Skocz do zawartości

Kopia systemu w TWRP


santos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, temat zapewne banalny i wybaczcie takie pytanie =)

Chciałbym sobie takową zrobić bo nigdy nie robiłem, te kilka updatów które mam za sobą to zawsze bez poprzedzającego wykonania kopii, tak na żywioł. Chciałbym kopię taką kompleksową, całkowitą a nie np tylko same dane. Co i jak po kolei w TWRP? Jest ono po polsku więc teoretycznie nie powinienem tapnąć niczego niewłaściwego ale jestem z tych co wolą zawczasu dokładnie dopytać. Jak mniemam tworzy on jakiś grubszy plik z kopią i zapisuje go gdzieś w pamięci, tak? Czy można niechcący klikając coś niewłaściwego dużo szkód narobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@santos

Nie wiem jak to jest w języku Polski ale w Angielskim to TWRP > Backup > Zaznaczmy wszystkie partycje (System, Data, Cache, Cust, Recovery, Boot, EFS, Persist,więcej ich chyba nie będzie na liście a jak coś będzie dodatkowo to też zaznacz) > Przesuwamy trzy strzałki w prawo na pasku z napisem ''Swipe to Backup''  > Po wykonaniu kopii partycji cofnij się do głównego menu TWRP.

Bardzo ważna jest partycja EFS,trzymaj jej kopie w kilku miejscach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Każda partycja zapisywana jest w oddzielnym pliku. Jeżeli przekracza około 1GB, dzielona jest na części. Dodatkowo warto zaznaczyć generowanie sum kontrolnych. Umożliwia to sprawdzenie poprawności danych. Są też pliki informacyjne o plikach.

Zrób kopię i zajrzyj do folderu z kopią. Nazwę folderu TWRP generuje automatycznie, ale też można ustalić własną. Podobnie można wybrać lokalizację folderu kopii.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Reche21 napisał:

Z tego co wiem m.in na swoim przykładzie to Mi5 przywrócenie EFS uwala numer Imei.

Czy jest to błąd dotyczący tylko Mi5?

To niedobrze, z założenia kopia zapasowa jest po to robiona by właśnie w przypadku jakiś problemów można było szybko i skutecznie przywrócić urządzeniu stan z czasu sprawnego działania a nie by dodawała nowych błędów..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@majdan12 nie mam u siebie takiej partycji jak EFS. Ja mam takie (z zachowaniem kolejności): Recovery, para, cust, nvcfg, nvdata, protect_f, protect_s, proinfo, modem, scp, nvram, uboot, Boot, logo, tee, System, Cache, Data.

Zaznaczyłem wszystkie, w ustawieniach dodatkowych nic nie zmieniałem, nie zaznaczałem "pominięcia generowania MD5 kopii".

EDIT: Zakończono sukcesem (w 228 sekund). Powstał folder a nie jak się spodziewałem jeden plik z kopią.

Edytowane przez santos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, santos napisał:

Czy jest to błąd dotyczący tylko Mi5?

To niedobrze, z założenia kopia zapasowa jest po to robiona by właśnie w przypadku jakiś problemów można było szybko i skutecznie przywrócić urządzeniu stan z czasu sprawnego działania a nie by dodawała nowych błędów..

Nie wiem dokładnie. Ja miałem ten problem i czytałem gdzies, żeby nie robić EFS bo wywala Imei. ale możliwe, że to tylko mi5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Mnie natomiast zastanawia dlaczego w wątku cotygodniowych aktualizacji jest zalecane, aby: "Przed każdą aktualizacją warto wykonać kopię systemu w TWRP recovery (/system i /boot)..."

Przecież jeśli nie zaznaczymy "data", tylko samo "system i boot", to przywrócimy jedynie czysty system (ustawienia fabryczne), natomiast wszystkie "dane" w telefonie znikną. Zatem dlaczego nie jest sugerowane, aby zaznaczać również "data"?

Dodatkowo, czy poza "system" i "boot" jako totalne minimum nie powinniśmy zaznaczyć również "recovery"?

 

Edytowane przez cointreau
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia Mon Mar 20 2017 o 14:09, cointreau napisał:

Może jest nieaktywne, bo nie masz włożonego pendrive'a?

Mam włożonego:) W systemie śmiga bezproblemowo ale w TWRP nie. Jest widoczna opcja USB OTG ale nie mozna jej wybrac. Na pendrivie system FAT32.

Na zagranicznych stronach przeczytalem, ze na wersji 3.0.0.0 otg nie działa. Wrzucilbym inne TWRP ale nie wiem jakie inne bedzie odpowiednie na MiNote.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Co może być nie tak:

Po przywróceniu systemu z kopii po uruchomieniu telefonu jak normalnie system prosi o wpisanie 4cyfrowego pinu. Niestety nie przyjmuje pinu jaki miałem ustawiony o po którymś razie blokuje telefon. Co może być nie tak? Jak to rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co może być nie tak:
Po przywróceniu systemu z kopii po uruchomieniu telefonu jak normalnie system prosi o wpisanie 4cyfrowego pinu. Niestety nie przyjmuje pinu jaki miałem ustawiony o po którymś razie blokuje telefon. Co może być nie tak? Jak to rozwiązać?


Trzeba usunąć pliki dot. Blokady z adb lub twrp. Poszukaj na forum.

Tap Tap Tap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wyszukiwarka znalazła tylko o usuwaniu dot i emmc przy kłopotach z instalacją twrp, ja twrp mam i kopię zrobiona w twrp , problem jest z t że po przywróceniu z kopii przy uruchomieniu systemu wyrzuca błąd i nie przyjmuje pinu.nie chciałbym miflashowac bo może jest jakiś sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki, szukałem plików dot w tematach zw z twrp i dlatego się nie doszukałem rozwiązania. Spróbuję ale to już następnym razem, teraz jakoś tak zakombinowalem że zrobiłem wipe cache i przywróciłem kopię z chmury z tym że z zeszłego roku. Ale spróbuję w wolnym czasie jeszcze raz przewrócić kopię z twrp tą z którą miałem problem i hasło mnie już nie zaskoczy. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam włożonego:) W systemie śmiga bezproblemowo ale w TWRP nie. Jest widoczna opcja USB OTG ale nie mozna jej wybrac. Na pendrivie system FAT32.

Na zagranicznych stronach przeczytalem, ze na wersji 3.0.0.0 otg nie działa. Wrzucilbym inne TWRP ale nie wiem jakie inne bedzie odpowiednie na MiNote.

Zaktualizuj TWRP przez aplikację "Official TWRP App"

 

Wysłane z mojego MI 4LTE przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.06.2017 o 20:58, bazmaster1 napisał:

Zaktualizuj TWRP przez aplikację "Official TWRP App" emoji6.png

Myślałem, że oficjalne TWRP nie wspiera MIUI. Więc szukałem, szukałem i znalazłem na jakimś wietnamskim forum TWRP 3.0.2-0 dla Virgo (MiNote). OTG działa znakomicie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam.

W telefonie Redmi 4A wykonując kopię zapasową w TWRP na sam koniec pojawia mi się komunikat jak w załączniku tj. "Nie można odmontować '/system' (Device or resource busy". Komunikat pojawia się niezależnie, czy wykonuję kopię na pamięć wewnętrzną (z pamięci wewnętrznej nie mogę zgrać kopii na kompa - pojawia się komunikat "odmowa dostępu) , czy na pendrive przez OTG. Co on oznacza? Nie wiem, czy kopia wykonana jest prawidłowo.

Nadmienię, że bootloader odblokowywałem na MIUI 8.2.9.0 Global Stabilna, następnie zainstalowałem TWRP i xieomi.ue - 7.6.10.  bez usuwania  domyślnego szyfrowania danych (Data/Format Data), bo ściągnąłem sobie zipa z romem i był w pobranych.  Na sam koniec instalacji xiaomi.eu pojawił mi się komunikat "Nieprawidłowa sygnatura pliku zip" ale system wstał i działa.

Co zrobiłem nie tak?

 

twrp.jpg

Edytowane przez robaks
niepełna treść
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, chyba musiałbyś zrobić format data. Mi z formatem działa bez najmniejszego problemu. Oczywiście pamiętaj o zrobieniu kopii danych na kompie, bo to ci zniknie po formacie.

 

tapnięte z Redmi 4a

 

ps. Ogólnie jestem zdziwiony że system wstał, bo raczej nie powinien ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Orjon tak na marginesie to fajnego tutka napisałeś,również się nim posiłkowałem.Dziękować :-). Ale do rzeczy.

Po południu zabiorę się za to jeszcze raz i zrobię format data za twoją radą, jednak zauważyłem, że w TWRP w zakładce "Montuj" mam zaznaczone "system" i nie mogę tego odznaczyć, a w Redmi 3s jest niezaznaczone i mogę dowolnie odznaczyć i zaznaczyć. 

Czy na twoim Redmi 4A podczas wykonywania kopii zapasowej masz możliwość wybrania partycji EFS ?. U mnie partycja EFS jest niewidoczna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam,

Mam nowy telefon i zainstalowałem na redmi note 4 mtk nowe twrp 3.1.

Wcześniej miałem inne telefony z twrp (nie MI), ale nigdy backup nie był tak rozbudowany jak tutaj. Wcześniej było tylko dane, system, recovery, cache, boot, modem i tyle.

Czy moglibyście mi wytłumaczyć do czego służy kopia z tych pozycji:

- obraz systemu (3072MB)

- system (1833MB)

- tee (10mb)

- scp (2mb)

- nvram (5mb)

- proinfo (3mb)

- nvdata (7mb)

- cust (138 mb)

Głównie zależy mi, aby dowiedzieć się jaka jest różnica między system, a obraz systemu, czy to nie jest czasem dublowanie tej samej funkcji, chociaż po rozmiarach widać, że jest spora różnica.

Z góry dziękuje

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mrosi zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...