Jump to content

Tutorial - instalacja MiuiPolska/Xiaomi.eu krok po kroku dla Redmi 4 (Standard 2/16 GB) z iBuygou


Bishop

Recommended Posts

     Uwaga napisany poniżej poradnik jest dla smartfonów Xiaomi Redmi 4 (Standard 2/16 GB) z oficjalnej dystrybucji smartfonów Xiaomi czyli sklepu iBuygou, z oryginalnym chińskim romem MIUI 8.0/Stable 8.0.5.0 (MBECNDG). Uwaga! bardzo ważne jest skąd macie telefon, bo gdy masz z iBuygou.com patrz link IBG (kliknij w tekst) postępujesz tak jak od punktu 1. tego poradnika. Natomiast jak masz smartfon z innego źródła, który ma na 99,9% modyfikowany system MIUI (który często zawiera keyloggery, malware i inne tego typu poukrywane wirusy szpiegujące),  jak np. smartfony od Goldiego (Goldway) z aliexpressu! To wpierw musisz zastosować się do któregoś z kroków które oznaczyłem (*1, *2, *3, *4 lub *5) - są to odnośniki (linki) do poradników na końcu mojego poradnika za punktem 12. jest to bardzo ważne! Może się też okazać, że na śmieciowym ROMie będziesz mieć odblokowany bootloader!, wtedy łatwiej pójdzie ci cała instalacja, jak go sprawdzić patrz link:

Jak sprawdzić status bootloadera? (kliknij w ten tekst, aby się dowiedzieć)

Sprawdzenie czy mamy odblokowany Bootloader:
(I) Uruchom fona w trybie Fastboot (jak to zrobić patrz niżej punkt 7. mojego poradnika), podłącz do PC przez kabel micro USB, odpal szybko program Minimal ADB & Fastboot (w punkcie 6 jest link do pobrania), wpisz komendę:

 

fastboot devices

- powinno zatrzymać telefon w trybie Fastboot.
Jeśli fon pozostanie w Fastboot, wpisz komendę w programie Minimal ADB & Fastboot:

 

getvar all

(II) Znajdź pozycję Unlocked - jeśli wyświetli się, że TRUE - to jest odblokowany, jeśli FALSE - tzn. że zablokowany.  Możesz jeszcze spróbować zainstalować TWRP (aka Recovery), tylko odpowiednie dla danego smartfona, patrz punkt 9 tego poradnika. Jak się nie powiedzie to na bank znaczy, że jest Bootloader zablokowany! Jeśli masz odblokowany Bootloader od razu możesz przystępować do instalacji TWRP (aka Recovery) - tak jak od punktu 9-ego tego poradnika (oczywiście wykonaj punkt 6a. Instalacja sterowników). Jakby co to zawsze możesz wykonać wszystko od punktu 1-ego jedynie z pominięciem punktu 8-ego tego poradnika, który dotyczy programu MiFlashUnlock - czyli odblokowaniu Bootloadera.

Link do opisu jak odróżnić poszczególne wersje Redmi 4 (kliknij w tekst)

Patrz jak w prosty sposób odróżnić oryginalny (niemodyfikowany) system MIUI 8.0/Stable 8.0.5.0 (MBECNDG) - jest to China Stable ROM, następny oryginalny system to ROM Global - MIUI Global 8.1 | Stabilna 8.1.2.0 (MBEMIDI), kolejne już to syfiaste (nieoryginalne) modyfikowane systemy, które tylko udają Rom Global, czyli często jest to np.MIUI 8.0/Stable (Stabilna) 8.0.5.0.0 (MBECNDG), lub też MIUI Global 8.0 | Stabilna 8.0.4.0 (LXKCNMA) - ten ostatni na pierwszy rzut oka wygląda jak oryginalny system bo czterocyfrowe oznaczenie 8.0.4.0, ale już oznaczenie (LXKCNMA) wskazuje że to modyfikowany ROM China Stable bo oznaczenie w środku "CN" - jest dla wersji china stable, a nie Global. Patrz poniższe screeny:

Oryginalne MIUI 8.0 Stable 8.0.5.0 (MBECNDG).jpgOryginal MIUI Global 8.1 Stabilna 8.1.2.0 (MBEMIDI).jpgSyfiaste MIUI 8.0Stable 8.0.5.0.0 (MBECNDG).jpgSyfiaste MIUI Global 8.0 Stabilna 8.0.4.0 (LXKCNMA).jpg

Procedura instalacji dla Xiaomi Redmi 4 (Standard 2/16 GB) z IBG (iBuygou):

Przygotowanie smartfona do odblokowania Bootloadera:

1. Na początek tak jak autor w tym temacie Odblokowywanie bootloadera w urządzeniach Xiaomi - PORADNIK (kliknij w tekst) pisze dobrze jest mieć w 100% potwierdzone konto, czyli dodatkowo w recovery phone podajesz numer telefonu (z +48 na początku) potem wpisujesz kod który dostaniesz, następnie w security question podajesz odpowiedzi na wybrane pytania (dobrze jest je sobie zapisać lub zrobić screena tak na wszelki wypadek!). Jak już dostaniesz smsa z potwierdzeniem na telefon (You’ve been granted the permission to unlcok your device …). Uwaga dobrze jest sobie wcześniej "zaklepać" prośbę o odblokowanie bootloadera zanim smartfon do nas jeszcze dotrze, gdyż czas oczekiwania wynosi do 10 dni, ale zazwyczaj zgodę dostajemy już gdzieś po 3-4 dniach.

2. Przechodzisz do tej strony Mi Flash Unlock Tool v1.1.0317.1 English for unlocking Locked Bootloader (kliknij w tekst) i tak jak jest to w tym poradniku link -> Odblokowywanie bootloadera w urządzeniach Xiaomi - PORADNIK (kliknij w tekst) (patrz od punktu 6-tego) Pobierasz i wypakowujesz paczkę na dysk twardy PC, na razie zostawiasz program MiFlashUnlock w spokoju.

3. Uwaga jeśli jeszcze nie zalogowałeś się do konta Mi Account w smartfonie to lepiej to teraz zrób (podajemy te same dane jakie podaliśmy zakładając konto w (https://account.xiaomi.com)

4. Jeśli jeszcze nie aktualizowałeś systemu MIUI w smartfonie to wchodzisz w Tools (Narzędzia) potem w Updater (Aktualizacje) i klikasz Check for updates (Sprawdź aktualizacje) lub klikasz w trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu, potem w Download update, smartfon się zrestartuje i pobierze aktualizację, a następnie ją zaktualizuje (nie wyłączamy go w trakcie ani nic z nim nie robimy!) czekamy cierpliwie aż aktualizacja dobiegnie końca (może to trwać parę minut!) logo MI może długo się wyświetlać!  

5. W swoim smartfonie wchodzisz w Ustawienia (Settings), na samym dole w Informacje o telefonie (About phone) klikasz 5 razy na napis MIUI version, aż pojawi się informacja na ekranie, że masz dostęp do Opcji programistycznych (Developer options), będą one dostępne w Dodatkowych ustawieniach (Aditional settings) zaznaczasz tam opcję Debugowanie USB (Debugging USB) ja dodatkowo powyżej zaznaczyłem opcję: "Zdjęcie blokady OEM Zezwalaj na odblokowanie bootloadera" (OEM Unlocking Allow the bootloader to be unlocked) ta opcja może mieć wpływ jeśli sterowniki urządzenia nie instalują się poprawnie, prawdopodobnie dzięki temu nie ujrzysz popularnego komunikatu: Couldn’t verify device…” które zatrzymuje się na 50% w programie MiFlashUnlock .

Krok 1.jpgKrok 2.jpgKrok 3.jpgKrok 4.jpgKrok 5.jpg

Pobieranie programów MiFlash i Minimal ADB & Fastboot:

6. Zanim zaczniemy pobierać i instalować programy warto w systemie na swoim komputerze wyłączyć antywirusa i zaporę sieciową aby uniknąć jakichś konfliktów w komunikacji programów ze smartfonem. Pobierasz programy: Minimal ADB and Fastboot v1.4, oraz (MiFlash) MiPhone20151028 (jeśli masz system 32 bitowy! x86), lub (MiFlash) MiPhone20160401 (jeśli masz system 64 bitowy!) Uwaga! Prawdopodobnie wystarczy tylko jeden z dwóch Miflashów oczywiście właściwy dla danego systemu! (w moim przypadku wystarczył tylko ten dla 64-bitowego, ewentualnie zawsze możesz zainstalować oba, ale pamiętaj o tej kolejności: wpierw zainstaluj ten dla systemu 32 bitowego, potem ten dla 64 bitowego o tej kolejności pisał w swoim poradniku patrz link -> Podstawowe pytania i odpowiedzi, podział MIUI, EDL, fastboot, TWRP, odblokowanie bootloadera, instalacja MIUI Polska/XIAOMI.eu - poradnik (kliknij w tekst) (autor Redmi2), ale go niestety usunął!, a szkoda bo był świetny). Tak naprawdę nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, w moim przypadku było tak, że miałem już zainstalowany wcześniej program Minimal ADB and fastboot v1.4, a dopiero potem instalowałem sam (MiFlash) MiPhone20160401 (64 bit) i to mi w zupełności wystarczyło. Być może kolejność ma znaczenie tylko w przypadku MiFlashy (32 i 64 bit). Pobierzesz je stąd:

(MiFlash) MiPhone20151028 (32 bit): http://bigota.d.miui.com/tools/MiPhone20151028.exe

(MiFlash) MiPhone20160401 (64 bit): https://www.androidfilehost.com/?fid=24591000424945514

Minimal ADB and fastboot v1.4: https://www.androidfilehost.com/?fid=24521665358595410

Instalacja sterowników Redmi 4 :

6a. Instalacja sterowników Redmi 4  przydatna choćby do poprawnej komunikacji z PC, jak i do odblokowania bootloadera!:

Sterowniki USB instalują się same (gdy podłączysz smartfona pod USB, trzeba tylko poczekać, aż zniknie takie zielone kółeczko na dole. Smartfona trzeba podłączyć do PC 2 razy: 1 raz w trybie standardowym tj. gdy mamy włączony smartfon normalnie z systemem Miui8; 2 raz natomiast podłączamy już w trybie Fastboot - jak uruchomić ten tryb patrz punkt 7. Poniżej. W trybie standardowym, czyli przy uruchomionym smartfonie z systemem MIUI8 trzeba po podłączeniu smartfona do komputera kliknąć w powiadomienie o połączeniu i zmienić opcję z "Ładowanie urządzenia przez USB" na "Przesłać pliki” (aka MTP). Domyślnie jest to "Ładowanie urządzenia przez USB".  W starszych systemach Android poniżej 6.0 można było zmienić domyślne ustawienie połączenia USB w opcjach programistycznych, w Androidzie 6.0 też można tylko nic to nie daje! i pozostaje niestety zawsze domyślnie ładowanie. Często też po podłączeniu telefonu do PC nie wyświetla się ta charakterystyczna niebieska ikonka połączenia USB w takim przypadku pozostaje nam skorzystać z Pendrive'a OTG (patrz na końcu poradnika „Rozwiązania częstych problemów”) Niestety przy odblokowywaniu Bootloadera się nie sprawdzi, gdyż potrzebne nam bezpośrednie połączenie kablem z PC!

Instalacja programu/ów MiFlash, oraz Minimal ADB & Fastboot - dzięki którym sprawdzimy czy PC poprawnie wykrywa smartfona:

7. Instalujesz na początek któryś z Miflashów w zależności jaki masz system (podczas instalacji mogą ci wyskoczyć komunikaty w stylu, że program lub sterownik (nie pamiętam dokładnie) jest nie podpisany cyfrowo klikasz mimo to kontynuuj. Uruchamiasz program MiFlash (MiPhone) w trybie administratora (prawym przyciskiem myszy na ikonę programu i uruchom jako administrator). Smartfona uruchamiasz w trybie fastboot - jest kilka sposobów najprostszy to przytrzymujesz jednocześnie klawisze: głośność (-) Volume (-) + klawisz power (włączanie), lub (przytrzymujesz klawisz power i wybierasz Reboot) zanim pojawi ci się na ekranie logo MI (mi.com) czyli już w trakcie „zapętlonego białego kółeczka” wciskasz i przytrzymujesz jednocześnie klawisze: głośność (-) Volume (-) + klawisz power (włączanie), aż pojawi ci się na ekranie misiek (Panda) w chińskiej czapce majstrujący przy małym zielonym robocie i napis Fastboot, (Uwaga teraz lepiej mieć powyłączane pendrive'y i np. kontroler Xbox 360 itp. z innych gniazd USB) teraz podłącz telefon z komputerem kablem micro USB i jeśli pokażą ci się cyferki i literki pod Device w programie MiFlash (MiPhone) jak nie, to naciskamy w okienko (Refresh), lub klawisz F5 (Refresh) na klawiaturze, telefon powinien zostać wykryty. Już masz połowę sukcesu, teraz instalujesz program Minimal ADB and fastboot v1.4 uruchamiasz w trybie administratora (prawym przyciskiem myszy na ikonę programu i uruchom jako administrator) w programie wpisujesz:

fastboot devices

(i zatwierdzasz enterem) by upewnić się, że urządzenie jest obecne, jeśli otrzymasz taki sam ciąg liter i cyfr jak w programie MiFlash (MiPhone) to jest już na 100% wszystko gotowe do odblokowania. Możesz jeszcze wpisać:

fastboot oem device-info

(i zatwierdzasz Enterem) (będziesz widział np. status Device unlocked: true (prawda) lub false (fałsz). Telefon pozostawiasz w trybie fastboot i odłączasz go na razie od PC.

Odblokowywanie Bootloadera w programie MiFlashUnlock:

8. Program MiFlashUnlock uruchamiasz w trybie administratora (prawym przyciskiem myszy na ikonę programu i uruchom jako administrator) i tak jak w tym poradniku Odblokowywanie bootloadera w urządzeniach Xiaomi - PORADNIK (kliknij w tekst) patrz od punktu 42. Postępujesz według wskazówek czyli : a) Akceptujemy postanowienia klikając "I Agree", b ) Logujemy się na nasze konto - koniecznie za pomocą ID - znajduje się ono pod naszą nazwą na koncie Xiaomi (https://account.xiaomi.com),  c) Aplikacja zacznie sprawdzać czy uzyskaliśmy "pozwolenie", pojawi się informacja, aby podłączyć smartfon kablem micro USB z PC, co też oczywiście robimy, klikasz następnie w "Unlock". Czekasz cierpliwie, aż pasek postępu dobiegnie do 100% (trwa to dosłownie chwilę) i jeśli wszystko robiłeś po kolei tak jak to opisane powinieneś ujrzeć monit informujący cię o pomyślnym odblokowaniu bootloadera!

Procedura instalacji TWRP (Recovery) na smartfonie:

9. Logujesz się na stronie en.miui.com (dostęp do niej masz bezpośrednio ze strony (https://account.xiaomi.com) wchodząc w zakładkę Products i klikając odnośnik MIUI Forum następnie klikasz w Sign In co automatycznie zaloguje cię ze stroną takimi samymi danymi! które podałeś na stronie https://account.xiaomi.com) następnie z wątku [cofface] TWRP recovery for RedMi 4 (kliknij w tekst) pobierasz program TWRP (Recovery) o oznaczeniu kodowym "redmi4": cofface_recovery_redmi4.img, tu bezpośredni link do TWRP: Bezpośredni link (kliknij w tekst) .Pobrany plik cofface_recovery_redmi4.img kopiujesz i wklejasz do programu Minimal ADB and fastboot v1.4 (domyślna lokalizacja to C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot).Program Minimal ADB and fastboot uruchamiasz w trybie administratora (prawym przyciskiem myszy na ikonę programu i uruchom jako administrator). Włączamy telefon w tryb fastboot - przytrzymujesz jednocześnie klawisze: głośność (-) Volume (-) + klawisz power (włączanie), lub alternatywa: (przytrzymujesz klawisz power i wybierasz Reboot) zanim pojawi ci się na ekranie logo MI (mi.com) czyli już w trakcie „zapętlonego białego kółeczka” wciskasz i przytrzymujesz jednocześnie klawisze: głośność (-) Volume (-) + klawisz power (włączanie), aż pojawi ci się na ekranie misiek (Panda) w chińskiej czapce majstrujący przy małym zielonym robocie i napis Fastboot, podłączamy ponownie smartfona do PC. Wpisujesz kolejno komendy:

fastboot devices

(zatwierdzasz Enterem, telefon zostanie wykryty) potem wpisujesz (lub kopiujesz i wklejasz) tą komendę:

fastboot flash recovery cofface_recovery_redmi4.img

(ponownie zatwierdzasz enterem) następnie ostatnia komenda którą wpisujesz (lub kopiujesz i wklejasz) to:

fastboot boot cofface_recovery_redmi4.img

(ponownie zatwierdzasz Enterem) patrz tutaj zostało to pokazane: [cofface] TWRP recovery for RedMi 4 (kliknij w tekst) (patrz punkt 1. Unlock BL, and then used command flash it only test.). Teraz w smartfonie ujrzysz niebiesko-czarne tło z logiem TeamWin Recovery Project 3.0.2.0 i prawdopodobnie tak jak ja miałem na oryginalnym chińskim romie MIUI 8.0/Stable 8.0.6.0 (MBECNDG) na poniższym screenie (zrzucie) w miejscu które zaznaczyłem na czerwono ujrzysz chińskie napisy (bez paniki!). Klikasz w prawy duży szary przycisk ten zaznaczony na zrzucie (screenie) (Select Language - po naszemu Wybierz Język).

TWRP - wybór języka (2).jpg

Dzięki temu ujrzysz możliwość zmiany języka również na nasz polski język! (Polish Language) zatwierdzasz przyciskiem Set Language. Uwaga w razie gdyby pojawiła ci się biała kłódka na ekranie smartfona (a raczej się pojawi) przesuwasz po prostu w prawo (trzy białe strzałki na niebieskim tle). Teraz powinieneś ujrzeć menu jak na poniższych screenach, może się ono różnić tym, że albo będziesz mieć polskie napisy, albo angielskie w zależności jaki język wybrałeś. W głównym menu TWRP wchodzisz w zakładkę Wyczyść (Wipe) potem Zaaw. Czyszczenie (Advanced wipe) następnie zaznaczasz tylko te opcje: Dalvik /ART Cache, Cache, Data, oraz Internal Storage (Pamięć wewnętrzna) (Ważne nie zaznaczasz tylko Systemu! i USB OTG, Karta MicroSD jeśli masz!) ponownie zatwierdzasz przesuwając (trzy białe strzałki na niebieskim tle) Żeby powrócić trzeba kliknąć w ikonkę trójkąta w smartfonie (klawisz w lewym dolnym ekranie). Żeby lepiej zobrazować sytuację co wybrać w TWRP zerknij na wszelki wypadek jak poprawnie wybrać te opcje krok po kroku - patrz poniższe zrzuty (screeny). (Uwaga jeśli wybrałeś przez przypadek inny język niż chciałeś, możesz go też zmienić potem w głównym menu TWRP wchodząc w Ustawienia (Settings) i klikając w ikonkę symbolizującą kulę ziemską) na kolejnych screenach są pokazane ustawienia opcjonalne jak np. czasowe, ekranu, wibracji, języka.

TWRP (0).jpgTWRP (1).jpgTWRP (2).jpgTWRP (3).jpgTWRP (13).jpgTWRP (14).jpgTWRP (15).jpgTWRP (16).jpgTWRP (17).jpg

Instalacja ROMu MIUIPolska (aka Xiaomi.eu):

10. Teraz możesz instalować MIUIPolska ROM:  Rom dla Redmi 4 pobierzesz stąd: Miuipolska.pl/download/ (kliknij w tekst) oznaczenie ROMu to HM4, KOD prada, czyli : xiaomi.eu_multi_HM4_7.1.5_v8-6.0.zip (5 pozycja patrząc od góry!) u ciebie w zależności w którym momencie to czytasz, może już być nowszy. Link do tego ROMu: Link bezpośredni do ROMu dla Redmi 4 (2/16) (kliknij w tekst) z poradnika Instalacja MIUI 2016 2 (kliknij w tekst) patrz od punktu 4. Instalacja MIUIPolska : a) Przenosimy pobrany wcześniej ROM: xiaomi.eu_multi_HM4_7.1.5_v8-6.0.zip (nie rozpakowujemy go!) do pamięci telefonu będąc cały czas w TWRP (powinien się smartfon pokazać w systemie Windows jako Redmi 4 (Pamięć wewnętrzna) tam wklejasz najlepiej żeby był w głównym katalogu w telefonie. Następnie na smartfonie wchodzisz w opcję Instaluj (Install) zjeżdżasz na sam dół i wskazujesz miejsce gdzie masz zgrany plik, czyli będzie to plik z rozszerzeniem .zip -> xiaomi.eu_multi_HM4_7.1.5_v8-6.0.zip. Dodatkowo możesz wskazać w Opcji Wybierz Pamięć (Select Storage) gdzie ma się zainstalować ROM czy w Pamięci Wewnętrznej smartfonu czy np. na Karcie MicroSD (jeśli taką masz), ja radzę instalować na Pamięci Wewnętrznej (Internal Storage). Następnie gdy zaznaczysz już gdzie ma się instalować wybierasz wspomniany ROM z rozszerzeniem zip i klikasz w niego i zaznaczasz opcję "Uruchom ponownie po instalacji", co automatycznie zrestartuje system w smartfonie po zmianie ROMu, ponownie zatwierdzasz po raz ostatni przesuwając (trzy białe strzałki na niebieskim tle) patrz poniższe zrzuty (screeny) w celu lepszego zobrazowania sytuacji. Konfigurujesz ponownie smartfon już z polskim systemem według własnych preferencji i gotowe.

TWRP (4).jpgTWRP (5).jpgTWRP (6).jpgTWRP (7).jpgTWRP (12).jpg

Tworzenie kopii w TWRP świeżo zainstalowanego systemu MIUIPolska:

Uwaga! po zainstalowaniu xiaomi.eu/miuipolska uruchamiasz ponownie TWRP [od teraz do TWRP (Recovery) dostaniesz się już z poziomu systemu w smartfonie wchodzisz do folderu Narzędzia -> Aktualizacje -> klikasz w trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu -> Uruchom w recovery] następnie wybieramy uruchom ponownie. W głównym menu TWRP wchodzisz w opcję Kopia (Backup) zaznaczasz System (opcjonalnie obok w opcjach możesz zaznaczyć Włącz kompresję (Enable compression) - jeżeli chcesz zaoszczędzić trochę miejsca) zatwierdzasz przesuwając (trzy białe strzałki na niebieskim tle) utworzysz tym samym kopię systemu (patrz poniższe screeny) warto sobie tą kopię skopiować gdzieś na dysk twardy PC). Uwaga! warto też robić kopię systemu przed każdym razem, gdy mamy zamiar zaktualizować ręcznie nasz system!

TWRP (8).jpgTWRP (9).jpgTWRP (10).jpgTWRP (11).jpg

  Opcjonalne Aktualizacje, oraz instalacja dodatków:

AKTUALIZACJE:

11. Aktualizacje systemu robi się już poprzez aplikację Aktualizacje (Updater) w folderze Narzędzia (Tools) w smartfonie: a) trzeba wpierw pobrać nową aktualizację na PC, lub bezpośrednio na pamięć fona poprzez przeglądarkę mobilną w smartfonie (jeżeli pobierasz bezpośrednio przez przeglądarkę smartfona to pamiętaj potem o usuwaniu zbędnych plików z rozszerzeniem (zip) z folderu pobrane!) aktualizację pobierzesz stąd: Miuipolska.pl/download/ (kliknij w tekst) b ) następnie skopiuj ją do pamięci wewnętrznej smartfona, c) potem już wejdź w aplikację Aktualizacje klikamy w prawym górnym rogu w trzy pionowe kropki, tam w Zainstaluj aktualizację z pliku. zip (wskazujemy na wspomnianą aktualizację z rozszerzeniem (zip) klikamy na OK, nastąpi wypakowywanie pliku (czekamy cierpliwie), wyświetli się komunikat, że potrzebny jest restart co też czynimy klikając w napis (opcję): "Teraz" (lub przytrzymując klawisz Power i wybierając Restartuj), system się zrestartuje na czarnym ekranie będą się wyświetlać kolejno: - zapętlone kółeczko postępu - Logo MI (mi.com) (może w tym momencie długo się nic nie wyświetlać, czekasz cierpliwie!) - Logo autorów TWRP czyli TeamWin 3.0.2.0 na końcu będziesz widzieć pasek postępu (czekamy cierpliwie, bo cały proces aktualizacji chwilę trwa, nawet parę minut!), aż aktualizacja dobiegnie końca (patrz poniższe screeny):

A (1).jpgA (2).jpgA (3).jpgA (4).jpgA (5).jpgA (6).jpgA (7).jpgA (8).jpgA (9).jpg

Instalacja dodatków:

12. Opcjonalnie możesz sobie zainstalować dodatki do miuipolska które, są dostępne dla Androida 5/6, a zawierają one między innymi: klawiaturę XPERIA, blokadę reklam, samouczek, Mi center. Patrz zakładka aktualności na stronie MIUIPolska.pl, lub w wersji mobilnej przeglądarki na Androidzie patrz Aktualizacje MIUI – klikasz np. w najnowszą obecnie: MIUI 7.1.19, potem pod napisem Dodatki MIUIPolska klikasz w czerwony napis „POBIERZ” link bezpośredni: Dodatki MIUIPolska 30072016 (kliknij w tekst) instaluje je się w ten sam sposób co ROM MIUIPolska czyli patrz wyżej. Pobierasz plik w formacie zip, wrzucasz na pamięć telefonu najlepiej do głównego folderu (lub jeśli pobrałeś przez mobilną przeglądarkę to kopiujesz lub przenosisz plik do głównego folderu, lub potem podczas instalacji w TWRP wskazujesz folder „Download”). Uruchamiasz TWRP [od teraz do TWRP (Recovery) dostaniesz się już z poziomu systemu w smartfonie wchodzisz do folderu Narzędzia -> Aktualizacje -> klikasz w trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu -> Uruchom w recovery] następnie wybieramy uruchom ponownie, w TWRP w głównym menu wybierasz Instaluj (Install), wskazujesz na plik w formacie (zip) Dodatki_MIUIPolska_30072016-lpmm.zip (który tak jak pisałem wyżej będziesz miał albo w głównym folderze, albo w folderze Download) i zatwierdzasz przesuwając (trzy białe strzałki na niebieskim tle). Uwaga Dodatki trzeba za każdym razem po aktualizacji systemu instalować na nowo! Dlatego warto mieć je stale skopiowane w pamięci smartfona (podane niżej screeny przedstawiają sposób pobrania i instalacji poprzez przeglądarkę mobilną w smartfonie):

D (1).jpgD (2).jpgD (3).jpgD (4).jpgD (5).jpgD (6).jpgD (7).jpgD (8).jpgD (9).jpgD (10).jpgD (11).jpgD (12).jpgD (13).jpgD (14).jpgD (15).jpgD (16A).jpgD (16B).jpgD (17).jpgD (18).jpg

Rozwiązania częstych problemów:

(*) Uwaga! jak masz problem ze sporadycznym wykrywaniem Redmi 4 Pro przez PC, to pomóc może ci w tym Pendrive z wyjściem OTG - tzn. z jednej strony ma wyjście micro USB (takie jak mają kable micro USB), a z drugiej ma już normalnej wielkości wtyczkę USB. Żeby móc z niego prawidłowo korzystać, musisz go wpierw podłączyć do smartfona, w nim go formatujesz do formatu (FAT32), pamiętaj o odłączeniu go poprzez rozwinięcie górnej belki od powiadomień w smartfonie i kliknij odłącz Dysk USB, a potem podłączasz do kompa i kopiujesz do niego już co chcesz w tym także ROMy i inne pliki i dane jak np. zdjęcia. Tylko pamiętaj o nienaprawianiu plików (kliknij "kontynuuj bez skanowania" zamiast "skanuj i napraw (zalecane)") po podłączeniu do portu USB w PC, bo często szkodzi to tylko w poprawnym odczycie plików np. zdjęcia, również niepotrzebnie wprowadza w błąd o rzekomym problemie z plikami (miałem tak nie raz!).

(*) Uwaga! dla osób, które często po świeżym zainstalowaniu, lub aktualizacji systemu miuipolska/xiaomi.eu mają błędy np. z aplikacją aparat w smartfonie oto rozwiązanie problemu (Naprawa ustawień SELinux):

Wchodzimy w TWRP (Recovery): dostaniesz się już tam z poziomu systemu w smartfonie wchodzisz do folderu: Narzędzia -> Aktualizacje -> klikasz w trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu -> Uruchom w recovery] następnie wybieramy uruchom ponownie. Gdy już smartfon uruchomi się w TWRP w głównym jego menu wchodzisz w opcję: Zaawansowane -> Uprawnienia -> Przesuń, aby naprawić - przesuwasz trzy niebieskie strzałki w prawo, na końcu wchodzisz w opcję Restart i wybierasz System co zrestartuje cię do systemu Miui8. Patrz poniższe screeny:

Miui8 (Aktualizacje) screen 1.jpgMiui8 (aktualizacje) screen 2.jpgMiui8 (aktualizacje) screen 3.jpgTWRP (PL) SELinux (1).jpgTWRP (PL) SELinux (2).jpgTWRP (PL) SELinux (3).jpgTWRP (PL) SELinux (4).jpg

Oficjalny ROM Global MIUI Global 8.1| Stabilna 8.1.2.0 (MBEMIDI) - Odblokowywanie Bootloadera:

1. Zresetuj telefon do ustawiń fabrycznych  (wcześniej zrób sobie kopię danych wchodzisz w ustawienia > dodatkowe ustawienia > kopia i kasowanie danych).

2. Nie konfiguruj WiFi ani konta MI Account przy włączaniu.

3. Ustawiasz opcje dla programistów: klikasz 5 razy na napis MIUI version, aż pojawi się informacja na ekranie, że masz dostęp do Opcji programistycznych (Developer options), będą one dostępne w Dodatkowych ustawieniach (Aditional settings) zaznaczasz tam opcję Debugowanie USB (Debugging USB) oraz opcję: "Zdjęcie blokady OEM Zezwalaj na odblokowanie bootloadera" (OEM Unlocking Allow the bootloader to be unlocked), teraz robisz restart telefonu.

4. Teraz konfigurujesz sieć bezprzewodową.

5. Opcje programisty > MiUnlock > Dodaj konto > konfigurujesz.

6. Podłączasz fona w trybie Fastboot i próbujesz odblokować Bootloader.

 

Postępowanie w przypadku śmieciowych systemów MIUI8:

*) Uwaga!, inaczej wygląda sprawa z instalacją systemu, gdy masz modyfikowany system tzw. śmieciowy MIUI8 często oznaczony jako 8.0.5.0.0 (MBECNDG) udający oficjalny ROM Global jak te np. od Goldiego (Goldwaya) z aliexpressu, lub też MIUI Global 8.0 | Stabilna 8.0.4.0 (LXKCNMA). W skrócie wgrywasz ROM China Dev (Developer) z opcją "flash all' w MiFlashu zatwierdzasz przyciskiem Flash (wtedy instalujesz China DEV ROM i jednocześnie usuwasz poprzedni śmieciowy ROM) skorzystaj z któryś poradników poniżej oznaczonych *1, *2, *3, *4 lub *5:

(*1) Wgrywanie China dev i odblokowanie bootloadera i instalacja xiaomi.eu dla opornych telefonów (na przykładzie Redmi 4 Pro) (autor Szyszonek) (kliknij w ten tekst)

(*2) Jak pozbyć się softu od Goldiego w Redmi 4 Pro, ten odnośnik przeniesię cię do poradnika (autor bartlomiejb) (kliknij w ten tekst)

(*3) Wgrywanie MIUI Polska na telefonie ze śmieciowym oprogramowaniem (udający ROM GLOBAL) na przykładzie Redmi 3 (autor Moniq) (kliknij w ten tekst)

(*4) Instalacja Miui 2016 (autor Acid) (oficjalny tutorial) (kliknij w tekst)

(*5) Wideo poradnik - Odblokowanie bootloadera, oraz instalacja Romu China Develpoper na syfiastym romie na przykładzie Mi 5s Plus (autor Majster Pirzu)

 

Linki do poradników z których korzystałem :

 

Podstawowe pytania i odpowiedzi, podział MIUI, EDL, fastboot, TWRP, odblokowanie bootloadera, instalacja MIUI Polska/XIAOMI.eu - poradnik (autor Redmi2) (kliknij w tekst)

Odblokowywanie bootloadera w urządzeniach Xiaomi - PORADNIK (autor Zenderable) (kliknij w tekst)

Instalacja TWRP i MIUIPolska dla opornych;) (autor KrzysiekGP) (kliknij w tekst)

Instalacja MIUI 2016 2 (Acid) (kliknij w tekst)

Jak sprawdzić status bootloadera? (Acid) (kliknij w tekst)

 

Jak i reszta gdzie zachęcam zajrzeć :

MiuiPolska zbiór Tutoriali (kliknij w ten tekst)

inne moje poradniki:

Tutorial - instalacja MiuiPolska/Xiaomi.eu krok po kroku dla Redmi 4 Pro (aka Prime, High Version 3/32 GB) z iBuygou (kliknij w ten tekst aby przejść do poradnika)

Tutorial - instalacja MiuiPolska/Xiaomi.eu krok po kroku dla Redmi 4A (Snapdragon 425 (4 rdzenie) 2/16 GB) z iBuygou (kliknij w ten tekst aby przejść do poradnika)

Gdybyś nadal nie czuł/a się na siłach to w MiCenter zainstalują system za ciebie, oczywiśćie odpłatnie. (kliknij w tekst)

Jak pomogłem to kliknij poniżej w napis "Lubię to"

łapka w górę (3).jpg

Edited by Bishop
Poprawionych kilka literówek.
 • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Dnia 01/10/2017 o 08:17, Redmi2 napisał:

Link do twrp nie działa. Skoro zapozyczasz kolejność instalacji miflashy( w przypadku instalacji 2) to wypadało by podac, że to nie Twoje spostrzeżenie.....

1. Jak tworzyłem ten poradnik to link do tego TWRP był dobry, z tego co widzę i czytam to czasami linki na stronie androidfilehost.com lub sama strona nie działają! Alternatywnego linku póki co jak dla Redmi 4 Pro i Redmi 4 (A) nie znalazłem, a powinien być oznaczony według miuipolska jako: Xiaomi Redmi 4 (HM4/twrp: prada), a tu niestety nie ma (chyba że ślepy jestem! ;)): https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=50678 pozostaje jedynie link, który podałem ze źródła od twórcy tego TWRP czyli Cofface: (http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=419470&highlight=TWRP%2BRedmi%2B4j) jak domniemywam.

2. Teraz może być? : 6. Zanim zaczniemy pobierać i instalować programy warto w systemie na swoim komputerze wyłączyć antywirusa i zaporę sieciową aby uniknąć jakichś konfliktów w komunikacji programów ze smartfonem. Pobierasz programy: Minimal ADB and Fastboot v1.4, oraz (MiFlash) MiPhone20151028 (jeśli masz system 32 bitowy! x86), lub (MiFlash) MiPhone20160401 (jeśli masz system 64 bitowy!) Uwaga! Prawdopodobnie wystarczy tylko jeden z dwóch Miflashów oczywiście właściwy dla danego systemu! (w moim przypadku wystarczył tylko ten dla 64-bitowego, ewentualnie zawsze możesz zainstalować oba, ale pamiętaj o tej kolejności: wpierw zainstaluj ten dla systemu 32 bitowego, potem ten dla 64 bitowego o tej kolejności pisał w swoim poradniku patrz link -> (http://tinyurl.com/z45pzs5) Redmi2, ale go niestety usunął!, a szkoda bo był świetny). Tak naprawdę nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, w moim przypadku było tak, że miałem już zainstalowany wcześniej program Minimal ADB and fastboot v1.4, a dopiero potem instalowałem sam (MiFlash) MiPhone20160401 (64 bit) i to mi w zupełności wystarczyło!.Być może kolejność ma znaczenie tylko w przypadku MiFlashy (32 i 64 bit).

 

Edited by Bishop
Link to comment
Share on other sites

@Bishop

Dzisiaj dostałem Redmi 4 i oczywiście (po naładowaniu baterii ;)) skorzystałem z poradnika.

Wszystko opisane i wytłumaczone rewelacyjnie. Zastanawia mnie tylko, dlaczego w tak przekombinowany sposób piszesz o uruchamianiu trybu Fastboot. Przecież nawet aparaty z zablokowanym bootloaderem go mają i wystarczy uruchomić telefon trzymając jednocześnie Vol- i Power.

Poza tym - baja. :)

( @Redmi2 - wszystko gra i buczy. Napieraj... ;)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minut temu, mrosi napisał:

@Bishop

Dzisiaj dostałem Redmi 4 i oczywiście (po naładowaniu baterii ;)) skorzystałem z poradnika.

Wszystko opisane i wytłumaczone rewelacyjnie. Zastanawia mnie tylko, dlaczego w tak przekombinowany sposób piszesz o uruchamianiu trybu Fastboot. Przecież nawet aparaty z zablokowanym bootloaderem go mają i wystarczy uruchomić telefon trzymając jednocześnie Vol- i Power.

Poza tym - baja. :)

( @Redmi2 - wszystko gra i buczy. Napieraj... ;)

Celna uwaga :) jak widać sposobów jest klika.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dobrze że tak pisze jest dużo bardziej rozbudowana instrukcja niż oficjalnie na stronie po prostu dla kompletnych nowicjuszy ja dziękuje w szczególności za dodanie tematów z usuwaniem i odblokowaniem nieoficjalnego romu od goldwaya i dodawania bezpośrednich linków do np. TRWP itp. DZIĘKI WIELKIE :)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, Nehake napisał:

Bardzo dobrze że tak pisze jest dużo bardziej rozbudowana instrukcja niż oficjalnie na stronie po prostu dla kompletnych nowicjuszy ja dziękuje w szczególności za dodanie tematów z usuwaniem i odblokowaniem nieoficjalnego romu od goldwaya i dodawania bezpośrednich linków do np. TRWP itp. DZIĘKI WIELKIE :)

Zaraz jeszcze dodam screeny jak postępować podczas aktualizacji miui8

Link to comment
Share on other sites

 • XiaoRén locked, unlocked and locked this topic
 • XiaoRén unlocked and pinned this topic

Telefon kupiony w GearBest oczywiście z chińskim gównoromem(w trybie EDL bo przez fastboot nie szło), wgrany china dev, zdjęty BL, wgrany TWRP, wgrany soft z xiaomi.eu

Genialny poradnik!!!

Edited by donger
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dobra, kilka pytań.
Zamówiłem Małżonce redmi 4 wersja standard z ibuygou, czytam, jak to będzie z tym systemem- jej, jako casualowemu użytkownikowi, któremu potrzeba telefonu, aparatu i internetu może wystarczy oficjalny global? Przynajmniej póki co. 

Ale mimo wszystko chciałbym, żeby śmigała na miuipolska. 

Czyli tak: Telefon będzie miał zablokowany bootloader, trzeba będzie odblokować?
Czas oczekiwania na odpowiedź kilka-kilkanaście dni, tak?
Później lecę z tym tutorialem? Nawet jeśli jest opisany 

Cytat
Dnia 7.01.2017 o 18:24, Bishop napisał:

Procedura instalacji dla Xiaomi Redmi 4 Pro (aka Prime, High Version 3/32 GB) z IBG (iBuygou):

Przygotowanie smartfona do odblokowania Bootloadera:

 

Wnioskuję z wyczytanego tutorialu, że to dobre kilka godzin zabawy- nie licząc czasu oczekiwania na odpowiedź dot. odblokowania. 
Tyle pytań i moich wątpliwości, bo moje xiaomi były sprzed 2016r, także nie musiałem bawić się w odblokowywania, po prostu instalowałem rom. 
Czytałem sporo o tym zablokowanym bl, ale to też było rok temu i zastanawiam się, jak to wygląda teraz. 

Link to comment
Share on other sites

@anhorite Błąd w opisie, oczywiście poradnik jest typowo dla Redmi 4 (Standard) zaraz to zmienię. A co do systemu, to istnieje duża szansa, że możesz akurat już dostać swoje Redmi z Globalem.

Edited by Bishop
Link to comment
Share on other sites

Właśnie na ibg wyczytałem, że nie ma multilang. Zamieszczony jest taki screenshot:

  201726141444401.jpg

Czyli jeśli będzie taki system na telefonie, to mam od razu przeskoczyć do tego fragmentu? :

Dnia 7.01.2017 o 18:24, Bishop napisał:

Oficjalny ROM Global MIUI Global 8.1| Stabilna 8.1.2.0 (MBEMIDI) - Odblokowywanie Bootloadera:

1. Zresetuj telefon do ustawiń fabrycznych  (wcześniej zrób sobie kopię danych wchodzisz w ustawienia > dodatkowe ustawienia > kopia i kasowanie danych).

2. Nie konfiguruj WiFi ani konta MI Account przy włączaniu.

3. Ustawiasz opcje dla programistów: klikasz 5 razy na napis MIUI version, aż pojawi się informacja na ekranie, że masz dostęp do Opcji programistycznych (Developer options), będą one dostępne w Dodatkowych ustawieniach (Aditional settings) zaznaczasz tam opcję Debugowanie USB (Debugging USB) oraz opcję: "Zdjęcie blokady OEM Zezwalaj na odblokowanie bootloadera" (OEM Unlocking Allow the bootloader to be unlocked), teraz robisz restart telefonu.

4. Teraz konfigurujesz sieć bezprzewodową.

5. Opcje programisty > MiUnlock > Dodaj konto > konfigurujesz.

6. Podłączasz fona w trybie Fastboot i próbujesz odblokować Bootloader.

 

I po 6 pkt iść do samego początku, zgodnie z tutorialem odblokować BL itd? 

Link to comment
Share on other sites

@anhorite Spokojnie w Globalu jest napewno język polski to co tan widzisz to poprostu udtawiony język angielski. Jak będzisz miał ROM china stable, to robisz tak jak od punktu 1 w poradniku. Na ROMie Global może się tylko różnić odblokowanie bootloadera co też napisałem w poradniku.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Witam.
Zakupiłem telefon Xiaomi Redmi 4 3/32 GB. Chciałem teraz zainstalować MIUI Polska. Tylko mam kilka pytań.

1. Wchodząc na tę stronę: 

https://miuipolska.pl/download/ wybieram tel Redmi 4, a potem na następnej stronie pobieram plik: xiaomi.eu_multi_HM4_7.2.16_v8-6.0.zip ?

2. Teraz TWRP. Bo nie do końca mogę to zrozumieć. Na stronie https://miuipolska.pl/instalacja-miui-2016-2/ do Redmi 4 przypisane jest twrp:prada

a jak rozumiem mam pobrać TWRP z tego linku:
https://www.androidfilehost.com/?fid=529152257862684190
?
3. Pobrałem to TWRP wersja cofface, tylko na dysku mam przy tym pliku: "Plik obrazu dysku" czy mam to jeszcze czymś otworzyć czy to jest to właśnie twrp.img które mam sobie wgrać?

Edited by Gorthin
Link to comment
Share on other sites

37 minut temu, Gorthin napisał:

3. Pobrałem to TWRP wersja cofface, tylko na dysku mam przy tym pliku: "Plik obrazu dysku" czy mam to jeszcze czymś otworzyć czy to jest to właśnie twrp.img które mam sobie wgrać?

To jest twrp.img, to właśnie się wgrywa i nic z tym więcej nie trzeba robić. Pliki .img to pliki obrazów: dysku, systemu, czy w tym przypadku obraz partycji recovery (twrp). Jak wyłączysz w Windows ukrywanie rozszerzeń plików to będzie ci wszystko pokazywało.

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, FromWP napisał:

To jest twrp.img, to właśnie się wgrywa i nic z tym więcej nie trzeba robić. Pliki .img to pliki obrazów: dysku, systemu, czy w tym przypadku obraz partycji recovery (twrp). Jak wyłączysz w Windows ukrywanie rozszerzeń plików to będzie ci wszystko pokazywało.

Ok. Dzięki.

Aczkolwiek wydaje mi się, że nie te pliki ściągnąłem, mam Xiaomi na Snap 625, więc chyba to wersja Redmi 4 Pro?

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

No niestety, wszystkiego nie przeczytam, a zacialem sie juz na odblokowaniu, formularz pojawil sie po chinsku. Szlag mnie zaraz trafi. Mam Redmi 4, MIUI8.1/stable 8.1.4.0(MCECND) kupiony w x-sklep. Co dalej? Zwracac? czy nauczyc sie chinskiego? Czy musze odblokowac bootloader i pod jakim adresem po angielsku?

Przepraszam za brak ogonkow, cos ne halo z czcionka

 

Edited by MarekSkorka
Link to comment
Share on other sites

40 minut temu, MarekSkorka napisał:

Czy musze odblokowac bootloader

Nie musisz, ale tak czy inaczej musisz wgrać normalny oficjalny rom, bo masz jakiś chiński wynalazek z dogranymi językami.

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...
Cytat

W pkt 10 tuturiala " Dodatkowo możesz wskazać w Opcji Wybierz Pamięć (Select Storage) gdzie ma się zainstalować ROM czy w Pamięci Wewnętrznej smartfonu czy np. na Karcie MicroSD (jeśli taką masz), ja radzę instalować na Pamięci Wewnętrznej (Internal Storage). "

 

Przecież to nie o to chodzi. Opcja select storage służy tylko do wybrania pliku do zainstalowania. Jak mam plik .zip na karcie pamięci to wybieram SD, ale to nie znaczy, że system się tam zainstaluje. 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
 • 3 weeks later...

Witajcie, kupiłem telefon na IBG i jakież było moje zdziwienie jak odpaliłem telefon, a tam spolszczenie tylko częściowe a w informacji o telefonie widzę syfmiui :(

Problem o tyle poważny, że telefon ma być prezentem i potrzebuje go ogarnąć do piątku, bo osoba dla której jest tel jedzie za granicę.

Czy na ten telefon można wgrać globala? Na screenie z IBG widziałem soft global, a dostałem syfa..

xia.jpg

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
Dnia 10.01.2017 o 02:40, tomasz19967 napisał:

 

Mam takie pytanko jeszcze. Czy z jednego pozwolenia mogę odblokować redmi 4 i redmi pro? czy muszę wysyłać kolejną prośbę do Xiaomi?

 

 

Dla potomności na jedną zgodę udało mi sie wcześniej odblokować Redmi3s( skradziony parę dni temu :/) dzisiaj Bez problemów Redmi4x

Dziękuje za poradnik, bardzo dokładnie wyjaśnił co i jak :)

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

    Witam

Mam Xiaomi 4A  (tak pisze w USTAWIENIA -> Informacje o telefonie)

Posiadam jednak wersje 2/32 GB. Czy w tym przypadku wgrywam soft taki jak do wersji 2/16 GB ?   Czyli:

ROM HM4A
KOD rolex

i TWRP w wersji:

cofface_recovery_redmi4A_test.img   ?

 

   Z góry dzięki za podpowiedź !

      Pozdrawiam

 

P.S.

Jeśli powyższy TWRP jest właściwy to gdzie mogę go ściągnąć bo na:

https://www.androidfilehost.com/?fid=529152257862683408

niestety jest niedostępny ?

Edited by mayster
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
 • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
 • Create New...