Skocz do zawartości

Wzrost cen Redmi 4/4A


Eragon

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jest to news z cyklu takich które chcielibyśmy słyszeć, ale jednak:

Cytat

Xiaomi has officially announced that Redmi 4 smartphone and Redmi 4A price will increase 100 yuan, $15, therefore, the Xiaomi Redmi 4 standard version right now sells at 799 yuan, $133, advanced version at 999 yuan, $150, and Redmi 4A price tag at 599 yuan, $100.

Xiaomi claims that the reason to increase the price is the purchasing cost increasing and foreign currency rate fluctuate, so the final cost of Redmi 4 and Redmi 4A has been increased, the retail price before is really low to the product cost. In order to keep the stock normally, Xiaomi decides to raise 100 yuan, $15 about Redmi 4 series.

Today, Xiaomi starts to use the new price in Xiaomi mall, Xiaomi official Tmall shop, Xiaomi MI family, and so on. We believe other Chinese retailers will also increase the price. But in fact, it’s normal to increase the price after a new year. Other Chinese manufacturers like Meizu, 360, Huawei, etc will also increase their price of phone. Stay tuned.

Źródło: https://www.igeekphone.com/xiaomi-officially-announced-redmi-44a-price-will-increase-by-100-yuan-15/#prettyPhoto

Akurat miałem zamiar kupić, a tu taki suprise chińsko-noworoczny. 

Około 700zł za 3/32 Złotą... niebezpiecznie zbliża się do Rn4 i może resztek magazynowych Mi5. Sądzicie że w ciągu miesiąca cena pójdzie w dół?  

W tej sytuacji, to ewidentnie by się Redmi 5 przydał. Paradise Lost

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Mi4c ma prawo drożeć. Tak samo już nawet 3S. 

Musimy się zdać na prawo popytu i podaży tj. gdy nikt im nie będzie kupować po takiej horrendalnej cenie, to zejdą w dół. Czy to samo Xiaomi, czy poszczególni sprzedawcy. 

 

Ps. Lewandowski używający P9 - Jako ciekawostka :P

http://eurosport.onet.pl/zimowe/skoki-narciarskie/robert-lewandowski-na-mamucie-w-oberstdorfie/se3zss

Edytowane przez Eragon
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mrosi zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...