Skocz do zawartości

Jak rozpoznać wersję Redmi Note 4, 4X, Snapdragon, Mediatek, Global, China itp.


mgcompany

Rekomendowane odpowiedzi

Z powodu dużej ilości ciągłych pytań o to jak rozróżnić wersje Xiaomi Redmi Note 4, tworzę ten wątek, gdzie są podane podstawowe informacje i jak rozpoznać te modele.

Jeśli chcesz by pomóc Ci odgadnąć Twój model Redmi Note 4, to zadaj pytanie w tym wątku, by nie tworzyć kolejnego zamieszania w innych tematach.

Zaczynamy!!!

 

1. Nazewnictwo:

Nazewnictwo jest zagmatwane, ale spróbuję je dostosować do podziału na procesory i na rynki oficjalnej sprzedaży, a żeby zrozumieć o co chodzi z procesorami, to musisz przeczytać dalsze punkty.

Oficjalny rynek Polski:

W Polsce w oficjalnej dystrybucji występują tylko Xiaomi Redmi Note 4 z procesorem Snapdragon 625, a to dlatego, że ten model posiada certyfikat CE oraz europejską ładowarkę.
Jest to model w wersji Global/International z obsługą większej ilości częstotliwości, w tym pożądanej B20 800MHz, która jest wykorzystywana przez operatorów głównie poza centrami dużych miast. W dystrybucji ABC Data jest dostępny tylko w wersji 3GB RAM i 32GB ROM, ale są też wersje z pamięcią 4GB RAM i 64GB RAM, które prawdopodobnie rozprowadza CK Mediator.

Reszta świata i sklepy internetowe:

Sprzedawcy w internecie, zarówno w Polsce jak i za granicą, zrobili bajzel w nazewnictwie i można się mocno naciąć przy zakupie, także ważnym aspektem przy kupowaniu jest dokładne czytanie opisu, danych technicznych i obsługiwanych częstotliwości. Przy robieniu zamówień na Aliexpress najlepiej jest używać angielskiej wersji językowej, gdyż nie wprowadza błędów, które powstają przy maszynowym tłumaczeniu na polski. Poniżej opis co się kryje pod nazwami tej serii.

Xiaomi Redmi Note 4X - jest to wersja z procesorem Snapdragon 625, która jest przeznaczona na rynek chiński i występuje tylko w wersji pamięciowe 3GB RAM i 32GB ROM, posiada chińską ładowarkę i nie obsługuje wszystkich częstotliwości.

Xiaomi Redmi Note 4 - to wersja z procesorem MTK Helio X20, dostępna w różnych wariantach pamięciowych oraz z chińską ładowarką, dostępna na rynkach azjatyckich. Nie obsługuje częstotliwości B20 800MHz.

Xiaomi Redmi Note 4 Global Version (lub też International) - to wersja z procesorem Snapdragon 625, dostępna w dwóch wersjach pamięciowych 3GB RAM/32GB ROM i 4GB RAM/64GB ROM. Posiada certyfikat CE, europejską ładowarkę oraz obsługuje częstotliwość B20 800MHz.

Wersje Note 4X i Note 4 Global nie różnią się praktycznie niczym, oprócz liczby obsługiwanych częstotliwości, ładowarki i certyfikatów europejskich. Fizycznie są takie same!

Uwaga na opisy typu "GLOBAL ROM"!!! To nie jest to samo co "Global Version", to tylko wgrana globalna wersja systemu MIUI z większą ilością języków do wyboru. Global ROM nie odblokowuje częstotliwości.

Dodatkowe opisy typu "Pro", "Prime" i inne tego typu są wymysłem chińskich sprzedawców, zaczerpnięte z wcześniejszych modeli Xiaomi, gdzie kiedyś takie występowały, ale w tej serii ich nie ma. Mogą one oznaczać wariant z większą pamięcią RAM i ROM, ale należy też pamiętać, że były rzadkie wersje z pamięcią 2GB RAM i 16GB ROM, przez co nawet przy wariantach 3/32GB sprzedawcy dodają takie dopiski. Należy szczegółowo czytać opis sprzedawanego telefonu!

2. Jaki mam procesor?

Xiaomi i sprzedawcy zrobili straszny bałagan w nazewnictwie, który trzeba uporządkować. Telefony z serii Redmi Note 4/4X można podzielić na dwie grupy - z ośmiordzeniowym procesorem Qualcomm Snapdragon 625 oraz dziesięciordzeniowym Mediatek Helio X20. I to jest główne kryterium podziału w tej serii (oprócz jednego wyjątku, o którym wspomnę na końcu).

Najprostszym sposobem na sprawdzenie jaki mamy procesor, to wejście w Ustawienia -> Informacje o telefonie -> Procesor, jeśli widzimy w tym miejscu "8x2,00GHz" to jest to Snapdragon 625; jeśli jest tu "10x2,11GHz" to jest to MTK Helio X20

Występowały wersje pamięciowe:

1) dla Snapdragona 625:
- 3GB RAM i 32GB ROM (występuje jako Redmi Note 4X i jako Global/International)
- 4GB RAM i 64GB ROM (ten wariant występuje tylko w wersji Global/International)

2) dla Helio X20:
- 2GB RAM i 16GB ROM
- 3GB RAM i 16GB ROM
- 3GB RAM i 32GB ROM
- 3GB RAM i 64GB ROM
- 4GB RAM i 64GB ROM

Snapdragon 625 jest uważany za średniowydajny procesor, ale energooszczędny, co potwierdzają wyniki działania na jednym ładowaniu, gdzie spokojnie można uzyskać dwa dni dosyć intensywnego użytkowania, a przy lżejszym traktowaniu trzy. W przypadku używania go tylko jako telefon, można wytrzymać spokojnie tydzień.

Helio X20 jest bardziej wydajny, ma więcej rdzeni, szybszą grafikę i dobrze radzi sobie w grach, przy czym Xiaomi nie do końca potrafi odpowiednio zoptymalizować system pod kątem działania na jednym ładowaniu, ale dwa dni użytkowania są realne.

3. Obudowy:

Występują dwie obudowy w serii Redmi Note 4 zależne od tego jaki procesor znajduje się w środku. Różnią się one minimalnie kształtem i wymiarami, wykończeniem górnej i dolnej ramki, otworami na mikrofon oraz ułożeniem sensorów na górze ekranu i położeniem złącz na górze obudowy. Posłużę się zdjęciami z strony https://to2cnews.blogspot.com/2017/02/what-is-difference-for-xiaomi-redmi.html gdzie również są opisane różnice w obudowach oraz jednej fotki z Aliexpress.

Dla wyjaśnienia opisu zdjęć - "Redmi Note 4X" to wersja z Snapdragonem 625 (dotyczy również Redmi Note 4 Global Version), a "Redmi Note 4" to wersja z Helio X20.

1. Tył obudowy:

- Note 4X (Snapdragon 625) posiada cieńszą i ciemniejszą linię na tyle (na zdjęciu "Slim and Bright Line), górne i dolne części obudowy (nad i pod liniami) są wykonane z plastiku. Środkowa część obudowy (największa) jest aluminiowa.
- Note 4 (Helio X20) ma grubszą i jaśniejszą linię na tyle, a cała obudowa jest wykonana z aluminum.

redminote4x-vs-note4_back.thumb.jpg.e129e73b850862a94a665a4834b75c91.jpg

2. Dolna część obudowy:

- Note 4X (Snapdragon 625) ma 5 dziur na głośnik i obudowa jest jednolitego koloru.
- Note 4 (Helio X20) ma 6 dziur na głośnik i posiada błyszczący pasek na rancie.

redminote4x-vs-note4_bottom_1.thumb.jpg.c657765429fabf6770d12c91d78cec56.jpg

3. Górna część obudowy:

- Note 4X (Snapdragon 625) ma otwór podczerwieni oraz drugi mikrofon bardziej na prawą stronę (na zdjęciu na lewą).
- Note 4 (Helio X20) ma port podczerwieni na środku obudowy.

redminote4x-vs-note4_top.thumb.jpg.38d77f16ce54250cb324ca394370f9ab.jpg

4. Ekran:

- Note 4X (Snapdragon 625) ma diodę powiadomień LED na lewo od głośnika rozmów.
- Note 4 (Helio X20) ma diodę powiadomień LED na prawo od głośnika rozmów.

Tempered-Glass-For-Xiaomi-Redmi-3S-3X-4X-Pro-Prime-Redmi-Note-4-3-2-Mi5s.thumb.jpg.f626bad5c2296bb95d77cb7dfaa18a47.jpg

4. UWAGA!!! Wyjątek od reguły!!!

Czyli model określany jako Redmi Note 4, z procesorem Mediatek Helio X20 w wersji pamięciowej 4GB RAM i 64GB ROM, wypuszczony jako ostatni. 
Model ten mimo tego, że jest z procesorem Mediateka, to został włożony do obudowy od wersji z Snapdragonem i jego można rozpoznać najszybciej rozpoznać po wpisie w informacjach o telefonie. Posiada za to 5 otworów na głośnik jak Note 4X, lecz górę ma od Note 4 z MTK, czyli diodę podczerwieni na środku, a diodę powiadomień LED ma po prawej stronie jak Redmi Note 4.

5. Jakie akcesoria kupować?

Dla modeli z procesorem Snapdragon 625, czyli Redmi Note 4X i Redmi Note 4 Global, szukamy akcesoriów oznaczonych jako "Note 4X".
Dla modeli z procesorem Mediatek Helio X20, szukamy akcesoriów oznaczonych jako "Note 4".
Dla "wyjątku od reguły" należy szukać szkieł hartowanych od modelu "Note 4", a pokrowców od "Note 4X", przy te nie będą miały poprawnie otworów na górze obudowy, więc warto szukać takich z wycięciem na całą szerokość góry.

6. Jaki system/ROM mam wgrać?

Modele z procesorem Snapdragon 625, czyli Redmi Note 4X i Redmi Note 4 Global mają nazwę kodową "mido" i pliki z ROMem powinny zawierać to w nazwie lub powinny być wyraźnie oznaczone, że są dla tej wersji. Jeśli w nazwie pliku nie ma "mido", to powinna być inna nazwa określająca wersję dla tego modelu np. SD625, SD, RN4x.

Modeli z procesorem Mediatek Helio X20, czyli Redmi Note 4 mają nazwę kodową "nikel" i pliki z ROMem powinny zawierać to w nazwie lub powinny być wyraźnie oznaczone, że są dla tej wersji.

------------------------------------------------------------

Mam nadzieję, że trochę to rozjaśni temat różnic wizualnych i nazw. Jeśli macie jakieś uwagi, to piszcie w Prywatnej wiadomości.

Edytowane przez mgcompany
  • Like 17
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mrosi przypiął/eła ten temat

Jako ciekawostka mam Redmi Note 4X  z Helio X20 i tu zaskoczenie
Obudowa:
Ilość dziurek na dole - 5 (czyli jak wyżej z wersji 4X)
Port podczerwieni jednak na srodku (czyli jak w wersji 4)
Dioda powiadomień po prawej (czyli tak jak dla helio x20)

Dodatkowo jest to wersja z 4G+ (jesli cos mieszam to mnie upomnijcie)
ale gdzieś czytałem że o wersja najnowsza która poza obsługą szybszego LTE wspiera już wszytskie pasma, jak znajdę to podlinkuje

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj to B20 to zależy gdzie. U mnie w koło miasta częściej łapie B3, albo wchodzi na H+. B20 za miastem jeszcze nie miałem, ale to akurat jeździłem na rowerze i włączyłem LTE discovery niech patrzy co mi tam łapie ;P Za to w piwnicy w sklepie mam B20 i hula wszystko aż miło. Takie miasto może ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy z telefonami i operatorami co miałem do czynienia, obecnie będąc w nju mobile której nie cierpię za zasięg 3g a o 4g w większości zapomnij (mówię o własnych doświadczeniach z tym operatorem) to RN4 robi taką robotę że w największej dziurze łapie spokojnie lte - pamiętając że mam tą zwariowaną wersję z 4G+

Jako ze jest to związane z różnorodnością tych telefonów to podepne - aktualizacje MIUI global nie idą równolegle w 4 i 4x (a raczej snapdragonie 625 i helio x20)?? Nie mialem wczesniej styczności z MIUI a cale zamieszanie z wersjami powoduje również armagedon co do wersji oprogramowania, czytam w różnych odmętach rozbieżne informacje :/. Mam wersje 4x z helio x20 kupiłem ją kilka dni temu i mam MIUI globalne 8.2.1(MBFMIDL) aktualizacji nie ma nawet na regionie indii a wszystkie o których czytam w necie sa albo nieoficjalne albo na snapdragona

Edytowane przez Erystyczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacje są osobno dla Helio X20 i osobno dla Snapdragona 625. Masz ten wyjątkowy model, ale technicznie to jest model Redmi Note 4 Mediatek/MTK czyli "nikel" i musisz szukać do tej wersji softu. Również problemy z oprogramowaniem lub techniczne powinieneś zadawać w dziale Redmi Note 4, bo w środku masz Mediateka, tylko ta nieszczęsna nazwa i obudowa... Z tego co widziałem, to masz chyba ostatnią wersję Global, a z racji tego, że modele na MTK pojawiły się w zeszłym roku, to z czasem aktualizacje Globala będą rzadsze, 8.2.1 jest chyba z maja i następna będzie nieprędko.

Snapdragon dostaje więcej aktualizacji (lub raczej częściej), bo wyszedł w tym roku, a w dodatku Xiaomi użyło do produkcji sensory aparatu od trzeciego dostawcy i musi poprawiać błędy, które się pojawiają w zdjęciach oraz inne drobnostki wieku dziecięcego.

Jedynie nowe wersje dev są standardowo co tydzień dla każdego modelu, oprócz tych które aktualnie mają zawieszone aktualizacje do odwołania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 8.07.2017 at 8:15 PM, mgcompany said:


Jest to model w wersji Global/International z obsługą większej ilości częstotliwości, w tym pożądanej B20 800MHz,

Nie do końca tak jest.

Np. telefony z Gearbest z pasmem B20 są oznaczane jako Global (zresztą wersja Global ma właśnie na pudełku napisane "Global" a nie "International". A international to oni dodają do telefonów bez tego pasma, np. Redmi Note 4 na MTK jest oznaczony jako international. Podobna praktyka jest też w innych sklepach.

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_623167.html

Edytowane przez tryhp3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra Panowie, już wszystko wiem, wujek tłumacz google rozszyfrował krzaki na naklejce 4G+ i wypluł - 优选好网畅通全球 - "Korzystanie dobra sieć globalną bez przeszkód" zatem to kolejny raz kiedy chińczycy nadają nowe znaczenie różnym oznaczeniom.
Moje pudełko jest wg dziwnie pooznaczane chyba że oni już tak mają ale z tego co widziałem to inne egzemplarze wyglądały lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dnia 8.07.2017 o 20:15, mgcompany napisał:

 

Reszta świata i sklepy internetowe:

Sprzedawcy w internecie, zarówno w Polsce jak i za granicą, zrobili bajzel w nazewnictwie i można się mocno naciąć przy zakupie, także ważnym aspektem przy kupowaniu jest dokładne czytanie opisu, danych technicznych i obsługiwanych częstotliwości. Przy robieniu zamówień na Aliexpress najlepiej jest używać angielskiej wersji językowej, gdyż nie wprowadza błędów, które powstają przy maszynowym tłumaczeniu na polski. Poniżej opis co się kryje pod nazwami tej serii.

Xiaomi Redmi Note 4X - jest to wersja z procesorem Snapdragon 625, która jest przeznaczona na rynek chiński i występuje tylko w wersji pamięciowe 3GB RAM i 32GB ROM, posiada chińską ładowarkę i nie obsługuje wszystkich częstotliwości.

Xiaomi Redmi Note 4 - to wersja z procesorem MTK Helio X20, dostępna w różnych wariantach pamięciowych oraz z chińską ładowarką, dostępna na rynkach azjatyckich. Nie obsługuje częstotliwości B20 800MHz.

Xiaomi Redmi Note 4 Global Version (lub też International) - to wersja z procesorem Snapdragon 625, dostępna w dwóch wersjach pamięciowych 3GB RAM/32GB ROM i 4GB RAM/64GB ROM. Posiada certyfikat CE, europejską ładowarkę oraz obsługuje częstotliwość B20 800MHz.

 

Brakuje ci gdzieś wersji 3 GB RAM i 16 GB ROM (SD625), bo taka również istnieje, a nie widzę jej w temacie.

Edytowane przez KamQiX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy systemy i kernele na Xiaomi Redmi Note 4 Global LTE 800 Dual Sim 3+32GB Snapdragon 625  to te same co do Xiaomi Redmi Note 4X Snapdragon 625 3+32GB ?

Z tego co zrozumiałem to te telefony niczym się nie różnią (nazwa kodowa dla nich to mido) i można wgrywać do nich te same systemy 

Na xda jest wiele systemów i modyfikacji ale wszystkie właśnie do mido 

Chcę kupić ten telefon :

https://technos-online.pl/256,xiaomi-redmi-note-4-global-lte-800-dual-sim-3-32gb-snapdragon-625-(czarny).html

Czy będzie można bez przeszkód wgrywać tam te systemy, modyfikacje i wszystko będzie działać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kupiłem telefon ale za nic nie mogę odróżnić wersji. W sklepie pisało że to Redmi Note 4, tak też pisze na opakowaniu, ale z wyglądu zewnętrznego raczej przypomina 4X (plastikowe elementy na górze i na dole obudowy, 5 dziur na głośnik, brak śrubek, dioda powiadomień po lewej stronie).

Ma procesor Snapdragon i europejską ładowarkę... Nie jestem też pewien czy ta wersja MIUI nie jest podejrzana.

O co chodzi? :?

 

Screenshot_2017-07-28-13-45-24-527_com.android.settings.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.07.2017 o 11:17, skay77 napisał:

Bo developy lubią snapa i jest bardziej popularniejszy mtk tak samo jest redmi note 3 pro na xda mnóstwo romow,nazwy kodowe masz w dziale downloader na mtku jest nikiel a modo snapdragon

Wysłane z MI 5s Plus mokeedev
 

Czyli jak kupię ten telefon

https://www.pcprojekt.pl/smartfony/1595-smartfon-xiaomi-redmi-note-4-pro-3gb32gb-lte-b20-dual-sim-czarny-polska-dystrybucja-gw24m-snapdragon.html?search_query=Note+4+&results=17

To będą działać na nim wszystkie ROMY i modyfikacje z XDA oznaczone że dla MIDO ? 

Nie będzie żadnych problemów że potem nie będzie coś działać ? (np pasmo B20)

Edytowane przez Norbix029
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...