latet

[kenzo] Problemy z autofocus w trybie video + hałasy w nagraniach

Recommended Posts

Witam,

Nagrałem dziś parę testowych filmików za pomocą systemowej kamerki w Redmi Note 3 pro (Kenzo). ROM "EU" 6.12.8

Martwi mnie parę rzeczy:

https://www.youtube.com/watch?v=zcYl0u1R7o8

  • Jak widać, mój Kenzo ma spore problemy z autofocusem. Nie czytałem wcześniej na forum (nie pamiętam) jakoś skarg na to, więc może to "nowość" w ostatnich ROM-ach, a może mój egzemplarz? Widać to wyraźnie w wielu miejscach na tym filmie. Zarówno gubienie ostrości na chwilę, jak i dłuższe problemy z jej znalezieniem.
     
  • Są dziwne hałasy w nagraniach. Po pierwsze – słychać głośne "klikanie" mechanizmu AF w momencie "szukania" ostrości / przeostrzania. Wkurzające, ale przynajmniej wiadomo o co chodzi. Natomiast drugi hałas to dla mnie zagadka. On się pojawia i znika, taki szumo-klekot-świerszczopodobny. Np. na powyższym filmiku pojawia się nagle w 0:17", potem znika i potem znów od 0:30", potem znów od 0:44". Gdyby ten aparat miał OIS, to bym pomyślał, że to dźwięk powodowany przez ten mechanizm, ale Kenzo nie ma OIS, nie jest to też dźwięk autofocusa, bo on jest inny. Więc co to jest? Może jakieś inne żyroskopy?

Tu jest filmik nagrywany z ręcznym focusem (zablokowanym raz na początku). Nie ma w nim więc oczywiście tego klikania AF, ale ten dziwny świerszczo–klekot nadal się pojawia:

https://www.youtube.com/watch?v=-lkZJ1DKLTo

Jednocześnie (w drugiej ręce) nagrywałem to samo na Mi5. Tam takich hałasów nie ma, a przecież Mi5 ma nawet więcej elementów ruchomych, bo ma OIS (fakt, że w MIUI8 skopany i mało skuteczny, no ale jest).

Filmy z Mi5 dla porównania:

Z AF:  https://www.youtube.com/watch?v=jnM_4F-bAYM

Z ręczną ostrością: https://www.youtube.com/watch?v=fxgyQcaC-g8

A jaka z tym sytuacja w Waszych Kenzo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja praktycznie nie używam aparatu, ale jakoś tydzień temu bawiąc się nim (na xiaomi.eu 6.12.1) po przełączeniu na filmowanie i powrocie do zdjęć dostałem komunikat coś koło tego: "nie można połączyć się z apatatem". Potem już tylko klikał mechanizm autofocus, ale ostrości nie łapał. Pomagał tylko restart telefonu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Horpah napisał:

wgraj wersję stabliną https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=126103 u napisz czy jest lepiej

Telefon dziś już właśnie przekazałem właścicielce z ROM-em dev, więc nie sprawdzę. Ale jesli ktoś by  na 100% potwierdził, że w tej wersji jest lepiej, to będzie cenne.

Znaczy, jak rozumiem, szansa jest na lepszy AF, ale chyba nie na zniknięcie tych dźwięków samych w sobie, bo niby jakim cudem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tym Mi5 też jest coś nie tak, AF ucieka do lewej strony i po chwili wraca i tak w kółko.

 

Ja takich problemów na RedMi Note 3 PRO nie mam od czasu jak się przesiadłem na Global Dev, bo na Stable również narzekałem na aparat.

Edited by jack78

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, jack78 napisał:

Z tym Mi5 też jest coś nie tak, AF ucieka do lewej strony i po chwili wraca i tak w kółko.

Chyba OIS? Tak, jest z tym problem, wiele ludzi go zgłasza od miesięcy. Xiaomi to w odbycie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.