Jump to content

Bardzo powolne ładowanie + brak wykrywalności przez komputer


juhas
 Share

Recommended Posts

Witam,

Posiadam Mi Maxa 32GB, który nie powiem, bo troszkę już przeżył. Telefon od jakiegoś czasu bardzo wolno mi się ładuje. Do tego, przy niskim poziomie baterii potrafił się resetować (czasem już przy 30%). Zdarzały się resety przy podłączaniu do ładowarki. Niestety, ostatnio rozładował mi się do zera i wyłączył, a następnie nie chciał się uruchomić podpięty do ładowarki (jedynie mrugała czerwona dioda chwilę po podłączeniu). Pogrzebałem po forach i dowiedziałem się, że to objaw głębokiego rozładowania baterii; ładowałem go kolejne 2 dni, a następnie trzymając przycisk POWER wkładałem i wyjmowałem wtyk ładowarki, aż się wybudził i spokojnie ładował.

Nawet jeżeli telefon jest mocno naładowany i próbuję go zresetować, to wyłączy się, ale już sam się nie uruchomi (ponownie biorę ładowarkę, wciskam POWER i wkładam/wyciągam wtyk, aż do wybudzenia). Zakupiłem ładowarkę Aukey z quickchargem 3.0, ale w kwestii tempa ładownia nic się nie zmieniło - telefon podłączony pod ładowarkę i jednocześnie eksploatowany utrzymuje procent naładowania lub lekko się rozładowuje.

Użyłem apki do kalibrowania baterii, jednak bezskutecznie. Gdy aplikacja zrobiła swoje, kazała wyłączyć telefon i naładować go do pełna. Po kilku godzinach uruchomiłem Mi Maxa, ale procent naładowania oscylował na poziomie 17%. Mam wrażenie, że gdy telefon jest wyłączony i podpięty do ładowarki, to nie ładuje się. W tym momencie telefon jest naładowany na 91%, podłączony pod quickcharga 3.0 i pokazuje 58min do pełnego naładowania.

Postanowiłem, że zanim zacznę cokolwiek wymieniać w telefonie z hardware'u - zresetuję go do ustawień fabrycznych lub wrzucę inny ROM (ostatnio telefon zaaktualizował mi się do MIUI 8.2.3.0 i mam wrażenie, że bateria zaczęła schodzić szybciej niż wcześniej). No i tu pojawił się największy problem. Chcąc zgrać dane z telefonu, zauważyłem że komputer nie chce go wykryć. Na ekranie Xiaomi pojawia się ikona ładownia, ale nie pokazują się opcje podłączenia USB do komputera. Dawno go nie podłączałem, ale zwykle był on wykrywalny (choć parę razy pojawiły się problemy). Probowałem 3 róznych komputerów, 3 różne kable - wszędzie to samo. Debuggowanie USB włączone, MI Suite nie widzi w ogóle urządzenia. W końcu udało mi się pozgrywać wszystko poprzez kartę SD, zresetowałem telefon do ustawień fabrycznych. Ładowanie wciąż powolne, telefon niewykrywalny przez Windows 10. Flashowanie telefonu nie będzie raczej możliwe bez użycia PC.

Chwilę po pierwszym wydarzeniu z wykończoną baterią i zbrickowanym telefonem, chciałem zamówić nową, będąc przekonanym o winie właśnie tego komponentu. Później, stwierdziłem że najpierw obadam software, zanim będę czekał miesiąc na oryginalną baterię z Chin (moje Xiaomi ma 10 miesięcy, nie wiem czy dałbym radę uszkodzić baterię w tak krótkim czasie). Teraz jednak, zastanawiam się czy wina nie leży po stronie gniazda microusb lub... płyty głównej.

Dodam jeszcze, że walcząc z umarłą baterią, otworzyłem telefon by odłączyć baterię (otwierałem Mi Maxa wcześniej, gdy musiałem wymienić tylną obudowę i guziki boczne, które uległy uszkodzeniu po mocnym upadku) i uszkodziłem guzik VOL-, czekam na nową taśmę guzików z Chin. Martwi mnie to, gdyż guzik ten jest dość potrzebny do przechodzenia do recovery itd.

Proszę o sugestie i pomoc,

pozdrawiam :)

Edited by juhas
Link to comment
Share on other sites

  • mrosi unlocked this topic
  • 2 weeks later...

Od kilku tygodni przerabiałem to samo! Początkowo zauważyłem, że mój mi5s Plus ładował się w normalnym czasie tylko po włożeniu wtyczki do góry jej łączeniem. Następnie obracanie wtyczki i badanie w jakim czasie ładuje się bateria na niewiele się zdało i naładowanie w pełni baterii zajmowało ok 8h. Wcześniej wiele czytałem na ten temat, ale nic poza zmianą oprogramowania bądź kabla nie można było poradzić na ten problem i jak się okazywało nawet to nie gwarantowało jego rozwiązania.
Dziś podczas próby podłączenia telefonu do komputera, która okazała się nieudana (telefon automatycznie przełączał się w tryb ładowania bez możliwości przełączenia w tryb przesyłania danych) moja cierpliwość się skończyła. 


Wziąłem ową wtyczkę usb typu c między zęby i nieco ją przygryzłem, aby siedziała ciaśniej w porcie. Taki pomysł. I co ? EUREKA !!! Komputer zaczął widzieć telefon oraz po podłączeniu do ładowarki zaczął ładować się jak wściekły ;-)
Przed zabiegiem sprawdzałem moc ładowania dzięki aplikacji Ampere i była na poziomie ok 400mA, natomiast po zabiegu była ona na poziomie 3000mA. 

Edited by boninfante
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Problem został rozwiązany kilka miesięcy temu, ale myślę, że warto podzielić się trafną diagnozą. Po wymianie gniazda microUSB (zamiennik z aliexpress, wymiana bardzo prosta) wszystko wróciło do normy, telefon stał się z powrotem wykrywalny przez komputer oraz zaczął ładować się w normalnym czasie.

Niestety, radość nie trwała długo - telefon zaczął wyłączać się w okolicach 20% naładowania baterii. Z czasem potrafił wyłączyć się już nawet przy 50%. Zauważyłem, że sytuacja występuje najczęściej, gdy pobór prądu jest wysoki (włączone WiFi, GPS, BT). Postanowiłem wymienić baterię - przy otwieraniu telefonu okazało się, że oryginalna jest spuchnięta (mogła być już przy wymianie gniazda, ale nie zwróciłem uwagi na pomarszczenie folii na baterii).

Obecnie zarówno ładowanie jak i trzymanie baterii (schodzi normalnie do 1%) jest w porządku :).

Link to comment
Share on other sites

  • Nezumi locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...