

Xiaomi Redmi 4a - problem z baterią


spiderdog86

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Tydzień temu stałem się posiadaczem telefonu Xiaomi Redmi 4a. Generalnie, jestem z niego zadowolony,ale... No właśnie, zawsze jest jakieś ale. Pewnej nocy, gdy telefon był naładowany do 90%, rozładował się w trybie czuwania w 6 godzin do poziomu 15%,co jest kompletnie nienormalne. Poczytałem trochę w necie (jestem zielony,jeśli chodzi o Androida, przeszedłem na niego prosto z Windowsa) i pozamykałem wszystkie apki, które mogłyby go rozładowywać i nie wprowadzać w deep sleepa. Obniżyłem jasność, wyłączyłem wszelkie gpsy, lokalizację, synchronizowanie, itp. Nic nie pomogło. Bateria schodziła jakby się wykrwawiała. Potem zainstalowałem program Doze i na jeden dzień telefon zaczął działać normalnie, aż do następnego ładowania, po którym znowu zaczął się błyskawicznie "wykrwawiać.", niezależnie czy telefon był w trybie uśpienia czy coś na nim robiłem. Następnie wgrałem aplikację Greenify (odpaliłem w trybie bez roota - jeszcze do końca nie wiem czym on jest), bo ona podobno ładnie ogranicza różne procesu w tle z automatu. W trybie uśpienia, bateria schodzi może 1-2% na 4 godziny,co jest już bardzo w porządku. Niestety, w trakcie użytkowania telefonu, bateria znów schodzi nienormalnie szybko. Szczerze mówiąc, kompletnie nie wiem już co robić. Dodam,że telefon trochę się grzeje, ale wyczytałem,że to dość normalne zjawisko. Zastanawiam się czy to wada telefonu i go odesłać czy coś na co można zaradzić przez wgranie odpowiedniego softu. Mój telefon ma wgrany MIUI Global 8.5 Stabilna  8.5.1.0 (MCCMIED). Ktoś ma może pomysł jak poradzić sobie z tą baterią? Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@spiderdog86

Wgraj soft mifleshem np najpierw global stable jak nie pomoże to global dev 

Ja tego problemu pozbywam się zmieniając na global dev potem spowrotem wróciłem na global stable i go nie było ale skakałem plikiem zip przez aplikacje aktualizacja można też spróbować ale nie każdemu się udaje lepiej mifleshem(clean all zaznaczyć)

Edytowane przez Snajper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zmiana softa to jedyne rozwiązanie? Sprawdziłem recki tego modelu Xiaomi i wynika z nich,że sot wynosi od 5 do 5,5 godziny. Sprawdziłem w trakcie użytkowania telefonu jego "spożywanie energii" i okazuje się,że "zjada" 1% baterii przez 3 minuty, co od pełnego ładowania do 100%, daje 300 minut działania, czyli faktycznie 5 godzin. Wychodzi na to,że jestem nieco przewrażliwiony na punkcie spadków baterii, gdyż mój poprzedni telefon (Microsoft Lumia 640) na mniejszej baterii (2500 mAh) trzymał znacznie dłużej niż obecny Xiaomi. Jednakże, coś mi nie daje spokoju. Po wgraniu programu Doze, telefon bez problemu teraz przechodzi w tryb deep sleepa i zużywa bodajże 1% baterii na 1-2 godziny. Ale zanim w pewnym momencie wyłączyłem i włączyłem telefon, zużycie baterii w trakcie użytkowania telefonu było znacznie mniejsze. Np. podczas ćwiczeń, zawsze korzystam ze stopera w telefonie i ekran mam non stop włączony. Ostatnio ćwiczyłem 1,5 godziny,a telefon podczas włączonego ekranu i działającego stopera zużył zaledwie 2% baterii. Teraz po tej akcji z włączeniem i wyłączeniem telefonu, zżera tyle energii, ile podałem czyli 1% na 3 minuty. Po skończonych ćwiczeniach bateria zeszła z 64% na bodajże 34%!!! Wychodzi na to,że po wyłączeniu i włączeniu telefonu, proces oszczędzający baterię przestaje działać. Problem w tym,że nie wiem, który to proces i jak sprawić,by telefon zżerał w trakcie użytkowania mniej energii niż teraz. Bo ewidentnie jest to możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno, coś powiedzieć, po Twoich opisach.


1. Pamiętaj, że pierwsze 5-6 ładowań (nawet do 10), również po apdejtach miui, to kalibracja baterii, więc zużycie nie będzie wiarygodne. 2. SOT to żaden wskaźnik. Ja, zaleznie od spsobu używania fona, mogę wykręcić SOT od 3 do 10 godzin (rekord - 11h), więc sam rozumiesz. 3. Poczytaj o ustawieniach działania aplikacji w tle i oszczędzaniu baterii w Samouczku MIUIPolska (w Play Store znajdziesz), wprawdzie dotyczy innego romu, ale wiele funkcji jest identycznych. MIUI ma specyficzne zarządzanie baterią i ubijanie procesów. Osobiście uważam, że Greenify czy Doze nie mają tu sensu. 4. Daj zrzut ekranu z procentowego zużycia baterii z systemowej apki, jak będziesz już miał baterię koło 20% - co tam ma największy udział? 5. Bateria leci tak samo niezależnie czy jesteś on- czy offline? Używasz wifi czy danych mobilnych? Jeśli mobilnych i masz 3G włączone, a jesteś w miejscu o kiepskim pokryciu sygnałem, to tel będzie się grzał a bateria poleci. Sprawdź czy przy 2G jest tak samo. 6. W Play Store i w systemowej apce aktualizacji wyłącz auto, żeby nie łączyło się w tle i nie sprawdzało ciągle. itd itd


Masa jest tego, co może nie grać. Ja przy zwykłym użytkowaniu (mało rozmów, ale dużo netu, komunikatory, sync w tle) ładuję co 40 do 48 godzin (podpinam przy 15-20% baterii).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie będę dublował wątków, ponieważ mój problem jest bardzo podobny. Kupiłem Xiaomi redmi 4a z oficjalnej polskiej dystrybucji w Sferis. Przy wyłączonej transmisji danych, wi-fi, braku jakichkolwiek dodatkowych aplikacji typu Whatsapp, Facebook itd. w trybie wygaszonego ekranu, telefon wytrzymuje na jednym cyklu ładowania baterii ok. 12 godzin. Przeglądając różne wątki na forum trafiłem w końcu tutaj. Problem krótko trzymającej baterii został zgłoszony w Sferis (tel. był prezentem, problem wykryty niestety po 14 dniach od zakupu). Sferis, a raczej "serwis producenta" nie dopatrzył się żadnej wady i stwierdził, że telefon pracuje zupełnie normalnie. Po wcześniejszych recenzjach i opiniach dot. pojemności baterii liczyłem, że czas jego pracy telefonu będzie (bez używania aplikacji, nadmiernego korzystania z wifi itd.) wynosił ok. 1,5-2 dni. 12 godzin jest totalnym rozczarowaniem. Chciałbym się was poradzić, jak ewentualnie sprawdzić, czy tel. rzeczywiście jest w 100  proc. sprawny (jego bateria), bądź czy nie jest drenowany przez ukryte procesy.

-Telefon kupiony w maju,

- wersja MIUI Global 8.5 Stabilna 8.5.1.0 (MMCMIED)

- wersja Android 6.0.1 MMB29M

Z góry dziękuję za jakikolwiek trop, bo być może przybliży mnie do rozwiązania problemu bez dalszej walki ze Sferis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej ekstremalny zestaw porad, jaki spotkałem w necie, dotyczący baterii pochodzi z forum  en.miui.com.

Przyklejam poniżej, niestety angielska wersja, ale nie mam siły tego tłumaczyć, a systemu i tak używam w ang, więc nie znam polskich nazw funkcji. Wypróbuj, ale 12 godzin przy powyłączanych aplikacjach, to nie jest normalne.

- turn off location  (settings>additional settings>privacy>location)
- don't keep too many apps running in the background ( force close them when you ain't using them)
- hide system animations (settings > battery> hide system animations)
- turn off data connection when not using it
- turn off auto starting of apps from security app ( security > permissions manager > auto start app)
- don't use phone while charging ( if you use it the battery cells won't be charged efficiently which will cause quicker battery drain)
- use original charger and data cable (it ensures proper charging )
- keep the phone screen down and remove cover/case while charging (it will protect your phone and battery from overheating and it will ensure that the battery charges in a better way)
- use mi battery saver ( settings >battery> manager battery apps usage )
note : tap on off 7-8 times it will unlock an additional option called ultimate which is you need to select
- clean cache and ram  ( you can set it under battery saver settings present in then security app to after 10 minutes )
- turn on battery saver schedule from security app
- turn off auto brightness ( set the brightness manually as per your need , but it's better to keep it under 10% to 40% when inside
- turn off WiFi scanning ( settings >WiFi >advanced settings> scanning always available
- turn off auto time and date update ( settings> additional settings> date and time > automatic data and time / automatic time zone)
- turn off sync ( settings > sync   sync manually when needed )
- manually select network towers
- enable silent mode when continuously using phone for chatting etc.
- don't use live wallpapers
- turn off animation scale from developer options ( settings >about >miui click 7 times on it , then go to settings> additional settings> developer options> window animation scale / transition animation / animator duration ) turn these off.
- charge phone either in airplane mode or power off to charge it quickly

I jeszcze dodam od siebie, że przynajmniej w moim egzemplarzu zdecydowanie należy przedłużać ładowanie. Jeśli odłączę telefon, zaraz po osiągnięciu 100%, to błyskawicznie zjeżdża do 90%. Wystarczy przedłużyć ładowanie o jakieś 20-30 min. i stabilniej się zachowuje.

Edytowane przez omaa kaan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.08.2017 o 18:24, omaa kaan napisał:

Masa jest tego, co może nie grać. Ja przy zwykłym użytkowaniu (mało rozmów, ale dużo netu, komunikatory, sync w tle) ładuję co 40 do 48 godzin (podpinam przy 15-20% baterii).

Również zauważyłem,że gdy przycisnę go dłużej przy ładowaniu, gdy już dojdzie do 100% to schodzi bateria trochę wolniej. Generalnie, poubijałem każdy możliwy proces. I jest tak, jak opisywałem; 1% baterii schodzi co trzy minuty, niezależnie czy jestem online, offline czy też pod wifi lub danymi mobilnymi. Co do ekranu procentowego to na razie zrzutu ekranu zrobić nie mogę,bo 34% zeżarł mi Chrome i wynik byłby wypaczony. Próbowałem na nim coś obejrzeć, w końcu go kompletnie wyłączyłem, a po dwóch godzinach,gdy telefon powinien być w deep sleepie, zeszło mi 30% baterii.Stało się tak chyba dlatego,że wcześniej ubiłem proces google services, a potem ponownie go przywróciłem,by odtwarzanie filmów na stronkach w Chrome zaczęło mi działać. Wiem,że ten proces żre baterię jak cholera,więc wyłączyłem go kompletnie.Natomiast w sytuacji,gdy jest on wyłączony i normalnie korzystam z telefonu, gdzie, tak jak mówiłem, schodzi 1% procent baterii na 3 minuty, wykres zużycia baterii pokazuje,że najwięcej energii zżera system Android, ponad 70%. Reszta aplikacji to wartości rzędu jednego, dwóch procent. Jeszcze niedawno multimedia zabierały 30%, ale już przestały. Poszperam jeszcze na tym forum MIUI, może tam coś znajdę, tak jak radzisz. Cholera, wiem,że da się jakoś zrobić, aby bateria dłużej trzymała,bo jak pisałem, kiedyś mi się udalo. Żebym jeszcze wpadł na to, co to było. :) 

Edytowane przez mrosi
Edytujemy cytowaną zawartość...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpukać w moim Redmi 4A ( MIUI Global 8.5 Stabilna  8.5.1.0 (MCCMIED) ) na baterię nie narzekam. "Rekord" to pełne 4 dni w tym 8,5 godz. pracy ekraniku. Wifi, lub dane mobilne zawsze włączone. Oszczędzanie energii ustawiłem od godz. 23:00 do 5 rano. Jak na razie nie zauważyłem też aby telefon się grzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszecie to aż mnie dziw bierze że tak słabo trzyma wam bateria w tych redmikach. Ja poustawiałem zgodnie ze wskazówkami odnośnie miui no i powyłączałem te podstawowe śmieci My Android Tollsem plus odinstalowanie nieużywanych apek.(nie używam facebooka i messengera a zamiast tego MaterialFaceBook). Mi trzyma minimum 3 dni na romie EU a bawię się naprawdę dużo plus tragiczny zasięg dlatego mam ciągle 2g a dopiero przy użyciu danych zmieniam na 3g. Z kolei żona jest na globalu i bateria również trzyma świetnie bo 4 dni z tym że bardzo mało korzysta z neta i nie bawi się wiele .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miewam różny zasięg ale przyznam że bateria w redmiku nie jest mocną stroną jeśli ktoś tylko raz na jakiś czas zajrzy do telefonu i trzyma w gablocie to może bateria wytrzyma te 4 dni ale jeśli ktoś np przegląda neta i klika to nie ma cudów bateria trzyma tylko kilka godzin na wifi z neta długo ale z pakietu danych już nie. Redmi 4A desing ładny szybki internet i to wszystko ale bateria szybko idzie niż np w galaxy J7.

Edytowane przez pikaczu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moto u mnie sprawa wygląda inaczej. Wczoraj od 8 rano do godziny 22 mniej więcej non stop na WiFi albo na lte i przeglądanie internetu, non stop messengera + smsy i kilkanaście rozmów i bateria spadła do 50%

I tak jest w sumie dzień w dzień więc akurat u mnie bateria trzyma bardzo dobrze a telefon mam od około miesiąca 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, argentina10 said:

...mam ciągle 2g a dopiero przy użyciu danych zmieniam na 3g.

I to jest właśnie kluczowa sprawa. Ja jadę na globalu, niczego dodatkowo nie wyłączałem, tylko podstawowa, poprawna konfiguracja apek, których używam (nie mam siły się z tym babrać, podobnie jak ze zmianą romu, ale pewnie się opłaca). Przejście na ciągłe 3g (które nawet tu na forum ludzie polecają, cholera wie dlaczego), to znaczące zwiększenie zużycia baterii plus grzanie sprzętu. Już lepiej lte, jeśli jest sensowne pokrycie.

Chciałbym tylko, żeby wreszcie andek rozwiązał sensownie szybkie przełączanie 2g/3g/lte, bo w tej chwili to katorga. Już na symbianie miałem widżet do zmiany trybu, a na androidzie nadal problem, jakbym żył w 2010 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, omaa kaan napisał:

 Przejście na ciągłe 3g (które nawet tu na forum ludzie polecają, cholera wie dlaczego), to znaczące zwiększenie zużycia baterii plus grzanie sprzętu. Już lepiej lte, jeśli jest sensowne pokrycie.

Zgadzam się z Tobą w 100 % ja nie używam danych pakietowych często więc nawet w mieście jadę na 2g :)

 

34 minuty temu, omaa kaan napisał:

Chciałbym tylko, żeby wreszcie andek rozwiązał sensownie szybkie przełączanie 2g/3g/lte, bo w tej chwili to katorga. Już na symbianie miałem widżet do zmiany trybu, a na androidzie nadal problem, jakbym żył w 2010 roku.

Ale masz przecież taki widżet i jest to Toggle Network Type 5.0 w wersji 1.2.3.0 na andka 6.0 i nowszego. Działa u mnie świetnie bo jedno tapnięcie na ekranie i po sprawie . Dodatkowo możesz ikonkę do tego ustawić wedle własnych upodobań  . Oczywiście potrzebny root. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@omaa kaan

Większość z tych porad oczywiście zastosowałem, dodatkowo tak jak pisałem transmisja danych, wi-fi są wyłączone. Nie mam także zainstalowanych dodatkowych aplikacji, które mogłyby obciążać procesor. Wynik - tak jak wspominałem, bardzo rozczarowujące 12 h i to w telefonie z oficjalnej dystrybucji w Polsce.

Przyznam, że nie jestem ekspertem w kwestii telefonów, ale wg mnie  istnieją tylko dwa rozwiązania tj. niesprawna bateria, albo zwiększony pobór energii przez jakieś ukryte procesy. Czy wg was jestem w stanie zdiagnozować mój problem, bądź wykluczyć którąś z ww. możliwych przyczyn? 

Próbuję analizować wcześniej napisane posty w innych wątkach, myślicie że zmiana na nakładkę MIUI Polska mogłoby przynieść poprawę? Czy istnieje możliwość sprawdzenia poprawności parametrów i wydajności baterii? Byłbym ogromnie wdzięczny za nakierowanie mnie na możliwe sposoby rozwiązania problemu (aplikacje do badania wydajności telefonu, par. baterii, inne?)

Załączam 2 zrzuty ekranu z wydajnością mojego Xiaomi.

Pozdrawiam

2.jpg3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, argentina10 said:

Oczywiście potrzebny root. 

Oczywiście. Nie rootuję sprzętu, nigdy. Robot i tak jest dziurawy, jak stare gacie. Security paranoia ; )  Narzekałem właśnie na to, że opcja taka nie jest dostępna w nierootowanym andku.

7 minutes ago, Danny_zg said:

myślicie że zmiana na nakładkę MIUI Polska mogłoby przynieść poprawę?

Nie zawadzi spróbować. Przynajmniej będziesz wiedział, że to kwestia sprzętowa (więc dalsza walka: reklamacja/serwis). Zmiana romu albo reinstalacja systemu (tu nie pomogę, nigdy nie musiałem tego robić), to pierwsza rzecz przy szukaniu przyczyn. Podałem te porady, bo pytaliście o jakiekolwiek tropy, ale kombinowałbym najpierw z romem.

Baterię masz taką gorącą, bo zaraz po ładowaniu czy zawsze ma 35 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, jak już ktoś wcześniej wspomniał,że warto przetrzymać ładowanie telefonu, nawet jeśli już wskazuje poziom baterii na 100%. Wtedy na początku bateria tak do 85-90% się szybko nie zużywa. Ale potem znowu 1% schodzi co trzy minuty. Najwięcej energii wg wskazań zużywa mi System Android (średnio 70%) i Multimedia. Na multimedia składał się menadżer pobrań, pobrania i jeszcze jakiś proces. Te trzy procesy nie pozwalały przejść telefonowi w deep sleepa. Wyłączyłem je, dodatkowo w tle leci Doze, i telefon bez problemu zasypia. Jeśli go nie używam to przy wyłączonym ekranie prawie nie zużywa energii. Ale już jego użytkowanie to jakaś przesada. Spróbowałem jeszcze myka z apką gservicefix, bo uznałem,że może google service przyczynia się do zżerania baterii, ale niczego to nie zmieniło. Po 5 godzinach użytkowania (a owszem, zdarza mi się tyle korzystać z telefonu), fonik wysiada. Może aktualizacja do MIUI 9 coś zmieni?

 

Ok, w końcu udało mi się dojść do ładu z baterią. Pomyślałem o załadowaniu ustawień fabrycznych. Za pierwszym razem nie pykło, bo niepotrzebnie zgrałem dane z kopii zapasowej, więc siłą rzeczy załadowały mi się wadliwe ustawienia. Za drugim razem zrobiłem reset, na dzień dobry wyłączyłem procesy Multimediów, czyli Pobrania, Przechowywanie Multimediów oraz Menadżer Pobrań, gdyż te trzy procesy uniemożliwiały telefonowi wejście w tryb uśpienia. Od razu zablokowałem możliwość aktualizacji googlowych usług przez sklep google (czyli Mapy, Chrome, Duo, Hangouts, Dysk, Zdjęcia,itp.). Zamiast Facebooka korzystam z Facebook Lite,ale i tak blokuję go w tle. Messenger Lite też mniej zżera zasoby niż podstawowa wersja. Do tego mam Snapchata i Instagram. Na wszelki wypadek wgrałem Doze, żeby tryb uśpienia nie zużywał baterii i teraz wyniki są zadowalające. Przedtem schodził mi 1% przez 3 minuty. Teraz w zależności od używanej aplikacji, 1% schodzi w przeciągu 5-8 minut. Stoper z kolei dobija do 11 minut, zatem tym razem zejdzie mi 8-9% baterii przy korzystaniu ze stopera, gdy trenuję, a nie 30%. 35 minut gry w Idle Souldier (taki klon Diablo, uzależniłem się xD) uprzednio zabijało 23% baterii. Teraz schodzi 9%. Przeglądanie Instagrama (a tam są zdjęcia i filmiki,więc dość zasobożerna apka) zużyło 1% energii przez 8 minut. Także ulżyło mi, bo myślałem,że telefon jest do bani. Może inne osoby z podobnym problemem skorzystają z mojego rozwiązania. Najważniejsze to nie pozwolić aktualizować się komponentom google i wyłączenie Multimediów. Myślę,że temat  się wyczerpał i jest do zamknięcia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Hej!

Od jakiegoś czasu mam problem z baterią w Redmi 4A - wieczorem ładuję do 100%, ale rano już jest jakieś 70-75%. Bardzo niepokoi mnie duże zużycie trybu gotowości - co z tym zrobić?

Dodaję skriny z dzisiejszego ranka + info o telefonie. (telefon kupiony w kwietniu w EURO RTV AGD)

Bardzo proszę o pomoc.

25498318_125787758212555_1280719725365518138_n.jpg25498479_125787811545883_6869825903817548473_n.jpg25508195_125787838212547_4530212263758779455_n.jpg25552088_125787791545885_1250688158065486645_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, to nie jest normalne. Próbowałeś wyczyścić do ustawień fabrycznych? Jak to nie zadziała, to trzeba byłoby wgrać starszego globala albo globala beta i sprawdzić czy na nim też takie cyrki będą się dziać. Na 7.11.16 beta problemu nie zauważyłem.

Edytowane przez Orjon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Orjon

Dzisiaj po raz czwarty wyczyściłem do ustawień fabrycznych, tym razem jednak zrobiłem tak, że nie logowałem się do Google'a.

Najpierw miałem zainstalowany MIUI POLSKA, potem wróciłem do globala - myśląc, że to naprawi problem, ale to nie załatwiło sprawy.

Jutro dam znać, czy mój sposób rozwiązał problem.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, na MIUIPolska też ten sam problem?

Osobiście polecałbym sprawdzić global dev, bo ja tego problemu nie zauważyłem u siebie jak dotąd.

@nawracik97 Jakiś proces nie pozwala telefonowi przejść w stan uśpienia i zżera baterię, musiałbyś zobaczyć jaki to jest.

Edytowane przez Orjon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Nezumi zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...