Skocz do zawartości

ROMy MIUI Global - stabilne i rozwojowe (stable i dev)


rezmus

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Pepsiak napisał:

Czyli ogólnie można stwierdzić, że wersja DEV jest bardziej stabilna niż STABLE? :D:D:D

Nie, raczej obie są podobnie (nie)stabilne, ponieważ – jak wielu uważa – wersja Stable to mniej więcej jedna ze starszych wersji dev z kosmetycznymi zmianami. Czasem nawet po charakterystycznych małych błędach można zgadywać, z którego dev-a zrobili 'stable'.

Sens Stable, wg mnie chyba jedyny, polega na tym, że jak jest jakaś duża zmiana (zmiana bazy Andka czy zmiana wersji MIUI), to początkowo problemów jest zwykle naprawdę sporo i dopiero po kilku, kilkunastu dev-ach robi się normalnie. Dopiero wtedy (tzn. jeszcze za kolejne parę tyg.) wypuszczają stable. Ale i tak ciekawiej jest mieć dev - po prostu te parę pierwszych można nie instalować, poczekać trochę, poczytać, co inni piszą.

Natomiast potem, gdy dana wersja MIUI jest już bardziej dojrzała, okrzepła, to używanie Stable oznacza już tylko dwie rzeczy: później dostajesz drobne nowości i dłużej czekasz na poprawki błędów.

No, w przypadku Globali to jest jeszcze jedna róznica - Stable ma certyfikat Sklepu Google , a dev to chyba różnie, może nie mieć. W ROM-ach "EU" wszystkie wersje mają certyfikat.

Kupując Redmi 4x do testów chciałem porównać kolejne: Global Stable, Global Dev a potem EU dev. Wciąż jestem na etapie Global Stable, bo trafiłem na ciekawy okres, w którym akurat w tej linii zmieniła się wersja Androida (i mam już trzeci z kolei ROM Global Stable, na telefonie, który mam 2 tygodnie ;)

Z kolei przed szybkim przeskoczeniem na Global Dev trochę mnie hamuje to, że dev już ma MIUI9, więc de facto porównywalbym bardziej MIUI8 do MIUI9 niż linię "stable" do linii "dev", a to na tym drugim mi bardziej zależało.

Liczę, że może MIUI9 w miarę szybko pojawi sie w Global Stable, to wtedy potestuję, a dopiero potem na dev.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Latet Twoje podejście doskonale. Fajna zajawa, ale po kilku latach z Miui (od xiaomi mi2s) mam, powiem szczerze dość bycia userem od testowania wersji systemu w wersji Dev czy stable...... 

Czekam łaskawie na wersję "działający w każdym aspekcie Android z nakładką Miui".... Ale o to z każdą aktualizacją coraz ciężej.

Edytowane przez Pepsiak
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się kto tam wymyślił, że wersja z niższym numerkiem ma nowszego Androida, jak dla mnie ktoś się chyba walnął. Zresztą przecież wcześniej podawali, że 4X dostanie Androida 7 razem z MIUI 9, a tu wypuścili z MIUI 8. Czy da się tę zmianę Androida zauważyć, czy jest wszystko to samo co w 6.0?

Da się już na MIUI 8 lub MIUI 9 na Androidzie 7 chociaż wyłączyć aplikacje systemowe Xiaomi i aplikacje Google?

Pierwsze wieści o MIUI 9 milczą niestety na ten temat :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PawelG7 napisał:

 Czy da się tę zmianę Androida zauważyć, czy jest wszystko to samo co w 6.0?

Nowa "baza" to głównie zmiany głęboko pod maską, więc raczej trudne do zauważenia. Pewne rzeczy zaczynają działać, inne przestają - z powodu nowych ograniczeń lub nowych zezwoleń. Np. przestają działać apki pokazujące aktywne procesy (typu menedżer procesów itp.), bo na to Android 7 nie pozwala.

2 godziny temu, PawelG7 napisał:

Da się już na MIUI 8 lub MIUI 9 na Androidzie 7 chociaż wyłączyć aplikacje systemowe Xiaomi i aplikacje Google?

Napisz, o którą Ci konkretnie chodzi to sprawdzę (zarówno na MIUI8 z Andkiem 7, jak i na MIUI 9 z Andkiem 7). W jakimś momencie pojawia sie możliwość ustawiania wyjątków Oszczędzania w aplikacjach także dla apek systemowych, co daje pewną namiastkę możliwości zapanowania nad niektórymi z nich.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy pytać tu czy w problemach technicznych, najwyżej znowu w koszu wyląduje;-) Po aktualizacji do 8.5.2.0 tel. nie wyłącza się w zadanych godzinach. Zniknął przycisk "ok" przy "zaplanuj czas przełączenia między trybami". U mnie tak jest tylko bo coś poprzestawiałem czy może ktoś też ma taki problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, latet napisał:

Napisz, o którą Ci konkretnie chodzi to sprawdzę (zarówno na MIUI8 z Andkiem 7, jak i na MIUI 9 z Andkiem 7). W jakimś momencie pojawia sie możliwość ustawiania wyjątków Oszczędzania w aplikacjach także dla apek systemowych, co daje pewną namiastkę możliwości zapanowania nad niektórymi z nich.

Chodzi mi o takie zbędne rzeczy jak np. Hangouts, Duo, Google+ czy też aplikację Xiaomi w stylu Chmura (dla mnie całkowicie zbędne). O wyłączaniu to wiem, bo już na obecnym sofcie jest to dostępne i odpowiednio to poustawiałem, a i tak niektóre apki nie chcą się na stałe wyłączyć. Z góry zaznaczam, że chodzi mi o soft Global, nie lubię się bawić w jakieś customy itp. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, PawelG7 napisał:

Chodzi mi o takie zbędne rzeczy jak np. Hangouts, Duo, Google+ czy też aplikację Xiaomi w stylu Chmura (dla mnie całkowicie zbędne). O wyłączaniu to wiem, bo już na obecnym sofcie jest to dostępne i odpowiednio to poustawiałem, a i tak niektóre apki nie chcą się na stałe wyłączyć. Z góry zaznaczam, że chodzi mi o soft Global, nie lubię się bawić w jakieś customy itp. :)

Ok, tylko czy te wymienione apki, jeśli wyłączone nie są, a nie są też używane, zużywają zasoby w stopniu istotnym? Śmiem wątpić. Testuję obecnie Globala na Redmi 4x, niczego w nim nie wyłączałem. Na liście zużycia baterii ani śladu tych apek. Nie nie zyskasz wyłączając je.

Co do chmury Xiaomi, to też nic nie trzeba wyłączać. Jeśli się nie zalogujesz, to te usługi są praktycznie nieaktywne i naprawdę w niczym nie przeszkadzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przesiadłem się właśnie z Global Stable 8.5.1.0 (MIUI 8, Android 7.1.2) na Global dev/beta 7.9.22 (MIUI9, Android 7.1.2) i pomyślałem, że założę oddzielny wątek, w którym będziemy dyskutować na temat wad i zalet tej linii ROM-ów dla Redmi 4x. Wątek będzie rósł wraz z kolejnymi tygodniowymy aktualizacjami. Mam nadzieję, że moderatorzy nie mają nic przeciwko.

Testuję, porównuję, za parę dni napiszę konkrety, odczucia, wrażenia i spostrzeżenia. Zrobię też opis, jak wgrać blokadę reklam (plik hosts) do ROM-u Global, bez instalowania TWRP lub roota :)

Chętnie odpowiem na pytania osób początkujących, które na swoich Redmi 4x mają Global Stable, a chciałyby już teraz zasmakować MIUI9 i przesiąść się na linię dev.

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, FromWP napisał:

Inaczej. Stable mają numerację od wersji Miui, a dev od daty wydania 2017.9.22w numerze wersji dev nie ma informacji o wersji Miui.

A numerach ani stable ani dev  nie ma informacji o wersji Andka ;)

Choć ta sytuacja ze Global Stable dla R4x jest chyba wyjątkowa i ktoś coś tam nieźle pomieszał. Najwyraźniej odnogę na nowszym Andku rozwijano niezależnie i tak jakoś wypadło. Poza tym ten Global 8.5.1.0 (A.7) nie jest dostępny w oficjalnym kanale.

2 godziny temu, d3tr0 napisał:

Pomysł dobry, pewnie wielu zainteresuje czy jest język polski, jak trzyma Bateria i ogólna stabilność. 

OK, zwrócę na te rzeczy szczególną uwagę, choć już mogę napisać wstępnie, że jest absolutnie OK pod wszystkimi tymi względami.

 

To może zacznijmy od najprostszej sprawy:

Na screenie oczywiście noc, ale to też jest jakiś test, bo pokazuje, że nie ma jakiegoś poważnego problemu powodującego drenaż nawet przy bezczynności. Aha – test przy wyłączonym całkiem "Oszczędzaniu w aplikacjach", za to włączone wszystkie rzeczy jak: Wi-Fi, Dane, GPS, Synchro. Wynik doskonały, pomimo (jak widać) niezbyt dobrego sygnału zasięgu sieci komórkowej.

Screenshot_2017-10-03-08-36-35-160_com.miui.securitycenter.png

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, latet napisał:

To może zacznijmy od najprostszej sprawy:

Na screenie oczywiście noc, ale to też jest jakiś test, bo pokazuje, że nie ma jakiegoś poważnego problemu powodującego drenaż nawet przy bezczynności. Aha – test przy wyłączonym całkiem "Oszczędzaniu w aplikacjach", za to włączone wszystkie rzeczy jak: Wi-Fi, Dane, GPS, Synchro. Wynik doskonały, pomimo (jak widać) niezbyt dobrego sygnału zasięgu sieci komórkowej.

No to ja dodam podobny wynik tylko na Globalu :) ... Co prawda bez WIFI , ale telefon mniej się wybudzał równe 100 % przez prawie 11 godzin ( oczywiście noc i telefon leżał w jednym miejscu bez użycia oszczędzania baterii ) 

 

Jak możesz włącz do takich zrzutów wykaz procentowy bo z wykresu wygląda na to że jednak przez 6 godzin spadło tak na 99-98% kreska jest po niżej 100%

Screenshot_2017-10-01-10-34-50-787_com.miui.securitycenter.png

Edytowane przez mrosi
Czy edycja cytowanej zawartości wymaga zbyt wiele...?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, latet napisał:

Bo tam wszyscy piszą prawie wyłącznie o Stable (fajnie, jakby tytuł tam zmieniono), i tamten wątek i  tak jest już bardzo długi, a tutaj chcę się porozwodzić nad "dev" :)

Poradnik "Odblokowanie bootloadera..." ma 153 strony i jakoś użytkownicy nie narzekają. Mamy na Forum szukajkę, całkiem sprytną i sprawną, poza tym to - przypominam - Forum MIUI Polska, więc de facto, poza poradami w nagłych wypadkach, wątki ogólne o poszczególnych ROMach MIUI Global, są zaledwie tolerowane. Po to jest Forum globalne. Nie chcemy jako społeczność mniejsza, lokalna, odbierać im "roboty".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja z chęcią bym poczytał o zmianach w wersji dev, opiniach oraz może jakby autor tematu się nie znudził za szybko to by edytował pierwszy post, w którym wrzucałby jakiś changelog "co nowego?" inna sprawa, że wypowiedzi są tu bardzo zmiksowane i jak ktoś pisze o jakimś problemie lub z jakimś pytaniem to nie zawsze pisze, którą wersję romu posiada, wtajemniczeni już wiedza, że dev jest numerowany datą, stable pierwsze dwie cyfry to wersja miui, ale nowicjusz wchodząc tu może pomyśleć że to strasznie wadliwy system albo szukać funkcji których jeszcze nie posiada bo ma stable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, latet napisał:

zmianę nazwy tego wątku z "ROM global" na "ROM-y Global (stable i dev)"

to brzmi ok i przydała by się zmodyfikować wpisywanie informacji do profilu, które później się wyświetla na lewo w postach, w którym można by było zamieścić informację jaki soft się używa na jakim telefonie (stable/dev/miui_polska), bo obecnie żeby wpisać dwa telefony to już trzeba kombinować, a na soft by się nie zmieściło, chyba że ktoś ma jeden telefon i wpisze obok soft

22 minuty temu, latet napisał:

"[Redmi 4x] ROM-y Global (stable i dev)"

akurat jesteśmy w dziale 4x więc chyba nie potrzeba tego na początku xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, matiasmovie napisał:

akurat jesteśmy w dziale 4x więc chyba nie potrzeba tego na początku xD

Akurat się nie zgodzę. Taki przedrostek jest zawsze bardzo pomocny, dla osób, które wchodzą na forum głownie poprzez linki w powiadomieniach otrzymywanych e-mailem.

Ale żeby nie tylko off-topic. Próbowałem wgrać plik hosts (blokujący reklamy) do ROM-u global i to się udało. Jednak początkowo sądziłem, że się nie udało, bo wyskakiwał błąd, jak na obrazku. Nie przyszło mi do głowy, że pomimo takiego komunikatu, plik i tak został skopiowany, tam gdzie trzeba i działa! Użyłem TWRP uruchamianego komendą fastboot boot twrp.img, czyli bez potrzeby instalowania tego narzędzia w telefonie, co przy globalu jest ponoć niewskazane. Zachęcam do spróbowania. Global pozbawiony 3/4 reklam (szczególnie tych na stronach www, ale także częściowo w apkach) używa się dużo przyjemniej :)

Z kolei dobra wiadomość dla badaczy zakresów LTE. W ROM-ie Global Dev z MIUI9 apka Network Cell Info Lite nie ma (jak w Stable z MIUI8) już problemów z pokazywaniem numeru aktualnego "bandu". W Stable on się pojawiał i znikał. Teraz wyświetla się cały czas.

Zarządzanie RAM-em wydaje się tak samo dobre jak w Stable. Zainstalowałem na tym R4x dokładnie te same aplki, które mam na Mi5 z ROM-em EU dev (też 3GB RAM). Na R4x, po "wyczyszczeniu" RAM mam wolne 1,75 GB.Na Mi5 po takim zabiegu - ok. 950 GB. Nie chodzi jednak o te cyferki, ale o odczucia – apki z tła otwierają się na R4x bez porównania szybciej, żadnego niechcianego ubijania/przymrażania.

Nie pamiętam, czy pod Stable można było wyłączyć sprawdzanie pisowni? Pod tym Global Dev już można!

Screenshot_1970-03-14-23-21-28.pngScreenshot_2017-10-01-17-08-30-078_com.wilysis.cellinfolite.pngScreenshot_2017-10-02-01-26-34-922_com.roehsoft.meminfo(1).pngScreenshot_2017-10-01-15-35-09-792_com.android.settings.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Dario napisał:

kilka słów objaśnienia dot. TWRP uruchamianego metodą fastboot boot?

Komenda "fastboot boot" nie instaluje twrp, tylko go jednorazowo uruchamia. Po uruchomieniu możesz przez to twrp zainstalować co chcesz. Toturial w skrócie:

Musisz mieć odblokowany bootloader.

Pobierasz instalkę MinimalAdbFastboot, np stąd: http://androidhost.org/rxAWF instalujesz. Do katalogu z MinimalAdb kopiujesz plik twrp.img dla twojrgo telefonu. Uruchamiasz telefon w trybie fastboot, podłączasz, w uruchomionej konsoli wpisujesz komendę "fastboot devices", enter i powinno znaleźć telefon (to tylko sprawdzenie czy telefon jest wykrywany). Potem komenda "fastboot boot twrp.img" i telefon powinien uruchomić się w twrp, bez instalowania go na stałe i nadal pozostaje stockowe recovery (jak plik twojego twrp nazywa się inaczej, np. recovery.img, to oczywiście wpisujesz jego nazwę, czyli "fastboot boot recovery.img").

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do powyższego dodam od siebie dwie uwagi:

  • Jest pakiet adb/fastboot, który nie wymaga instalowania (taka wersja "stand-alone" / portable). Działa bez zarzutu.
  • TWRP uruchomione w taki sposób (bez instalacji) będzie najprawdopodobniej po chińsku. Trzeba sobie wcześniej przygotować ściągawkę, gdzie kliknąć, aby przełączyć język na angielski.
  • Nie wiem z czego wynikały komunikaty o błędach u mnie. Nie wydaje mi się, aby jakaś partycja była szyfrowana. Nie ważne - ważne, że udało się wgrać plik host. Jeszcze nie próbowałem, czy uda się też z root-em czy np. z fix-em na jakość audio.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...