Skocz do zawartości

Mi 5 - pytania ogólne - watek zbiorczy


ZduneX25

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, bergmen napisał:

A dlaczego ma mieć wyłączony? Nie ma tylko możliwości kalibracji stabilizacji obrazu. Ale w xiaomi.eu to też kuleje tylko trochę inaczej. 

Na 90% tylko Ci się wydaje, że ona działa OK. Ewentualnie – wadliwość jej działania zależy od egzemplarza i akurat masz szczęście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, majdan12 napisał:

Jest jakiś prosty sposób na sprawdzenie czy OIS działa w 100%?

I tak i nie... Po prostu to wymaga doświadczenia i dobrego zrozumienia, jak działać powinien. Jak się miało w ręku telefon ze 100% sprawnym OiS, to potem w miarę łatwo zauważyć, że coś jest nie tak. Inna sprawa, to że nawet od 100% sprawnego OiS w telefonie nie można wymagać cudów (dużego zakresu tłumienia, bez szarpnięć, gdy się on kończy).

Proponuję np. tak – włączyć linie dzielące ekran na 9 prostokątów, wycelować telefon w jakiś obiekt, tak, aby na przecięciu się 2 linii był jakiś konkretny, wyraźny, nieduży punkt, np. świecąca dioda na jakimś sprzęcie, albo cokolwiek małego, co widać wyraźnie. Trzymać telefon stabilnie, wygodnym, pewnym uchwytem i zacząć nim ruszać delikatnie: lewo-prawo-lewo-prawo. Mam na myśli takie małe ruchy, bardziej drgania. Nie w sensie przesuwania całego telefonu, ale w sensie zmiany kierunku "celowania" obiektywem. Potem to samo góra-dół-góra-dól. U mnie, obecnie (bez kalibracji) efekt jest taki, że przy ruchach lewo-prawo-lewo-prawo punt pozostaje na skrzyżowaniu linii, czyli obraz (dany kadr) jest jakby "przyklejony" do ekranu. Czyli OiS w tej osi działa ok. Za to przy ruchach góra-dół-góra-dół jest inaczej – punkt skacze na ekranie w kierunku przeciwnym (co oczywiste) do ruchu ręki, tak jakby OiS w tej osi nie działał.

Wcześniej (na andku 6 bez kalibracji) objawy dotyczyły innych osi – OiS działał przy rychach do góry i w prawo, ale nie działał przy ruchach w dół i lewo (albo odwrotnie, nie pamiętam).

Skuteczność OiS o wiele trudniej jest ocenić tylko oglądając nagrany materiał, bo się nie wie, jak ruch obrazu w kadrze miał się do realnych ruchów/drgań ręki. Niemniej jednak różnica oczywiście jest (cały problem byłby totalnie sztuczny, gdyby nie było róznicy na nagraniach). Z tym że - jak wspomniałem wyżej – od OiS w telefonie cudów nie oczekujmy, więc na różnica na nagraniach nie jest tak duża, jakbyśmy marzyli, aby była.

Aby nie być gołosłownym - poniżej dwa podobne nagrania wykonane na mi5 na ROM-ie 6.11.10. Pierwsze – przed kalibracją, drugie po. W obu przypadkach celowo trzymałem telefon tylko jedną ręką i to w sposób niezbyt wygodny (tylko w pobliżu krawędzi przeciwnej do tej, przy której jest obiektyw), aby zasymulować niezbyt stabilny, przypadkowy uchwyt, aby wprowadzić celowo nieco drgań. Dlatego nawet drugi film wydaje się słabo ustabilizowany, ale porównując z pierwszym, widać, że jednak warto powalczyć o sprawny OiS.

https://www.youtube.com/watch?v=yEXerzjcuYw

https://www.youtube.com/watch?v=Y0bTdF8q-3A

 

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@latet

Dzięki za rozjaśnienie tematu, nagrania też mi pomogą przy weryfikacji, bo widzę różnicę między nimi :)

Najbardziej ciekaw jestem co wymyślili twórcy alternatywnych systemów, jak tam działa OIS i czy jest 30 fps, czas pracy na baterii.

Edytowane przez majdan12
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przykrością muszę stwierdzić że Open Camera w obecnej wersji z Google Play nie nadaje się na Mi 5, dlatego że przy mocnym poruszaniu telefonem po prawej stronie nagrania jest fioletowy pasek, w aplikacji MIUI tego nie ma, ale ona jest słaba, bo czas łapania ostrości to nieporozumienie, więc sprawdzić można 

https://forum.xda-developers.com/mi-5/development/app-t3529722

jak tu będzie fioletowy pasek lub inny problem to jest kilka alternatyw, ale trzeba coś innego użyć niż aplikacja domyślna aparat MIUI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, majdan12 napisał:

@Kios

Dzięki za filmik, ciekawy uchwyt na telefon :)

Fajny filmik, bardzo dobrze pokazuje, że OiS nie działa w pełni dobrze. Wprawdzie można by ten filmik nagrać sensowniej, ale i tak jest bardzo pomocny i pokazuje problem.

2 godziny temu, majdan12 napisał:

Na RR 5.8.2 na domyślnej aplikacji aparat jest 26 fps w 1080p/4K.

Jeszcze sprawdze inne aplikacje.

No to masz dowód, że twórcy RR poszli na łatwiznę i wzięli sobie biblioteki z MIUI. Tak, te same, które Xiaomi wykastrowało z 30 fps.

Aczkolwiek 26 fps w 1080p to dla mnie nowość. Sprawdzę zaraz, może też już nie mam 30 w tej rozdzielczości (ale i tak jej nie używam więc luz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, latet napisał:

Fajny filmik, bardzo dobrze pokazuje, że OiS nie działa w pełni dobrze. Wprawdzie można by ten filmik nagrać sensowniej, ale i tak jest bardzo pomocny i pokazuje problem.

No to masz dowód, że twórcy RR poszli na łatwiznę i wzięli sobie biblioteki z MIUI. Tak, te same, które Xiaomi wykastrowało z 30 fps.

Aczkolwiek 26 fps w 1080p to dla mnie nowość. Sprawdzę zaraz, może też już nie mam 30 w tej rozdzielczości (ale i tak jej nie używam więc luz).

Mam aktualnie LineageOS 14.1 oficjalny z XDA i tam też jest na dwóch aplikacjach jakie testowałem na 1080p/4K 26 fps, jak to możliwe? ja bym jeszcze rozumiał 4K i 26 fps ale 1080p? jak to możliwe aby w alternatywnym systemie 1080p było zniszczone jak 4K?

Widzę posty na XDA z początku lutego i ktoś tam napisał o tym problemie i pracują nad naprawą...

Edytowane przez majdan12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, CryRek napisał:

a ogólna jakość zdjęć i filmów na pierwszy rzut oka?

Jest sens fotografii przy słabym świetle? 

Ja będę testował inne systemy, jak się okaże że na wszystkich jest 1080p 30 fps to ja chyba zrezygnuje z tych systemów i przeczekam na MIUI.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, latet napisał:

Pytanie prawie jak o sens życia :)

Dziś może jeszcze zainstaluje jeszcze jeden system dla testu aparatu, ale teraz wybiorę coś nie bazującego na LineageOS.

Do dziś wspominam Mi Note, gdybym miał tylko możliwość jego zakupu w wersji 64 GB :-P to było by cudowanie.

Edytowane przez majdan12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, QBAQ napisał:

MIUI 7.3.16 na MI5, słucham Państwa ;)

Żadnych widocznych zmian i wad względem poprzedniej wersji nie zauważyłem. 

16 minut temu, majdan12 napisał:

Sprawdź w jakimś programie do monitorowania np.AIDA64, CPU-Z czy wyłącza się 3/4 rdzeń procesora jak nie masz aplikacji w tle poza tą do monitorowania.

Było wielokrotnie pisane, że te programy źle odczytują te parametry dla tego procesora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kios napisał:

Żadnych widocznych zmian i wad względem poprzedniej wersji nie zauważyłem. 

Było wielokrotnie pisane, że te programy źle odczytują te parametry dla tego procesora. 

Nie śledziłem tego tematu całego, bo to było by nie możliwe.

Dzięki na informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, CryRek napisał:

Czy ktoś miał może taki przypadek; gdy wyłączam ekran przyciskiem power, czasem pojawia się jakby czerwona poświata na wyświetlaczu. Co to może być i czy to norma w lcdkach, coś grozi mojemu mi5 w niedalekiej przyszłości? 

Masz MIUI?

W osobnym temacie będę opisywać systemy alternatywne.

 

Edytowane przez majdan12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...