Skocz do zawartości
  • 0

Xiaomętlik do 1000zł


t00kie

Pytanie

Witam wszystkich,

Chciałem być mądry i przed zakupem poczytać, poanalizować, pooglądać testy. Jednakowoż im więcej czytam, analizuję i oglądam tym staję się coraz głupszy :(

Czy jest szansa, żeby ktoś mi pomógł podsumować moje przemyślenia?

Oto nad czym się zastanawiam:

- Redmi Note 3 Pro - chyba najbardziej popularny i najczęściej polecany model, boję się czy po prostu nie jest już za stary.

- Mi Max - główna zaleta to bateria, boję się o rozmiar tego ustrojstwa.

- Redmi Pro - porównywalny do RN3P w wielu tematach, boję się jednak softu bo piszecie tutaj, że trzeba coś kombinować.

Oto co mnie zastanowiło ale z różnych względów na tą chwilę odpada, chyba, że mnie ktoś przekona:

- Mi5 - cena na ibg przekracza mój budżet - czy jest jakaś szansa, że po Nowym Roku stanieje? Czy w ogóle warto dopłacać, biorąc pod uwagę moje użytkowanie telefonu, o którym za chwilę.

- Redmi 4 - co to w ogóle jest? Mało o tym jakoś informacji a Snapdragon 625 i 3GB to całkiem rozsądnie się prezentuje.

Co robi mój telefon/czego oczekuję:

W telefonie sprawdzam gmaila, facebooka, przeglądam internet (często), gram w mało wymagające gry dla zabicia czasu, od czasu do czasu pykam fotki (preferuję moją cyfrówkę), rzadziej nagrywam filmy (mam do tego kamerkę), jakiś przelewik, słucham muzyki na słuchawkach, obejrzę czasem coś na YT. Żadne GTA i Asfalty mnie nie interesują, nie będę kręcił profesjonalnych filmów ani robił za fotografa na weselu. Generalnie to wszystko działa w miarę płynnie na moim Kazamie, poza tym wygląda świetnie i nie zmieniałbym go gdyby nie... bateria, którą po roku używania muszę ładować 2xdziennie. I to chyba będzie priorytetem w moim wyborze. Design nie jest priorytetem aczkolwiek kolor wolałbym biały lub czarny.

Rozumiem, że szukać powinienem na IGB jeśli chcę przepłacić ale mieć gwarancję w PL albo Goldway na aliexpress jeśli chcę tanio i gwarancję w CN? Który z w/w jest najmniej awaryjny z Waszego doświadczenia?

Bardzo proszę o jakąkolwiek rozsądne rady i z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
3 godziny temu, t00kie napisał:

Ja właśnie też piszę co czytałem i odpowiedź, którą przytoczyłem podziela wiele osób w różnych miejscach w sieci. Pytanie czy jest to związane faktycznie z wydajnością czy z tym o czym mówi Fikoblin? Jeśli różnica polega na lepszej grafice to nie jest to dla mnie priorytet.. tajemnicze skróty DAC i DSP niewiele mi mówią, więc chciałbym, żeby Fikoblin coś więcej na ten temat powiedział :)

Ok, napiszę może trochę więcej by nakreślić temat. Wszystkie smartphony są napędzane procesorami na instrukcjach ARM, ta firma wygrała rynek prostszym procesorem (RISC vs CISC jak ktoś ciekawy) - zaczynali od efektywnego energetycznie mało wydajnego procesora i ciągli w górę zamiast jak Intel w dół ze swoim x86, jak również swobodnymi licencjami. Można u nich kupić licencje na samą listę instrukcji i samemu zaprojektować (jeśli ma się sztab mądrych ludzi) CPU. Robi to np. Apple i Qualcomm. Można też kupić licencje na zaprojektowane przez ARM rdzenie, od razu z całym procesem technologicznym, gotowe do produkcji o nazwie Cortex. Qualcomm chwilę prowadził Kraitami ich projektu, ale zaspał moment przejścia na 64bity Appla, które wydając miliardy zaprojektowało świetne rdzenie i do tej pory jest dużo lepsze. Qualcomm na szybko użył nieudanych Cortex A57 ARM, w międzyczasie projektując nowe Kryo. Dlatego 808 i 810 były takimi niewypałami, co spowodowało tąpnięcie QM. ARM dopracował A57 i wydał całkiem udane Cortex A72. Kryo zawiodły, 820 mimo wrzuconych milionów, nie ma znacznie lepszej wydajności niż A72 (np. Exynossy Samsunga czy Kiriny Huaweia), a nawet jest w tyle ubiegłorocznego A9 Appla.

Dlatego nie ma aż takiej różnicy czy QM, Mediatek, to są takie same rdzenie, różniące się może procesem technologicznym. Więc pod względem wydajności CPU nie ma to znaczenia. Inna sytuacja jest w innej kwestii. Producenci jak Xiaomi nie kupują samych CPU, tylko całe płytki (System-on-Chip), w których jest również grafika, modemy łączności (WCDMA, CDMA, Bluetooth itd), GPS, dodatkowe wyspecjalizowane mikrokontrolery (DSP), przetworniki dźwięku (DAC) itd. I tu Qualcomm wysuwa się na prowadzenie, ponieważ większość dostarcza sam, na niektóre ma wyłączność (CDMA, co jest np. powodem dlaczego Samsungi w USA wychodzą z Qualcommem, a lepsze na Exynosach są poza nimi), niektóre robi lepsze (np. grafika Adreno). Dodatkowo do każdego elementu dostarcza otwarte sterowniki i źródła (wprawdzie robi to max 1.5 roku, ale zawsze). Inni, jak Mediatek muszą zbierać po rynku. Przez co gorzej u nich otwartymi źródłami a przez to custom romami.

4 godziny temu, t00kie napisał:

Jak zapytałem na pewnej grupie czy Mi5 czy Mi Max to usłyszałem, że cytuję "Snapdragon 820 zjada Helio x20". To jak to w końcu jest?

Mi Max jest na Snapdragonie 810. 820 jest jednak dużo lepsze od X20 pod względem grafiki, w CPU już są porównywalne. Antutu mocno bazuje na obliczeniach 3d, bardziej miarodajny jest Geekbench 4.

 

3 godziny temu, FromWP napisał:

Jeśli chodzi o wydajność przy normalnym użytkowaniu, to moim zdaniem w zupełności wystarczy Redmi 4 pro, a nawet Redmi 3 pro.

Zgadzam się po części, to zależy jednak głównie od definicji normalnego użytkowania ;) Nie zmienia to jednak faktu, że Cortex A53 zostały zaprojektowane jako mniej wydajne, nie pobierające dużo energii proste rdzenie, do odciążenia dużych (fizycznie większych i bardziej skomplikowanych) A57/A72 w architekturze BIG.little. Są tanie, małe, można ich wykroić więcej bez strat z arkusza, sam zysk. A że np. w obliczeniach są dwukrotnie słabsze (od A10 Appla 3-4x), czy nie obsługują wykonywania kodu po za kolejnością to pal licho, podbijemy częstotliwość, wstawimy "wincyj rdzeniuf" klient kupi :) 

Ale tak jak napisałeś, w normalnym użytkowaniu będą jak flagowce poprzedniej generacji, czyli ok.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do 1k PLN to Mi5 polecam. Flagowiec, świetny ekran/aparat/wydajność - u Goldwaya za ~216USD, mieści się w budżecie. Najlepszy wybór na dłuższy czas.

Jeśli to odpada, polecam Redmi Note 3, 4, lub Redmi Pro. Note 3 najstarszy, ale najpopularniejszy i ze Snapem co gwarantuje długie wsparcie (oficjalny CM). W serie Redmi nie Note bym się nie pchał, to są mocno budżetowe słuchawki, nastawione na czas na baterii kosztem reszty podzespołów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiem, nic na ten temat nie jest napisane, więc skoro wystawia za daną kwotę to wydaje mi sie, że tyle płacę... W sposobie dostawy jest kurier z UK.

Edit: jednak jest wzmianka o kosztach importu. Ehhh

Edytowane przez t00kie
Korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, Fikoblin napisał:

Pro to taki dziwny twór, stawiałbym go między Note a Mi, jeśli komuś nie przeszkadza Mediatek to ma kilka fajnych plusów.

Osobiście mi bardzo przypadł do gustu. A kłótnie między zwolennikami mediateka i snapdragona wniosły do mojej opinii taką pustkę, że przeciwko tym tajwańskim chipom nic nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A ja sobie chwalę Redmi 4pro... Zastanawiałem się nad mi5/5S i wygra Redmi 4pro z czytnik palca z tyłu - rewelacyjny pomysł. Mam też Redmi 3s. Które skonfiskowała żona ;)
Bateria w obu rewelacja
Przy dual sim 2-3 dni. Przy podobnym profilu do Twojego.
Zrobiłem trasę na navi z Rzeszowa do Gda przez Poznań ;) bez ladowarki i zostało 38%...
Szybkość wystarczająca płynie zero zwiech.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A jeśli Redmi4 to ten ze Snapdragonem? Cały czas się waham, na 90% jestem przekonany do MI5 ale cena Redmi4 czy RN3 czy nawet Mi Maxa zaczyna coraz bardziej do mnie przemawiać. Boję się tylko, że z nie-flagowcami może być problem jeśli chodzi o aktualizacje i ogólne wsparcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja zastanawiam się nad redmi pro 3/64. Kusi mnie ceną i tym co za nią oferuje - przede wszystkim wydajnością i ekranem. Odpycha wielkością i tym, ze jest to dość mało popularny model tak wiec nie otrzyma się na forum takiej pomocy jak przy np. mi5 czy redmi 4. Po drugiej stronie dla mnie stoi redmi 4 pro. Mniej wydajny, ale tańszy i mniejszy. I na przewagę redmi pro przemawia czytnik linii w homie i samo to, ze ten przycisk jest mechaniczny. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć, czy to 0,5" miedzy redmi 4 a pro stanowi tak duża różnice i czemu niektórzy narzekają na mediateka?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wystarczy porównać rzeczywiste rozmiary: https://www.kimovil.com/en/compare/xiaomi-redmi-4-pro,xiaomi-redmi-pro. Pro jest cieńszy, ale centymetr dłuższy i pół szerszy. Ja tam szybko się do 5'5 cala przyzwyczaiłem. 

A co do Mediateków, są wydajne, używają tych samych rdzeni ARM co Qualcomm w jego low i midrange segmencie. Powinny być nawet szybsze i energoszczędniejsze, ponieważ są robione w niższym procesie. Mają jednak słabsze modemy, DSP, DAC, grafikę niż Qualcomm, co nie dziwi w końcu na tym zbudował swoją pozycję. Nie udostępniają też otwartych sterowników, więc trudno o jakieś ROMy społeczności. Mimo wszystko brałbym coś na Cortexach A72, 650-653 Qualcomma w 28nm lub X20-X25 w 20nm Mediateka, są równie wydajne jak dużo droższe 820 w jednowątkowych obliczeniach, i ponad dwukrotnie od prostych, tanich A53.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Wystarczy porównać rzeczywiste rozmiary: https://www.kimovil.com/en/compare/xiaomi-redmi-4-pro,xiaomi-redmi-pro. Pro jest cieńszy, ale centymetr dłuższy i pół szerszy. Ja tam szybko się do 5'5 cala przyzwyczaiłem. 
A co do Mediateków, są wydajne, używają tych samych rdzeni ARM co Qualcomm w jego low i midrange segmencie. Powinny być nawet szybsze i energoszczędniejsze, ponieważ są robione w niższym procesie. Mają jednak słabsze modemy, DSP, DAC, grafikę niż Qualcomm, co nie dziwi w końcu na tym zbudował swoją pozycję. Nie udostępniają też otwartych sterowników, więc trudno o jakieś ROMy społeczności. Mimo wszystko brałbym coś na Cortexach A72, 650-653 Qualcomma w 28nm lub X20-X25 w 20nm Mediateka, są równie wydajne jak dużo droższe 820 w jednowątkowych obliczeniach, i ponad dwukrotnie od prostych, tanich A53.


Mówisz, że mediatek nie udostępnia otwartych sterowników - co to oznacza? Nie ma romów od społeczności? Ale jest Xiaomi.eu Z instalacją OSu nie chcę bawić się zbytnio, jednak chciałbym Xiaomi.eu zainstalować. I aktualizować co jakiś czas, wrzucając stabilne i niekoniecznie najnowsze romy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, XiaoRén napisał:

 


Mówisz, że mediatek nie udostępnia otwartych sterowników - co to oznacza? Nie ma romów od społeczności? Ale jest Xiaomi.eu Z instalacją OSu nie chcę bawić się zbytnio, jednak chciałbym Xiaomi.eu zainstalować. I aktualizować co jakiś czas, wrzucając stabilne i niekoniecznie najnowsze romy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Mediatek nie udostępnia otwartych sterowników, tylko zamknięte producentom. Dla Xiaomi.eu nic to nie zmienia, ponieważ są to przerobione chińskie wersje. Ale jeśli ktoś chciałby zrobić soft typu CyanogenMod z otwartych źródeł Androida miałby problem. Xiaomi długo wspiera swoje słuchawki, ale jak komuś MIUI się znudzi to trudniej wymienić na coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Fikoblin napisał:

 Mimo wszystko brałbym coś na Cortexach A72, 650-653 Qualcomma w 28nm lub X20-X25 w 20nm Mediateka, są równie wydajne jak dużo droższe 820 w jednowątkowych obliczeniach, i ponad dwukrotnie od prostych, tanich A53.

Skąd więc taki hajp na te Snapdragony? I to nie tylko tu na forum ale i na grupach fejbukowych czy innych takich? Tylko ze względu na większą otwartość? Jak zapytałem na pewnej grupie czy Mi5 czy Mi Max to usłyszałem, że cytuję "Snapdragon 820 zjada Helio x20". To jak to w końcu jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pisze co słyszałem.
Być może po prostu wielu ludzi ma do mtk jakąś awersję, coś w tym stylu. Odpowiedź, jaką przytoczyłeś jest bardzo ogólnikowa. Nie ma poparcia w argumentach. Może po prostu ludzie z jakiegoś powodu nie lubią tych procków?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja właśnie też piszę co czytałem i odpowiedź, którą przytoczyłem podziela wiele osób w różnych miejscach w sieci. Pytanie czy jest to związane faktycznie z wydajnością czy z tym o czym mówi Fikoblin? Jeśli różnica polega na lepszej grafice to nie jest to dla mnie priorytet.. tajemnicze skróty DAC i DSP niewiele mi mówią, więc chciałbym, żeby Fikoblin coś więcej na ten temat powiedział :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Prawda. Jeżeli chodzi o wydajność, redmi pro na helio x20 wyciska w antutu ~85k. Tel z takim wynikiem można zaklasyfikować jako bardzo wydajny. Dla normalnego użytkownika spokojnie wystarczający. Wiec nawet jeśli snap wyciśnie, dajmy na to, 120k, to poza papierem to nie ma większego znaczenia. Czy jakiś inny aspekt przemówiłby na przewagę snapdragona? Na korzyść mtk może przemawiać to, że jest, jak słyszałem, bardziej energooszczędny.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli chodzi o wydajność przy normalnym użytkowaniu, to moim zdaniem w zupełności wystarczy Redmi 4 pro, a nawet Redmi 3 pro (3/32) czy Redmi 3s prime (3/32). Wszystkie 3 mają najlepszą baterię i niezbyt prądożerne procesory. Osobiście jeszcze bym zwrócił uwagę na LTE b20, na razie może mniej istotne, ale jak chcesz dłużej poużywać telefonu to to się może zmienić. Czyli kupując teraz to Redmi Note 3 pro SE, lub Redmi 3s prime International. Obydwa mają b20 i globale, xiaomi.eu jak się nie spodoba również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na ibuygou widziałem też wersje international. Olac B20. Mam kolejny telefon bez tego i nie przeszkadza mi to. W miejscu gdzie najczęściej przebywam mam h+ od plusa w telefonie i lte800 również od nich w routerze. Prędkości mam te same. LTE jedynie ping ma niższy.
Różnica może być w mieście, gdzie w domu LTE z plusa lata mi 70-90 mega. No ale B20 to w końcu wiejski internet, a nie miejski.

Wysłane z mojego MI 5s Plus przy użyciu Tapatalka


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -1

Wybór wg mnie to Redmi 4 jeśli priorytet to bateria, albo RN3 jeśli chcesz większy ekran o lepszej rozdzielczości. Do tego co piszesz oba wystarczą. Żona ma Redmi3 ze snapem 616, oczekuje od telefonu tego co ty i jest zadowolona.

Wysłane z mojego MI 5s Plus przy użyciu Tapatalka

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...