Skocz do zawartości

[MINI PORADNIK] lepsze zarządzanie pamięcią RAM.


Szurek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Od niedawna zaczął mnie irytować mój mi 5. Zawsze po kilku godzinach używania telefonu musiałem wyczyścić pamięć RAM, bo gdy dochodziło do około 700 MB wolnej pamięci to telefon wyraźnie zwalniał. Poszedłem szukać po forach i zauważyłem, że nie tylko mi to przeszkadza.

Zacząłem grzebać w ustawieniach deweloperskich i chyba udało mi się ogarnąć ten telefon. Po pierwsze wyłączyłem "włącz optymalizację miui", po drugie wyłączyłem "optymalizacja pamięci" (wymagany reset telefonu) i jeszcze włączyłem "renderowanie na GPU" aby odciążyć CPU.

Od tego czasu (3 dni) telefon chodzi jak szalony. W ogóle nie czyszczę pamięci RAM, wszystkie procesy mam w tle, skacze sobie między programami bez żadnej chwili zastanowienia.

Jeżeli wy też macie z tym problem spróbujcie tego i dajcie znać czy też zauważyliście poprawę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyłączenie optymalizacji MIUI naprawia problem z Chrome - strony same zamykały się w czasie przeglądania, kiedy było ok. 600mb wolnej pamięci (komunikat Kurza twarz!). Niestety ta opcja zmienia nieco interfejs, i zaczynają się pojawiać tu i ówdzie ekrany ze stockowego androida, co gorsza nieprzetłumaczone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


To złudne polepszenie a wylączenie optymalizacji miui spowoduje skutki uboczne a jest ich kilka, nie będę pisał jakie bo było już wiele razy o tym na forum.
Dla Ciebie ram to ma leżeć i wyglądać?


Czekałem na takie odpowiedzi. Nie, ma być zapełniony ale rozumiesz, że jak miałem 700 MB i mniej wolnego to telefon po prostu mulil? Dochodziło do klatkowania animacji. Wolniej reagował. A tak czy siak aplikacje w tle ubijał i włączały się od nowa.
 
 
Ja po wyłączeniu optymalizacji zacząłem dostawać normalnie powiadomienia od Gmaila. Wtedy następowało to że strasznie dużym opóźnieniem albo wcale. Ogółem najważniejsza opcja jest wyłączenie optymalizacji pamięci.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Zeork napisał:

wylączenie optymalizacji miui spowoduje skutki uboczne a jest ich kilka, nie będę pisał jakie bo było już wiele razy o tym na forum.
Dla Ciebie ram to ma leżeć i wyglądać?

tymi skutkami są:

  • działające prawidłowo powiadomienia aplikacji zewnętrznych
  • dobrze działające launchery zewnętrzne
  • prawidłowa synchronizacja apek w tle
  • działające prawidłowo odtwarzacze muzyczne w tle
  • i wiele innych... np różne niechciane niespodzianki na różnych aktualizacjach...

Generalnie dzięki wyłączeniu tej funkcji aplikacje ze sklepu play będą działały jak trzeba...

Edytowane przez bergmen
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=33330]exwindows[/mention]
To o ile godzin masz mniejszy czas pracy wyświetlacza?

Nie wiem nie włączałem tych opcji Na chłopski rozum jeśli wyłączamy zoptymalizowane (czyli hulaj dusza piekła niema) zapotrzebowanie na energię będzie większe . Co do SOT po Lumi 735 która ładowałem co noc, dwa dni mojego użytkowania mnie zadawala

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@exwindows

Najpierw sprawdź i potem oceń czy aby na pewno miałeś racje. Ja jedyny sygnał jaki dostałem że jest gorszy czas pracy po wyłączeniu optymalizacji MIUI był na Mi Max - Helium, choć w sumie do końca nie wiadomo czy to był zbieg okoliczności ci może na tym modelu i tamtej wersji MIUI był problem.

Edytowane przez majdan12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W moim przypadku muszę powiedzieć, że efekt był odwrotny do zamierzonego. Przy ok. 700mb RAM uświadczyłem takiego klatkowania animacji (Messenger fb) że oniemiałem... Snapdragon 820, Adreno 530, rendering wrzucony na GPU... Zupełnie jakbym Galaxy S3 używał. 

Takie rzeczy dzieją się nieco później (600mb RAM) przy ustawieniach optymalizacji pamięci na tryb "Podstawowy"... marne pocieszenie mając na uwadze fakt jakie bebechy ma Mi5.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Roberto_mrw napisał:

Mam mały problem, może pomożecie. Jak wracam do pulpitu to za każdym razem ukazuje mi się "ładowanie pulpitu" co naprawdę potrafi zdenerwować, czy ktoś jest mi w stanie pomóc? 

Jaki soft? Pewnie jakiś syf, bo u mnie na gorszych telefonach taki efekt pojawia się raz na rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Roberto_mrw napisał:

właśnie nie, ostatnie xiaomi.eu 7.5.18

To co robisz? Może po prostu trzymasz jakieś ciężkie aplikacje w tle? ładowanie pulpitu nie powinno się pojawiać.

Chyba, że zrobiłeś te super ulepszenia z tego tematu, wtedy to może mieć miejsce. :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

zaktualizuj do najnowszej wersji global dostępnej dla Twojego mi5, ogólnie po paru dniach działania w tym trbie gy zostawało z 700mb albo i mniej (3/64) potrafiło ściąć telefon i włączyłem te opcje i zrobiłem upgrade do 25.5 te opcje, potestuje je pojedynczo zaczynając od renderu na gpu

 

ktoś wie jakie są różnice w optymalizacji pamięci pomiędzy:

  • podstawowa
  • umiarkowana
  • zaawansowana
Edytowane przez xede
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
Dnia 4.06.2017 o 15:49, xede napisał:

ktoś wie jakie są różnice w optymalizacji pamięci pomiędzy:

  • podstawowa
  • umiarkowana
  • zaawansowana

Z tego co można wyczytać to po prostu różnią się pozostawianiem wolnego ramu. W ogóle te ustawienia są naprawdę pogmatwane. Wyłączenie optymalizacji miui i pamięci na wył skutkuje póżniej ciągłymi alertami w panelu sterowania że jakieś aplikacje drenują baterię. Czyli że panel sterowania oszukuje że pozostawienie aplikacji w pamięci wpływa na baterię ( zgodnie z zasadą że wolny ram to zmarnowany ram) czy po prostu mamy do wyboru albo bateria albo wielozadaniowość....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 7.05.2017 o 09:50, Szurek napisał:

Zacząłem grzebać w ustawieniach deweloperskich i chyba udało mi się ogarnąć ten telefon. Po pierwsze wyłączyłem "włącz optymalizację miui", po drugie wyłączyłem "optymalizacja pamięci" (wymagany reset telefonu) i jeszcze włączyłem "renderowanie na GPU" aby odciążyć CPU.

Od tego czasu (3 dni) telefon chodzi jak szalony. W ogóle nie czyszczę pamięci RAM, wszystkie procesy mam w tle, skacze sobie między programami bez żadnej chwili zastanowienia.

Jeżeli wy też macie z tym problem spróbujcie tego i dajcie znać czy też zauważyliście poprawę emoji6.png

Witam,

  1. Po pierwsze – ten wątek jest z maja, teraz wrzesień i MIUI9. Pytanie do osób stosujących opisane sztuczki – jak to teraz wygląda?
     
  2. Po drugie – dlaczego "renderowanie na GPU" nie jest domyślnie włączone? To trochę podejrzane. Jaka może być tego przyczyna?
     
  3. Niedawno (już na MIUI9) przez parę dni testowałem zarówno wyłączenie tajemniczej "Optymalizacji MIUI" jak i nieco mniej tajemniczej "Optymalizacji pamięci" (czyli zRAM). Szczerze...? Nie odczułem żadnych istotnych różnic. Wróciłem do ustawień domyślnych.
     
  4. Od dziś testuję wyłączenie wszystkich 3 typów animacji systemowych. Wizualnie średnio mi odpowiada poruszanie się po systemie bez tych animacji. Trochę to dezorientujące miejscami. Są też inne skutki uboczne, jak np. nieprzyjemna dla oka skokowość automatycznej regulacji głośności, czy skokowość niektórych suwaków. Ale chce sprawdzić, czy cokolwiek to zmieni jeśli chodzi np. o baterię (no bo raczej nie o RAM). Na razie wydaje mi się, że nic. A jak Wy sądzicie?


Będę wdzięczny za komentarz do tych punktów.

 

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
Dnia 2.09.2017 o 23:24, latet napisał:

Witam,

  1. Po pierwsze – ten wątek jest z maja, teraz wrzesień i MIUI9. Pytanie do osób stosujących opisane sztuczki – jak to teraz wygląda?
     
  2. Po drugie – dlaczego "renderowanie na GPU" nie jest domyślnie włączone? To trochę podejrzane. Jaka może być tego przyczyna?
     
  3. Niedawno (już na MIUI9) przez parę dni testowałem zarówno wyłączenie tajemniczej "Optymalizacji MIUI" jak i nieco mniej tajemniczej "Optymalizacji pamięci" (czyli zRAM). Szczerze...? Nie odczułem żadnych istotnych różnic. Wróciłem do ustawień domyślnych.
     
  4. Od dziś testuję wyłączenie wszystkich 3 typów animacji systemowych. Wizualnie średnio mi odpowiada poruszanie się po systemie bez tych animacji. Trochę to dezorientujące miejscami. Są też inne skutki uboczne, jak np. nieprzyjemna dla oka skokowość automatycznej regulacji głośności, czy skokowość niektórych suwaków. Ale chce sprawdzić, czy cokolwiek to zmieni jeśli chodzi np. o baterię (no bo raczej nie o RAM). Na razie wydaje mi się, że nic. A jak Wy sądzicie?


Będę wdzięczny za komentarz do tych punktów.

 

Co prawda nie mam Mi5 tylko Mi5s, ale ja też nie odczuwam działania tych opcji... Nadal system ubija aplikacje w tle pomimo wyłączonych optymalizacji MIUI. Klikając menu na liście ostatnio otwartych aplikacji mam interesujące mnie programy, ale jak wchodzę w niektóre z nich to następuje przerysowanie interfejsu i apka ładuje się od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...