Skocz do zawartości

Redmi 4A - pytania ogólne - wątek zbiorczy


Strawqens

Rekomendowane odpowiedzi

Jak na razie to zaskakująco "szybko" się ładuje bateria. Minęło 1 godz. i 40 minut. Bateria ma 86 %, a zacząłem gdy było 16 %. Rozumiem, że przy 100 % bateria jest  w pełni naładowana. W moim Samsungu jest taka dziwna sytuacja, ze telefon pokazuje 100 % i dalej się ładuje. Dopiero po ok. 20-30 minutach pojawia się komunikat "w pełni naładowana".

Przeczytałem tutaj na forum, że występowała sytuacja w Redmi 4A w której po odłączeniu od ładowarki telefonu przy 100 %, dość szybko spadały procenty baterii do około 90-85 %. Czy dalej tak się dzieje ?.

Edytowane przez electro69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, electro69 said:

Czy dalej tak się dzieje ?.

Sam się szybko przekonasz : ) Ja zawsze ładuję jeszcze przez 20-30 min po 100%. Wtedy te pierwsze ~10% schodzi wolniej.

Pamiętaj też, że realnie ocenisz szybkość zżerania baterii po ok. 5-6 cyklach ładowania. Po każdym apdejcie też warto poczekać kilka ładowań z wydaniem wyroku, czy zużywa szybciej czy wolniej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie pocieszyliście :). Myślałem, że już ucieknę od tego "koszmaru" :D. W Samsungu była taka śmieszna sytuacja i zarazem bardzo wkurzająca, że gdy bateria miała 15 % - 13 %, to wystarczyły dosłownie 2-3 minuty i telefon rozładowywał się całkowicie. Bez względu na to czy ekran był włączony, czy telefon leżał w stanie czuwania. Tutaj widzę, że będzie podobna sytuacja, tylko że od 100 % w dół ;). Mam nadzieję tylko, że Redmi 4A, nie rozładowuje się tak błyskawicznie, gdy ma niski poziom zasilania, tak jak to opisałem w przypadku Samsunga.

Edytowane przez electro69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, electro69 said:

Mam nadzieję tylko, że Redmi 4A, nie rozładowuje się tak błyskawicznie, gdy ma niski poziom zasilania, tak jak to opisałem w przypadku Samsunga.

Nie zauważyłem takich atrakcji. Zarządzanie baterią to raczej mocna strona tego telefonu.

Te pierwsze procenty, to też nie taka znowu irytująca sprawa. Nie przejmuj się tym, nawet nie zauważysz, jak się nie będziesz na tym koncentrował.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Panowie, że tak pytam o wszystko, ale to mój pierwszy Xiaomi, a jednak te telefony to trochę inna "bajka" niż taki Samsung. Pojawiła mi się aktualizacja oprogramowania do wersji bodajże 8.5.7.0. Czy jest sens robić tą aktualizację w przypadku gdy teoretycznie w grudniu ma się pojawić stabilne MIUI 9 ?. Ile minut mniej więcej trwa taka aktualizacja. gdybym się jednak zdecydował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, electro69 said:

Przepraszam Panowie, że tak pytam o wszystko, ale to mój pierwszy Xiaomi, a jednak te telefony to trochę inna "bajka" niż taki Samsung. Pojawiła mi się aktualizacja oprogramowania do wersji bodajże 8.5.7.0. Czy jest sens robić tą aktualizację w przypadku gdy teoretycznie w grudniu ma się pojawić stabilne MIUI 9 ?. Ile minut mniej więcej trwa taka aktualizacja. gdybym się jednak zdecydował.

Rób. Kilkanaście minut z restartem. Bezboleśnie. Ważna aktualizacja, bo m.in. w Polsce na poprzedniej wersji zrywało połączenia.

Oczywiście wcześniej zawsze backup. Jest wbudowana funkcja do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Dobrze to zrobię. Kolejne "emocje" czy wszystko się dobrze zaktualizuje :). Sprawdziłem teraz telefon. Dioda świeci się na zielono. Telefon się ładuje, a ma już 100 %. Czyli z tego wynika, że jednak działa to na zasadzie jak w Samsungu, niby jest 100 % a i tak ładuje jeszcze kilkanaście minut dłużej zanim się bateria "w pełni naładuje".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

No to nie wiem co jest grane. Telefon dalej się ładuje. Jest zielona ikona baterii i obok niej jest ta ikonka "pioruna". W tej chwili jest 2 godz. 40 minut od podłączenia ładowarki, więc chyba na razie wszystko jest w normie. Tyle czasu ładuje się bateria w moim Samsungu, a ma pojemność 2600 mAh.

Edytowane przez electro69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MasaMasen napisał:

U mnie dioda gaśnie gdy telefon ma już 100% naładowania.

Dioda gaśnie i pokazuje że ma 100%, ale jeszcze przez kilkanaście minut dalej doładowuje minimalnym prądem około 100mA (sprawdzone miernikiem USB). Dopiero po tych kilkunastu minutach miernik pokazuje 0. Ponownie zaczyna ładować jak pojemność spadnie o kilka procent. Dlatego na przykład jak się podłączy wieczorem i odłączy rano, to bateria już w momencie odłączenia może nie mieć 100% tylko np. 98.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, electro69 said:

@up

No to nie wiem co jest grane. Telefon dalej się ładuje. Jest zielona ikona baterii i obok niej jest ta ikonka "pioruna". W tej chwili jest 2 godz. 40 minut od podłączenia ładowarki, więc chyba na razie wszystko jest w normie. Tyle czasu ładuje się bateria w moim Samsungu, a ma pojemność 2600 mAh.

Jak masz wątpliwości, to kliknij na tą dużą ikonę baterii. Tam jest napisane, czy ładuje czy naładowana. W trakcie ładowania jest nawet specjalna, bajerancka animacja : )

image.thumb.jpeg.0cdb26d0aa45cc17efd5bdc4987a26f2.jpeg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Mija 4 godzina jak telefon jest pod ładowarką. Dioda dalej sobie świeci na zielono ;). Zsuwając belkę powiadomień, pojawia się informacja, że "Bateria jest w pełni naładowana 100%. Ostatnie ładowanie 2 godziny 17 minut". Wynika z tego, że się naładowała, tylko co z tego jak dioda się "zawiesiła" ?. Druga kwestia tak jak pisałem wcześniej telefon ładowałem od 16 % i do 100 % ładował się tak krótko. Coś mi się to wydaje bardzo mało prawdopodobne, żeby to tak krótko trwało. Nie wiem co tu jest grane :), ale telefon odpinam od ładowarki, bo to już nie ma sensu i zrobię tą aktualizację oprogramowania. Jeszcze jedno pytanie czy podczas gdy bateria osiąga 100 % i dioda gaśnie, to czy przy tym jest też sygnał dźwiękowy ?.

Edytowane przez electro69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, electro69 napisał:

Przeczytałem tutaj na forum, że występowała sytuacja w Redmi 4A w której po odłączeniu od ładowarki telefonu przy 100 %, dość szybko spadały procenty baterii do około 90-85 %. Czy dalej tak się dzieje ?.

 

3 godziny temu, Orjon napisał:

U mnie taka sytuacja występuje właściwie permanentnie. Odłączę, kilka-kilkanaście sekund i już zjeżdża do 99-98%... Pomaga reboot telefonu, robię go po każdym ładowaniu. Dalej już tak nie zjeżdża.

Ja z kolei tego nie potwierdzę. Po odłączeniu ładowarki telefon potrafi mi trzymać (jak akurat nie korzystam z niego) 100% nawet przez 5 godzin. Jak pisałem wcześniej, celowo przetrzymuję (choć nie zawsze oczywiście) po naładowaniu do 100% jeszcze przez godzinę, dwie, na ładowarce. Zauważyłem, że bateria dłużej wtedy trzyma.

3 godziny temu, electro69 napisał:

...W Samsungu była taka śmieszna sytuacja i zarazem bardzo wkurzająca, że gdy bateria miała 15 % - 13 %, to wystarczyły dosłownie 2-3 minuty i telefon rozładowywał się całkowicie. Bez względu na to czy ekran był włączony, czy telefon leżał w stanie czuwania. ...

Przy poziomie baterii 15%, jakbym z telefonu nie korzystał to podejrzewam spokojnie dobę by wytrzymał. (W tej chwili mam 26% i planuję jeszcze jutro telefon zabrać do pracy, bez ładowania oczywiście )

1 godzinę temu, electro69 napisał:

Jeszcze jedno pytanie czy podczas gdy bateria osiąga 100 % i dioda gaśnie, to czy przy tym jest też sygnał dźwiękowy ?.

Sygnału dźwiękowego nie ma.

 

Edytowane przez And.N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Po odpięciu od ładowarki przeprowadziłem aktualizację oprogramowania. Ubyło tylko 3 % z baterii. Także jak na razie spadku baterii nie było. 

Korzystałem teraz z telefonu w pokoju, gdzie były wyłączone światła i mam takie wrażenie jakby za "mocno" ekran świecił (jest włączony czujnik oświetlenia). Ogólnie jeśli chodzi o czujnik światła to jest mój pierwszy telefon, który takowy posiada i stąd moje pytanie o jego ogólne działanie ;). Czy regulując samemu natężenie podświetlenia i np. dając na połowę skali czyli 50 %, to gdy jest włączony czujnik światła może on tylko maksymalnie sam zwiększyć podświetlenie do tych 50 % ?. :), mimo, że powinno być więcej ?. Czy mój tok rozumowania jest dobry czy zły :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie baterii - ładując ją od 0 do 100% marnujemy 1 cykl ładowania. Ładowanie od 0 do 80% zabiera już około 0,6 cykla ładowania. Dlatego jeśli chcecie zadbać o baterię, by trzymała dłużej, to nie polecam ładować telefonu do 100% oraz go "doładowywać" przez kilka godzin.

Jeśli chodzi o jasność, to suwak reguluje ogólny zakres, wokół którego czujnik operuje. Jeśli chcecie by ekran był jaśniejszy, to mimo automatycznej jasności musicie suwak dać w prawo. I vice versa. Dodatkowo - automatyczna jasność nigdy nie zejdzie z podświetleniem do 0. Aby uzyskać w nocy najciemniejszy ekran, musicie wyłączyć automatyczną jasność, a suwakiem zjechać do zera. Co prawda wtedy tracimy mocno kontrast i odwzorowanie barw, ale przynajmniej w nocy telefon nie świeci jak choinka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Dzięki. Czyli już wiadomo dlaczego właśnie w nocy ekran świecił jak dla mnie za jasno (włączony był czujnik światła), mimo, że w pokoju było całkiem ciemno. W moim "cudownym" Samsungu nie było czujnika światła, dlatego zawsze podświetlenie regulowałem na minimum w nocy. Czyli teraz albo się przyzwyczajam do jaśniejszego ekranu, albo czeka mnie codzienna "zabawa" z wyłączaniem czujnika i ręczną regulacją natężenia światła :).

Edytowane przez electro69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, electro69 napisał:

@up

Dzięki. Czyli już wiadomo dlaczego właśnie w nocy ekran świecił jak dla mnie za jasno (włączony był czujnik światła), mimo, że w pokoju było całkiem ciemno. W moim "cudownym" Samsungu nie było czujnika światła, dlatego zawsze podświetlenie regulowałem na minimum w nocy. Czyli teraz albo się przyzwyczajam do jaśniejszego ekranu, albo czeka mnie codzienna "zabawa" z wyłączaniem czujnika i ręczną regulacją natężenia światła :).

Aplikacja "Screen filter" pozwala bardzo łatwo obniżyć poziom jasności, i to poniżej tego, co możemy zrobić bawiąc się systemowym suwakiem. Dla mnie minimalne podświetlenie było zbyt jasne, a ten program uratował moje oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny problem :) dotyczy diody powiadomień. Zaktualizowała mi się aplikacja w Google Play. Pojawiła się przy ikonie GP cyfra "1", ale dioda się nie świeci. Znalazłem informację w internecie, żeby w ustawieniach telefonu znaleźć Google Play i tam zaznaczyć, żeby dioda działała z tą aplikacją. OK zaznaczyłem i dalej nie świeci się :).  Ogólnie dla mnie to bezsensu te całe ustawiania, myślałem, że właśnie domyślnie dioda będzie działała dla wszystkich instalowanych aplikacji i dopiero ewentualnie będzie można sobie ją wyłączyć dla konkretnej aplikacji jeśli się nie chce, żeby z nią działała, a tutaj najpierw trzeba się oszukać, żeby znaleźć w gąszczu innych aplikacji tą właściwą, włączyć diodę dla niej, a i tak w efekcie finalnym ona nie działa z tą aplikacją :D.

Edytowane przez electro69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ZielonyBuszmen napisał:

Odnośnie baterii - ładując ją od 0 do 100% marnujemy 1 cykl ładowania. Ładowanie od 0 do 80% zabiera już około 0,6 cykla ładowania. Dlatego jeśli chcecie zadbać o baterię, by trzymała dłużej, to nie polecam ładować telefonu do 100% oraz go "doładowywać" przez kilka godzin.

Aby bateria trzymała dłużej należy jednak naładować do 100%:-). Dobra, tak poważniej to są różne opinie na temat baterii litowo jonowych Li-Ion. Zaleca się ładować do niepełnej pojemności (80%), ale także nie rozładowywać zbyt mocno, wówczas bateria zachowa dłużej żywotność. Z drugiej strony podaje się też ilość cykli (też różne można spotkać) ładowań jakie bateria powinna wytrzymać - nawet do kilku tysięcy.

Załóżmy przykładowo, jak ładujemy baterię co drugi dzień (przyjmując pesymistycznie, że powinna wytrzymać max. 1 tyś. takich cykli) to jej żywotność wyniesie 5 lat. Podejrzewam, że większość użytkowników zmieni wcześniej telefon.

W aparacie fotograficznym bateria Li-Ion pracuje mi już 8 lat (ładowana zawsze do 100%) i niewielki spadek pojemności zauważyłem (ilość zrobionych zdjęć na jednym ładowaniu), fakt, że tak często się nie ładuje baterii w aparacie jak w telefonie. Tu już każdy musi sam decydować o sposobie ładowania.

PS. Telefon ładuję nie częściej niż co trzeci/czwarty dzień, więc teoretycznie bateria powinna wytrzymać nawet 10 lat (ładowana do 100%).

 

Edytowane przez And.N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, omaa kaan napisał:

Się zaczyna robić niezły bałagan. Jest miui 8 z 6.0.1, jest miui 8 z 7.1, jest miui 9 z 7.1, zapowiadany (a może jest? bo się już zgubiłem) miui 9 z 6.0.1. I jeszcze warianty na chiny i świat. Chłopaki się pogubią i będzie kicha. A mieli uprościć i ujednolicić...

To nie tak... Wersja Andka nie ma nic wspólnego z wersją MIUI. Wersje MIUI rosną dla każdego modelu (oprócz bardzo starych), choć w nierównym tempie. Wersje Andka są podnoszone, gdy jest to możliwe i sensowne dla danego sprzętu (tutaj Xiaomi jest uzależnione od producenta CPU).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, latet said:

To nie tak... Wersja Andka nie ma nic wspólnego z wersją MIUI. Wersje MIUI rosną dla każdego modelu (oprócz bardzo starych), choć w nierównym tempie. Wersje Andka są podnoszone, gdy jest to możliwe i sensowne dla danego sprzętu (tutaj Xiaomi jest uzależnione od producenta CPU).

Mam świadomość tego, o czym piszesz. Tyle, że to zupełnie nie zmienia faktu, że dla każdej z tych kombinacji muszą oddzielnie robić apdejty, oddzielnie je testować, bo inne funkcje i inne problemy. Wystarczy zerknąć na forum miui, na odzew na poszczególne bety. Ludziska narzekają na zupełnie inne rzeczy, zależnie od tego, co zainstalowali. W dodatku miui ma swoje prawa i np. na miui8 z andkiem7 nie ma dzielenia ekranu (choć to funkcja obecna w and7).

Chodziło mi o to, że mam gorącą nadzieję, że to wszystko tylko etap przejściowy do jednolitego systemu, ze wspólnymi apdejtami. Za mało mają devów, żeby się rozdrabniać na tyle wariantów i zaraz może być tak, że na globalu będę siedział przez pół roku z jakimś paskudnym bagiem, którego nie będzie komu naprawić. Zwłaszcza, że parę miesięcy temu trwała dyskusja, czy by nie zrezygnować z wersji china i global na rzecz jednego systemu. Tego bym chciał właśnie  : )

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, And.N napisał:

by bateria trzymała dłużej należy jednak naładować do 100%:-).

Skrót myślowy ;) Chodziło mi bardziej o to, że po dwóch latach bateria nie będzie nadawała się do wyrzucenia.

 

1 godzinę temu, And.N napisał:

Dobra, tak poważniej to są różne opinie na temat baterii litowo jonowych Li-Ion. Zaleca się ładować do niepełnej pojemności (80%), ale także nie rozładowywać zbyt mocno, wówczas bateria zachowa dłużej żywotność

Tak, masz rację. O to mi chodziło ;)

 

1 godzinę temu, And.N napisał:

Załóżmy przykładowo, jak ładujemy baterię co drugi dzień (przyjmując pesymistycznie, że powinna wytrzymać max. 1 tyś. takich cykli) to jej żywotność wyniesie 5 lat. Podejrzewam, że większość użytkowników zmieni wcześniej telefon.

Masz rację, ale zauważ jeszcze, że każdy cykl ładowania skraca żywotność baterii (długość pracy na jednym ładowaniu) :)

1 godzinę temu, And.N napisał:

PS. Telefon ładuję nie częściej niż co trzeci/czwarty dzień, więc teoretycznie bateria powinna wytrzymać nawet 10 lat (ładowana do 100%).

Tak, jednakże nawiązując do mojego poprzedniego zdania - jej pojemność nie będzie już taka, jak w dniu kupna telefonu

Edytowane przez ZielonyBuszmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ZielonyBuszmen , odpowiem w ten sposób, bateria Li-Ion w aparacie po 8 latach użytkowania ma według mojej oceny 90% pojemności tej na początku jak była nowa (ładowana zawsze do 100%). Oczywiście nie musisz w to wierzyć. To fakt jednakże. W smartfonie nie mam doświadczenia praktycznego bo to mój pierwszy. Nie chcę się sprzeczać, może i faktycznie po 3 latach (po 300 cyklach ładowanie/rozładowania) jej pojemność spadnie drastycznie, choć za bardzo nie widzę powodu... czas pokaże, jednak będę ładował do setki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem i o tym też pisałem. Zakładam jednak, że ten 1 tyś. cykli ładowania/rozładowania powinna wytrzymać bez zauważalnego spadku pojemności (głowy jednak nie dam, że założenie jest słuszne:-) ). Przy moim użytkowaniu telefonu to będzie ok. 10 lat. Więc czym się przejmować, mam ładować do 80%, aby bateria wytrzymała 15 lat ?;-). To takie żarty powiedzmy, ale naprawdę wolę naładować do 100% aby telefon trzymał dłużej na baterii, niż przejmować się "skróconą żywotnością" baterii. Te 20 %  u mnie to ok. doba użytkowania telefonu. To tylko moje zdanie w tym temacie i nie namawiam do naśladowania.

Edytowane przez And.N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, Redmi4A said:

Czytam Wasze informacje i już nie wiem czy będzie ten Nougat i MIUI9 czy coś poszło nie tak? I Jeśli dają najpierw Nugata to raczej słabo będzie się sprawować z MIUI8, a nie wiadomo kiedy 9 by dodali później. Niby już Beta działa, więc powinno pójść to i to razem. Bo to będzie na zasadzie aktualizacji MIUI i tam będzie jako: NEW - wersja 9 i do tego NEW- Nougat 7.1 czy to osobne aktualizacje będą i nie mogą wyjść tak razem jak opisałem?

Trzeba cierpliwie czekać, będzie niespodzianka. : )  Niech testują , naprawiają, poprawiają. Jak już będzie stabilnie i bez większych błędów, to będzie można aktualizować. Pewnie mogą wyjść razem, ale czy tak lepiej, czy może mniejsze ryzyko, jeśli najpierw andek, a potem miui, to już niech ktoś kompetentny się wypowie.

Swoją drogą warto też poczekać na opinie odważnych użytkowników. Może się okazać, że nie warto zwyczajnie. Pamiętam, że przy poprzednich moich fonach (ale nie xiaomi) przeskok między wersjami androida skutkował dużo większym zużyciem baterii. Nowe wersje były zwyczajnie coraz cięższe i "bogatsze" w usługi działające w tle. Nie wiem, jakie są teraz opinie o 7.1.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.11.2017 o 12:44, greg79 napisał:

Witam moja opinia na temat globala miui 9 na androidzie 7.1 super. Miałem różne romy (viper-chyba najlepszy według mnie) jednak po wprowadzeniu przez miui 9 na andku 7.1to na razie zostaje na tym, a co przeważyło o tym to podwójny ekran i możliwości regulacji rozmiarów super a drugie to camera video w ciemność nie ma  na razie lepszej na żadnym romie :(. Ogólnie to nie ma do czego się doczepic bateria ok szybkość ok, trochę mała możliwość personalizacji  ale da się przeżyć. Launcher Nova ok. 

http://en.miui.com/thread-1119728-1-1.html

Edytowane przez mrosi
Po co przewalasz cały cytowany post, łącznie z obrazkami...?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, omaa kaan napisał:

Swoją drogą warto też poczekać na opinie odważnych użytkowników. Może się okazać, że nie warto zwyczajnie. Pamiętam, że przy poprzednich moich fonach (ale nie xiaomi) przeskok między wersjami androida skutkował dużo większym zużyciem baterii. Nowe wersje były zwyczajnie coraz cięższe i "bogatsze" w usługi działające w tle. Nie wiem, jakie są teraz opinie o 7.1.

Też się tego obawiam. Aktualizacje czasem wprowadzają błędy w stosunku do starszej wersji. Tak było (i jest dalej) między innymi w Redmi 4A z wykrywaniem telefonu przez PC (konieczne włączenie debugowania USB, kiedyś nie było to potrzebne). Wydaje mi się, że również aktualizacja do MIUI 8.5.7.0 wpłynęła negatywnie (w stosunku do poprzedniej wersji) jeśli chodzi o sprawność baterii. Poprzednio wytrzymywał mi nawet do 6 dni, a teraz ledwo przekracza 4 dni, przy takim samym używaniu telefonu (aplikacji również nie przybyło). Nie sądzę aby wydajność baterii spadła nagle o 30% po 6 miesiącach użytkowania telefonu ...

Edytowane przez And.N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...