Skocz do zawartości

Szybkość ładowania telefonu Xiaomi Mi Max


thikim

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni posiadam telefon Xiaomi Mi Max. Zrobiłem test ładowania zwykłą ładowarką o wydajności 2,4 A. Jeśli kogoś to interesuje to udostępnię to w postaci filmu.

Generalnie 100 % naładowania jest po 195 minutach.

Muszę poczekać kilka dni na rozładowanie telefonu i zrobię test ładowania z Quick Charge.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ładowanie tą ładowarką w zestawie trwa mniej więcej tyle samo,może nawet krócej.A to że ładujesz mocniejszą to wcale nie oznacza,że naładujesz szybciej.Układ ładowania w smartfonie i tak Ci chyba zmniejszy moc ładowania,chociaż nie wiem jak to się ma do ładowania quick charge.Ale jak naładujesz tą ładowarką quick to napiszesz ile czasu ładuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też myślałem o ładowarce quick charge,ale nie potrzeba mi,standartowe ładowanie mi spokojnie wystarcza.Mój tablet muszę ładować około 5 godzin,a 3 godziny ładowania mi maxa to dla mnie różnica wielka na plus.A poza tym z tego co czytałem,to z quick charge są czasami problemy,nie zawsze za pierwszym wtyknięciem załapuje te szybkie ładowanie,czasami trzeba odłączyć i ponownie włączyć ladowarkę do smartfona.nie wiem,czemu tak się dzieje?Aha,możesz kupić na allegro przewód do ładowania z małym wyświetlaczem na którym pokazuje natężenie i napięcie w każdej chwili ładowania.Super sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak. W zestawie jest ładowarka 2 A ale z chińskimi (a może amerykańskimi?) płaskimi końcówkami. Sprzedający dorzucił mi ładowarkę z naszymi normalnymi końcówkami ale 1 A. Teraz, każdy telefon ma swój maksymalny prąd ładowania. Dla Mi Maxa jest to 2A. Tak więc co bym nie podłączył to 2 A nie przekroczę. Ale jeśli podłączę ładowarkę 1 A to nie przekroczę 1 A, czyli prawie 2 razy wolniej.

Quick Charge podwyższa napięcie w początkowej fazie, dzięki czemu przy takim samym prądzie (albo trochę mniejszym) większy ładunek popłynie do telefonu w tym samym czasie. A napięcie w wersji QC3.0 osiąga nawet 20 V a więc maksymalnie 4 razy większa szybkość. W rzeczywistości mniej bo prąd jest wtedy zmniejszany a po drugie to napięcie jest tylko przez jakiś czas, potem ulega zmniejszeniu.
Teraz spojrzałem dokładnie na swoją ładowarkę i obsługuje jakieś tam noname szybkie ładowanie i Quick Charge 2.0. Zobaczymy.
Póki co zwykłe ładowanie i plik w excelu z wykresami ładowania.

https://www.youtube.com/watch?v=yzrrWSSAxS8
 

Cytat

Aha,możesz kupić na allegro przewód do ładowania z małym wyświetlaczem na którym pokazuje natężenie i napięcie w każdej chwili ładowania.

Mam.

Cytat

Posiadam ładowarkę z QC 3.0 i nie widzę różnicy w szybkości ładowania Maxa.

Sama ładowarka nie wystarczy. Musi dawać odpowiedni prąd. Muszą być odpowiednie przewody. I musi być odpowiedni telefon (Mi Max podobno jest). Sprawdzę za parę dni jak go rozładuję.
Przykładowo dobrze że mam miernik na kablu. Włożyłem wtyczkę do jednego gniazdka i patrzę 1,2 A. Włożyłem do drugiego i patrzę 1,99A.

Edytowane przez thikim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem kupić ładowarkę z quick charge 3.0 od aukey bodajże,ale rozmyśliłem się po tym jak koleś napisał,że szybko ładuje się do 70% a później już wolno.Więc na razie ładuję tą dołączoną w zestawie i chyba na razie przy niej zostanę.Tym bardziej,że uważam ładowanie szybkie jednak trochę za szkodliwe dla baterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważcie też że dioda na telefonie zaczyna na zielono świecić przy 90% naładowania. No i na sam koniec prędkość ładowania zwalnia wielokrotnie.
Mierzyłem stopień naładowania co 10 min:

0 min 0%
10 6
20 12
30 18
40 25
50 30
60 37
70 43
80 49
90 56
100 62
110 68
120 73
130 79
140 84
150 89
160 92
170 95
180 97
190 99
195 100%
Edytowane przez thikim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem ładowanie Xiaomi Mi Max ładowarką z Quick Charge 2.0.

https://www.youtube.com/watch?v=u3AgJ2Hqkr0

2,5 godziny w porównaniu do 3 godzin tradycyjnym ładowaniem.

Przy czym według danych Qualcomma telefon obsługuje ładowanie Quick Charge 3.0 ale nie mam takiej ładowarki. Można się spodziewać dla wersji 3.0 dużo większego przyspieszenia.
Wyniki:

0 0
10 10
20 17
30 25
40 33
50 42
60 50
70 59
80 68
90 77
100 84
110 90
120 93
130 96
140 97
150 99
155 100
Edytowane przez thikim
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na QC 2.0 ładowanie przez cały czas jest napięciem 9 V. Z tym że na ile się orientuję to jest to napięcie dochodzące jedynie do układu zasilania. Tam i tak następuje przekształcenie na 5 V i odpowiednio silniejszy prąd, który jest kierowany do baterii.

Kwestia szkodliwości ładowania szybszego była nieraz poruszana ale nie znam żadnych konkretów na ten temat.

@majdan12 dzięki.

Tui pisze ktoś, wygląda na obeznanego, że to nie jest szkodliwe:

http://forums.androidcentral.com/samsung-galaxy-s6/508981-fast-charging-all-time-bad-battery-phone.html
To samo twierdzi Qualcomm. Mnie to w zasadzie przekonuje:

https://www.qualcomm.com/products/snapdragon/quick-charge/faq

Quick Charge 4 potrafi podobno w 15 minut naładować baterię do 50 %. Ale nie jest zgodny z Xiaomi Mi Max.
 

Edytowane przez thikim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@thikim

Producenci woleli by żeby ładowarki szybkiego ładowania nie były szkodliwe dla baterii bo nie wydał byś kolejnych pieniędzy na nową ładowarkę i używał nadal starą 5V.

Ja jeszcze nie miałem sytuacji w życiu abym musiał na szybko naładować baterie,zawsze mam naładowany telefon,nie mam jakieś dziwnego trybu życia że rozładuje taką duża baterie szybko i muszą szybko naładować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale Quick Charge powstał w związku z problemem przekazania dużego prądu przewodami i wtykami. Przy dużym prądzie są duże straty.  QC zmniejsza prąd, dając wyższe napięcie. Ale w telefonie to napięcie jest obniżone i sama bateria jest ładowana napięciem 5 V tylko prąd jest wyższy.

Żeby telefon zadział z QC to musi o tym pomyśleć i producent telefonu :) a nie tylko ładowarki, więc nie można tego traktować jako zmowy producentów ładowarek.

BTW. Przeglądam allegro szukając ładowarek QC 3.0 i ostrożnie napiszę że sprzedawcy chyba bzdury piszą. Bo żeby była ładowarka QC3.0 to musi dawać napięcie maks. 20 V. A widzę oferty że np. 6,5 V albo maks. 12.

Edytowane przez thikim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Chociaż inne źródła podają że QC 3.0 używa jednak do 12 V :) Ale z możliwością negocjacji napięcia co 100 mV. Tak czy inaczej, QC jest dla kompatybilnych telefonów a nie dla wszystkich.

Edytowane przez thikim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QC 3.0 to:  5V/3A    9V/2A    12V/1.5A (max) - napięciem i natężeniem steruje procesor telefonu, monitorując m.in. temperaturę baterii itd. Ładowarka tylko wykonuje jego polecenie, dostosowując napięcie/prąd. Jak uda mi się rozładować całkiem baterię - wrzucę fotki napięcia/natężenia w trakcie ładowania (ładowarka CHOETECH QC 3.0. + Mi Max).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.01.2017 o 20:55, -wój- napisał:

QC 3.0 to:  5V/3A    9V/2A    12V/1.5A (max)

Jest pewna wątpliwość co do tych słów.

https://www.qualcomm.com/news/snapdragon/2015/09/14/introducing-quick-charge-30-next-generation-fast-charging-technology

Cytat

Specifically, Quick Charge 3.0 offers a more granular range of voltages: 200mV increments, from 3.6V to 20V.

Na ile to rozgryzłem to istnieją dwie wersje QC. Klasa A do 12 V i klasa B do 20 V.

Przy czym istotą różnicy jest to że w QC 2.0 jest tylko kilka napieć: 5, 9, 12 (chyba bez 20 V) a w QC 3.0 mamy dostosowanie napięcia z podziałką 200 mV ( a nie 100 mV jak pisałem wcześniej z pamięci), zależnie od życzenie procesora z ładowarki, który pilnuje żeby baterii nic się nie stało.

Czyli możemy mieć dwie sytuacje przy przejściu z QC2 na 3.

1. Procesor zażyczy sobie najwyższe bezpieczne napięcie czyli np. 9 V i nic nie zyskamy.

2. W QC 3 procesor może sobie zażyczyć np. 10,6 V a w QC 2 musiałby się ograniczyć do 9 V.
Zysk zależy od telefonu i baterii. Dlatego przydałby się test.

Można się oczywiście bać QC. Mogą się oczywiście zdarzyć różne przypadki że coś nie zadziała poprawnie. Ale to się może i zdarzyć tak jak w Samsungach bez większego powodu. Natomiast trzeba mieć świadomość że telefon (który obsługuje QC) jest budowany specjalnie do tego żeby obsługiwać QC przez producenta. I jest takie ładowanie przewidziane przez producenta telefonu.

Edytowane przez thikim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę polemizował, całkiem możliwe :)

Wartości napięcie/prąd są wartościami maksymalnymi (tzn. przy 5 V maksymalny prąd może wynosić 3 ampery, przy 9V dwa itd. O wyższych napięciach nie słyszałem, ale możliwe. Wszelkie pośrednie kombinacje są oczywiście możliwe, to nie są "sztywne" ustawienia, co zresztą widać na poniższych fotkach.

Tak więc - zziś udało mi się (wreszcie! ;-)) rozładować baterię w moim Mi Max do ok 20%.

Podłączyłem więc najpierw "zwykłą" ładowarkę Samsunga (wyjście 5,3V/2.0A max) 

adowanie%201_zpstmaeya5z.jpg

A następnie ładowarkę obsługującą QC 3.0

Po chwilowym wariowaniu (negocjowały warunki umowy? :-D ) wartości się ustabilizowały i takie były do końca ładowania

adowanie%202_zpsg9grtxbq.jpg

Na takie wartości dogadał się procek telefonu z ładowarką (identyczne były, kiedy podładowywałem baterię z poziomu ok. 80%)

Piszę to po to, bo myślałem, że być może wartości zależne są od stopnia rozładowania baterii. Okazuje się, że jednak nie.

Tyle w temacie - bardziej jako ciekawostka.

Jak by na to nie patrzeć - na pewno ładowarka "smart" napompuje akumulator szybciej.

 

Edytowane przez -wój-
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie trochę ładowanie tą ładowarką Samsunga: 5,3 V, 0,54 A. To bardzo mała moc. Prz takim stopniu rozładowania powinien iść prąd 2 A. Może coś z kablem albo wyjściem USB nie tak.

Co do wyniku dla QC3.0.

6,56Vx1,96 A=12, 85 W.

Ja dla QC 2.0 miałem: 8,95V i 1,44 A = 12,9 W, czyli porównywalne.

I tak aż do >80 % naładowania.

Zatem jeśli nie był to błąd spowodowany złym kablem albo złączem to nie opłacałoby się przechodzić na QC 3 bo nic się nie zyska w relacji do QC2.0 dla Xiaomi Mi Max. Dobrze by było jakbyś jednak zaczął ładowanie od zera.

Dla przykładu podam że ładując zwykłą ładowarką 5V/2,4A - z jednego złącza miałem 2 A a z drugiego bodajże koło 1 A. Trzeba to zawsze weryfikować.

2 A jest maksymalnym prądem jaki pobiera Xiaomi Mi Max. Szybciej można ładować tylko poprzez zwiększenie napięcia >5 V.

Edytowane przez thikim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem na dwóch kabelkach - standardowym i "magnetycznym" (z szybką złączką i atestem do 3A) - wyniki identyczne, więc to nie wina kabla. Ładowarka samsunga takie same parametry podała przy ładowaniu Kindle'a, więc widocznie taka jej wydolność prądowa (a nadruki na obudowie można sobie w d... wsadzić - też jakaś wiedza...).

Sprawdzę jeszcze trzeci kabelek i ładowanie od zera. Pochwalę się wynikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@thikim

Sprawdzałeś ile czasu po wyświetleniu się 100% naładowania w systemie MIUI trzeba czekać aby faktycznie bateria miała 100%?

Z tego co słyszałem to po pokazaniu się 100% w systemie,bateria jeszcze ładuje się niskim prądem i że trzeba potrzymać jeszcze z 2 godziny podłączoną ładowarkę aby faktycznie było 100% naładowania baterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to w ogóle od dwóch ładowań coś świruje. Ładuje się całą noc, ma 100% i od razu, dosłownie w chwili odpięcia, jest już 99% i po chwili lekkiego używania (20-30min) mam już 90%.

Potem leci już normalnie, ale wynik końcowy słabszy o te 10% (godzinka ekranu). Obstawiam, że coś z końcowym etap ładowania małym napięciem ześwirowało. Ale i tak wracam do mokee

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JestemMortem napisał:

U mnie to w ogóle od dwóch ładowań coś świruje. Ładuje się całą noc, ma 100% i od razu, dosłownie w chwili odpięcia, jest już 99% i po chwili lekkiego używania (20-30min) mam już 90%.

Potem leci już normalnie, ale wynik końcowy słabszy o te 10% (godzinka ekranu). Obstawiam, że coś końcowy etap ładowania małym napięciem ześwirowało. Ale i tak wracam do mokee

O takim czymś nie słyszałem,ale to musi być MIUI odpowiedzialne za to raczej.

MoKee (Android 6.0.1)? czy może tak samo jak ja już przesiadasz się na Android 7.1 / 7.1.1? ja dziś jeszcze planuje zainstalować Resurrection Remix 5.8.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, JestemMortem napisał:

U mnie to w ogóle od dwóch ładowań coś świruje. Ładuje się całą noc, ma 100% i od razu, dosłownie w chwili odpięcia, jest już 99% i po chwili lekkiego używania (20-30min) mam już 90%.

Potem leci już normalnie, ale wynik końcowy słabszy o te 10% (godzinka ekranu). Obstawiam, że coś z końcowym etap ładowania małym napięciem ześwirowało. Ale i tak wracam do mokee

Miałem identyczną sytuację w moim poprzednim smartfonie honor 4 x.Też po naładowaniu pierwsze 10% spadało momentalnie mniej więcej właśnie w 20-30 minut.Sytuacja miała miejsce zarówno na 4.4.2 jaki na 5.0. Od 90% do zera spadało już wolno.Nie wiem dlaczego tak się działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, maszkara72 napisał:

Miałem identyczną sytuację w moim poprzednim smartfonie honor 4 x.Też po naładowaniu pierwsze 10% spadało momentalnie mniej więcej właśnie w 20-30 minut.Sytuacja miała miejsce zarówno na 4.4.2 jaki na 5.0. Od 90% do zera spadało już wolno.Nie wiem dlaczego tak się działo.

Zrobiło się ciekawie,czyżby jakiś błąd Android,który czasem się uaktywnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, majdan12 napisał:

Sprawdzałeś ile czasu po wyświetleniu się 100% naładowania w systemie MIUI trzeba czekać aby faktycznie bateria miała 100%?

Tak. Z grubsza może. Tam w pliku Excela pod pierwszym filmikiem jest:

195 100 4840 0,3 5,17 1,45
200 100 4852 0,28 5,17 1,39
210 100 4894 0,23 5,14 1,18
220 100 4930 0,19 5,13 0,97
           
+8 godzin 100 5614 0,08 5,07 0,4

Rano po całej nocy był prąd ładowania 80 mA. Czyli zapewne podtrzymania. Po 25 minutach od 100 % prąd spadł do 0,19A z 0,3 A.

Myślę że po jakiś 50 minutach od 100 % mamy już telefon naładowany tak całkowicie.

Przy czym zielona dioda świeci się przy 90 %.

49 minut temu, maszkara72 napisał:

Ładuje się całą noc, ma 100% i od razu, dosłownie w chwili odpięcia, jest już 99% i po chwili lekkiego używania (20-30min) mam już 90%.

 

Miałem w innym telefonie podobnie. Ale to raczej były jakieś aplikacje mocno żrące baterię.

Jak w swoim Maksie korzystam (ze sporą ilością aplikacji w tle) pełne dwa dni i na koniec mi zostaje około 30 %. Tak więc trzy dni też by dał radę. A po odłączeniu od ładowarki jak nie używam nie spada prawie w ogóle.

Edytowane przez thikim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, antekwars napisał:

Mój egzemplarz z dystrybucji ABC Daty  ladowarką dołączoną od kompletnego zera do 100 proc ładował się 2 godz. 50 min. równo po tym pokazał 100 proc i ładowarka zrobiła się zimna.

Jak telefon jest ładowany małym prądem to ładowarka nie będzie ci się grać jak przy pełnej mocy ładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...