Skocz do zawartości

Mi 5 - pytania ogólne - watek zbiorczy


ZduneX25

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich;) 
To będzie mój pierwszy post a forum śledzę od dłuższego czasu i nie napotkałem nigdzie by ktoś testował adaptery MHL.
Miracast przetestowałem i działa całkiem przyzwoicie, natomiast adapter MHL   usb-type-c-multi-digital-adapter.jpg jest nie widoczny w telefonie.
Czy ktoś już sprawdzał telefon pod tym kontem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testował ktoś najnowszy stable?

Ja testowałem na fonie żony MI 5 64Gb biały i w stanie spoczynku grzał się . Mowa o wersji Xiaomi.eu xiaomi.eu_multi_MI5_V7.3.10.0.MAACNDD_v7-6.0.zip nie wiem co jest przyczyną. Może jakieś sugestie. Zrobiłem pełnego wipa i to samo.

Sent using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stało się, zamówiłem w końcu Mi5 Pro (+ Mi Band 2, przeźroczysty case i szkło, na IBG)

A tak w ogóle to witam wszystkich, bo to mój pierwszy post, pomimo iż zarejestrowałem się dopiero dzisiaj to forum odwiedzam i śledzę już od roku, czyli od momentu kiedy zainteresowałem się MI5.

Dlaczego zwlekałem z kupnem?
Odpowiedź raczej standardowa - nie chciałem kupować w ciemno zaraz po premierze, wolałem poczekać aż ludzie otrzymają swoje telefony i napiszą o tym jak się sprawują i czy są zadowoleni. Duże znaczenie miało tu też wsparcie miui polska, gdy z początku okazało się że go nie będzie z powodu blokady to przyznam że się zasmuciłem, co prawda telefon po angielsku nie był by dla mnie zbytnim problemem, ale język polski i wsparcie jednak robią swoje, na szczęście niedługo potem okazało się że da radę, więc uśmiech znów pojawił mi się na twarzy i z radością przyglądałem się jak prace postępują do przodu.

Dlaczego zdecydowałem się na zakup Mi5 Pro?
Nie jestem osobą z drzewkiem pieniędzy w ogródku (nie mam nawet ogródka ;P) więc nie wymieniam telefonu co kilka miesięcy, jak już kupuję to coś porządnego, na lata. Mi5 będzie moim pierwszym telefonem od Xiaomi a moim drugim smartfonem w ogóle, pierwszy i obecny to SE Neo V, co prawda muli go dość mocno, dzwonki już nie działają i nie mogę ani zainstalować ani zaktualizować żadnych aplikacji z powodu braku pamięci, wszystko zapewne z powodu tony śmieci która się w nim nazbierała przez lata użytkowania (w sumie już 4) i zapewne dało by się to naprawić porządkami w systemie, ale wciąż działa.
W Mi5 spodobały mi się wnętrzności i system miui które przekładają się na szybkość jego działania, nie zaprzeczam że dużym atutem była też cena w stosunku do innych tegorocznych flagowców jak i wygląd.
Zdaję sobie sprawę że zamawiając Mi5 dopiero teraz, jeszcze trochę sobie na niego poczekam, najpierw wy musicie otrzymać swoje, cieszy mnie że w tej kwestii coś się powoli rusza i pierwsze wysyłki już do was lecą, gratulacje :)

Czy mam do was jakieś pytania?
Owszem, na początek dwa drobne, ale gdy dostanę już telefon to zapewne będzie ich więcej i będą to pytania typu które wy lubicie najbardziej, czyli te podstawowe ;P gdyż moja wiedza na temat grzebania w telefonach a tym bardziej przy ROMach jest równa 0. Mam nadzieję że gdy już otrzymam swoje Mi5 to znajdzie się jakaś dobra duszyczka która na widok moich pytań mi pomoże a nie tylko przewróci oczami i westchnie ;P
A więc na początek dwa drobne pytanka:
1) Jak wyczytałem tu i tam, przy zamówieniu trzeba było dopisać żeby zostawili mi oryginalny chiński ROM a nie wgrywali jakiś śmieciowy, ze względu iż miui polska wgrywa się na chiński. Niestety przy zamówieniu na stronie IBG nie widziałem nigdzie opcji dodania notki, ale możliwość taka pojawiła się przy realizowaniu płatności za pomocą karty na stronie paypala (add note to seller) mam nadzieję że to wystarczy i to zauważą.

2) Konto na stronie MI do odblokowania bootloadera mam już założone i security check zrobione na 100%, czytałem że można wysłać prośbę jeszcze przed otrzymaniem telefonu, czy ktoś mógłby mi w takim razie wytłumaczyć jak to działa? tzn. tutoriala jak to zrobić przeczytałem, chodzi mi bardziej o to jak konto MI łączy się potem z telefonem. Myślałem że przy składaniu prośby trzeba by było wpisać numer IMEI telefonu, ale skoro można to zrobić jeszcze przed jego otrzymaniem to raczej nie wchodzi to w grę, tym bardziej że nie ma tego w poradniku, więc co, gdy otrzyma się telefon to w nim loguje się jakoś na konto MI i wtedy telefon wie że dostał zezwolenie? czy jakoś inaczej to działa?

Póki co z pytań to na razie tyle.

Teraz tylko spokojnie czekać na przesyłkę. Mama nadzieję że moja przygoda z Xiaomi będzie udana a wasza pomoc nieoceniona.

Pozdrawiam o/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przesiadce na stable wysiadł mi dialler.  Nie widzi mi też kopii TWRP systemu

Od nowości miałem jakieś chiński stable, nagrałem stable global od razu. Bateria spadała w tempie kilka procent na godzinę, a mi5 grzał się jak by cały czas leżał na słońcu. Teraz nagrałem dev, 6.5.30. wygląda na to że wszystko się naprawilo co u mnie się nie podobało. Mam odblokowany bootloader więc na dniach sprawdzę miuipolska.

Wysłane z mojego MI 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, widać że S7 z mniejszą matrycą (mniej pikseli) ma mniej roboty z obróbką materiału, video ma większą przepływność bo nie szarpie tak przy szybszym ruchu, ale Mi5 zachowuje się jakby miał stabilizację, ciekawe. Nie jest źle, co prawda bardziej zależy mi na tym, żeby FHD działało dobrze, ale to też jest niezłe porównanie.

Edytowane przez Hetman72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Hetman72 napisał:

Ciekawe, widać że S7 z mniejszą matrycą (mniej pikseli) ma mniej roboty z obróbką materiału, video ma większą przepływność bo nie szarpie tak przy szybszym ruchu, ale Mi5 zachowuje się jakby miał stabilizację, ciekawe. Nie jest źle, co prawda bardziej zależy mi na tym, żeby FHD działało dobrze, ale to też jest niezłe porównanie.

Oprócz "szarpania", które jest istotnie bardzo bolesne miejscami, najbardziej mi przeszkadzają w video z Mi5 te okropne artefakty kompresji (makrobloki). S7 jest od nich praktycznie wolny, pomimo prawie takiego samego bitrate. Widać też, że autofocus jest o wiele sprawniejszy w S7. Natomiast w obu przypadkach nie widać istotnych problemów typu "rolling shutter", a to duża zaleta.

Zastanawiam się, czy na te artefakty kompresji (makrobloki) radą może być zastosowanie innej aplikacji, np. Open Camera. Pewnie nie, choć niby można w niej ustawić nieco wyższy bitrate. Ale to chyba nie w samym bitrate jako takim jest problem, więc jego zwiększenie zapewne nie naprawi problemu, może złagodzi (ale przy okazji może być mniej płynnie).

Zastanawiam sie, czy video 4K nie było lepsze w Mi Note. Mam trochę sampli, które sam nagrałem, ale za mało, aby to rozstrzygnąć (nie ma za wiele makrobloków, ale nie wykluczam, że w identycznych scenach jak te z powyższego porównania, mogłoby się pojawić).

Z kolei w Mi Max video 4K na pewno nie jest lepsze niż w Mi5. Wydaje mi się, że jest na podobnym poziomie, choć (o ile się nie mylę) chyba nie ma stabilizacji przy 4K. Artefakty (makrobloki) również są w Mi Max chwilowo wręcz koszmarne.

Prośba do posiadaczy Mi5 – sprawdźcie, czy w aplikacji Open Camera da się wymusić nagrywanie video 1080p z FPS większym od 30/sek.? Może 50 albo 60? Myślę, że szansa jest. Ktoś na forum sprawdzał to w RMN3Pro i udało się 60 fps, choć nie do końca, bo to był raczej szczytowy FPS niż średni (może kwestia słabego światła?).

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie chyba telefony Mi ... nie słyną z najlepszego video, kompresja (jej rodzaj) to sprawa programowa, ale jakby popatrzeć bliżej to sprzętowo powinno być łatwiej zamienić video rejestrowane na matrycy 16k na 4k niż 12k na 4k, powinna być to prostsza operacja, ale widać, że tak jednak nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Hetman72 napisał:

Ogólnie chyba telefony Mi ... nie słyną z najlepszego video, kompresja (jej rodzaj) to sprawa programowa

Tak, ale chyba ściśle związana ze sprzętem, w sensie, że nie wystarczy inna apka do nagrywania, bo i tak będzie korzystać z tych samych "sterowników" czy "bibliotek" (nie znam się), co systemowa i efekty będą podobne. Przynajmniej tak wynika z moich doświadczeń do tej pory (ale nie testowałem tych rzeczy na Mi5). Nadzieja zawsze jest :-)
A nawet, nie ukrywam, liczę, że wprowadzenie MIUI8 może coś w tych sprawach poprawi (wiem, nagroda za naiwność mi się za to należy) :-(

Co do złej opinii telefonów Xiaomi w kategorii nagrywania video, to jest ona raczej zasłużona. Niemniej jednak, pewna część problemu wynika z dramatycznie wręcz ubogiej liczby opcji wpływu na obraz w systemowej kamerce. To jest po prostu żenujące. Zobaczcie, jak łatwo można zarejstrować video o wiele przyjemniejsze dla oka (choć technicznie raczej równie słabe) za pomocą Open Camera, tylko dlatego, że umożliwia ręczny balans bieli i zamrożenie ekspozycji (więc brak skoków jasności), zblokowanie ostrości itd.:

Systemowa kamerka: https://youtu.be/mUGBp1yp1QE

Open Camera: https://youtu.be/TNO6_daborY

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sprawdziłem te 60fps w tym open camera i nie dość że nie ma różnicy to wręcz za każdym razem (nawet mając ustawione 30) wideo jest w 25fps. W tym samym miejscu systemowa apka normalnie w 30fps nagrywa. Jestem w pracy i daleko tu do słonecznego dworu, być może jak by było jaśniej to apka dała by radę wskoczyć w te standardowe 30fps.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, latet napisał:

Oprócz "szarpania", które jest istotnie bardzo bolesne miejscami, najbardziej mi przeszkadzają w video z Mi5 te okropne artefakty kompresji (makrobloki). S7 jest od nich praktycznie wolny, pomimo prawie takiego samego bitrate. Widać też, że autofocus jest o wiele sprawniejszy w S7. Natomiast w obu przypadkach nie widać istotnych problemów typu "rolling shutter", a to duża zaleta.

Zastanawiam się, czy na te artefakty kompresji (makrobloki) radą może być zastosowanie innej aplikacji, np. Open Camera. Pewnie nie, choć niby można w niej ustawić nieco wyższy bitrate. Ale to chyba nie w samym bitrate jako takim jest problem, więc jego zwiększenie zapewne nie naprawi problemu, może złagodzi (ale przy okazji może być mniej płynnie).

 

To ja jeszcze dodam od siebie KATASTROFALNĄ jakość dzwięku - 96kbs AAC (oczywiście nie zasłaniałem mikrofonów):

https://www.youtube.com/watch?v=V-0hQ17at-A

https://www.youtube.com/watch?v=SYqxJI231nw

Aż dziw, że developerzy nie słyszą tego i nie są w stanie zwiększyć bitrate'u... 

Edytowane przez luka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...