Jump to content

Recommended Posts

Więc telefon posiadam od wczoraj. Zainstalowałem kilka popularnych gier, oraz Avg. Używając samego YT przy ściemnionym ekranie na maxa zaczyna się telefon nagrzewać, w kilka minut jest tak gorący ,że trzeba go odłożyć. Tak samo się dzieje jak używam FB  lub innych prostych aplikacji. Szukając informacji na internecie do tego tele nic nie znalazłem więc się zastanawiam czy tylko to mój telefon czy to jest większy problem.

Edited by Bez1m1enny
  • mrosi changed the title to Redmi 4x przegrzewa się ???
18 godzin temu, Rysiob napisał:

U mnie leżąc w aucie, na dole deski rozdzielczej nagrzewa się do 46*,

Nie jest to normalne. W spoczynku telefon nie powinien CI sie tak nagrzewac, zobacz jakie apliakcje dzialaja w tle, moze ktoras obciaza Ci telefon

Jaki masz soft?

Nie jest to normalne. W spoczynku telefon nie powinien CI sie tak nagrzewac, zobacz jakie apliakcje dzialaja w tle, moze ktoras obciaza Ci telefon
Jaki masz soft?

Dzieje się to i na 8.2.9, i na xiaomi.eu z mają i obecnym 7.6.22.

Odpukac, na razie problem ustal po wyłączeniu opcji w ustawieniach baterii dotyczących monitorowania temperatury.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

• 1 month later...
2 godziny temu, Luckyadam napisał:

Hej, od kilku dni jestem posiadaczem redmi 4x. Zauważyłem, że obudowa się szybko nagrzewa z tyłu przy niedużym obciążeniu telefonu. I teraz pytanie, jaka jest bezpieczna temperatura na baterii? Ile stopni jest u Was?

myślę że koło 40 mam max (tak na oko, nie sprawdzałem w apce), pewnie grzeje ci się niekoniecznie okolica akumulatora co sama góra urządzenia gdzie jest procesor i przy większych obciążeniach przeważnie się nagrzewa

4 minuty temu, matiasmovie napisał:

myślę że koło 40 mam max (tak na oko, nie sprawdzałem w apce), pewnie grzeje ci się niekoniecznie okolica akumulatora co sama góra urządzenia gdzie jest procesor i przy większych obciążeniach przeważnie się nagrzewa

Czyli około 40 przy średnim użytkowaniu typu przeglądanie fb, otwarcie kilku kart w przeglądarce powiedzmy bez przerwy przez 20 minut będzie na porządku dziennym? Sprawdzam w panelu wchodząc w temp. Baterii.

Edited by Luckyadam
  • 4 weeks later...

Dzisiaj mam w posiadaniu swojego pierwszego Xiaomi, ogólnie jestem zadowolony, ale ta bateria mnie martwi. Nadal macie problem, że się tak nagrzewa? Jest jakiś sposób na to? Czy to taka seria? Wszelkie odpowiedzi mile widziane. 

Ale co to oznacza, że się nagrzewa? Piszcie konkrety to będziecie otrzymywać konkrety. Ja mam od tygodnia, codziennie yt, fb, zdjęcia, filmy, dzwonienie i nie mam żadnego problemu z jakimkolwiek nagrzewaniem, wczoraj testowany yanosik i też żadnych problemów. W gry nie gram bo to jest telefon a nie konsola.

global 8.2.10

1 godzinę temu, mudol napisał:

Ale co to oznacza, że się nagrzewa? Piszcie konkrety to będziecie otrzymywać konkrety. Ja mam od tygodnia, codziennie yt, fb, zdjęcia, filmy, dzwonienie i nie mam żadnego problemu z jakimkolwiek nagrzewaniem, wczoraj testowany yanosik i też żadnych problemów. W gry nie gram bo to jest telefon a nie konsola.

global 8.2.10

Nagrzewa się to znaczy, że przy zwykłym użytkowaniu odczuwam dyskomfort z pracy ze względu na to jak urządzenie jest ciepłe. Przy zwykłym użytkowaniu dochodziło do 37 stopni. Dzisiaj już tak jakby wszystko ustało, jak nieco skonfigurowałem telefon. 

//Nezu: Bez takich mi tutaj...

Tak naprawdę to trudno nazwać, że 37 stopni to jakieś przegrzewanie, granie w gry lub korzystanie z megaprocesożernych aplikacji będzie produkowało ciepło, a gdzieś to ciepło musi uchodzić. Nie wiem jak ten tel się zachowuje podczas upałow, bo sam mam go dopiero tydzień a już upałow raczej nie będzie. Pamiętaj, że to telefon za ~600zł, gdzieś te "błędy i ograniczenia technologiczne" musiały zaistnieć.

Witam,

Zaciekawił mi wątek grzania się tego telefonu. Czy mogą Was prosić o testy, które rzucą nieco konkretnego światła na problem temperatur i throttlingu w tym modelu?

Przede wszystkim:

https://play.google.com/store/apps/details?id=skynet.cputhrottlingtest&hl=pl

(prośba o test tą apką przy ustawieniach: 50 threads, 10 minut.).

Ważne, aby zacząć test, gdy telefon jest wychłodzony, np. przez godzinę spokojnie sobie leżał. Ważne, aby podczas testu nie wychodzić z apki (dramatycznie wpływa to na wykres) i aby w tle nie działało nic, co konkretnie obciąża. Jednak taki wykres sam w sobie to za mało. Potrzebna jest też informacja o temperaturze otoczenia oraz o temperaturze, jaką osiągnął CPU w czasie testu, czyli o max. temperaturze na jaką pozwolił throttling, oraz jak się zmieniała temp. baterii. 

Wielkie dzięki!

Dołączam (jako przykład) komplet screenów uzyskany na Mi5, w temp. pokojowej (ok. 23°) w czasie 10-min testu. Na wykresie temp. CPU te 10 minut to tylko ta ostania mała górka. 

Screenshot_2017-08-31-02-19-55-562_skynet.cputhrottlingtest.png

Screenshot_2017-08-31-02-20-29-412_com.glgjing.stark.png

Screenshot_2017-08-31-02-25-20-987_com.pjw.batterywidget.png

Edited by latet
  • Like 1

@latet

Spróbowałem się dostosować do zawiłej procedury. 50 wątków, 10minut, temperatura w pokoju 21,5°C. Niestety, CPUMonitor nie chciał rejestrować historii, więc temperaturę po teście odczytałem z wykresu = 39°C. A ja zapomniałem sprawdzić temp baterii, ale telefon był chłodny. 

Między 4-5minutą jeden rdzeń został "wyłączony". A tak, to 3 rdzenie trzymały 1.4GHz, a cztery jechały praktycznie cały czas na 1.09GHz

Screenshot_2017-09-03-08-56-53-562_skynet.cputhrottlingtest.png

Dzięki @meccaryn

85% to dobry wynik! Śmiało można powiedzieć, że ten telefon całkiem dobrze radzi sobie z ciepłem. Przynajmniej w takich – normalnych – warunkach.

> temperaturę po teście odczytałem z wykresu = 39°C

Jeśli natychmiast po zakończeniu testu przeskoczyłeś do CPUMonitora i uważnie popatrzyłeś na wykres (który bardzo szybko się przesuwa, a temp. bardzo szybko spada), to prawdopodobnie była to właśnie max. temp. dla tego CPU, do jakieś dopuszcza throttling. 39 st. brzmi wiarygodnie.

CPUMonitor ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.glgjing.stark ) rejestruje historię, ale nie pokaże Ci jej w ciągu pierwszej godziny od zainstalowania. Potem zaś pokazuje nieaktualną, ale jak zamkniesz tę apkę i wrócisz do niej, to wtedy się wykres (historii) aktualizuje (widać przedział godzin od .. do... więc wiadomo). Pogmatwane, wiem, ale prawdopodobnie, jak tam teraz (czy za parę godzin) wejdziesz, to zobaczysz na wykresie górkę, która odpowiada testowi, a także info o max. temp., która odpowiada pułapowi pilnowanemu przez throttling. Zapewne są inne apki, które robią to wygodniej, ale nie polecam tej:  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.yanyan.cputemp  mimo, że na oko wygląda super - robi jednak problemy, sama obciąża i źle pracuje w tle. Przynajmniej na moim Mi5.

Jak Ci się chce, to powtórz test, uwzględniając wykres temp. baterii.

Dla zaciekawionych tematem badania wpływu temp. na wydajność załączam screeny z dwóch testów zrobionych na Mi5 – pierwszy w temp. pokojowej, w domu, na stole, drugi zaś w samochodzie – telefon przypięty magnesem do "kratki" wentylacyjnej, z której dmuchało zimne powietrze klimatyzacji. Różnica bardzo widoczna na wykresach. Warto jednak zwrócić uwagę, że w obu przypadkach max. temp. jaką osiągnął CPU w czasie testu jest praktycznie taka sama (57°C w teście w pokoju, 59°C w teście "chłodzonym" – tak, to nie pomyłka, to jest logiczne!).

podsumowanie1.png

podsumowanie2.png

• Like 1

Ogólnie to grzeje mi się tylko podczas ładowania, bo dopiero zdałem sobie sprawę, że telefon wspiera QC :). Nawet jak gram w dość wymagające gry to dopiero po jakimś czasie wyskakuje powyżej tych 30°C.
Wyniki moich testów, również są pozbawione historii z CPU.
Temperatura otoczenia ok 24°C. Temperatura telefonu przed startem 25°C - po teście ok 36°C

Screenshot_2017-09-03-18-15-58-069_skynet.cputhrottlingtest.thumb.png.0972008f777ca02dbb16cd12058f5779.png

Edited by kozak123

Dzięki @kozak123

Bardzo dziwne jest, że Twój wynik różni się tak od wyniku @meccaryn – przy bardzo podobnym stopniu throttlingu (84% vs. 85%) jest spora różnica w wydajności CPU:

• 42,73 GIPS max, 39,99 GIPS średn.
  • 64,93 GIPS max, 58,83 GIPS średn.

To wygląda jak wyniki z dwóch różnych telefonów, o podobnej "gospodarce cieplnej", ale o różnej wydajności CPU.

Inne możliwe wyjaśnienie – zacząłeś test, gdy tel. nie był dobrze wystudzony. Wtedy ani przez chwilę nie było pełnego taktowania CPU – w takim wypadku wykres w tej apce mógłby właśnie tak wyglądać, bo apka uznaje za 100% najwyższą chwilową wydajność w czasie testu i "nie wiem", że powinna być wyższa.

@latet 
Możliwe, że nie był całkowicie wystudzony, mogę ponowić test, ale ogólnie to już mam trochę zainstalowanych aplikacji, oczywiście teoretycznie żadna nie działa w tle. Przeważnie mam 1.5/1.7GB wolnej pamięci RAM (nie wiem czy to coś ma to tego). Coś jeszcze mam zrobić, oprócz tego wyczekania aż się wystudzi? Jakie opcje zaznaczyć oprócz tego 10 min  i 50 wątków? Dzięki za odpowiedź.

14 minut temu, kozak123 napisał:

@latet 
Możliwe, że nie był całkowicie wystudzony, mogę ponowić test, ale ogólnie to już mam trochę zainstalowanych aplikacji, oczywiście teoretycznie żadna nie działa w tle. Przeważnie mam 1.5/1.7GB wolnej pamięci RAM (nie wiem czy to coś ma to tego). Coś jeszcze mam zrobić, oprócz tego wyczekania aż się wystudzi? Jakie opcje zaznaczyć oprócz tego 10 min  i 50 wątków? Dzięki za odpowiedź.

Może zrestartuj telefon, a potem odczekaj spokojnie, najlepiej, aż wykres temp. baterii się porządnie "spłaszczy". Jak już otworzysz apkę CPU Throttle, to nie naciskaj natychmaist "START", tylko odczekaj parę chwil obserwując te 8 pól na dole pokazujących obciążenie rdzeni. Idealny moment na "START", to gdy obciążenie wszystkich spadnie do bardzo niskiego. Podczas testu zwróć uwagę, czy wszystkie 8 pól jest fioletowe w całości (pełne obciążenie wszystkich rdzeni). Oczywiscie w miarę wygrzewania, któryś rdzeń może zostać wyłączony, to normalne (throttling to nie tylko płynne ograniczanie MHz, to także wyłączanie całych rdzeni), ale przynajmniej w pierwszych sekundach testu powinny być wszystkie rdzenie aktywne i obciążone na maksa. Jeśli tak nie jest, jeśli od początku jakiś rdzeń nie pracuje, to znaczy, że coś nie jest ok i wynik testu będzie zaniżony. Może właśnie tak się stało u Ciebie.

Byłoby naprawdę super, jakbyś tymczasowo doinstalował coś, co zarejestruje temp. CPU :)

Edited by latet
  • Like 1

@latet Zrobiłem test ponownie:
Temperatura otoczenia: 20°C.
Temperatura urządzenia: 23°C.

Przed rozpoczęciem zrestartowałem telefon, potem odczekałem chwilę, przed rozpoczęciem testu czekałem aż wszystkie wykresy opadną tak jak pisałeś. Praktycznie przez 10 minut było 100% zużycie każdego rdzenia, dopiero po 8-9 minucie parę opadło. 
Temperatura po teście:  36°C.

Z tego co widzę, temperatura nadal jest w porządku tak samo, jak wcześniej. Performance też zbliżony, ale to nadal mniej niż Wy. Osobiście stwierdzam, że telefon działa wyśmienicie, nic nie zacina, gram w wymagające gry i nawet już się nie grzeje. Może trafił mi się słabszy procesor? Telefon zakupiony w Proline Xiaomi Redmi 4X 3/32GB Global Rom, MIUI Global 8.2 I, 8.2.10.0 (MAMMIEA). Myślę, że to też ma znaczenie.  A WY?

Podejdę do testu po raz 3 i ostatni, tym razem nie będę używał telefonu przez 2 godziny, po czym zrestartuję, włączę tryb samolotowy i zobaczymy co z tego wyjdzie. 
Screenshot_2017-09-05-12-41-41-284_skynet.cputhrottlingtest.thumb.png.9cf8de8580a8979b86361f3d91c353f6.pngScreenshot_2017-09-05-12-43-13-380_com.glgjing.stark.thumb.png.22ad08d86e516ba40ec43e747045aa1e.pngScreenshot_2017-09-05-12-49-44-307_com.android.settings.thumb.png.277837ba168af9c5dfb02b420861055b.png

Dzięki, z zielonego wykresu widać, że limit temp. CPU, którego pilnuije throttling to w Twoim tel. to ok. 41°C (w "normalnych warunkach").

82% to nadal bardzo zadowalający wynik tego testu, choć średnio on koresponduje z kształtem wykresu. Na oko powinien być wyższy (wynik). Na wykresie meccaryna znacznie większa część jest obniżona, a ma wynik 85%. Dziwne.

Różnic w wynikach wydajności zmierzonej tym testem pomiędzy Twoim telefonem a meccaryna też wyjaśnic nie umiem.

Edited by latet

Może też kwestia softu? U mnie najnowsze Xiaomi.eu Miui9. 

Egzemplarz też z proline. Wynik bez żadnych trików i przygotowań. Rano wstałem, na forumek zajrzałem i puściłem test z zaleceniami. 

Tyle, że ja nie lubię tych testów syntetycznych. Temperatury rzędu 40*C? Ja go potrafię do 60 rozgrzać. Bez gier, benchmarków i innych bzdurd nie mających odniesienia w zwykłym użytkowaniu. 

1 godzinę temu, meccaryn napisał:

Temperatury rzędu 40*C? Ja go potrafię do 60 rozgrzać. Bez gier, benchmarków i innych bzdurd nie mających odniesienia w zwykłym użytkowaniu. 

To musisz mieć inaczej skonfigurowany throttling. Albo rozgrzałeś go tak w jakichś cieplarnianych warunkach, albo w bardzo zimnych. Albo różne apki różnie pokazują temp. CPU, co bardzo możliwe. Albo 60 to była temp. któregoś z rdzenie, a nie średnia CPU. Albo nie wiem ;)

Fajnie jakbyś poparł to 60° screenem z tej apki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.glgjing.stark

Edited by latet

@preston2009 Tak samo :). 
@meccaryn Dziwne, bardzo Ci się grzeje, mi nawet gdy miałem włączone pokemony go, a w tym GPS + Internet + w miarę jasny ekran, rozgrzał się do max 36.

@latet Jakoś nie ufam tej apce, temperatura znacznie różni się od tej, którą widzę zawsze w wbudowanej apce "Panel Sterowania".

Edited by kozak123

Wyluzujcie, ja nie narzekam, gdyż to jednostkowy, ekstremalny przypadek, osiągnięty w specyficznych warunkach :) W 99% przypadków 4X jest chłodny i prezentuje równą, słabą wydajność.

Screen wrzucałem kilka postów wcześniej. Pomyłki nie ma - zbyt wiele sensorów wskazywało okolice 60. Zresztą obudowa sprawiała dyskomfort podczas trzymania. 

Testu nie powtórzę w tym roku - 30 stopniowych upałów się nie spodziewam. 

Według mnie rdzenie to nic, ale solidnie dociśnięty modem LTE potrafi rozgrzać SoC. Nie mniej, jakiś mega spowolnień wtedy nie zanotowałem, bo i wydajność na co dzień nie zachwyca.

17 minut temu, kozak123 napisał:

@latet Jakoś nie ufam tej apce, temperatura znacznie różni się od tej, którą widzę zawsze w wbudowanej apce "Panel Sterowania".

Ha, ha, no bo przecież Panel Sterowania pokazuhje temp. baterii, a ta apka - temp. CPU.

9 minut temu, meccaryn napisał:

Według mnie rdzenie to nic, ale solidnie dociśnięty modem LTE potrafi rozgrzać SoC. Nie mniej, jakiś mega spowolnień wtedy nie zanotowałem, bo i wydajność na co dzień nie zachwyca.

Może tak być. Ten test grzeje tylko procesorem. W realnym świecie jednocześnie ostro dogrzewać mogą też nadajniki i inne komponenty. Prawdopodobnie system to wszystko śledzi i odpowiednio manipuluje throttlingiem, stąd różne jego masksymale pułapy. Jak robiłem testy w lodówce, to throttling pozwalał na wyższą temp. CPU, tak jaki "widział", że warunki umożliwią szybkie wychłodzenie. Z kolei jeśli jest naprawdę bardzo gorąco (słońce w aucie, ładowanie, nawigacja, dane....) to w końcu nawet przy drastycznym obcięciu częstotliwości całość (wraz z CPU) i tak się rozgrzeje bardziej niż throttling miał zamiar pozwolić (bo chyba ma zaprogramowany jakiś umiar i nie zdusi MHz do zera).

Więc tak, jest to test syntetyczny i wybiórczy, niemniej jednak – bardzo ciekawy.

@latet
Dobra, teraz rozumiem :D. 
Tak jak mówiłem, podszedłem do testu ponownie, w sumie nie wiele się zmieniło, ale trochę na +. Tym razem znacznie dłużej odczekałem, aż wszystko się ustabilizuję. Telefonu używam praktycznie cały czas, dlatego ciężko mi jest zorganizować tego typu test. Oprócz tego wyczyściłem pamięć podręczną, wszystkie apki w tle i na czas testu włączyłem tryb samolotowy. 

Tym razem max performance wyniósł  41,324  przedtem 38,706. 
Thermal throttin 83% przedtem 82%.
Co do temperatury to raczej nie ma dużej zmiany. Ciągle waha się w tym samym przedziale, choć w pokoju dzisiaj jest cieplej o jakieś 3-4 stopnie. 

Screenshot_2017-09-09-16-38-57-723_skynet.cputhrottlingtest.thumb.png.36df3bb084840c5aba2fc6a77d27df58.pngScreenshot_2017-09-09-16-24-22-249_com.glgjing.stark.thumb.png.3a56b78492796bf48a94562a9ab895a8.pngScreenshot_2017-09-09-16-39-10-249_com.glgjing.stark.thumb.png.52ed3f0904fdb45f841d9f053b09d873.png

Dzięki :)

P.S. Nowa wersja testu pokazuje też temperatury (trzeba to włączyć w opcjach) – i zapamiętuje max. temp. najcieplejszego rdzenia. Są to dużo wyższe temp. niż te pokazywane przez tę zieloną apkę.

• 3 weeks later...

Mój telefon ostatnio rzucił komunikatem, że jest za ciepły. Tak w sumie po graniu w jakąś gierkę.

A teraz zauważyłem plamę na wyświetlaczu. Znam te plamy. Robią się po przegrzaniu.

Jak podchodzi do tego producent w kwestiach reklamacyjnych?

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...